"Najpopularniejsze" narkotyki

W Warszawie. 48,1 proc. osób w wieku 18-24 miało kontakt z konopiami. Pozostała część kraju wypadła "gorzej".

Anonim

Kategorie

Źródło

onet.pl/PAP

Odsłony

9780
Marihuana i haszysz to "najpopularniejsze" narkotyki, po które sięgają ludzie w Polsce. W ostatnich latach wzrosła grupa dorosłych mających z nimi kontakt.

We wtorek w Krajowym Biurze ds. Przeciwdziałania Narkomanii zaprezentowano wyniki ankiety dotyczącej kontaktu z narkotykami. Po raz pierwszy badanie przeprowadzono wśród ogółu społeczeństwa, a nie określonej grupy wiekowej. Odbyło się ono na przełomie czerwca i lipca 2002 r. na grupie ponad 3 tys. osób powyżej 16 roku życia.

W ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie 9,7 proc. osób w wieku 16-24 lat miało kontakt z jakimikolwiek narkotykami. W grupie 25-34 lat odsetek ten wyniósł 3,4 proc. Wśród osób powyżej 35 roku życia procent ten wynosi 0,3. Najpopularniejsze wśród osób mających kontakt z narkotykami były konopie (marihuana i haszysz). Miało z nimi kontakt 6,5 proc. ogółu badanych. Na kolejnych miejscach znalazły się amfetamina (1,7 proc.), LSD (1 proc.) oraz halucynogenne grzyby (0,7 proc.).

Najwyższy wskaźnik kontaktów z konopiami zanotowano w Warszawie. 48,1 proc. osób w wieku 18-24 miało z nimi kontakt. Podczas poprzedniego badania, przeprowadzonego w 1997 roku, odsetek ten wynosił 38 proc.

W grupie 25-34 lata odsetek ten wynosi 28,1 proc. (w 1997 r. 23,6 proc.). W grupie 35-44 lata nastąpił wzrost z 10 do 17,5 proc.

W badaniu pytano, jak należy postępować z osobami biorącymi narkotyki. 97,5 proc. respondentów stwierdziło, że należy ich leczyć, a 89,8 proc. - że należy się nimi opiekować. 43,5 proc. było zdania, że należy izolować, a 20,9 proc. - że karać.

"Narkotyki to problem obecny we wszystkich grupach społecznych. Najbardziej +demokratyczne+ są konopie, używają ich bogaci, jak i biedni: dla jednych są zabawą, dla drugich ucieczką od problemów" - powiedział autor badania Janusz Sierosławski z Centrum Informacji o Narkotykach i Narkomanii.

Według niego, problemem, który zaczyna się ukazywać, jest zachowanie osób mających kontakt z narkotykami. "Z naszych badań wynika, że co najmniej 175 tys. osób kieruje samochodem po wcześniejszym zażyciu narkotyków" - powiedział.

Z danych Centrum wynika, że w Polsce jest od 30 do 71 tys. narkomanów. Nie ma natomiast danych na temat liczby osób mających kontakt z narkotykami tylko incydentalnie.

