Opolska policja wydaje ulotki o UFO

W Opolu UFOmania trwa. Policja ostrzega przed narkotykiem, którego nigdy nie było w tym mieście.

Anonim

Kategorie

Źródło

Gazeta Wyborcza Opole 08.02.2001
Maciej T. Nowak

Odsłony

1654
Z POLICJI. Trzy tysiące ulotek ostrzegających młodzież przed śmiercionośną odmianą ekstazy wydała opolska policja z fundacją "Pro Lege". Planuje też pogadanki w szkołach, także dla rodziców.

Jednostki policji w województwie opolskim zarejestrowały około 1400 osób zażywających narkotyki, w tym ponad 300 - jako nałogowych narkomanów. Wśród zarejestrowanych około 60 proc. to osoby w wieku 18-24 lata, a 20 proc. to nieletni do 17 lat. 90 proc. narkomanów mieszka w miastach.
Wysoka dynamika stwierdzonych przestępstw narkotykowych (wynosząca 208,5 proc.) ma dwa wymiary. Z jednej strony świadczy o intensywnej pracy policji w tej dziedzinie (wykrywalność rzędu 99,2 proc.). Z drugiej - o stale rosnącym zagrożeniu.
- Dominującymi narkotykami są marihuana i amfetamina. Inne, droższe środki odurzające, takie jak haszysz, LSD czy kokaina, pojawiają się zdecydowanie rzadziej, najczęściej przy okazji jakichś większych imprez. Są też zamawiane na specjalne okazje - mówi podkom. Anna Gazda z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.
W ubiegłym roku w naszym województwie stwierdzono 1018 przestępstw związanych z narkotykami. Policjantom udało się ustalić 344 podejrzanych (o 126,3 proc. więcej niż w 1999 r. ). Najwięcej dochodzeń prowadzono w związku z udzielaniem i nakłanianiem do użycia oraz nielegalnym posiadaniem narkotyków.
- My rejestrujemy tylko te osoby, które weszły w konflikt z prawem - wyjaśnia Gazda. - Policja nie zajmuje się terapią narkomanów, tylko ściganiem sprawców przestępstw związanych z narkotykami. Zarówno tych, którzy naruszyli przepisy ustawy o zapobieganiu narkomanii, jak i tych, którzy popełniają przestępstwa dla zdobycia pieniędzy na narkotyki, czy też popełniają je pod ich wpływem. Z drugiej strony zajmujemy się też szeroko pojętymi działaniami prewencyjnymi mającymi zapobiegać zażywaniu narkotyków. Leczeniem narkomanów zajmują się inne instytucje, które się w tym specjalizują - powiedziała Gazda.
Stąd też akcja ulotkowa wydziału prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu i "Pro Lege". Ulotki mają przestrzegać młodzież przed zażywaniem śmiercionośnej ekstasy - UFO.
Pierwsza partia ulotek rozpowszechniana będzie w szkołach wśród uczniów i nauczycieli (większa ulotka jest skierowana do nauczycieli, 3 mniejsze - do młodzieży).
Policja opolska nie posiada informacji o tym, że ta odmiana ekstasy pojawiła się w naszym województwie. Oczywiście nie oznacza to, że jej nie ma.
Policjanci będą też organizowali pogadanki związane z prewencją narkotykową. Spotkania z dziećmi i młodzieżą są ukierunkowane na konsekwencje uzależnienia od narkotyków, natomiast w stosunku do rodziców i nauczycieli na to, jakie są objawy uzależnienia, na co należy zwracać uwagę, jak zapobiegać, gdzie szukać pomocy.
- Jeżeli dzieci są uzależnione, rodzice powinni kontaktować się z tymi stowarzyszeniami, które zajmują się problemem narkomanii - mówi podkom. Gazda. - Gdy podejrzewają, że dziecko może być w konflikcie z prawem, powinni to zgłosić policji. Najlepiej żeby zrobili to jak najwcześniej. W domu mogą na przykład pojawiać się rzeczy, które pochodzą z przestępstwa albo dziecko może być w kontakcie ze światem przestępczym związanym z narkotykami. Im wcześniej powiadomi się policję, tym lepiej, bo będzie większa szansa, żeby przerwać ten proceder i jemu zapobiec - dodała.

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

kozax (niezweryfikowany)
Popierdolony system. Psy rzucaja sie na wszystko co im wskaze pan, bez ruszenia glowa. Proboja czemus zapobiegac, cos odcinac, ale nie o to chodzi przeciez. Czlowiek musi miec wolny wybor, sam decydowac co jest dla niego dobre a co zle, i wybor ten nie moze byc ni czym ograniczany. Inaczej staje sie niewolnikiem. Jebac system!
Zajawki z NeuroGroove
  • MDMA (Ecstasy)

Data: 23 listopada 1999 02:10(nazwiska zmieniono, miejsca wycieto, daty zaponiano, fakty itd)pigula: Mitsubishi


kolorek: jasnokremowy


wymiary; gr-5mm sr-8mm


obrazek: 1 str. logo mitsuishi


2 str. linia podzialu


smak: gorzki


zrodlo: 3miasto


cena: 30 pln/szt  • Inne
  • Pozytywne przeżycie

Piękny słoneczny dzień. Słońce niedługo będzie zachodzić. Na ziemi resztki śniegu, ja sam w niezłym humorze.

 

Wkładam malutki kartonik pod dziąsło. Gorzki smak jest ledwie wyczuwalny, zdrętwienie twarzy jest również ledwie wyczuwalne. Mija 20 minut i zaczynam czuć bodyload. Bodyload jest nieoczekiwanie mały. Zero wazokonstrykcji, niemal nie chce mi się rzygać, nie odpala mi się gratisowy patologiczny kaszel. Cudnie.

  • 4-HO-MET
  • Bad trip

set: podekscytowanie potęgowane doświadczeniami towarzyszy, oczekiwana ekstaza przy słuchaniu muzyki. setting:wieczór, mój pokój, a w nim współlokatorka czysta od zawsze, tripkompan, dwóch kumpli którzy 2 dni wcześniej brali i było im dobrze:)

   Pomysł zjedzenia mahometa był mój. Sporo o nim czytałam 2 dni wcześniej dwóch kolegów (B. i C.) pod moją trzeźwą asystą przeżyło bardzo pozytywne doświadczenie: muzyka sprawiała im niebywałą rozkosz, a spacer po parku był wesołą przygodą.

  Start ok. 17.00. Ja i A. ładujemy pod język, popijamy i czekamy.

Po ok. 10 minutach świat mi zaczyna falować. Pojawiają sie stopniowo OEVy, A. ma ok. 20-minutowe opoźnienie doznań w stosunku do mnie.

  • Dekstrometorfan
  • Problemy zdrowotne

Własny pokój, kac DXM, nieprzeparta potrzeba spokoju.

Witam.

To nie jest Trip-Raport a próba opisu problemów występujących po ciągu DXM. Nie znalazłem w necie nic podobnego więc postanowiłem to tu opisać. Ku przestrodze.

Z DXM mam do czynienia z małymi przerwami od końca grudnia 2015r czyli dość krótko (około 3 miesięcy). Początkowo wcinałem dawki w granicach 300 mg dziennie. Większe mi szkodziły - źle się po nich czułem.