Ulotka dla młodzieży "Narkotyki - niebezpieczne związki"

Przedstawiamy Ogólnopolską Kampanię 2003 "Narkotyki - najlepsze wyjście - nie wchodzić" Krajowego Biura ds. przeciwdziałania narkomanii. Poniżej ulotka z kampanii - Narkotyki - niebezpieczne związki. Ocenę obiektywności pozostawimy czytelnikom.

Anonim

Kategorie

Źródło

Krajowego Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii

Odsłony

8107

Przedstawiamy Ogólnopolską Kampanię 2003 Narkotyki - najlepsze wyjście - nie wchodzić Krajowego Biura ds. przeciwdziałania narkomanii. Poniżej ulotka z kampanii - Narkotyki - niebezpieczne związki. Ocenę obiektywności pozostawimy czytelnikom. red. Hyperreal

BRUDNE PAPIERY

prawo + narkotyki

Niby wiesz, że narkotyki są nielegalne, że posiadanie nawet najmniejszej ilości jest karalne, ale zakładasz oczywiście, że tobie nie grozi wpadka. Nikt też przecież nie myśli o tym, że się uzależni, że będzie musiał brać coraz więcej i będzie potrzebował coraz więcej pieniędzy. Zażywanie narkotyków sporo kosztuje. Kiedy nie starcza kieszonkowego - pożyczasz, a jak już nie ma od kogo pożyczyć, najczęściej zaczynasz okradać rodziców, znajomych; potem jest ci już wszystko jedno - kradniesz, handlujesz, sprzedajesz siebie - byle starczyło na kolejną działkę. Długi i czarny scenariusz? Może być krótszy: właśnie kupiłeś pierwszą w życiu działkę od dilera, którego policja od dawna ma na oku - masz pecha i... brudne papiery.

W życiu nie zawsze wychodzi tak, jak się planuje...

Może o tym nie wiesz?

 • posiadanie nawet najmniejszej ilości narkotyków
 • zagrożone karą więzienia od 1 roku do lat 5
 • produkcja narkotyków - zagrożona karą więzienia od 6 miesięcy do 10 lat
 • handel narkotykami - zagrożony karą więzienia od 1 roku do 10 lat
 • udzielanie komuś narkotyków, albo nakłanianie innych do użycia narkotyków - zagrożone karą więzienia do lat 5

TANIEC ŚMIERCI

zabawa + narkotyki

Organizm ludzki posiada urządzenia kontrolne, które sygnalizują, kiedy coś jest nie tak. Na ogół wiemy co mamy zrobić, kiedy jest za gorąco, za zimno, jeżeli następuje przemęczenie, wyczerpanie. Narkotyki wyłączają te urządzenia i mamy złudzenie dodatkowej energii i większej wydolności, co pozwala na wielogodzinne przebywanie w ruchu. Jednak nie ma nic za darmo - możesz to przypłacić nawet życiem.

 • Podczas wyczerpującego tańca pod wpływem narkotyków, w gorących i dusznych dyskotekach łatwo może dojść do odwodnienia i przegrzania organizmu, co może być przyczyną udaru termicznego.
 • Po zażyciu ekstazy może dojść do ciężkich powikłań, takich jak niewydolność krążenia, drgawki, zaburzenia świadomości, które mogą prowadzić do śmierci.
 • Łączenie narkotyków z alkoholem to szczególnie niebezpieczny miks. Nie wiadomo co się może zdarzyć - wylew, zapaść czy tylko chwilowa utrata przytomności.
 • Po zażyciu LSD może wystąpić flashback, czyli nawrót działania narkotyku, mimo że od czasu gdy został przyjęty, upłynęło wiele dni, a nawet miesięcy. Halucynacje wzrokowe lub słuchowe mogą cię dopaść w najmniej oczekiwanym momencie, np. podczas jazdy samochodem.

Nigdy nie wiadomo co zawierają narkotyki - zanim do ciebie trafią, przechodzą przez szereg anonimowych dostawców, którzy dosypują do nich co popadnie, np. talk czy sproszkowane szkło.

AUTOZDRADA

samochód + narkotyki

Jazda samochodem pod wpływem jakichkolwiek narkotyków to jedno z najbardziej ryzykownych i niebezpiecznych zachowań. Posiadanie prawa jazdy to nie tylko umiejętność kierowania pojazdem. To przede wszystkim zdolność do przewidywania różnych sytuacji na drodze i odpowiedzialność za siebie i innych. Nikomu nie zaimponujesz jazdą na wózku inwalidzkim po brawurowej jeździe autem.

