Niemcy obierają kurs na legalizację marihuany

Tak, po raz kolejny ten sam temat,tym razem jednakowoż nieco obszerniej...

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Krytyka Polityczna, Mateusz Kowalik
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła. Pozdrawiamy serdecznie!

Odsłony

88

W ciągu najbliższych czterech lat niemiecki rząd będzie chciał zalegalizować rekreacyjne użycie marihuany i uregulować jej obrót. Realizację tego celu partie przejmujące właśnie władzę zapisały w umowie koalicyjnej.

Kwestie związane z legalizacją marihuany były jednym z przedmiotów negocjacji, jakie prowadziły trzy partie, które na początku grudnia przejmują w Niemczech władzę. Socjaldemokraci z SDP, Zieloni i liberałowie z FDP w umowie koalicyjnej zapisali zamiar liberalizacji prawa regulującego korzystanie z marihuany.

Koalicjanci zamierzają umożliwić dorosłym obywatelom nabywanie konopi w celach rekreacyjnych. Sprzedaż ma się odbywać w licencjonowanych sklepach i będzie kontrolowana przez państwo. W planach jest też wprowadzenie kontroli jakości, która ma zapobiegać rozpowszechnianiu zanieczyszczonego surowca. Umowa przewiduje także wdrożenie rozwiązań, które będą chroniły osoby niepełnoletnie przed negatywnymi skutkami używania substancji odurzających.

Przyszli koalicjanci chcą też postawić na redukcję szkód – zamierzają rozpowszechnić drug-checking, czyli testowanie składu chemicznego narkotyków w celu identyfikacji szkodliwych substancji. Przewidują też, że po czterech latach obowiązywania ustawy odbędzie się przegląd efektów, jakie wywoła ona w społeczeństwie. Nie wiadomo jeszcze, czy koalicjanci będą chcieli zezwolić obywatelom na własne uprawy marihuanowych krzaków.

Każda z partii z osobna proponowała zmiany w ustawodawstwie na rzecz liberalizacji w swoich programach wyborczych. Zieloni już dwukrotnie – w 2015 i 2020 roku – przedkładali w Bundestagu projekt ustawy o kontrolowanej sprzedaży marihuany. Parlamentarzyści dwukrotnie propozycję odrzucili. Tymczasem w krajobrazie parlamentarnym, który ukształtował się po wrześniowych wyborach, jest jeszcze jedna partia, która popiera postulaty legalizacji: rządząca koalicja w kwestii legalizacji może liczyć na poparcie deputowanych Lewicy.

Miliardowe zyski

Zwolennicy zmian argumentują, że państwowa regulacja obrotu konopiami wraz z dbałością o jakość sprzedawanego surowca pozwoli skutecznie walczyć z czarnym rynkiem. To z kolei nie tylko przełoży się na zdrowie i bezpieczeństwo obywateli, ale wzmocni ochronę dzieci i młodzieży.

Reforma może też mieć wymierne korzyści finansowe. Według szacunków jednego z ekonomistów z Uniwersytetu w Düsseldorfie dzięki zmianom budżet państwa może zyskać nawet 4,7 mld euro rocznie. W swoich badaniach naukowiec wziął pod uwagę zarówno przychody z podatków, jak i oszczędności wynikające z odciążenia organów ścigania i sądownictwa. Prognozuje on także, że dzięki legalizacji powstanie 27 tys. miejsc pracy.

Upaństwowienie obrotu marihuaną i legalizacja rekreacyjnego jej użycia uwolnią też obywateli od ryzyka popadnięcia w konflikt z prawem. Obecnie posiadanie konopi w Niemczech jest nielegalne. Sądowa praktyka jednak jest taka, że sprawy za posiadanie niewielkich ilości na własny użytek są umarzane. Pojęcie niewielkich ilości zależy od landu: w Berlinie tolerancja wymiaru sprawiedliwości kończy się na 15 g, inne landy są jednak bardziej wymagające i w większości z nich górny limit wynosi 6 g. Proponowanym obecnie regulacjom obrotu i umożliwieniu sprzedaży będzie też towarzyszyła depenalizacja posiadania określonych ilości.

Sprzedaż marihuany medycznej dozwolona jest w Niemczech od 2017 roku.

Europa czeka na pioniera

Niemcy są u progu wielkiej zmiany politycznej – po 16 latach ze stanowiska kanclerza ustępuje Angela Merkel, a konserwatywne partie CDU/CSU przejdą do opozycji. Poza partią odchodzącej liderki konopnej liberalizacji nie popiera także skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD). Negatywnie do proponowanych zmian odnoszą się też związki zawodowe zrzeszające funkcjonariuszy policji.

