Jamajka wygra! O nie nie O tak tak

Jamajka stara się jak może usankcjonować prawnie swoje święte rastafariańskie ziele, a tu Ameryka ostatni strażnik moralności wyciąga argumenty z grubej lufy. Nie damy wam kasy, mówi wuj Sam

Anonim

Kategorie

Odsłony

18692
Jamajka stara się jak może usankcjonować prawnie swoje święte rastafariańskie ziele, a tu Ameryka ostatni strażnik moralności wyciąga argumenty z grubej lufy. Nie damy wam kasy, mówi wuj Sam

Jamajka, KOMISJA DO SPRAW MARIHUANY CHCE LEGALIZACJI

Data publikacji: Thu, 16 Aug 2001
źródło : Jamaica Observer (Jamaica)
Kontakt: editorial@jamaicaobserver.com
Website: http://www.jamaicaobserver.com
Tekst źródłowy: http://www.mapinc.org/media/1127

Po wielomiesięcznych badaniach i zasięganiu opinii mieszkańców wyspy narodowa komisja d/s ganji zaopiniowała legalizację wykorzystania ganji do użytku osobistego dla dorosłych oraz jako sakrament do celów religijnych.

Jednocześnie Komisja zaopiniowała rządowi rozpoczęcie wzmożonej działalności edukacyjnej mającej na celu redukcję popytu na tę używkę, w szczególności wśród młodzieży.

zaleca też służbom specjalnym niszczenie wielkich plantacji konopi i walkę z przemytem nielegalnych narkotyków. Komisja podkreśla, jako rzecz bezwzględnie ważną, by rząd , szukał kanałami dyplomatycznymi wsparcia dla swego stanowiska i apelował do międzynarodowej społeczności o zmianę dotychczasowego nielegalnego statusu konopi.

Zalecenia komisji maja charakter kontrowersyjny zarówno w wymiarze krajowym jak i międzynarodowymi bez wątpienia wypowie się o nich rząd Stanów Zjednoczonych który poprzez swoja ambasadę w Kingston wyraźnie dał do zrozumienia że jest wrogiem legalizacji. Minister Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych K. D. Knight wielokrotnie sprzeciwiał się dekryminalizacji ganji, jednak społeczność rastafariańska, która używa ganji jako sakrament, gorąco przyjęła zalecenia Komisji.

Komisja została utworzona decyzją premiera P.J. Pattersona w listopadzie zeszłego roku Premier poinstruował Komisję jak gromadzić dowody, jak sprawdzać literaturę i jak oceniać istotność badań i w jaki sposób należy wskazywać ewentualne zmiany w prawodawstwie dotyczącym używania ganji. Komisja zostało ponadto uprawomocniona do formułowania zaleceń w zakresie inicjatyw dyplomatycznych, spraw wewnętrznych i edukacji.

Komisji przewodniczy dziekan wydziału nauk społecznych na Uniwersytecie Indii Zachodnich profesor Barry Chevannes. Pozostali członkowie to Dr Webster Edwards- wydawca, Anthony Freckleton- obrońca, Norma Linton- artysta grafik, Dr Aileen Standard-Goldson przewodniczący Rady do spraw uzależniania od narkotyków oraz Barbara Smith wychowawca.

Komisja, której decyzje opublikowano w dniu wczorajszym, podaje pod rozwagę stworzenie agencji do spraw badań nad konopiami, która we współpracy z podobnymi ośrodkami na świecie mogłaby prowadzić prace nad wszystkimi aspektami tej rośliny; możliwościami farmakologicznymi i ekonomicznymi jak i wymiarem psychologicznym i epidemiologicznym. Według raportu komisji, badania takie prowadzi wiele państw również te najmocniej zaangażowane w walkę z konopiami.

Jeśli rząd zgodzi się z zaleceniami komisji to w podpisanym przez Jamajkę Traktacie o Groźnych Narkotykach znajdą się stosowne poprawki.

