PiS za odrzuceniem sprawozdania dotyczącego Programu Przeciwdziałania Narkomanii

Prawo i Sprawiedliwość zgłosiło w czwartek wniosek o odrzucenie rządowego sprawozdania z realizacji Krajowego Programu Przeciwdziałania Narkomanii (KPPN) za 2003 rok. Przeciwko przyjęciu sprawozdania opowiedziały się także PO, LPR i PSL. Za był klub SLD.

Anonim

Kategorie

Źródło

PAP

Odsłony

1852

Program został przyjęty przez rząd w lipcu 2002 r. ma trwać do końca roku 2005. Zadania z tego programu realizowane są przez 8 ministerstw, 17 innych instytucji centralnych oraz władze samorządowe województw, powiatów i gmin. Rok 2003 był pierwszym pełnym rokiem jego realizacji.

Jakub Derech-Krzycki (SLD) poinformował podczas debaty, że jego klub jest za przyjęciem sprawozdania. Jego zdaniem jednak, w celu skutecznego realizowania założeń programu w przyszłości należy zwiększyć nakłady finansowe na ten cel. Zwracał też uwagę na niedostateczne zaangażowania jednostek samorządu terytorialnego w tych kwestiach.

Zdaniem Ewy Kopacz (PO) w sprawozdaniu jest zbyt mało informacji o efektach programu. Nie wiemy czy miliony złotych wydawane na jego realizację są właściwie pożytkowane, czy też służą kolejnemu samozaspokajaniu biurokracji i wymyślaniu, a następnie przeprowadzaniu księżycowych projektów, które ładnie wyglądają, ale tylko w sprawozdaniach - powiedziała Kopacz.

Jolanta Szczypińska (PiS), która złożyła w imieniu klubu wniosek o odrzucenie sprawozdania, także podkreśliła, że brakuje w nim danych o efektach działań podjętych w ramach programu, a obraz rzeczywistości wyłaniający się z niego nie przystaje do stanu faktycznego.

Zdaniem Józefa Szczepańczyka (PSL) sukcesu z zwalczaniu narkomanii nie osiągnie się bez pieniędzy, a tych w budżecie z roku na rok przeznacza się na ten cel coraz mniej. Szczepańczyk zaznaczył, że w sprawozdaniu brakuje np. informacji o zażywaniu narkotyków przez kibiców sportowych. Czy można dziwić się agresji boiskowych chuliganów, których trudno nazwać kibicami, jeżeli 36 proc. z nich przyznaje się do zażywania narkotyków, a co piąty nie kryje że był na meczu pod wpływem narkotyków? - dodał.

Władysław Szkop (SdPl) powiedział, że w społeczeństwie trzeba wzmacniać brak przyzwolenia i akceptacji nie tylko dla narkotyków ale także dla alkoholu. Jeżeli nie da się tego zrobić w rodzinie, to trzeba to robić w przedszkolu, szkole, wszędzie tam gdzie można przekazać wartości - podkreślił Szkop.

Zdaniem Alicji Lis (Samoobrona) program powinien być wprowadzony już dla dzieci w wieku przedszkolnym i kontynuowany przez cały okres nauczania. Wtedy jest szansa uzyskania jakiegokolwiek efektu - zaznaczyła.

Ewa Sowińska (LPR) zapowiedziała, że jej klub nie poprze sprawozdania.

Ze sprawozdania wynika m.in., że należy umożliwić finansowanie profilaktyki narkomanii ze środków przeznaczonych w budżecie na walkę z alkoholizmem. Należy też umożliwić realizowanie programów substytucyjnych niepublicznym zakładom opieki zdrowotnej.

Obecnie ustawa pozwala stosować tę metodę tylko placówkom państwowym. (Program substytucyjny polega na podawaniu osobie uzależnionej substytutu narkotyku, dzięki czemu chory nie odczuwa efektów odstawienia narkotyku i może w normalny sposób funkcjonować-PAP).

Z danych przedstawionych w sprawozdaniu wynika, że trzy czwarte samorządów województw zorganizowało w minionym roku szkolenia dla osób zajmujących się planowaniem strategii przeciwdziałania narkomanii. Powiaty i gminy wspierały realizację programów dla nauczycieli i uczniów. Prawie każde województwo dofinansowało działania na rzecz dzieci i młodzieży zagrożonych narkomanią. Podobnie zrobił tylko co piąty powiat i co siódma gmina.

W 2003 r. wykryto ponad 47,6 tys. przestępstw z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii (w 2002 roku - około 36 tys.).

