Narkotyki stają się coraz większym problemem Europy

Narkotyki co roku zabijają prawie 9 tys. mieszkańców Unii Europejskiej. Co piąty obywatel Unii miał z nimi do czynienia. Czy to już plaga?

Anonim

Kategorie

Źródło

Gazeta Wyborcza

Odsłony

8702

Narkotyki co roku zabijają prawie 9 tys. mieszkańców Unii Europejskiej. Co piąty obywatel Unii miał z nimi do czynienia. Czy to już plaga?

Najwięcej jest uzależnionych od heroiny, ale to kokaina jest coraz większym zagrożeniem. Palenie marihuany, najpopularniejszego narkotyku w Europie, stało się tak rozpowszechnione i zbanalizowane jak nigdy dotąd, zwłaszcza wśród nastolatków - alarmuje w swym najnowszym raporcie o narkotykach Europejskie Centrum ds. Walki z Narkotykami i Uzależnieniami Narkotykowymi (EMCDDA) w Lizbonie.

Wspólny problem Europy

Mimo różnej w krajach Unii i przyszłych państwach członkowskich sytuacji z produkcją, przemytem, handlem, spożyciem i stosunkiem do narkotyków stają się one coraz bardziej wspólnym problemem Europy. Tymczasem Unia w ogóle z nim nie walczy - zbiera i ogłasza jedynie statystyki. - Teraz mamy 15, a po rozszerzeniu UE będziemy mieli 25 narodowych programów walki z narkotykami, prewencji i leczenia - mówił wczoraj w Strasburgu Georges Estievenart, szef lizbońskiego Centrum. Na dodatek wiele z tych programów jest nieskutecznych, a w państwach naszego regionu brakuje na nie pieniędzy. Poza tym ustawodawstwo w krajach kandydujących wydaje się nadmiernie represyjne (co wcale nie znaczy, że efektywne), gdy tymczasem w krajach UE staje się bardziej liberalne, co przynosi pewne wyniki.

O tych problemach mówią dwa raporty na temat narkotyków w krajach Unii i Norwegii oraz w nowych krajach UE, w tym w Polsce i w krajach kandydujących. Lizbońskie Centrum wydało je w dziesięciolecie swego istnienia, a ogłoszono je w środę rano w Strasburgu.

Kokaina kontra heroina

Najbardziej narkotyzują się Brytyjczycy, Irlandczycy, Duńczycy i Hiszpanie. Amfetamina to problem Finlandii (31 proc. leczących się narkomanów), a ecstasy - Szwecji. W marihuanie przoduje coraz bardziej Francja. Wszędzie w Europie jest heroina i miał z nią do czynienia co setny mieszkaniec UE. Kokaina powoli, ale systematycznie zawojowuje nasz kontynent, choć fala jej napływu jest mniejsza, niż jeszcze niedawno się spodziewano.

Od 1985 r., z wyjątkiem roku 2000, unijne policje konfiskują kokainę w coraz większej ilości i coraz większej wartości - połowę w Hiszpanii, wiele w portach Holandii. Zalążek unijnej policji Europol szacuje, że drogą lotniczą i morską trafia do UE 200 ton kokainy rocznie. Jej cena uliczna od pewnego czasu maleje - waha się od 47 (Hiszpania) do 187 euro za gram (Finlandia i Norwegia), a stopień czystości tego narkotyku waha się między 45 a 80 proc. (23 proc. w Irlandii). Spożycie kokainy w roku 2001 - a z tego są ostatnie dostępne statystyki - wzrosło szczególnie w Wielkiej Brytanii, ale także w Danii, Niemczech, Holandii i Hiszpanii. W tych dwóch ostatnich krajach uzależnieni od kokainy stanowią już odpowiednio 30 i 19 proc. wśród leczących się (wobec 6-7 proc. w pozostałych wymienionych państwach).