Raport potwierdza doniesienia o groźnych skutkach palenia ziela, jednak po przejrzeniu aktualnych badań klinicznych i naukowych, Komisja stwierdza że choć palenie wystawia na szwank zdrowie zielarzy to trzymanie ziela i tysięcy jego zwolenników poza nawiasem prawa niczego nie załatwia i stoi w sprzeczności z wiara głęboko zakorzeniona w kulturze Jamajczyków.

Komisja doszła do takich wniosków po wywiadach z 400 osobami w różnym wieku w tym fachowcami i wpływowymi osobistościami Jamajki.

Czytamy w raporcie - " przeważająca część społeczeństwa uważa że ganja w użyciu osobistym powinna być zakazana" i dalej " ściganie za użytek osobisty stoi w sprzeczności z podstawowym celem organów sprawiedliwości czyli walka z nielegalnym rozprowadzaniem substancji takich jak crack czy kokaina, które wyniszczają przedmieścia i wiejskie rejony kraju, szerząc uzależnienie i upadek zdrowego społeczeństwa

Jednocześnie autorzy raportu twierdza że zaproponowane zmiany nie stoją w sprzeczności z dokumentami ONZ które ratyfikowała Jamajka. w szczególności gdy rzecz idzie o prawa człowieka wliczając w to Kartę Praw będący tematem obrad Parlamentu.

Data publikacji: Fri, 17 Aug 2001
Źródło : Jamaica Observer (Jamaica)
Prawa autorskie: 2001 The Jamaica Observer Ltd,
Kontakt: editorial@jamaicaobserver.com
Website: http://www.jamaicaobserver.com
Szczegóły: http://www.mapinc.org/media/1127

JAMAJKA: STANY OSTRZEGAJĄ ANI KROKU DALEJ Z LEGALIZACJĄ TRAWKI

Nazajutrz po tym jak Krajowa Komisja d/s Ganji ogłosiła że zaleca dekryminalizację trawki w ograniczonym zakresie, Amerykańska Ambasada zauważyła że Jamajka może napotkać trudności z uzyskaniem przyszłorocznego certyfikatu jaki USA ogłasza w corocznym podsumowaniu spraw narkotykowych.

"Rząd amerykański będzie śledził przestrzeganie przez Jamajkę zobowiązań jakie podjęła podpisując w 1988 ONZ-etowski traktat o narkotykach, od tego uzależnia przyznanie stosownego certyfikatu w roku przyszłym." takie zdanie zawarł w szorstkich słowach w swym oświadczeniu Michael Koplovsky rzecznik ambasady USA na Jamajce.

Komisja pod przewodnictwem profesora Barryego Chevannesa, dziekana wydziału nauk społecznych na Uniwersytecie Indii Zachodnich, ogłosiła w środę ,że po wielomiesięcznych wywiadach zarówno publicznych jak i prywatnych, zaleca depenalizację używania ganji przez osoby dorosłe, które stosuje ją w celach prywatnych jak i religijnych.

Komisja rekomenduje wprowadzenie intensywnych programów edukacyjnych które złagodzą nadmierny popyt na trawkę głównie wśród młodzieży, siły specjalne zwalczać będą wielkie uprawy konopi i przemyt nielegalnych narkotyków a rząd jak sprawę priorytetową potraktują użycie kanałów dyplomatycznych do zmiany nastawienia społeczności międzynarodowej w stosunku do trawki.

Komisję ustanowiono pod koniec zeszłego roku. Jej twórca premier P J Patterson myślał o rozpoznaniu historycznych źródeł użycia trawki na Jamajce, głównie poprzez dialog z jej użytkownikami.

Jednym z celów Komisji było wskazanie jakich zmian wymaga obecne prawo w stosunku do trawki, jak powinno wyglądać nowe ustawodawstwo biorąc pod uwagę uwarunkowania społeczne, kulturalne, ekonomiczne i międzynarodowe

Jednak rząd amerykański, ma inny cel, jasno się wyraził przeciwko legalizacji.

Jamajka ratyfikowała w 1988 Traktat ONZ przeciwko nielegalnemu obrotowi Narkotyków i Substancji Psychotropowych. Porozumienie to zakazuje produkcji handlu eksportu tranzytu, wręczania i nabywania narkotyków i substancji psychotropowych, także konopi i jej przetworów.

