PiS za odrzuceniem sprawozdania dotyczącego Programu Przeciwdziałania Narkomanii

Prawo i Sprawiedliwość zgłosiło w czwartek wniosek o odrzucenie rządowego sprawozdania z realizacji Krajowego Programu Przeciwdziałania Narkomanii (KPPN) za 2003 rok. Przeciwko przyjęciu sprawozdania opowiedziały się także PO, LPR i PSL. Za był klub SLD.

Anonim

Kategorie

Źródło

PAP

Odsłony

1852

Program został przyjęty przez rząd w lipcu 2002 r. ma trwać do końca roku 2005. Zadania z tego programu realizowane są przez 8 ministerstw, 17 innych instytucji centralnych oraz władze samorządowe województw, powiatów i gmin. Rok 2003 był pierwszym pełnym rokiem jego realizacji.

Jakub Derech-Krzycki (SLD) poinformował podczas debaty, że jego klub jest za przyjęciem sprawozdania. Jego zdaniem jednak, w celu skutecznego realizowania założeń programu w przyszłości należy zwiększyć nakłady finansowe na ten cel. Zwracał też uwagę na niedostateczne zaangażowania jednostek samorządu terytorialnego w tych kwestiach.

Zdaniem Ewy Kopacz (PO) w sprawozdaniu jest zbyt mało informacji o efektach programu. Nie wiemy czy miliony złotych wydawane na jego realizację są właściwie pożytkowane, czy też służą kolejnemu samozaspokajaniu biurokracji i wymyślaniu, a następnie przeprowadzaniu księżycowych projektów, które ładnie wyglądają, ale tylko w sprawozdaniach - powiedziała Kopacz.

Jolanta Szczypińska (PiS), która złożyła w imieniu klubu wniosek o odrzucenie sprawozdania, także podkreśliła, że brakuje w nim danych o efektach działań podjętych w ramach programu, a obraz rzeczywistości wyłaniający się z niego nie przystaje do stanu faktycznego.

Zdaniem Józefa Szczepańczyka (PSL) sukcesu z zwalczaniu narkomanii nie osiągnie się bez pieniędzy, a tych w budżecie z roku na rok przeznacza się na ten cel coraz mniej. Szczepańczyk zaznaczył, że w sprawozdaniu brakuje np. informacji o zażywaniu narkotyków przez kibiców sportowych. Czy można dziwić się agresji boiskowych chuliganów, których trudno nazwać kibicami, jeżeli 36 proc. z nich przyznaje się do zażywania narkotyków, a co piąty nie kryje że był na meczu pod wpływem narkotyków? - dodał.

Władysław Szkop (SdPl) powiedział, że w społeczeństwie trzeba wzmacniać brak przyzwolenia i akceptacji nie tylko dla narkotyków ale także dla alkoholu. Jeżeli nie da się tego zrobić w rodzinie, to trzeba to robić w przedszkolu, szkole, wszędzie tam gdzie można przekazać wartości - podkreślił Szkop.

Zdaniem Alicji Lis (Samoobrona) program powinien być wprowadzony już dla dzieci w wieku przedszkolnym i kontynuowany przez cały okres nauczania. Wtedy jest szansa uzyskania jakiegokolwiek efektu - zaznaczyła.

Ewa Sowińska (LPR) zapowiedziała, że jej klub nie poprze sprawozdania.

Ze sprawozdania wynika m.in., że należy umożliwić finansowanie profilaktyki narkomanii ze środków przeznaczonych w budżecie na walkę z alkoholizmem. Należy też umożliwić realizowanie programów substytucyjnych niepublicznym zakładom opieki zdrowotnej.

Obecnie ustawa pozwala stosować tę metodę tylko placówkom państwowym. (Program substytucyjny polega na podawaniu osobie uzależnionej substytutu narkotyku, dzięki czemu chory nie odczuwa efektów odstawienia narkotyku i może w normalny sposób funkcjonować-PAP).

Z danych przedstawionych w sprawozdaniu wynika, że trzy czwarte samorządów województw zorganizowało w minionym roku szkolenia dla osób zajmujących się planowaniem strategii przeciwdziałania narkomanii. Powiaty i gminy wspierały realizację programów dla nauczycieli i uczniów. Prawie każde województwo dofinansowało działania na rzecz dzieci i młodzieży zagrożonych narkomanią. Podobnie zrobił tylko co piąty powiat i co siódma gmina.

W 2003 r. wykryto ponad 47,6 tys. przestępstw z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii (w 2002 roku - około 36 tys.).