To nie przypadek - narkotykowym szlakiem do stosunkowo otwartej Europy wiodącym z Ameryki Łacińskiej, głównie z Kolumbii, ale też z Peru - kokaina płynie coraz większym strumieniem. To wynik skuteczniejszej niż dotąd walki USA z narkokartelami i przemytem, a poza tym rynek USA ma już kokainy w bród. Z badań wynika, że już więcej Hiszpanów (2,6 proc.) i Brytyjczyków (2 proc.) jest uzależnionych od kokainy niż Amerykanów (1,9 proc.).

"Ten trend powinien być szczególnie pilnie monitorowany" - uważa lizbońskie Centrum, donosząc o niepokojących sygnałach o coraz większej ilości kokainy także w Grecji, Irlandii, Włoszech i Austrii. To świadczy o tym, że kokaina trafia coraz bardziej w głąb Europy, a więc są już zorganizowane kanały jej przerzutu. - Ciężka kokaina, tzw. crack, narkotyk szczególnie zabójczy, na razie pojawiła się tylko w Londynie, Glasgow i Frankfurcie - mówi nam analityk EMCDDA Paul Griffiths.

Choć spożycie heroiny w wielu krajach UE spadło, to wciąż od 50 do 70 proc. z 1-1,5 mln unijnych narkomanów stanowią uzależnieni od tego narkotyku i innych pochodnych opium. Leczy się lub jest objętych programami wymiany strzykawek i igieł oraz podawania methadonu ok. 400 tys. (tylko 10 tys. w krajach nowej Unii, o wiele mniejszy odsetek niż na Zachodzie). W Grecji, Włoszech i Portugalii ponad 80 proc. osób na odwyku to heroiniści.

W 2000 r. udało się przechwycić 9 ton heroiny, z czego jedną trzecią w Wielkiej Brytanii. Jej cena na ulicach miast Europy waha się między 31 a 194 euro - najdroższa jest w krajach nordyckich i Irlandii. "Pomimo dramatycznego spadku produkcji opium w Afganistanie [w 2001 r.] nie wydaje się, by był jakikolwiek dowód, iż miało to wpływ na dostępność heroiny na czarnym rynku w Europie" - stwierdzają autorzy raportu. I dodają: "Można to tłumaczyć tylko istnieniem zapasów tych narkotyków". Magazyny w Europie w ciągu ostatniego roku znowu zaczęły się zapełniać, bo produkcja afgańskiego opium po upadku reżimu talibów ruszyła z powrotem, przekraczając poziom sprzed kilku lat. Wzrost użycia heroiny zanotowano ostatnio w Finlandii oraz Irlandii.

Ze wstrzykiwaniem narkotyków "w żyłę" związane jest rozprzestrzenianie wirusa HIV wywołującego AIDS. Największy problem z tym jest w Hiszpanii i Portugalii, ale o wzroście zachorowań donoszą także z Irlandii, Włoch, Holandii, Austrii, Portugalii, Holandii i Wielkiej Brytanii. W wielu krajach UE istnieje związek między wykluczeniem społecznym a narkomanią - jest on szczególnie widoczny w Wielkiej Brytanii. Zdaniem Griffithsa podobnie jest w nowych państwach UE, także w Polsce. Choć stwierdzono wzrost zachorowań u więźniów, jedynie w Hiszpanii na większą skalę rozwinięto program dostarczania im czystych strzykawek.

Skandynawowie nie palą

Z raportu EMCDDA wynika, że narkotyki to przede wszystkim problem 15-34-latków, głównie mężczyzn (od dwu do sześciokrotnie więcej od kobiet). Z marihuaną - najpowszechniejszym narkotykiem w Europie - miało do czynienia najwięcej Duńczyków i Brytyjczyków (ok. 30 proc.), a najmniej Finów i Portugalczyków (7-10 proc.). To głównie specjalność Francuzów - palenie "trawy" rośnie tu systematycznie, a coraz większym problemem są "najarani" kierowcy powodujący śmiertelne wypadki. W ciągu ostatniego roku do wypalenia skręta przyznało się tylko1 proc. badanych Szwedów.

Największym producentem marihuany na rynek europejski jest Maroko, a w samej UE - Holandia. Najtańsza marihuana jest w Hiszpanii (1,9 euro za gram liści), a najdroższa w Belgii i Szwecji (8 euro).

