Info o mnie - 20 lat, 72 kg, 176 cm

Holandia, znana z liberalnego podejścia do marihuany, wkracza w nową erę regulacji. Już od kwietnia 2025 r. w 10 holenderskich miastach coffeeshopy będą mogły sprzedawać wyłącznie marihuanę pochodzącą od licencjonowanych producentów. To część szeroko zakrojonego eksperymentu, który ma przetestować możliwości stworzenia w pełni legalnego łańcucha produkcji i dystrybucji marihuany. Czy Holandia zakończy epokę polityki tolerancji i otworzy drzwi do pełnej legalizacji? Przyjrzyjmy się szczegółom.
Holandia, znana z liberalnego podejścia do marihuany, wkracza w nową erę regulacji. Już od kwietnia 2025 r. w 10 holenderskich miastach coffeeshopy będą mogły sprzedawać wyłącznie marihuanę pochodzącą od licencjonowanych producentów. To część szeroko zakrojonego eksperymentu, który ma przetestować możliwości stworzenia w pełni legalnego łańcucha produkcji i dystrybucji marihuany. Czy Holandia zakończy epokę polityki tolerancji i otworzy drzwi do pełnej legalizacji? Przyjrzyjmy się szczegółom.
Holenderska polityka tolerancji wobec marihuany, znana jako „gedoogbeleid”, pozwala na sprzedaż niewielkich ilości marihuany w coffeeshopach, ale produkcja i hurtowa dystrybucja pozostają nielegalne. To tzw. „system front door, back door” – legalna sprzedaż przy wejściu do coffeeshopu, lecz nielegalne dostawy przez tylne drzwi.
Eksperyment ma na celu zakończenie tej niejasnej sytuacji, zmniejszenie wpływu przestępczości na rynek oraz poprawę bezpieczeństwa publicznego. Jak podkreśla burmistrz Bredy, Paul Delpa:
Obecny system jest dewiacyjny. Sprzedaż jest legalna, ale produkcja nie. To napędza przestępczy świat, który korzysta na produkcji i sprzedaży marihuany. To musi się zmienić.
Eksperyment rozpoczął się pod koniec 2023 roku w Bredzie i Tilburgu, a w czerwcu 2024 roku rozszerzono go na Groningen, Zaanstad, Almere, Arnhem, Nijmegen, Voorne aan Zee, Heerlen i Maastricht. W początkowej fazie coffeeshopy oferowały zarówno regulowaną, jak i „nielegalną” marihuanę, co miało pomóc w ocenie „ilości, jakości i różnorodności” produktów.
Od 7 kwietnia 2025 r. 75 coffeeshopów w tych 10 miastach będzie mogło sprzedawać wyłącznie produkty pochodzące od licencjonowanych producentów. Obecnie działają cztery licencjonowane firmy, ale wkrótce dołączą do nich kolejne trzy, co zwiększy stabilność dostaw i wybór dla konsumentów.
Polityka tolerancji, choć przez dekady była symbolem liberalizmu, stworzyła poważne problemy. Nielegalna produkcja marihuany napędza przestępczość, w tym pranie pieniędzy, przemoc i korupcję. Według raportów rządowych, obecny system utrudnia również skuteczną kontrolę jakości produktów i walkę z nielegalnym rynkiem.
Wprowadzenie eksperymentu budzi mieszane reakcje. Zwolennicy podkreślają, że regulacja rynku marihuany jest konieczna, aby zapewnić bezpieczeństwo publiczne i ograniczyć wpływ przestępczości. Krytycy obawiają się, że projekt może nie przynieść oczekiwanych rezultatów, zwłaszcza bez udziału Amsterdamu – miasta, które od dekad jest symbolem holenderskiej polityki wobec marihuany.
Co więcej, próba włączenia w ostatniej chwili wschodniego dystryktu Amsterdamu do eksperymentu została odrzucona przez parlament. Wciąż jednak większość posłów popiera dalsze kontynuowanie projektu, odrzucając propozycje przerwania go, m.in. ze strony skrajnie prawicowej PVV.
Eksperyment potrwa cztery lata, a jego wyniki mogą stać się fundamentem dla przyszłej polityki narkotykowej Holandii. Oczekuje się, że regulacja całego łańcucha – od produkcji po sprzedaż – poprawi bezpieczeństwo publiczne, zmniejszy przestępczość i zapewni konsumentom dostęp do wysokiej jakości marihuany.
Dzięki regulacji coffeeshopy będą mogły zaoferować produkty o przewidywalnej jakości i składzie, co jest kluczowe zarówno dla użytkowników rekreacyjnych, jak i medycznych. Długoterminowe efekty obejmują również możliwość posłużenia się wynikami eksperymentu jako wzorem dla innych krajów rozważających legalizację marihuany.
Jednym z kluczowych wyzwań było zapewnienie wystarczającej liczby licencjonowanych producentów marihuany. Obecnie działa czterech, ale do kwietnia 2025 r. dołączą kolejni trzej, co pozwoli na zaspokojenie popytu w 75 coffeeshopach uczestniczących w projekcie. Licencjonowani producenci będą mogli w pełni dostosować swoje uprawy do zapotrzebowania rynku.
Od kwietnia 2025 r. coffeeshopy w 10 holenderskich miastach będą sprzedawać wyłącznie regulowaną marihuanę. To kolejny krok w kierunku pełnej legalizacji i regulacji rynku marihuany w Holandii. Eksperyment zamkniętego łańcucha coffeeshopów może okazać się kluczowym punktem zwrotnym w globalnej polityce wobec marihuany.
pokój, ciemno, forum-dopalacze i mega dobry humor, muzyka,
Info o mnie - 20 lat, 72 kg, 176 cm
Bardzo pozytywne nastawienie do nadchodzącego przeżycia. Radość z możliwości spróbowania LSD po raz pierwszy.
- Finally! Wreszcie, udało się!
- Ale co, o czym Ty gadasz?
- No, przeżyłem coś, czego od dawna zawsze chciałem.
- Człowieku, ja Ciebie totalnie nie rozumiem. Może wytłumaczysz?
- Okej. Usiądź. Opowiem Ci bajkę...
- Czy ja Ci wyglądam na dziecko?
- Nie... ale chciałeś, żebym wytłumaczył.
- No dobra, dobra, już. Gadaj. ,,Dawno, dawno temu..."
- Nie. Wcale nie tak dawno. Wczoraj.
- Ghhh... ,,Za górami, za lasami?..."
- Nie. U ziomka na działce.
- Co to, kurwa, za bajka jest?
wielka chęć na doświadczenie psychodeliczne, pozytywny nastrój, początek lata, upał i żar lejący się z nieba, namiot a w namiocie coś około 35 stopni C.
Był piękny i gorący czerwcowy dzień, a ja od samego rana czułem, że będzie on niezwykły jako że zamierzałem zapodać niezwykłego miksa. Tak pięknej pogody szkoda było marnować na tripowanie w domu, a dzień wcześniej postanowiłem, że jeśli pogoda dopisze, to wybiore się pod namiot na polanę pod lasem( oddaloną ok 2 km od miasta, w którym mieszkam), więc jak zaplanowałem tak też uczyniłem.
Spisano dn. 15/06/2004
Doświadczenie: Duze ;) (mj, speed, koks, MDxA, GHB, DXM, LSD, Psilocybe, 2C-I, i inne)