REKLAMA
Szkoła uzależnienia

Artukuł "Wprost" o narkotykach w polskich szkołach.

Anonim

Kategorie

Źródło

Wprost
Hanna Szumińska, współpraca: Andrzej Kulik, Katarzyna Kwapisiewicz

Odsłony

2832

We wszystkich szkołach średnich w Warszawie działają handlarze narkotyków.

"Działka" polskiej heroiny jest o połowę tańsza od butelki wódki. Liczbę narkomanów w naszym kraju ocenia się juz na 3O0 tys. osób, głównie młodych. Handlarze postawili na swoim - uzależnili od dostaw liczne grono odbiorców i walczą o jego poszerzenie. Wejście w życie konwencji Narodów Zjednoczonych o zapobieganiu handlowi środkami odurzającymi zmieni sytuację polskich narkomanów; przestaną być traktowani jak ludzie chorzy, staną się przestępcami. Utrudni to zakup "towaru", ale z pewnoscia nie rozwiąze problemu.

W dyskusjach na temat narkomanii w Polsce zarysowały się dwie skrajne postawy. Jedną przyjeli zwolennicy legalizacji haszyszu i marihuany; przedstawiciele drugiej domagaja sie natomiast, by samo posiadanie narkotyków było karane pozbawieniem wolności. Wygrali własnie oni. Sankcje karne za posiadanie narkotyków (w łagodniejszych wypadkach zamiast więzienia dopuszcza się obowiązkowe leczenie, resocjalizację lub edukację) to tylko jedna ze zmian, jaką w polskim prawodawstwie wywoła przyjęcie 18 lutego br. uchwały o ratyfikacji konwencji Narodów Zjednoczonych o zwalczaniu nielegalnego obrotu środkami odurzajacymi.

Postanowienia konwencji uderzyć mają przede wszystkim w osoby zarabiajace na handlu narkotykami. Tajemnica bankowa ma być ograniczona, a zyski z nielegalnego obrotu środkami odurzającymi - konfiskowane.

Identyfikacją i zamrożeniem pieniędzy z nielegalnych źródeł zajmować się będą urzędnicy państwowi. Pod nadzorem państwa znajdą się również wyrób i obrót substancjami chemicznymi, stosowanymi przy produkcji narkotyków.

Marek Kotański, działacz MONAR-u, niegdyś stanowczo oponował przeciw możliwości zamykania narkomanów w więzieniach, gdyż w żadnym wypadku nie pomagało im to pozbyć się nałogu, uważa dzisiaj, że za samo posiadanie narkotyków, bez względu na ich ilość i rodzaj, powinno się trafiać do więzienia lub na resocjalizację. Surowe kary wydają się jedynym sposobem powstrzymania coraz bezczelniejszej ofensywy handlarzy. Nawet Jurek Owsiak - jeśli chodzi o narkotyki - porzuca swoje słynne hasło "Róbta co chceta" i przypomina, że Polska to nie Zachód. - Nie jestem za legalizacją marihuany. U nas to się nie uda. Co innego Szwecja czy Holandia. My mamy inną mentalność. Sam mam 16-letnią córkę i wiem, jaka jest podatna. Gdybym zobaczył przy niej handlarza, urwałbym mu łeb. Nie ostrzegam też: "Nie bierzcie, bo to gówno", gdyż w ten truizm nikt tak naprawdę nie wierzy.

- To nie jest tak, jak mówi Marek Kotanski, że pierwszy papieros sprawia przyjemność, drugi uzależnia, a trzeci przenosi na łono Abrahama. Swoją opinię opieram na lekturach zachodnich periodyków i na autorytecie dwóch laureatów Nagrody Nobla - Beckera i Friedmana. Ich zdaniem, walka z narkotykami polega na ich pełnym udostępnieniu. Rząd holenderski zrobił eksperyment i legalnie "rzucił" na rynek narkotyki. Wyniki pokazały, że nie zwiększyła się liczba biorących - twierdzi Piotr Klatt, wokalista zespołu "Róże Europy", który nagrał kasetę "Marihuana" i lansuje hasło: "Palić - nie palić? Wybór należy do ciebie".

Podobną opinię wygłosił prof. Mikołaj Kozakiewicz, deklarujący się jako zwolennik pełnej dostępności narkotyków. Prof. Kozakiewicz wystąpił tez przeciw ograniczającemu wolność osobistą obowiązkowemu leczeniu narkomanów. Jego zdaniem, zażywanie "lekkich" narkotyków, takich jak marihuana, haszysz, nie prowadzi do sięgniecia po mocniejsze specyfiki (głównie heroinę).

Histeria, jaka rozpętała się miesiąc temu w związku z rozpowszechnianiem ulotki przestrzegającej przed nalepkami nasączonymi LSD, dowodzi jednak, że Polacy skłonni są uwierzyć raczej, że w nałóg można popaść dotykając nasączonego narkotykiem papierka, niż w opinię, iż swobodny dostęp do narkotyków uderzy w zorganizowaną przestępczość. Strach rodziców, nauczycieli czy opiekunów budzi przede wszystkim handlarz.