Na odwyk w Europie przyjmowanych jest coraz więcej chcących skończyć z marihuaną. Wśród nowych pacjentów to co czwarty - najmniej Greków, najwięcej Niemców. EMCDDA ostrzega, by problemu z paleniem skrętów nie lekceważyć - choć nie ma dowodu, iż palenie trawy prowadzi do sięgnięcia po heroinę lub kokainę, to haszysz jest często stosowany jako narkotyk uzupełniający w "koktajlach". Najbardziej popularne to: marihuana, kokaina i heroina, heroina, alkohol i kokaina.

Spożycie marihuany najbardziej wzrosło wśród młodzieży. "33,6 proc. klientów zaczyna używać marihuany przed 15. rokiem życia, a 56,3 proc. w wieku lat 15-19" - stwierdza raport. Po heroinę sięgają raczej osoby między 20. a 29. rokiem życia, zwykle po doświadczeniach z haszyszem.

W porównaniu z powszechnością marihuany w UE raport zauważa, że nie więcej niż 6 proc. osób miało do czynienia z amfetaminą (aż 11 proc. Brytyjczyków), a do 5 proc. z kokainą i ecstasy. Dla porównania niemal 37 proc. Amerykanów powyżej 12. roku życia spróbowało marihuany, 12,3 proc. kokainy, a 3,6 proc. ecstasy. W przypadku ecstasy USA wyprzedziły Hiszpania, Holandia, Irlandia i Wielka Brytania.

Główne europejskie centra produkcji ecstasy to Holandia i Belgia, ale pojawiają się nowe - rośnie eksport z Europy Środkowo-Wschodniej, w tym z Polski. Amfetamina kosztuje między 12 a 40 euro za gram, a tabletki ecstasy 6-20 euro za sztukę.

autor: Robert Sołtyk, Strasburg, źródło: Gazeta Wyborcza

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

JCK (niezweryfikowany)
Ciekawe jak to wplynie na LEAGALise MJ...
Maharaja (niezweryfikowany)
Kurwa w tej UE zajebiście drogie drogie te dragi wszystkie. Jak bym miał co tydzień wydawał 2x20euro lub 3x20 euro za tablete to bym kurwa szybko zbankrutował kurwa. W tej hiszpani zajebanej mają tylko luz z jaranie - 8 euro za sztuke, ciekawe tylko jaki siuwar... niestety nie miałem okazji do skosztowania. Jak w Polsce mają byc takie ceny to ja dziękuje z tą całą jebaną UE. POZDRO
molty (niezweryfikowany)
ja wymiękam przy takich tekstach. znowu wielka próba wyprania ludziom mózgów. znowu ta mordercza i silnie uzależniająca marihuana prowadzi do zażywania heroiny!! <br>
Dec (niezweryfikowany)
&quot;(1,9 euro za gram liści) &quot;?? a na chuj mi liscie? chyba ze klony zrobic..
scr (niezweryfikowany)
ja wymiękam przy takich tekstach. znowu wielka próba wyprania ludziom mózgów. znowu ta mordercza i silnie uzależniająca marihuana prowadzi do zażywania heroiny!! <br>
molty (niezweryfikowany)
ja wymiękam przy takich tekstach. znowu wielka próba wyprania ludziom mózgów. znowu ta mordercza i silnie uzależniająca marihuana prowadzi do zażywania heroiny!! <br>
molty (niezweryfikowany)
ja wymiękam przy takich tekstach. znowu wielka próba wyprania ludziom mózgów. znowu ta mordercza i silnie uzależniająca marihuana prowadzi do zażywania heroiny!! <br>
s (niezweryfikowany)
Najtańsza marihuana jest w Hiszpanii (1,9 euro za gram liści) <br>hehehe liscie to moga nawet za friko rozdawac;-)
osa (niezweryfikowany)
Poza tym ustawodawstwo w krajach kandydujących wydaje się nadmiernie represyjne (co wcale nie znaczy, że efektywne), gdy tymczasem w krajach UE staje się bardziej liberalne, co przynosi pewne wyniki. <br>----- <br>PRAWDA, PRAWDA, PRAWDA <br> <br>Liedy ludzie w polsce (Polsce) zaczna myslec w ten sposob?
rOxyk (niezweryfikowany)
&quot; ..... Po heroinę sięgają raczej osoby między 20. a 29. rokiem życia, zwykle po doświadczeniach z haszyszem..... &quot; <br>a co ma piernik do wiatraka??????? <br>
Orlicone (niezweryfikowany)
tiaaaa, to jest dowod na to, ze pisal t jakis totalny debil ;=)
LaSziDo (niezweryfikowany)
PALCIE DREWNO
TecHaCjusz (niezweryfikowany)
owszem, jestem za legalizacja zielaka, ale to co sie dzieje z dzieciakami bioracamy twarde dragi napewno nie wplynie pozytywnie na legalizacje... zajebiscie i byle tak dalej
olga (niezweryfikowany)
wisz pali i narkotyki zarzywa
Zajawki z NeuroGroove
 • Inne
 • Kofeina
 • Pozytywne przeżycie
 • Tabaka

