"Nowy sposób na wykrycie narkomana"

Nowa metoda badania odcisków palców nie tylko pozwala wykryć śladowe ilości heroiny na skórze. Dzięki temu można także odróżnić narkomana od osoby, która tylko przypadkowo zabrudziła sobie ręce zakazaną substancją – poinformował „The Journal of Analytical Toxicology”.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

TVP.INFO/PAP
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła.

Odsłony

396

Nowa metoda badania odcisków palców nie tylko pozwala wykryć śladowe ilości heroiny na skórze. Dzięki temu można także odróżnić narkomana od osoby, która tylko przypadkowo zabrudziła sobie ręce zakazaną substancją – poinformował „The Journal of Analytical Toxicology”.

Naukowcy opracowali zaawansowaną technologię testowania odcisków palców, z wykorzystaniem spektrometrii masowej o wysokiej rozdzielczości. Dzięki niej można wykryć heroinę, jej pochodne, 6-monoacetylomorfinę (6-AM) i inne substancje związane z przyjmowaniem tego narkotyku.

Naukowcy pobierali odciski palców od ogłaszających się na odwyk osób, które przyznały się do przyjęcia heroiny lub kokainy w ciągu ostatnich 24 godzin. Odciski pobrano z każdego palca prawej ręki, a uczestnicy zostali następnie poproszeni o dokładne umycie rąk wodą z mydłem oraz noszenie nitrylowych rękawiczek przed pobraniem kolejnego zestawu odcisków palców.

W ten sam sposób odciski pobrane zostały także od 50 osób, które nie brały narkotyków.

Jak się okazało, technologia pozwalała zidentyfikować ślady heroiny i 6-AM u osób nieprzyjmujących narkotyków w każdym z wymyślonych przez naukowców scenariuszy: po dotknięciu heroiny; dotknięciu, a następnie umyciu rąk; także wtedy, gdy wymieniono uścisk dłoni z osobą, która miała kontakt z heroiną.

Po porównaniu wyników analiz okazało się, że związki takie, jak morfina, noskapina czy acetylokodeina – obok heroiny i 6-Am – są niezbędne do odróżnienia narkomanów od niebiorących narkotyków. Związki te były obecne tylko w odciskach palców osób zażywających narkotyki.

Zdaniem autorów w podobny sposób można sprawdzać, czy pacjent przyjmuje przepisany mu lek, niekoniecznie narkotyk.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • LSD-25

O JA CIE KRECE NA NIEBIOSA!!!!PISZE DO WAS , BO NIE MA NIKOGO INNEGO DO KOGO MOGLBYM WYKRZYCZEC TE

SLOWA:

JAK ZAJEBISCIE BYC s...OBĄ!!!!!!!!!!!!!!!!
o... JA CIE KRECE NAD NIEBIOSA!!!!!!

Dopiero teraz rozumiem te wszystkie opowiadania o wezach zjadajacych

swoje ogony i w ogole...JA

  • Inne
  • Pozytywne przeżycie

Dobry nastrój, lekkie zmęczenie, wieczór w wannie

Jest to mój pierwszy raport na neurogroove :) Doświadczenie miało miejsce około 2 tygodni temu, kiedy to, po napiętym dniu miałam ochotę na chwilę relaksu i uważności. Zmieloną korę drzewa Mulungu (2 płaskie łyżeczki) wrzuciłam do garnka z 300ml wody, następnie gotowałam przez 20 min. Taki oto wywar wypiłam duszkiem. Smak dosyć przyjemny, lekko gorzkawy przy samym końcu, dało się wyczuć nutę kurkumy i curry. Po wypiciu położyłam się w wannie z gorącą wodą. Na pierwsze efekty przyszło mi czekać niespełna 15 minut.

  • Benzydamina
  • Dekstrometorfan
  • Etanol (alkohol)
  • Marihuana
  • Szałwia Wieszcza

Set & Setting - Sylwester, rok 2003. Dużo energii, żadnych obowiązków. Nikt nic nie robi, najlepsi kumple mają wyjebane. Zalegają w domach. Planowane imprezy nie wypaliły, nikt też nas nie zaprosił na tubylcze gody. Nie ma miejscówki, u każdego siedzą starzy. Ja i kumpel Bolek postanawiamy zrobić mega miks substancji, które można zmotać na szybko. Wkręcimy się w to, co przyniesie noc i faza.

Nastawienie stricte fazowe, po prostu impreza. Kolędowanie od domu do domu, może gdzieś się wkręcimy.

  • Amfetamina
  • Fentanyl

Set & Setting: Najpierw akademik, następnie park "cytadela".

Wiek: 22

Doświadczenie: DXM, ketamina, kodeina, tramadol, fentanyl, morfina, diazepam, benzydamina, amfetamina, mdma, mefedron, metkatynon, LSD, LSA, 2C-e, grzyby, marihuana

Zupełnie jak z czarnej głębi stanęła przede mną wielka pompka-piątka. Panika. Strach. Nie, uciekam, za dużo. Czy ja tego właściwie chcę? Zostać starym ćpunem z trzęsącymi się rękoma z manią na punkcie podawania sobie wszystkich substancji i.v. cz i.m. Cofam się parę kroków.