Skrupulatna lustracja prekursorów

Zaostrzony nadzór nad prekursorami i nowinkami narkotycznymi napływającymi z Zachodu. Główny akcent kładzie się na skrupulatną lustrację prekursorów.

Anonim

Kategorie

Źródło

Rzeczpospolita 2001-01-02

Odsłony

2474


Skrupulatna lustracja prekursorów

Zaostrzony nadzór nad prekursorami i nowinkami narkotycznymi napływającymi z Zachodu wprowadza znowelizowana 6 września ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii. Główny akcent kładzie się na skrupulatną lustrację prekursorów.


Nowela ta obowiązuje od 14 listopada, ale kilka jej przepisów wchodzi w życie 1 stycznia 2002 r. (Dz. U. nr 125, poz. 1367). Wprowadzają one zaostrzony nadzór nad prekursorami i nowinkami narkotycznymi napływającymi z Zachodu oraz skrupulatną lustrację prekursorów. Prekursory to substancje, które same w sobie nie są narkotykami, ale służą do ich produkcji. Podzielono je na trzy kategorie (I-R; IIA-R; IIB-R) według klucza: im wyższa grupa, tym ściślejszy nadzór.

Zaostrza się nadzór zwłaszcza nad najbaczniej strzeżoną grupą prekursorów: I-R. Na ich produkcję, przetwarzanie, przerób, a także każdorazowy import czy eksport firmy muszą uzyskiwać zezwolenie głównego inspektora farmaceutycznego (GIF). Z kolei obrót hurtowy zastrzeżono tylko dla koncesjonowanych przedsiębiorców posiadających zezwolenie GIF, a obrót detaliczny - wyłącznie dla aptek.

Ożywiono martwą dotychczas regulację, nakazującą kontrolę dalszych prekursorów, czyli z grup IIA-R i IIB-R. I tak podmiot chcący wprowadzić je do obrotu (czyli udostępnić osobom trzecim odpłatnie lub za darmo), musi prowadzić odpowiednią ewidencję, wymagać od kontrahentów oświadczeń o celu zakupu oraz zgłaszać pewne dane inspektorowi do spraw substancji i preparatów chemicznych (prowadzi on rejestr podmiotów wprowadzających na rynek prekursory grupy IIA-R). Sposób prowadzenia tej ewidencji oraz dokonywania zgłoszeń określi w rozporządzeniach minister zdrowia. Oprócz tego zobowiązano przedsiębiorców do informowania organów nadzoru o podejrzanych transakcjach, mogących doprowadzić do nielegalnej produkcji środków odurzających czy substancji psychotropowych. Do obrotu można wprowadzać wyłącznie prekursory oznakowane w sposób umożliwiający jednoznaczną identyfikację ich poszczególnych kategorii.
ADAM BOŻEWICZ, SPECJALISTA W GŁÓWNYM INSPEKTORACIE FARMACEUTYCZNYM

Na Zachodzie wzmożoną kontrolę nad drugą grupą prekursorów wprowadzono już kilka lat temu. Nie mamy się więc czym chwalić. Dotyczy ona przede wszystkim firm i producentów, ale nie powinno to być dla nich specjalnie kłopotliwe. Główny problem tkwi w tym, że do ustawy nie ma jeszcze przepisów wykonawczych.

Dla nielegalnych producentów może oznaczać to dodatkowe sito i kolejną trudność przy produkcji, a to może się z kolei przełożyć na jej ograniczenie.

Warto zwrócić uwagę na nowy przepis. Chodzi o to, że przedsiębiorcy stosujący prekursory muszą informować o podejrzanych transakcjach, które ich dotyczą. Przy I grupie muszą powiadomić odpowiednią inspekcję farmaceutyczną, przy II - inspekcję sanitarną. A to wiąże się z kolei z koniecznością lepszej współpracy przedsiębiorców ze służbami zajmującym się przestępczością narkotykową.

Oceń treść:

0
Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • Marihuana

Wczoraj wróciłem z miasta rozpusty i niekończącej się rozkoszy. Opowieści o tym mieście wysłuchiwałem od kilku lat i w końcu postanowiłem sam się przekonać co jest grane :).Opowiem o jednym z dni który spędziłem razem z paczką znajomych w Amsterdamie.

  • Kodeina

Substancje:600 mg (- troszkę bo sie rozlało) + 5mg cetyryzyny godzinę przed.

S&S: Sobotni wieczór bez perspektyw, chęć wyczilowania. Waga ok, 70kg.

Doświadczenie: THC, Amph, MDMA, BZP, Ephedrine, Cocaine, Codeine, DXM, LSD, Mushrooms, DOC, Zolpidem, Alc, Salvia, Gałka muszk.,

JWH - 018, mcPP, TMFPP, tramadol, Mefedron, piperazynki, fenetylaminy itd.

19:25 Roztwór został umieszczony w prawie pustym żołądku, popity bardzo ciepłą przegotowaną wodą.

Czekam na pierwsze efekty :)

  • 3-MMC
  • Pierwszy raz

Miejsce : Dom mój pokój zwany przez przyjaciół ,również ludzi oświeconych  "TRIP ROOMEM".

 

Poddałem się po tygodniu czystości , wziąłem 3-mmc to moje pierwsze doświadczenie z tym stymulantem i "kryształem miłości"(zredukowana opinia o metemefku . Rozjebało mnie(z ciekawości zajebałem również sniffa ,ODRADZAM I TO NIE PIERWSZY RAZ W TYM TR) , tętno  granicach 140 uderzeń na minutę, mam totalna gonitwę myśli a piszę to tylko dlatego bo muszę coś robić , TABSY NA USPOKOJENIE !!!

Walnąłem 5 tabsów skład :melisa , chmiel rumianek , KURWA!...na bank pomoże ; /....

  • 4-ACO-DMT
  • 4-HO-MET
  • Marihuana
  • Pierwszy raz

Nastawienie bardzo pozytywne, ogólne podniecenie, od tripa wymagaliśmy mocnej psychodeli. Miejsce - najpierw dom, potem las(większość tripa) i ulice osiedla, następnie znowu dom.

  Zanim zacznę się rozpisywać muszę zaznaczyć, że przed wejściem AcO wychillowaliśmy się jeszcze bardziej popalając MJ, która towarzyszyła nam podczas całego tripa i jeszcze po nim.

 18:45 - Zarzucone około 25mg/os. wraz z R.