REKLAMA
Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje o nadzór nad narkotestami w szkołach

Rzecznik Praw Obywatelskich zaapelował do ministra edukacji narodowej i sportu Mirosława Sawickiego o dokładniejszy nadzór nad programami profilaktyki narkomanii w polskich szkołach.

Anonim

Kategorie

Źródło

PAP

Odsłony

1111

Wyniki analizy przeprowadzonej przez Rzecznika poddają w wątpliwość zgodność z prawem stosowania w szkołach testów na obecność narkotyków.

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do dziesięciu kuratorów oświaty z pytaniem, na jakiej podstawie w podlegających im szkołach przeprowadzane są na uczniach narkotesty. Dyrektorzy szkół, w których przeprowadzano takie akcje, powołują się na rozporządzenia MENiS. Jednak zdaniem RPO takie rozporządzenia nie są wystarczającą podstawą do przeprowadzania w szkołach narkotestów.

RPO nie znalazł także podstawy prawnej dla stosowanego w niektórych szkołach wprowadzania psów do wykrywania narkotyków.

Wątpliwości rzecznika wzbudza też stosowane w niektórych szkołach nakłanianie rodziców do podpisania oświadczeń o zgodzie na przeprowadzanie narkotestów na ich dzieciach. Przeważnie rodziców nie informuje się o tym, że mają możliwość odmowy podpisania takiego dokumentu, bez ponoszenia żadnych konsekwencji. Według rzecznika, nauczyciele, pedagodzy szkolnie ani pielęgniarki nie mają uprawnień do przeprowadzania takich badań.

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

Bania (niezweryfikowany)
Niemożliwe, żeby ktoś dbał o nasze prawa??? <br> <br>To jest jakiś dobry sen.
Misiek (niezweryfikowany)
Niemożliwe, żeby ktoś dbał o nasze prawa??? <br> <br>To jest jakiś dobry sen.
kwas2500 (niezweryfikowany)
Niemożliwe, żeby ktoś dbał o nasze prawa??? <br> <br>To jest jakiś dobry sen.