Toksyna ryby fugu pomaga narkomanom

Rozpoczęły się kliniczne badania nad zastosowaniem toksycznej substancji pochodzącej z organizmu ryby fugu, tetradotoksyny, w leczeniu narkomanów uzależnionych od pochodnych opium.

Anonim

Kategorie

Źródło

PAP

Odsłony

3791

Twarde narkotyki, do których należy na przykład heroina, szybko uzależniają. Narkomani tracą kontrolę nad swoim życiem i są szczególnie zagrożeni chorobami zakaźnymi - AIDS, zapaleniem wątroby typu B i C czy gruźlicą. Zerwanie z nałogiem nie jest łatwe, nawet z pomocą doświadczonych terapeutów.

Ryba Fugu, jej toksyny mają łagodzić objawy narkotycznego głodu

Szczególnie trudny do przezwyciężania jest zespół odstawienia, popularnie nazywany głodem. Zależnie od przyjmowanych narkotyków, może trwać nawet kilkanaście dni, a wymiotom, bezsenności i bólom towarzyszy niepokój, drażliwość i silne pragnienie narkotyku. Typowe podejście to zastąpienie długo działających narkotyków krótko działającymi i stopniowe zmniejszanie dawki. Okazało się, że objawy głodu może złagodzić toksyna ryby fugu.

Fugu jest znana z dwóch niezwykłych powodów. Po pierwsze, potrafi połykając wodę urosnąć, aby odstraszyć przeciwnika. Uchyłki jej jelita napełniają się wodą, a brzuch się rozdyma. Przybiera kształt kolczastej kuli, którą drapieżnikowi trudno połknąć. A jeśli połknie ją, zanim się nadmie, potrafi dokonać tej sztuczki w jego paszczy, co źle się kończy dla obojga.

Po drugie, niektóre organy fugu (na przykład wątroba i jajniki) zawierają silną truciznę - tetradotoksynę. Pod jej wpływem dochodzi - przy odpowiednio dużej dawce - do paraliżu mięśni i śmierci. Z tetradotoksyny korzystają naukowcy badający zjawiska nerwowe oraz czarownicy voodoo (bokorzy), zamieniający przy użyciu trucizn ludzi w zombie - pozbawione woli żywe trupy.

Tetradotoksyna (TTX) bardzo selektywnie blokuje wolny kanał sodowy, hamując przewodzenie bólu działa szybko i nie wywołuje uzależnienia. Po raz pierwszy zastosowali ją w leczeniu narkomanów i łagodzeniu bólów nowotworowych Chińczycy.

Amerykańskie badania kliniczne na grupie 20 uzależnionych od opiatów osób, którym dotąd podawano metadon zakończą się w roku 2005.

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

djdx (niezweryfikowany)
tetradotoksyna for all !!!
Jacek (niezweryfikowany)
poznaje ta rybke - mialem ja kiedys w akwarium, identyczna gdybym wiedzial ze jest taka cenna to bym jej nie sprzedal
QrA (niezweryfikowany)
natura zawsze pozostanie niezastąpiona. zajebista rybka, zwłaszcza ta jej sztuczka z kolcami.
xoch (niezweryfikowany)
poznaje ta rybke - mialem ja kiedys w akwarium, identyczna gdybym wiedzial ze jest taka cenna to bym jej nie sprzedal
QrA (niezweryfikowany)
poznaje ta rybke - mialem ja kiedys w akwarium, identyczna gdybym wiedzial ze jest taka cenna to bym jej nie sprzedal
Armageddon (niezweryfikowany)
poznaje ta rybke - mialem ja kiedys w akwarium, identyczna gdybym wiedzial ze jest taka cenna to bym jej nie sprzedal
Anonim (niezweryfikowany)
tylko ze slyszalem ze pod wplywem tej toksyny czlowiek normalnie wszystko czuje slyszy mysli tylko nijak nie moze sie ruszyc ni reka ni noga i podejzewam ze taki narkoman na glodzie poddany takiej trutce moze przezywac prawdziwe pieklo w sobie nie dajac po sobie poznac na zewnatrz.
Zajawki z NeuroGroove
 • Kodeina
 • Kofeina
 • Marihuana
 • Marihuana
 • Pozytywne przeżycie

Samemu w pokoju, muzyka, cała noc, tylko ja i moje myśli.

Witam wszystkich serdecznie, dziś chciałbym opisać mój 1 Trip Raport jako tako (pisał bym już dużo wcześniej ale byłem zbyt leniwy by założyć konto) zacznę chyba od ogólnych informacji, a więc przechodząc do rzeczy...

Ogólne dane:

Czas: blisko 7 godzin.

Spożyte substancje:

- Mj – 3 butle z Afgana = średnie zjaranie.

- Kodeina – Blisko 400 – 500mg (było jej więcej w butelce niż to policzyłem, potem przeliczyłem ponownie)

 • Diazepam
 • Użycie medyczne

Nastawienie: Bardzo złe, Czas: późne popołudnie (przy pierwszej dawce), Otoczenie - szpital psychiatryczny

Ostatnio wylądowałem w psychiatryku i nadal w nim jestem. Byłem przypięty w pasach przez 5 całych dni. Relanium dostaję 3 razy dziennie, domięśniowo (czyli w dupę XD).

 

Do tej pory dostałem 22 zastrzyki po 10mg, czyli 220mg w przeciągu właśnie tych niecałych 5 dni (dostaję dwa zastrzyki po 10mg równocześnie). W tym momencie, kiedy to piszę, będzie dawka popołudniowa moich leków (tych leczących) i znowu szpryca w dupsko.

 

Nie mam pojęcia, przez jaki czas będą mi jeszcze podawać ten diazepam... Czuję się trochę dziwnie, ciężko to opisać, ale się postaram.

 • 4-ACO-DMT
 • Retrospekcja

W towarzystwie nowopoznanego kolegi - B, o którym niewiele wiedziałem. Mój pokój w akademiku, trochę zagracony i nieposprzątany. Ogólna kondycja fizyczna i psychiczna mogłaby być lepsza. Pomysł na wypróbowanie 4-ACO-DMT wpadł mi do głowy wręcz natychmiast po obudzeniu się w sobotę o godzinie 13:00. Wiedziałem, że po tak później pobudce nie zrobię niczego szczególnie konstruktywnego w ciągu dnia. Na tripa decydowałem się wiedząc, że warunki nie są szczególnie korzystne, ale i tak najlepsze jakie jestem sobie w stanie zorganizować w obecnych warunkach.

 

 • 1P-LSD
 • Marihuana
 • Tripraport

 
 

randomness