Zespół naukowców z Uniwersytetu w Guelph w Ontario jako pierwszy odkrył mechanizm syntezy dwóch flawonoidów przez konopie: kannaflawiny A i B. Obydwa związki posiadają naturalne właściwości antyzapalne i przeciwbólowe, silniejsze 30 razy od zwykłej aspiryny.
Potencjał obydwóch flawonoidów jest ogromny i otwiera drogę do produkcji wysoce skutecznych lekarstw przeciwbólowych, które mogą w teorii zastąpić bardzo popularne opiaty, nadużywane przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, gdzie ich rozpowszechnienie przez firmy farmaceutyczne doprowadziło do prawdziwej katastrofy medycznej i społecznej.
Jak mówi prof. Tariq Akhtar z Wydziału Biologii Molekularnej i Komórkowej, który przeprowadził badanie wspólnie z prof. Stevenem Rothsteinem:
Potrzebujemy alternatywnych sposobów leczenia ostrego i chronicznego bólu, które nie wymagają używania opiatów. Te związki nie są psychoaktywne i docierają bezpośrednio do źródła zapalenia, co czyni z nich idealne środki przeciwbólowe.
Używając narzędzi genomicznych i biochemicznych naukowcy byli w stanie zrozumieć, w jaki sposób konopie produkują kannaflawinę A i B, które zostały zidentyfikowane po raz pierwszy w 1985, kiedy po raz pierwszy potwierdzono też ich potężne właściwości antyzapalne.
Dalsze badania zostały wstrzymane ze względu na prohibicję, która została jednak zniesiona przez rząd kanadyjski w zeszłym roku, co otworzyło drzwi wielu naukowcom marzącym o głębszym zrozumieniu funkcji aktywnych związków produkowanych przez roślinę.
Naszym celem było dokładniejsze zrozumienie, w jaki sposób związki te są produkowane, co jest dzisiaj bardzo proste. Przeprowadzono już sekwencjonowanie wielu genomów, w tym konopi, a wszystkie informacje są dostępne publicznie, więc można je dowolnie analizować. Jeśli wiesz, czego szukasz, możesz “ożywić geny” i ułożyć w całość obraz tego, jak syntetyzowane są kannaflawina A i B
– powiedział prof. Akhtar.
Głównym problemem dla sektora farmaceutycznego pozostaje bardzo niski poziom flawonoidów w marihuanie, która bogata jest przede wszystkim w kannabinoidy i terpeny. Hodowla roślin zmierzająca w stronę zwiększenia stężenia tych związków może być w tym przypadku niewystarczająca, naukowcy chcą więc zaprzęgnąć do pracy bioinżynierię.
Praca jest już w toku, bo badanie było współfinansowane przez Anahit International Corp. z Toronto, która posiada patent na biosyntezę obydwóch związków i jest zainteresowana dalszymi badaniami rozwojowymi w celu wypracowania linii lekarstw będących alternatywą dla opiatów i steroidów.