Podróżnicy- studenciki- przyjemniaczki
Substancja – Szałwia x20
Okoliczności – piękny słoneczny dzień, parodniowe tańce pod głośnikiem, czyli leśne techno :)
Doświadczenie- trawa, kilometr lajnów, parę razy kapelusze, dxm, tramadol, nad resztą musiałabym pomyśleć, więc się nie liczy.
Lekomania zatacza coraz szersze kręgi
Lokalny portal olsztyn.com.pl przyjrzał się problemowi lekomanii. Coraz więcej osób, w tym młodzież, a nawet dzieci, jest uzależnionych od leków przeciwbólowych, uspokajających lub OTC. Ostatnio popularny stał się fentanyl.
Kategorie
Źródło
Odsłony
1097Lokalny portal olsztyn.com.pl przyjrzał się problemowi lekomanii. Coraz więcej osób, w tym młodzież, a nawet dzieci, jest uzależnionych od leków przeciwbólowych, uspokajających lub OTC. Ostatnio popularny stał się fentanyl.
Uzależnienia często się przenikają, np. znane jest połączenie leków z dopalaczami lub alkoholem (czytaj również: Czy Polacy są uzależnieni od łykania tabletek?). Sporo o tym wie Anna Sikorska, kierownik ośrodka Monaru w Olsztynie. Swoją wiedzą podzieliła się z portalem olsztyn.com.pl.
UZALEŻNIENIE NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI
Dostęp do leków obecnie wcale nie jest trudny. Lekarze na ból chętnie przepisują np. tramal, którego tabletka na czarnym rynku kosztuje ok. 1 zł. Uzależniające leki można podzielić na trzy charakterystyczne grupy. Przede wszystkim są to barbiturany i benzodiazepiny o działaniu m.in. uspokajającym oraz nasennym (czytaj również: Niemcy uzależnieni od leków benzodiazepinowych). Działają bardzo silnie i szybko uzależniają – wystarczy kilka tygodni regularnego zażywania. Druga grupa to syntetyczne opioidy (czytaj również: Opioidy – ich nadużywanie to już problem na skalę światową). Leki z tej grupy pomagają w radzeniu sobie z silnym, często długotrwałym bólem. Jednak także szybko uzależniają fizycznie i psychicznie.
Początkowa przygoda z zażywaniem leków ogranicza się do ich małych ilości. Ale nie wystarcza to na długo. Z czasem osoby uzależnione zaczynają jednorazowo brać kilkukrotnie większe dawki. Muszą wydawać coraz więcej pieniędzy i zaczynają kombinować. Ich życie kręci się wokół leków i ich zdobywania.
Jak mówi dla portalu A. Sikorska, jest także wiele lekarstw, które są dostępne bez recepty, a od których równie łatwo się uzależnić. I to jest właśnie ta trzecia grupa medykamentów. Środki, o których mowa nie mają działania psychoaktywnego, ale przeciwzapalne, przeciwbólowe, hamujące odruch kaszlu, antyhistaminowe czy przeciwdziałające objawom choroby lokomocyjnej. Młodzież i dzieci chętnie sięgają właśnie po tego typu preparaty.
NIEBEZPIECZNY FENTANYL
Nałogowe stosowanie leków ma destrukcyjny wpływ na stan organizmu (czytaj również: Jeszcze lek czy już narkotyk?). Niszczy wątrobę, trzustkę, żołądek, pojawiają się problemy z sercem. Najpierw obniża się, a następnie wzrasta ciśnienie tętnicze. Mogą się rozwinąć choroby psychiczne. A w momencie odstawienia zdarzają się zaburzenia lękowe, zaburzenia nastroju, np. depresja czy zaburzenia osobowości.
Obecnie śmiertelne żniwo zbiera substancja zwana fentanylem. Według badań National Institute for Drug Abuse w samych Stanach Zjednoczonych dziennie umiera przez nią ponad 115 osób. Jest to środek opioidowy 100 razy silniejszy od morfiny i uzależniający szybciej niż heroina. Fentanyl jest obecny zarówno w lekach, jak i w dopalaczach. W maju w ciągu jednego tygodnia z powodu dużych dawek tej substancji zawartych w dopalaczach zmarło 10 osób w Polsce.
Komentarze