 • Powszechnie wiadomo, że pod wpływem alkoholu, narkotyków i niektórych leków nie można prowadzić samochodu, ponieważ substancje te znacznie osłabiają reakcje kierowcy. Źle oceniasz prędkość, odległość i podejmujesz błędne decyzje.
 • Amatorom narkotyków wydaje się, że mogą się czuć bezkarni, bo dmuchanie w balonik to robienie w balona policjanta. Jednak już wprowadza się urządzenia wykrywające narkotyki w ślinie, a wypadek ze śmiertelnym skutkiem albo poważnym uszkodzeniem ofiary wypadku jest podstawą do badania krwi i stwierdzenia, czy kierowca był pod wpływem narkotyków.
 • Kodeks Karny (art. 178) przewiduje bardzo surowe kary za spowodowanie wypadku pod wpływem środków odurzających.

Jeśli zażywałeś jakikolwiek narkotyk - nie siadaj za kierownicę! Jeśli wiesz, że kierowca jest pod wpływem jakiegokolwiek narkotyku - nie wsiadaj do samochodu i ostrzeż o tym innych!

WOJNA DOMOWA

rodzina + narkotyki

W okresie dorastania może często myślisz sobie: ja to mam rodzinkę!

 • nikt mnie w domu nie rozumie
 • rodzice tylko wymagają, sprawdzają, a i tak ciągle są niezadowoleni
 • traktują mnie jak dziecko, nie rozumieją moich potrzeb
 • bez przerwy się kłócą, interesuje ich tylko praca i pieniądze
 • w ogóle trudno się z nimi dogadać

Pewnie każdy chciałby mieć rodzinę, w której wszyscy się kochają i rozumieją. Jednak nawet w najlepszej dochodzi do spięć i konfliktów, zwłaszcza w okresie dorastania. Jeżeli do tego jeszcze w grę wchodzą narkotyki, to zaczyna się prawdziwa wojna domowa. Najczęściej wszyscy o wszystko zaczynają mieć pretensje. Ojciec do matki (i odwrotnie), że źle wychowali, za dużo pozwalali, zamartwiają się, nie rozumieją dlaczego i czują się bezradni. Ty masz poczucie winy, że zawiodłeś rodziców, ale czasem już trudno ci zrezygnować z narkotyków. Zaczyna się błędne koło: kontrole, kary i ograniczenia powodują często, że jeszcze bardziej się buntujesz, a to - jeszcze większe kary... istne domowe piekło. Aby się porozumieć, potrzeba dobrej woli z obydwu stron. Czy uda się zażegnać taki konflikt w dużej mierze zależy od tego, czy uda się rozwiązać sprawę narkotyków. To duży problem dla całej rodziny. Trudno jest dorastać i trudno być rodzicem dorastającego dziecka.

Myślisz, że ty będziesz idealnym rodzicem?

NIEBEZPIECZNY ZWIĄZEK

sex + narkotyki

Pod wpływem alkoholu lub narkotyków rośnie ryzyko przypadkowych kontaktów seksualnych. Nie myśli się wtedy o zabezpieczaniu się, o skutkach zdrowotnych, urazach psychicznych ani o tym, że można przedwcześnie zostać rodzicem.

NIECHCIANA CIĄŻA

Narkotyki powodują, że tracisz kontrolę nad sobą, zawodzą hamulce i seks bywa... byle jaki, z byle kim, byle gdzie, a czasem wbrew twojej woli. Ryzyko ciąży jest duże, a to zwykle bardzo komplikuje życie twoje i partnera (jeśli wiesz kto nim był!).

CHOROBY PRZENOSZONE DROGĄ PŁCIOWĄ

 • AIDS wywołany wirusem HIV - to nieuleczalna choroba naszych czasów. Musisz wiedzieć, że wirus nie zważa na wiek ani płeć i że ten jeden jedyny raz bez zabezpieczenia dla wirusa wystarczy. Podczas pierwszego stosunku ryzyko zakażenia HIV jest większe z powodu przerwania błony dziewiczej i pojawienia się krwi
 • Wirusowe zapalenie wątroby typu B (żółtaczka). Jak dotąd nie istnieje w pełni skuteczne leczenie tej choroby, u niektórych przechodzi ona w stan przewlekły, a w konsekwencji powoduje marskość lub raka wątroby.
 • Inne choroby - to między innymi kiła, rzeżączka, chlamydioza, opryszczka narządów płciowych.

