REKLAMA
"Nowy sposób na wykrycie narkomana"

Nowa metoda badania odcisków palców nie tylko pozwala wykryć śladowe ilości heroiny na skórze. Dzięki temu można także odróżnić narkomana od osoby, która tylko przypadkowo zabrudziła sobie ręce zakazaną substancją – poinformował „The Journal of Analytical Toxicology”.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

TVP.INFO/PAP
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła.

Odsłony

388

Nowa metoda badania odcisków palców nie tylko pozwala wykryć śladowe ilości heroiny na skórze. Dzięki temu można także odróżnić narkomana od osoby, która tylko przypadkowo zabrudziła sobie ręce zakazaną substancją – poinformował „The Journal of Analytical Toxicology”.

Naukowcy opracowali zaawansowaną technologię testowania odcisków palców, z wykorzystaniem spektrometrii masowej o wysokiej rozdzielczości. Dzięki niej można wykryć heroinę, jej pochodne, 6-monoacetylomorfinę (6-AM) i inne substancje związane z przyjmowaniem tego narkotyku.

Naukowcy pobierali odciski palców od ogłaszających się na odwyk osób, które przyznały się do przyjęcia heroiny lub kokainy w ciągu ostatnich 24 godzin. Odciski pobrano z każdego palca prawej ręki, a uczestnicy zostali następnie poproszeni o dokładne umycie rąk wodą z mydłem oraz noszenie nitrylowych rękawiczek przed pobraniem kolejnego zestawu odcisków palców.

W ten sam sposób odciski pobrane zostały także od 50 osób, które nie brały narkotyków.

Jak się okazało, technologia pozwalała zidentyfikować ślady heroiny i 6-AM u osób nieprzyjmujących narkotyków w każdym z wymyślonych przez naukowców scenariuszy: po dotknięciu heroiny; dotknięciu, a następnie umyciu rąk; także wtedy, gdy wymieniono uścisk dłoni z osobą, która miała kontakt z heroiną.

Po porównaniu wyników analiz okazało się, że związki takie, jak morfina, noskapina czy acetylokodeina – obok heroiny i 6-Am – są niezbędne do odróżnienia narkomanów od niebiorących narkotyków. Związki te były obecne tylko w odciskach palców osób zażywających narkotyki.

Zdaniem autorów w podobny sposób można sprawdzać, czy pacjent przyjmuje przepisany mu lek, niekoniecznie narkotyk.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • Gałka muszkatołowa

Na samym początku chciałbym się podzielić moją nabytą wiedzą w związku z gałką. Otóż, na rynku możemy wyróżnić 4 ''rodzaje'' tego specyfiku:

-pierwszą i za razem najlepszą z dostępnych gałek jest oczywiście ta w całości (orzechy), jednak sami musimy wyciągnąć tarke i zmielić nasze maleństwa. Tak przygotowana gałka jest najlepsza, gdyż jest świeża i żadne z jej cennych substancji (w tym przypadku mirystycyny) nie zwietrzały. Za 2/3 takie orzechy zapłacimy od 3zł do 8zł.

  • Szałwia Wieszcza

Hej, ho ! Okazuje sie ze SD to masakrycznie potezny psychedelik.
Szkoda ze mialem tak malo. T-R w sumie malo spektakularny ale mi sie
nudzi to napisze, ha !. Szkoda ze mi biedactwo uschlo, musze sie
zaopatrzyc w nowa sadzonke :)  • Amfetamina


Tekst jest trochę długi. Ale moja faza była dla mnie tak długa

jak ten opis.
Jazda


  • Tramadol

Substancja: Tramal.


Moje doświadczenie z dragami nie jest zbyt wielkie. Jak dotąd mialam okazje jedynie wymieszać pare tabletek z alkoholem no i oczywiście wziąć tramal.

randomness