Klimatyczna muzyka, pozytywne nastawienie.

 Zacznę od tego co to jest "czaj" nie każdy musiał o tym słyszeć, w więzieniu tak nazywa się napar z dużej ilości herbaty, często dodawany był jeszcze tytoń i kawa, więźniowie z powodu braku dostępności używek kombinowali jak mogli i ktoś kiedyś wymyślił czaj. Teina czyli tak na prawdę kofeina z herbaty.

 Na wszelich portalach ludzie słyszeli coś tam, kolega powiedział, kumpel ojca, niektórzy próbowali lecz mieli niemiłe doświadczenia spowodowane wymiotami. Po wielu próbach znalazłem własną wersję tej używki która daje pożądany efekt i przy okazji nawet jest smaczna.

 • Etanol (alkohol)
 • Kodeina
 • Pierwszy raz
 • Tabaka
 • Tytoń

Nastrój w ciągu dnia kiepski, ale nastawienie pozytywne. Sierpniowy nudny wieczór w swoim pokoju.

 

Pierwszy raz z kodeiną.

Zachęcona trip reportami i artykułami z hyperka, postanowiłam wreszcie sama przekonać się o działaniu tego specyfiku. Wspomnę, że to mój drugi - nie licząc THC oczywiście - eksperyment z substancjami (pierwszy – benzydamina, niecały miesiąc wcześniej),  więc ciągle czuję ten dreszczyk emocji a zarazem lekkiego niepokoju.

 • 4-ACO-DMT
 • Marihuana
 • Pozytywne przeżycie

Ekscytacja, bardzo silne podniecenie przeżycia "zatrucia" Tryptaminą. Od kilku dni zalewałą mnie euforia i pozytywne nastawienie do bytu. Samotność z powodu braku bratniej duszy do Tripowania. Nastawiony na wyjście do lasu, łąkę lub staw

Może i ten "Trip Raport" jest długi, jednak zawiera w sobie tak naprawdę okrojone dwa "Trip Raporty" z doświadczeń których jak każdy wie nie da się opisać słowami. Starałem się nie lać przesadnie wody i dostarczyć wam porządnego opisu mojego przeżycia psychodelicznego z moją pierwszą Tryptaminą- 4-Aco-DMT.

 

 • Gałka muszkatołowa

Witam,w tym TR zburzę mity dotyczące psychodelicznej gałki muszkatołowej (mój pierwszy TR, YEAH :D

* Set & Setting: dom, nastrój przeciętny, z lekką dozą zaciekawienia i niechęć rozczarowania, o czym dalej. Popołudnie i wieczór. Epizodycznie towarzyszyli mi niczego nie świadomi rodzice.

* Wiek: 20lat

* Doświadczenie: etanol,nikotyna,kofeina i LSA(nieudane)

* Dawkowanie:4 świeżo starte gałki na 60kg masy ciała

randomness