Wiele z tych chorób nie daje na początku widocznych objawów, dlatego osoby zakażone mogą o tym nie wiedzieć i zakażać innych.

OSTATNI DZWONEK

szkoła + narkotyki

Już w przedszkolu często mamy jakieś marzenia i oczekiwania od życia. Jeden chce zostać lekarzem, drugi pilotem. W gruncie rzeczy każdy ma podobne dążenia: chciałby skończyć szkołę, najlepiej studia, mieć dobrą pracę, dużo pieniędzy, by wreszcie założyć wspaniałą rodzinę.

Szkoła w życiu każdego człowieka to sporo lat nauki. Jednym przychodzi ona łatwiej, innym trudniej. Od wielu czynników zależy czy szkoła jest źródłem satysfakcji i drogą do osiągnięcia sukcesu, czy źródłem frustracji i zniechęcenia. Presja ze strony rodziców i nauczycieli domagających się jak najlepszych wyników nie zawsze idzie w parze z możliwościami. Wiadomo, że porażki zniechęcają, więc niektórzy szukają drogi na skróty.

 • Zrezygnowani - W szkole idzie coraz gorzej, świat jest beznadziejny, więc ucieka się w narkotyki. Im więcej się bierze, tym większe kłopoty - im większe kłopoty, tym więcej się bierze i koło się zamyka.
 • Ambitni - Żyją w ciągłym lęku przed niepowodzeniem. Słyszeli, że amfetamina może być groźna, ale podobno pomaga w nauce, więc gotowi są na każde ryzyko, byle nie przegrać w wyścigu szczurów. Nie ma jednak nic za darmo - to co miało pomagać, szybko staje się źródłem poważnych problemów.
 • Nie przegap ostatniego dzwonka i swoich marzeń.

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

:D (niezweryfikowany)
haha :D
VerX (niezweryfikowany)
eh smiac sie czy plakac...?
Anonim (niezweryfikowany)
wziełam artykuł na godz.wychowawcza! :) przyda mi sie i zapamietam to do konca i przede wszytskim nigdy nie wezme
Anonim (niezweryfikowany)
ja pisze prace na konkurs o narkotykach i ta strona bardzo mi sie przydała dzięki
Anonim p (niezweryfikowany)
ja pisze prace na konkurs o narkotykach i ta strona bardzo mi sie przydała dzięki
Zajawki z NeuroGroove
 • 25C-NBOMe
 • Pierwszy raz

Informacja od serwisu Hyperreal: na całym świecie odnotowano kilkanaście przypadków zgonów po substancjach z grupy *-nbome (czytaj tu). Z uwagi na nierówne nasączanie blotterów, należy mieć się na baczności.

 • Benzydamina
 • Etanol (alkohol)
 • Fluoksetyna

Set & Setting: jezioro w lesie poza miastem, namiot na plaży, deszcz i ciemność, dzień wcześniej palenie do nieprzytomności

Wiek: 17 lat, 70 kilogramów. ,obaj mniej wiecej tak samo.

Nie zamierzam namawiać tym wpisem nikogo do brania benzydaminy, fluoksetyny w celach innych niż terapeutyczne i picia wódy. Stanowczo odradzam ww. substancje.

 • 4-HO-MET
 • Pierwszy raz

Nastawienie bardzo pozytywne, chwilowo żadnych zmartwień i obowiązków, od paru dni spore ciśnienie na pierwsze spotkanie z hometem, umiarkowanie duże oczekiwania, trip z najlepszym kumplem.

Pogoda była bardzo przyjemna jak na początek lutego. Spotkaliśmy się po 13 w umówionym miejscu, niedaleko mojego miejsca zamieszkania. Obaj mieliśmy kilka dni wolnego, więc praktycznie nic nie zaprzątało nam głowy. K od razu zobaczył moje podekscytowanie planowanym spożyciem. Postanowiliśmy tripować na odludziu, w lesie, w pięknym punkcie widokowym z którego widać całe miasto.

 • Marihuana
 • Odrzucone TR
 • Pozytywne przeżycie

---

Witam wszystkich :) Zauważyłem ostatnio, że niektóre trip raporty nie mają formy typowego TR, a bardziej poradników lub opisów wielu doświadczeń z morałem na końcu.

Pokusiłem się więc, aby napisać ten króciutki (jak na mnie) „poradnik” z bardzo ważnym przesłaniem dla wszystkich palących zioło i nie tylko: Jedzcie imbir :D