Zachowania ryzykowne, szczególnie te związane z używaniem substancji psychoaktywnych, są coraz większym problemem nastolatków w Polsce. Jak pisze poniedziałkowa „Rzeczpospolita”, już ponad połowa nastolatków miała styczność z tego typu substancjami.
Badanie profesorów Mariusza Jędrzejko z Centrum Profilaktyki Społecznej i Romana Sieronia z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, którego wyniki poznała „Rzeczpospolita”, wskazuje, że polska młodzież ma problem z alkoholem. Powszechne jest również przekonanie, że marihuana jest nieszkodliwa. Najbardziej jednak niepokojącą informacją jest fakt, że odsetek młodzieży angażującej się w zachowania ryzykowne jest coraz większy, oraz że po używki sięgają coraz młodsi ludzie.
– Kiedyś odsetek młodych, którzy kiedykolwiek zachowywali się ryzykownie, sięgał najwyżej jednej trzeciej, obecnie jest ich trzy czwarte. Dawny „ryzykant” był także starszy od obecnego – powiedział „Rzeczpospolitej” prof. Mariusz Jędrzejko.
Według badań, 70 proc. nastolatków przynajmniej raz w życiu piło alkohol, a co trzeci nastolatek się upił. Jak przyznają młodzi, alkohol jest nieodłączną częścią dyskotek i imprez, a regularnie – raz w tygodniu – zażywa go 11 proc. gimnazjalistów i 43 proc. uczniów szkół ponadgimnazjalnych (chłopcy). Nastolatki piją więcej i częściej niż ich rówieśnicy sprzed kilkunastu lat, a do tego, po alkohol sięgają szybciej. Więcej niż co siódmy badany miał pierwsze kontakty z alkoholem w wieku 13 lat, a ponad połowa poniżej 16 roku życia.
Co piąty uczeń, jak wynika z sondażu, pali papierosy. Regularnie pali 14 proc. gimnazjalistów i 27 proc. uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych (chłopcy). W szkołach ponadgimnazjalnych pali również co piąta nastolatka. Największą popularność papierosy mają wśród młodzieży z małych miejscowości, szczególnie wśród tej, która uczęszcza do szkół zawodowych. Jak podkreśla w wypowiedzi dla „Rz” prof. Jędrzejko, alarmujące jest, że aż 40 proc. regularnych palaczy wypala dziennie przynajmniej pół paczki papierosów.
„Młodzież wierzy, że marihuana nie szkodzi”
Oddzielnym tematem, który został poruszony w badaniu są narkotyki. Badanie profesorów wskazuje wprawdzie, iż młodzież jest świadoma szkodliwości narkotyków, jednak wyjątkiem jest marihuana. Młodzież żyje w przekonaniu, że jej palenie nie szkodzi. Aż 71 proc. młodych Polaków sprawdziło już działanie „maryśki” choć, jak zauważa Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii, nie rośnie grono tzw. aktywnych użytkowników zażywających ją regularnie. Szczęśliwie, udało się odwrócić ostatni trend związany z „legalnymi” zamiennikami marihuany i innych narkotyków tzw. dopalaczami. Nagłaśniane przez media tragiczne przypadki zatruć zniechęciły młodzież. Jak pokazują wyniki badania, sięgnęło po nie zaledwie 2 proc. młodych ludzi.
Ostatnim wnioskiem z badania, który przytacza „Rz”, jest rosnące wyrównanie płci w kwestii używek. – Kiedyś większość ryzykownych zachowań podejmowali chłopcy, dzisiaj mamy ok. trzykrotny wzrost w przypadku dziewcząt. Coraz więcej ich trafia na terapie – mówi „Rz” prof. Jędrzejko.
Komentarze