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

Adam Nowotny (niezweryfikowany)
&quot;Czy można dziwić się agresji boiskowych chuliganów, których trudno nazwać kibicami, jeżeli 36 proc. z nich przyznaje się do zażywania narkotyków, a co piąty nie kryje że był na meczu pod wpływem narkotyków?&quot; <br>Tylko 36% ? Mi się zdaje, że przynajmniej 90% jest pod wpływem alkoholu, tfu przepraszam, alk to nie narkotyk...
własnie tak. (niezweryfikowany)
strasznie ci politycy obłudni, a na dodatek dyskutują o czymś, o czym nie mają pojęcia
:/ (niezweryfikowany)
eh i tak nic z tego korzystnego dla nas nie wyniknie
triple_og (niezweryfikowany)
czyń s k i b ę p o l e m G a n g j i.
psychomaniak (niezweryfikowany)
nie ma sie co dziwic alkohol to tak naprawde jedyna legalna substancja odurzajaca - nie liczac apteki i browar kosztuje 2zl a drugi 50zl
forest (niezweryfikowany)
jebani frajerzy!!!!!!!!!!!!!!!
artur (niezweryfikowany)
wniosek o odrzucenie sprawozdania nie przeszedl. ale powody jego zlozenia sa przygnebiajace <br> <br>jesli was to interesuje to poszukajcie na http://www.sejm.gov.pl sprawozdania z 90tego posiedzenia sejmu nr. punktu 22 <br> <br>przygotuje niedlugo oswiadczenie bo to co ci ludzie wygaduja .... bosh ... zalamka <br> <br> <br> <br>
nołbadi (niezweryfikowany)
czyń s k i b ę p o l e m G a n g j i.
Ewin (niezweryfikowany)
czyń s k i b ę p o l e m G a n g j i.
Adam Michnik (niezweryfikowany)
strasznie ci politycy obłudni, a na dodatek dyskutują o czymś, o czym nie mają pojęcia
Zajawki z NeuroGroove
  • Grzyby halucynogenne
  • Marihuana
  • Pozytywne przeżycie

Set: pozytywne nastawienie, ekscytacja i ciekawość nadchodzących doświadczeń. Setting: pokój akademika, znani od lat dobrzy towarzysze i przyjaciele.

Słowem wstępu, poniższy wpis, jest dwoma Trip Raportami. Pierwszy napisałem ja, autor tego bloga, drugi TR został spisany przez jednego z moich towarzyszy – Marka (imię zmyślone na potrzeby raportu). Razem zredagowaliśmy poniższy tekst, ponieważ dotyczy on jednego, wspólnego spotkania wraz z naszymi przyjaciółmi. Od razu wytłumaczę, skąd taka dokładność w opisywaniu doświadczeń w tekście mojego przyjaciela. Marek nagrywał całe nasze spotkanie na dyktafon, swój tekst pisał przesłuchując nagranie.

  • Amfetamina
  • Katastrofa
  • Marihuana

Czas wakacji, własnie wrociłam z tygodniowego wypadu nad morze. Zmeczenie i wykonczenie organizmu dawało sie we znaki. Dzwoni kumpela, za chwile pojawia sie w drzwiach i mówi, żebym pakowala manatki. Tłumacze, ze musze odpoczac, ale juz wiem co ma na myśli: "narkotyczny wypad". Do czego jak do czego, ale do tego typu rozrywki nie trzeba mnie dlugo namawiac. Jedziemy do najpiekniejszego panstwa, ktore moze zapewnic nam te atrakcje. 

  • Bad trip
  • Kannabinoidy

Nastawienie do palenia jak zawsze dobre, ale czułem lekkie poddenerwowanie, nastrój dobry. Działo się to w parku miejskim, sporo w nim ludzi, pogoda genialna - bardzo ciepło, zero wiatru i chmur.

Zacznijmy może od tego, że cały trip spędzony był z moją lubą, którą tradycyjnie nazywać będę "X". W ramach wstępu wspomnę również o tym, iż za każdym razem po paleniu czułem się genialnie, opisywana przeze mnie sytuacja jest moim pierwszym (a był to mój +/- 30 raz) negatywnym wspomnieniem z tą substancją.

  • Szałwia Wieszcza

Zanim Salvia ukazała mi swoje wdzięki, musiałem się kilkakrotnie do niej przymierzyć. Właściwie około 70% jej konsumentów odczuło prawdziwa moc dopiero za drugim razem lub jeszcze później. Pierwszy raz nie był więc dla mnie niczym nadzwyczajnym - trochę poddenerwowany i podekscytowany niezbyt pewnie wciągam dym z suszonych liści, robiąc przerwy pomiędzy poszczególnymi zaciągnięciami i używając zwykłej zapalniczki w zwykłej lufce, co okazało się niedostateczne do waporyzacji.

randomness