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

Adam Nowotny (niezweryfikowany)
&quot;Czy można dziwić się agresji boiskowych chuliganów, których trudno nazwać kibicami, jeżeli 36 proc. z nich przyznaje się do zażywania narkotyków, a co piąty nie kryje że był na meczu pod wpływem narkotyków?&quot; <br>Tylko 36% ? Mi się zdaje, że przynajmniej 90% jest pod wpływem alkoholu, tfu przepraszam, alk to nie narkotyk...
własnie tak. (niezweryfikowany)
strasznie ci politycy obłudni, a na dodatek dyskutują o czymś, o czym nie mają pojęcia
:/ (niezweryfikowany)
eh i tak nic z tego korzystnego dla nas nie wyniknie
triple_og (niezweryfikowany)
czyń s k i b ę p o l e m G a n g j i.
psychomaniak (niezweryfikowany)
nie ma sie co dziwic alkohol to tak naprawde jedyna legalna substancja odurzajaca - nie liczac apteki i browar kosztuje 2zl a drugi 50zl
forest (niezweryfikowany)
jebani frajerzy!!!!!!!!!!!!!!!
artur (niezweryfikowany)
wniosek o odrzucenie sprawozdania nie przeszedl. ale powody jego zlozenia sa przygnebiajace <br> <br>jesli was to interesuje to poszukajcie na http://www.sejm.gov.pl sprawozdania z 90tego posiedzenia sejmu nr. punktu 22 <br> <br>przygotuje niedlugo oswiadczenie bo to co ci ludzie wygaduja .... bosh ... zalamka <br> <br> <br> <br>
nołbadi (niezweryfikowany)
czyń s k i b ę p o l e m G a n g j i.
Ewin (niezweryfikowany)
czyń s k i b ę p o l e m G a n g j i.
Adam Michnik (niezweryfikowany)
strasznie ci politycy obłudni, a na dodatek dyskutują o czymś, o czym nie mają pojęcia
Zajawki z NeuroGroove
  • Marihuana
  • Tripraport

Już od dłuższego czasu się zastanawiałam czy mam to napisać a jeśli tak to jak ująć to w słowa aby dało się to jako tako zrozumieć. Zamknęłam się w sypialni ze słuchawkami na uszach. I zaczęłam pisać....

  W sylwestra się wszystko zaczęło.

 Wiem że czasem jestem roztrzepana, taka z nie ograniętymi myślami, które biegają po przedpokoju mojej głowy, zaglądając do napotkanych pokoi z pytaniem czy tu pasują w danym momencie ( bądź na stałe ) czy też nie i biegną dalej. Trudno to wyjaśnić, jestem jaka jestem, jeśli mnie taką akceptujesz to cieszę się bardzo, jeśli nie to tam są drzwi, jest wiele ludzi do spotkania na życiowym parkingu.

   Nie zawsze tak było, dostałam porządną lekcję aby się tego "nauczyć". Ale mniejsza o to, zbyt osobiste.

  • Marihuana

Substancja: mieszanina kannabinoli ubrana w susz konopny

Set&settings: nastawienie na poważniejszą fazę, kroki artystyczne

dawkowanie:spora sztuka jakieś 0,7 g

Wiek: niepełne 19 lat

Czas trwania fazy: 1 godzina wstęp, czas całkowity: nie określony

Nigdy nie oczekiwałem, i nigdy nie uzyskiwałem takich efektów po MJ, ale można by to nazwać prawdziwym doświadczeniem psychodelicznym

  • LSD-25
  • Pozytywne przeżycie

Wieczór, ostatni dzień roku, brak dzieci, czysty umysł. Mieszkanie i ulice śródmieścia Warszawy.

 

Mamy taki zwyczaj: fotografujemy swoje stopy na tle różnych miejsc, które odwiedzamy w podróży. Oto więc dziś podróżujemy bez ruszania się z miejsca, na naszej kanapie. Robimy zdjęcia rozczapierzonych palców naszych stóp, na tle ogniska buzującego wesoło na środku naszego pięknego salonu. Mlaśnięcie migawki, rzut oka na wyświetlacz i rechot. Wiecie, na kwasie każda głupota potrafi rozśmieszyć, pomimo że te paluchy na tle gorących jęzorów wyglądają, jakbyśmy cykali pamiątkę z piekła…

* * *

  • Marihuana

Wlasnie sie zakonczyl pierwszy weekend tej wiosny, wg mnie

najlepszy czas na ladowanie haszu, gandzi, skuna ale

twierdze tak raczej z sentymentu niz z praktycznego

wykozystania warunkow zewnetrzych (no chyba ze w czasie

cieplego kwietnia/maja), czy cos. Jest po weekendzie i

siedze w robocie, nie chce mi sie pracowac i sciemniam jak

moge (znowu :) ale z checia opisze sobie te pare dni.randomness