Źródła monarowskie przedstawiają Polskę jako kraj 300 tys. narkomanów. Jest to szacunkowa "czarna liczba". Policja nie ma dotychczas prawa notowania narkomanów. W jej rejestrach figuruje tylko ok. 15 tys. "biorących", którzy popadli w kolizję z prawem. Handlarze zdają sobie sprawę, że bezpłatne rozdanie pewnej ilości narkotyków jest doskonałą inwestycją: klient wraca. Rasowy handlarz nie tylko podąża za popytem: potrafi też stworzyć rynek zbytu dla swojego towaru.

- Handlarze przenikają wszędzie tam, gdzie spotykają się z zainteresowaniem - mówi nadkomisarz Jolanta Piotrowska z Wydziału ds. Narkotyków Komendy Głównej Policji.

- Obecność kilkunastoosobowej grupy narkomanów może się stać początkiem tworzenia lokalnego rynku zbytu nawet na prowincji.

Uwaga handlarzy koncentruje się jednak na razie na największych aglomeracjach. Powodem tego jest "cywilizacyjne zapóźnienie" mniejszych ośrodków, gdzie młodociani zwykle narkomani wciąż jeszcze wdychają klej. Zdobycie prawdziwych narkotyków wymaga pofatygowania się do najbliższego "bajzlu". Takie kontaktowe punkty sprzedaży narkotyków znajdują się praktycznie w każdym ponadstutysięcznym miescie, a ich lokalizacja jest powszechnie znana.

Połowa polskich narkomanów zamieszkuje województwa: stołeczne, krakowskie, katowickie, gdańskie i jeleniogórskie.

Tam też do sądów kieruje się najwięcej spraw przeciwko producentom i handlarzom narkotyków. Największe tereny nielegalnych upraw maku i konopi znajdują się natomiast we wschodniej Polsce. 553 poletka odkryto w ub.r. w województwie zamojskim. W ścisłej krajowej czołówce plasują się również województwa lubelskie, kieleckie, przemyskie i tarnowskie.

Psychologowie i policjanci potwierdzają, że po narkotyki sięgają najczęściej uczniowie, studenci, przedstawiciele "wolnych zawodów", artyści oraz nowobogaccy. Najliczniejszą grupę stanowią osoby w wieku 21-24 lat.

Najszybciej - szacuje się, że o jedną czwartą rocznie - wzrasta liczba "snifujących się" nieletnich. Na nic się zdają montowane w szkolach elektroniczne blokady drzwi czy zakaz wstępu dla "obcych". Narkotyki sprzedają zwykle "sami swoi" uczniowie lub byli uczniowie. W Warszawie nie ma już szkoły średniej, która nie doczekałaby się własnego handlarza.

Wybór towaru zależy zwykle od potrzeb "biorącego": wyczerpująca praca czy nauka skłaniają do sięgania po amfetaminę. Niektórzy uczniowie traktują ją wręcz jako "pomoc dydaktyczną" - środek, który pozwala lepiej napisać sprawdzian. Subkultura rocka preferuje marihuanę. Psychologowie zwracają uwagę na to, że dziewczęta często sięgaja po narkotyki, by silniej związać się ze swymi "ćpającymi" partnerami.

Dekada lat osiemdziesiątych minęła w Polsce pod znakiem narkotycznej inicjacji: kleju i polskiej heroiny. Pełna oferta środków odurzających pojawiła się na polskim rynku w 1990 r. Od tego czasu technika zażywania narkotyków i stosowane środki znacznie się zmieniły. Obawa przed AIDS, naturalna skłonność do kamuflażu oraz dążenie do swoistej elegancji, której przeczyły liczne nakłucia, spowodowały, że po strzykawki sięgaja dziś już tylko patologiczni narkomani.

Brak śladów igły, które do niedawna demaskowały "biorących", sprawiły, że psychologowie radzą rodzicom skupić się na obserwacji zachowań dzieci. Narkomanów zdradza gwałtowne ożywienie, poprzedzające długotrwały sen, częste wychodzenie z domu i nowe znajomości.

Listę najbardziej poszukiwanych środków tworzą amfetamina, marihuana, haszysz i LSD.

Narkotyki w Polsce są relatywnie tanie. "Cent" (centymetr sześcienny) polskiej heroiny kosztuje 30 tys. zł. Za "grasik" (papieros z marihuany) płaci się 30-50 tys. zł. Gram amfetaminy można kupić za 200 tys. zł. Rosyjskie specyfiki (trudno jednoznacznie okreslić ich skład chemiczny; handlarze oferują je jako amfetaminę) kosztują 20 tys. zł. Ceny narkotyków zmieniają się często: handlarze znaja rynek i "dbają" o cenę. W niektórych miastach udało się przełamać utrzymującą się tendencję spadkową i podbić cenę grama amfetaminy do miliona zł. Cena papierka z LSD wzrasta wraz z ilością narkotyku. Zawartość nasączonych LSD nalepek określają zamieszczone na nich piktogramy - "jabłuszko" zawiera mniejszą dawkę narkotyku niż "Budda", "Budda" z kolei mniej niż "Gorbaczow" (wizerunek byłego prezydenta oznacza, że w nalepce jest 25 miligramów LSD). Aby narkotyk został wchłonięty przez organizm, konieczne jest ssanie papierka. Przeświadczenie, że wystarczy go wziąć do ręki, specjaliści od narkotyków uznali za absurdalne.