podesłał: Mugrat von Qumzerhlaj

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

xil (niezweryfikowany)
przypuszczam ze za ajkies 2-3 lata w wawie bedzie nei 48% a 80% ludzi ktorzy jaraja... czyli wedlug naszego prawa kryminalistow :)
Chilon (niezweryfikowany)
80 % to już jest. Statystyki gówno mówią
AleX (niezweryfikowany)
W badaniu pytano, jak należy postępować z osobami biorącymi narkotyki. 97,5 proc. respondentów stwierdziło, że należy ich leczyć, a 89,8 proc. - że należy się nimi opiekować. 43,5 proc. było zdania, że należy izolować, a 20,9 proc. - że karać. <br> <br>nie rozumiem.. <br>251,7 % ? <br>
mivan (niezweryfikowany)
szkoda, że nie napisali dla porównania ile ludzi w Polsce łyka wódę
Armageddon (niezweryfikowany)
szkoda, że nie napisali dla porównania ile ludzi w Polsce łyka wódę
Artx (niezweryfikowany)
szkoda, że nie napisali dla porównania ile ludzi w Polsce łyka wódę
KRYCHA (niezweryfikowany)
STATYSTYKI I STATYSTYKI TO BEZSENSE NANICH NIEMOZNA SIEOPIERAC.LUDZIE WEZCIE WEJDZIE W SWIAT MLODZIEZY A ZRESZTA I NIETYLKO.PRAWIE WSZYSCY PALA TRAWE I MAJA RACJE BO JEST ONA ZAJEBISTYM SRODKIEM NA RELAKS I NIEPRZESZKADZA W NICZYM.POPIERAM LUDZI KTORZY LUBIA BAKU BAKU NIEMA TAM PRZYNAJMNIEJ ZADNEJ AGRESJI.TRZYMAJCIE SIE
Burmistrz (niezweryfikowany)
Co wy wogole birzecie. Kupcie spida. Warszawa nie wioska i spida masz w kioskach!!
sdtgsrsd (niezweryfikowany)
najpopularniejszym narkotykiem jest niestety alkohol... :(
ala (niezweryfikowany)
moze mi ktos powiedziec co to jest szpont bo oferowano mi go
Marcinekk (niezweryfikowany)
i uwarzam ze to jest zajebiste:)))
sasan (niezweryfikowany)
szpont jest to inaczej amfetamina!!! <br> <br>
chinka (niezweryfikowany)
wóda to nie narkotyk!!!?co wy wszyscy wiecie o dragach
Wiadro -------<... (niezweryfikowany)
Alkohol też jest narkotykiem. Dlaczego jaranko nazywacie narkotykiem a alkohol nie? Podam tu pare podpunktów dla niedowiarków żeby sie przekonali. W innych krajach sa kofiszopy w których można normalnie, leganie nabyć co nieco ;> Alkohol: 1. Po alkoholu przychodzą do głowy rózne(czasami złe)nawet tragiczne pomysły. 2. Widzisz tych bezdomnych pijanych na ulicy?, to przez alkohol.., rzucił rodzine by chlać itp itd... 3.Po alkoholu występują skutki uboczne tzn: Wymioty, Ledwo sie stoi na nogach, Bezsilność(tzn jak cie za bardzo zmuli) i nienaturalny sen. 4. Bardzo szkodzi zdrowiu, bardziej niż marichuana(udowodnione laboratoryjnie) Alkohol powinni wycofać ze sklepów, skoro marichuana nie jest legalna.., Owszem, czasmi można sobie wypić piwo, nawet 2 albo i nawet 3, ale to już na własną odpowiedzialność. Jest więcej tych punktów, ale czas przejść do ----< Marichuana: Uspokaja, do głowy nie przychdoza żadne głupie pomysły, wręcz przeciwnie! przychodza nowe rozkminki, pomysły(oczywiscie pozytywne) których w normalnym stanie byś nie wymislił, na świat patrzysz bardzo spokojnie, nie powoduje agresji a wręcz uspokaja i wybaczasz każdemu :-) Szkodzi w bardzo małym stopniu zdrowiu(dopiero po rocznym ciągu coś może sie zmieni w organizmie ale nie ma żadnych skutków ubocznych, pobudza apetyt, nie masz leków itp itd... Żaden lekarz nie przepisze ci alkoholu, a czasami sie zdarzy ze przepisze jarcanko :D Mam nadzieje że udowodniłem tym cwelą co myślą że narkotyki be be są be, wręcz przeciwnie. Ja osobiscie narkotyków nie zażywam XD ;), a więc? ---<
Zajawki z NeuroGroove
  • Dekstrometorfan
  • Tripraport

nuda, matura za pare dni, troche stresu, troche wykluskowania mózgu, w głośnikach tool i coverge, siedze sam w domu, średnio wyspany, lekko zmęczony.

Piękny dzień, pogoda dopisuje, a ja za 5 dni zaczynam matury. Wkurwiony chodze i im bliżej do matury tym bardziej chce mi się melanżować i walić wszystko co popadnie - zastanawiam sie co będzie po maturach. Dużo ludzi by powiedziało, że nie mam się czym przejmować, no ale mam, bo dostać się i utrzymać na polibudzie w warszawie to nie jest banał, na pewno nie dla mnie. K'woli ścisłości kieruję się na technologię chemiczną, co może pozwoli mi w przyszłości bawić się z ekstrachowaniem różnych substancji, kiedy będę miał dostęp do sprzętu laboratoryjnego.

  • Dekstrometorfan
  • Przeżycie mistyczne

Spontan

DXM mnie dzisiaj totalnie rozniosło na łopatki. Nie będę się bawił w dłuższy wstęp i rozwinięcie, bo akuat dziś jestem zmęczony. Chcę jak najszybciej machnąć raport, oddać niesamowitość dzisiejszego przeżycia.

  • Marihuana
  • Przeżycie mistyczne

Pozytywne nastawienie. Chłodne zimowe południe na osiedlu.

Około trzynastej patrzę za okno. Słońce, śnieg, w połowie czyste niebo, ciekawa pogoda. Trzeba zajarać póki nie piździ. 

Po tej decyzji już mnie nie było w domu. Nikt się tutaj nie przyplątał, nie szuka mnie? Pustki. Paru przechodniów się oddaliło.

T:0 

  • Marihuana

:] 2 Stycznia 2oo4 [:Nazwa substancji : Extasy (sztuk 2 : D&G, TP (zolte)Poziom Doświadczenia : Mj, Haszysz, LSD, Ecstasy, Grzybki, Amfetamina, TussipexSposób zażycia : PołknięteSet & Setting : wynajęta chata, super klimat, świetni ludzie

Zaczynamy :


randomness