Dotychczas całkowitą legalizację marihuany do celów rekreacyjnych dopuściły tylko dwa kraje oraz 18 stanów USA. Pierwszy był Urugwaj, który w 2013 roku obok zezwolenia na jej używanie utworzył ogólnokrajowy system jej dystrybucji. W ślady południowoamerykańskiego kraju pięć lat później poszła Kanada. W Europie plany legalizacji deklarowały dotychczas jedynie mniejsze państwa, których potencjał oddziaływania na inne europejskie kraje jest umiarkowany. W październiku plany zezwolenia obywatelom na uprawę i konsumpcję marihuany zapowiedział rząd Luksemburga. Na konopną rewolucję szykuje się też Malta: od początku roku trwa debata nad szczegółami przyszłych uregulowań, w tym dekryminalizacją posiadania niewielkich ilości suszu. W szwajcarskim Zurychu z kolei już w przyszłym roku rozpocznie się pilotażowy program kontrolowanego obrotu i konsumpcji konopi.

Na tym tle Niemcy ze swoimi planami ciągle mają szansę zostać pionierami w regulacji, depenalizacji i legalizacji. W jakimkolwiek porządku zostaną wdrożone zmiany, na Niemcy z uwagą spogląda cała Europa, przez co tamtejsze zmiany w większym stopniu będą mogły przyspieszyć bądź zainspirować ruchy w ustawodawstwie innych państw. Zmiana u sterów władzy może okazać się przełomowa nie tylko dla Niemiec, ale i dla całej Europy.

Oceń treść:

Average: 9 (1 vote)
Zajawki z NeuroGroove
  • MDPV
  • Pierwszy raz

Przyjmowane na pusty żołądek (ostatnia "potrawa" - kanapki zjadłem koło północy dnia aktualnego, zaczynam o 12:15), tolerancja zerowa, 2 tyg temu zrobiłem gram 3cmc, co nie powinno mieć żadnego wpływy na ten lot, w tym roku przystopowałem z używkami, ledwie dwadzieścia-parę razy jadłem RC. [++ dodane +4 h jak się okazało po 4 godzinach, było to postępowanie bardzo słuszne i wynikają z niego warte wyczekiwania - profity++]. Rok studencki zaliczony, brak poważniejszych obowiązków, chęć poznania nowej substancji, lekkie podjaranie zakupem pakietu RC pierwszy raz od dawna, oczekiwania średnie-duże, na hajpie kilka osób wielbiło ten środek, kilka minus dwie twierdziło, że to chujnia (raczej doświadczeni fani alfy PVP), zdecydowałem się po to sięgnąć ze względu na rzekomą dużą aktywność w niskich dawkach. Mieszkanie prywatne w bloku z wielkiej płyty, praktycznie pozbawione dźwięków z zewnątrz, brak powodów do niepokoju. Temperatura - 26 stopni Celsjusza, niebo przejrzyste, pogoda sprzyjająca udać się na jakiś zbiornik wodny, do biegania na stymulantach nadająca się raczej średnio, do testowania w mieszkaniu nowego stymulanta, przy akompaniamencie wentylatora- idealnie

MDPHP BARDZO DOBRE JEST!

Podciągam ten TR pod "substancję wiodącą" - MDPV, ze względu na podobny profil działania, jeśli moderator, który to czyta znajdzie odpowiedniejszą grupę, to proszę o przeniesienie, lub po prostu stworzenie nowego odnośnika do MDPHP.

  • MDMA (Ecstasy)

Substancja: Ecstasy x 4

Set & Setting: Prowadzenie pojazdu mechanicznego w warunkach nocnych patrolowanych policyjnie.

Czego się dowiedziałem: Że policjanci też czasem nawet nie czują jak rymują.
Witam raz jeszcze :)


Dobra, moge to opisać - ale wiecie będzie, że jestem kretynem i takie tam, a może jest w tym troche racji. Po prostu mam inne zdanie na ten temat, uważam siebie za dobrego kierowce - moze nieodpowiedzialnego troche; no ale cóz. Na krytyke odpowiadał nie będe, ale opisze :-)

  • 2C-P
  • Pozytywne przeżycie

Idealne. Działka nad dużym zbiornikiem wodnym, ciepły słoneczny dzień i atmosfera wyczekiwania - spotkanie było zaplanowane już cholernie dawno temu. To, że nie wszyscy dobrze się znaliśmy zupełnie mi nie przeszkadzało.

Wstęp

  • Bad trip
  • Marihuana

Nastawienie psychiczne: Dobre. Okoliczności: W parku z kolegą. Oczekiwania: Na pewno nie „bad trip” ;)

Rano, wraz z kolegą, na potrzebę trip raporta nazwijmy go „R”, udaliśmy się po temat. Jest około godzina 19, idziemy wraz z naszą zdobyczą do parku gdzie zazwyczaj nikogo nie ma gdyż o tej porze jest ciemno i nikt się nie kręci. R wyciąga pakunek zawinięty w sreberko i kruszy w crusherze, razem z nim nie mogę się doczekać aż już zapalimy. R zanim zaczął kręcić spliffa ze sztuki palenia, włączył muzykę, spokojną, jakiś chilloutowa składanka na YouTubie.