- Dla narkomana każda droga do uzyskania narkotyku jest dobra - mówi nadkomisarz Piotrowska. - Liczba włamań do aptek i szpitali utrzymuje się od kilku lat na stałym poziomie - ok. 500 rocznie. Trzykrotnie zwiększyła się natomiast liczba fałszowanych recept na środki odurzające. Tego typu działania są jednak swoistym aktem desperacji.

Większość narkomanów korzysta z usług stojących ponad prawem handlarzy.

Handlarze triumfują: jeśli któryś z nich, przyłapany z narkotykami, oświadczyłby, że towar znalazł i idzie oddać go na policję, stróże prawa musieliby mu jeszcze podziękować. Policjanci nie ukrywają, że liczą na wprowadzenie instytucji świadka koronnego i zakupu kontrolowanego, które pozwolą na penetrację narkotycznych gangów.

Najprostszy i najskuteczniejszy sposób na rozwiązanie narkotycznego problemu zaproponował jednak Jurek Owsiak, który w czasie radiowej audycji poradził słuchaczom: Jeśli do waszej szkoły przyjdą "dealerzy" z narkotykami, to kopnijcie ich w dupę". Ci, którzy to zrobią - przeżyją. Słabsi są w trudnej sytuacji.

Oceń treść:

0
Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • LSD-25
  • Tripraport

Miejsce to boom festival, nastawienie bardzo pozytywne, ciało i umysł przygotowane na przygodę

Zazwyczaj nie zapisuję trip-raportów, ale tym razem prowadziłem dziennik wyprawy, której częścią był boom festival. A branie LSD-25 jego ważnym dla mnie elementem. Jest to dobra okazja, żeby podzielić się swoimi przeżyciami. Sami oceńcie!

Zacznę od małego opisu skrótów, którymi posługiwałem się w tekście. Są to miejsca festiwalowe. Pojedyncze litery to moi znajomi.

DT- Dance temple, czyli główna scena festiwalu z muzyką psytrance. W nocy grany był hi-tech/full on/dark/progressive psytrance.

CG- Chillout Gardens.

  • 4-ACO-DMT
  • Dekstrometorfan
  • Miks

Lekkie zmęczenie fizyczne jak i emocjonalne. Przez trzy dni gościliśmy u siebie ojca Kosmo i jego partnerkę. A, że goście to byli zabawowi to i lały się oporowe ilości browarów, a Akodin z Thiokodinem sypały się garściami. Mój organizm przyjął to nadzwyczaj dobrze, a nawet tego wyczekiwał, hehe. Nie mam swobodnego dostępu do ww. substancji. I bogu dzięki. Jedynymi efektami ubocznymi nadmiernego, bądź co bądź, eksploatowania organizmu, była lekka zgaga i niewyspanie, z powodu dzwięków wydawanych przez mojego teścia, kiedy śpi. Przypominają pracujacy kombajn. Decyzja o wrzuceniu tryptaminy była spontaniczna. Reasumując: stan fizyczny: 7 na 10, psychiczny: 9 na 10. Czułam kompletny luz i świadomość, że nic nie ciąży mi nad głową i pierwszy raz od jakiegoś czasu wszystko układa się po mojemu, nawet bez mojej ingerencji.

  Opisywany trip miał miejsce wczoraj, czyli trzeciego maja. Cały dzień (właściwie to tydzień) obfitował w dosyć intensywne przeżycia. Do tego w ostatnim miesiącu pobijam rekordy w częstotliwości jedzenia DXM w dawkach antydepresyjnych. A jak wielu z Was zdaje sobie sprawę, poprzeczkę zawiesiłam sobie wysoko. Ostatnim psychodelikiem jaki przyjmowałam było 2c-t-4 tydzień wcześniej, co w moim przypadku nie powinno mieć wpływu. Poprzednim razem przyjęłam 25 mg 4-aco-dmt i 300 mg DXM.

  • Efedryna

Siema!

  • Kannabinoidy
  • Przeżycie mistyczne

Dobre nastawieniem, chęć doświadczenia czegoś głębszego po raz drugi po mj. Sam w domu.

Wypiłem 4 yerby mate, przebigłem moją małą miejscowość na sprincie, po czym przy dalej wzmożonym oddechu przyjąłem w płucka pięknego spuszczaka. 

Na początku wiadomo nic sie nie dzieje, tak więc zabieram co moje z łazienki, i ruszam do zaciemnionego pokoju. Minęło juz pare mnut a mi dalej nic sie nie dzieje. Co bylo dosyć dziwne ponieważ zazwyczaj od razu mnie łapie. Tak więc zrezygnowany kładę sie na łózko, wkładam słuchawki i zapuszczam sobie piosenkę "rly real-blackbear" i zamykam oczy.