Naukowcy umieścili ośmiornice w wodzie z dodatkiem MDMA. Zobacz, jaki był efekt

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Fakty Konopne
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła - pozdrawiamy serdecznie! Wszystkich czytelników materiałów udostępnianych na naszym portalu serdecznie i każdorazowo zachęcamy do wyciągnięcia w ich kwestii własnych wniosków i samodzielnej oceny wiarygodności przytaczanych faktów oraz sensowności zawartych argumentów.

Odsłony

171

W dokumentalnym filmie “Czego nauczyła mnie ośmiornica” dostępnym na Netflix, filmowiec Craig Foster nawiązuje nieoczekiwaną więź z ośmiornicą żyjącą w wodach Atlantyku. W ciągu roku, nieopodal swojego domu, regularnie odwiedzał ośmiornicę, budując z nią wyjątkową relację.

Nieoczekiwana Więź z Ośmiornicą

Choć ośmiornice są uważane za stworzenia samotne, film pokazuje, że są one zdolne do tworzenia głębokich więzi. Ośmiornica, korzystając z długich ramion pokrytych przyssawkami, dotykała Fostera, zdobywając tym samym informacje o nim. Pływali razem jak dwa przyjacielskie stworzenia, wynurzając się na powierzchnię wody, aby filmowiec mógł oddychać.

Foster wspiera ośmiornicę po ataku rekina, który omal nie zakończył się dla niej śmiercią. Jest także z nią, kiedy umiera – co jest naturalną konsekwencją po porodzie. Ośmiornice zapładniają od 500,000 do miliona jaj, po czym umierają, poświęcając swoje życie dla kontynuacji gatunku.

Niewiele Wiadomo o Ośmiornicach

Niewiele wiadomo o ośmiornicach, co jest zdumiewające. Badanie z 2018 roku sugeruje, że ten gatunek nie pochodzi z naszej planety, co oznaczałoby, że ośmiornice są w istocie kosmitami.

Ośmiornice to istoty o pozaziemskim wyglądzie – potrafią zmieniać kolor, mają osiem nóg, a ich ciała są pozbawione skorupy. To inteligentne stworzenia, które potrafią używać narzędzi, obliczać i pamiętać.

Ośmiornice są Świadome

Jedna z najbardziej fascynujących scen filmu pokazuje, jak ośmiornica przechytrza rekina. Kiedy ukrywanie się nie przynosi efektu, ośmiornica decyduje się na najbezpieczniejsze miejsce – ląduje na plecach rekina. Ostatecznie odpływa na plecach rekina, unikając konfrontacji z jego szczękami.

Naukowcy zainteresowali się tym, jak ośmiornice reagują na substancje wpływające na nastrój, takie jak MDMA (3,4-metyloendioksymetamfetamina).

Ośmiornice i MDMA

MDMA, substancja zwiększająca uczucia szczęścia i bliskości, wpływa na produkcję serotoniny, neuroprzekaźnika w mózgu związanego z tymi emocjami. Okazuje się, że mózgi ośmiornic działają podobnie do ludzkich.

W 2018 roku badacze z Marine Biological Laboratory i Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa przeprowadzili eksperyment, w którym umieścili ośmiornice w wodzie zawierającej MDMA. Podczas tego badania zazwyczaj samotne drapieżniki wykazały skłonność do towarzystwa.

“Posiadają ten ogromny, skomplikowany mózg, który absolutnie nie ma prawa działać jak nasz – ale okazuje się, że tak właśnie jest,” komentuje/a> Judit Pungor, neurobiolog z University of Oregon, dla National Public Radio. “Fakt, że wywołali takie delikatne, przyjazne zachowanie, jest naprawdę fascynujący.”

Naukowcy zauważyli, że ośmiornice najlepiej reagowały na niskie dawki MDMA, porównywalne do dawek dla człowieka. W obecności innych ośmiornic, zaczęły się socjalizować, czego zazwyczaj unikały.

“Po MDMA, wręcz się przytulały,” mówi Gul Dolen, neurobiolog z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa. Mówi, że zwierzęta były znacznie bardziej zrelaksowane, “i używały znacznie więcej swojego ciała do interakcji z inną ośmiornicą.”

Naukowcy udowodnili, że zwykle aspołeczna morska istota staje się przyjazna i dotykowa po podaniu MDMA, substancji znanej również jako ekstaza. W ten sposób naukowcy sądzą, że odkryli związek między zachowaniami społecznymi ludzi a gatunkiem, od którego ewolucyjnie oddzieliliśmy się ponad 500 milionów lat temu.

Przy normalnych okolicznościach ośmiornice są głęboko aspołeczne i traktują siebie nawzajem z agresją – czasem do tego stopnia, że zjadają siebie nawzajem. “Nawet podczas kopulacji samiec po prostu pozostawi swoje nasienie i odejdzie jak najszybciej, ponieważ jeśli zostanie dłużej, ona zaatakuje go”, powiedział Dölen.

Wygląda na to, że istnieją inne podobieństwa do euforii doświadczanej przez ludzi, którzy biorą MDMA. “Niektóre były bardzo zabawne, ośmiornice robiły akrobacje wodne lub spędzały czas na łapaniu bąbelków z powietrzem”, dodał Dölen.

Profesor David Nutt, neuropsychofarmakolog z Imperial College London, stwierdził, że wyniki dodają dowodów na istnienie emocji i empatii w szerokim zakresie gatunków. “To tylko dowodzi, że to nie jest jakaś dziwaczna ludzka cecha, to nie jest nawet cecha ssaków, to cecha mózgów”, powiedział. “Pokazuje również, że serotonina odgrywa ogromną rolę w mediacji interakcji społecznych we wszystkich gatunkach.”

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • Dekstrometorfan
  • Etanol (alkohol)
  • Marihuana

Set & Setting: plener -> dom -> szkola, b. dobry nastrój

Dawkowanie: 800mg piracetam, 2l wino agropol, 0.5l piwo tatra, 0.25g marihuana, 900mg dxm (14mg/kg)

Doświadczenie: alkohol, thc, dxm, amfetamina

T = czas przyjęcia głównego środka, czyli DXM (21:40)

Jest godzina 20:00

T-2:00

Brat pisze mi, czy pójdę z nim na piwo.

Hmm, czemu nie.

  • LSD-25
  • Pozytywne przeżycie

Set: urodziny syna / poranna wycieczka do odrealnionego miejsca Setting: Taras / wanna / łóżko

Set: dzień siódmych urodzin naszego syna, kwas wkręca się podczas gry w makao…

  • LSD-25

jest godzina ósma dwadzieścia cztery pierwszego dnia przerwy świątecznej; przebudził mnie dźwięk telefonu jednak nie miałem problemów by wstać i odebrać, pomimo że zeszłego dnia moje podekscytowanie oraz zniecierpliwienie nie pozwoliło mi zasnąć do godziny drugiej, wręcz przeciwnie zerwałem się z łóżka i podbiegłem do aparatu zrywając z niego słuchawkę;