Ubiegłej nocy trwały polityczne spekulacje czy reakcja ambasady USA wpłynie na ogólnokrajowa debatę jakiej oczekuje premier Patterson, gdy pozbawienie Jamajki certyfikatów obniży program pomocy amerykańskiej.

W lipcu bieżącego roku brytyjska policja rozpoczęła pilotowy program w południowym Londynie w ramach którego osoby złapane z niewielka ilością marihuany będą puszczane wolno jedynie z ostrzeżeniem i konfiskatą używki.

Projekt ten zakończy się w grudniu, jego celem jest koncentracja ograniczonych sił policyjnych na walce z twardymi narkotykami i przestępstwami związanymi z krackiem i kokainą.

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

ozyrys (niezweryfikowany)
Jakies qurwy nie legalizuja bo napewno maja flote na tym.Tylko w Holandii zyja jeszcze madrzy ludzie i zalegalizowali ziolko.Niewiem czy dozyje legalu w Polsce ale bardzo bym chcial.To jest niedoje@any kraj przez papierza nie ma legalu i dopuki on zyje napewno nie ma zadnej nadziei.Pozdrawiam wszystkich palaczy i badzmy dobrej mysli :(((((((((
skIp. (niezweryfikowany)
jaram jaram jarasz
m...... (niezweryfikowany)
co ty masz do papieza ???? jakis problem ? to ze w polsce nie jest ganja zalegaliozowana to na pewno jest jego wina.taka tak.powodzenia w dalszym mysleniu tego typu,jest ono bardziej zacofane niz nasz rząd który nie chce legalizacji!
m.... (niezweryfikowany)
moj komentarz ponizszy jest odpowiedzia na komentarz ozyrysa. sorki za problem ;)
Piotr (niezweryfikowany)
Czytamy w raporcie - &quot; przeważająca część społeczeństwa uważa że ganja w użyciu osobistym powinna być zakazana&quot; <br> <br>chyba &quot;nie powinna być zakazana&quot;? <br> <br>P.
*** (niezweryfikowany)
jaram jaram jarasz
konop (niezweryfikowany)
Nie chcialo mi sie czytac calego artykulu ale popieram dazenia Jamajki do legalizacji Marichuany w 100%. <br> <br>Bedzie to dobre dla tego panstwa z b. wielu wzgledow...
pająk (niezweryfikowany)
Kiedy przeminie ta głupia teoria że od trawki sie &quot;ZACZYNA &quot; &quot;? PRZECIEŻ to PARANOJA ! Równie dobrze można nazwać narkotykiem WÓDKĘ (tyle że zalegalizowanym)
Zajawki z NeuroGroove
  • Grzyby halucynogenne

13.10.2007

Na początek powiem, że historia jest niepełna, nie jestem w stanie sobie przypomnieć dokładnie wielu szczegółów z rozmowy i przytoczę tutaj najlepsze sytuacje i miejsca z podróży.
Kolega zwany dalej Michał, załatwił 120 grzybków. Umówiliśmy się wstępnie na godzinę 10 kolejnego dnia.

Trip

  • Szałwia Wieszcza

Set & Setting: Samotne spotkanie ciepłym letnim popołudniem z ekstraktem Salvi 10x w swoim mieszkaniu, 2 buchy spalone zapalniczką żarową przez metalową lufkę.

Waga: 80kg

Wiek: 28lat

Doświadczenie: MJ,Gałka,Salvia,Kodeina,Benzo.

Działo się to 3 lata temu ale dokładnie pamiętam przebieg tej fazki.może dlatego że była pierwszą:]

0:00 Rozpakowanie dostarczonej przez kuriera przesyłki

+0:05 Załadowałem do lufki odrobiny (1/4 grama ) ekstraktu 10x Salvia

  • Grzyby halucynogenne
  • Pierwszy raz

(tu zigzagwanderer, zapomniałam hasła i adresu email stworzonego na potrzeby konta, starość nie radość)

Wspomnienia się zacierają, a to jest stosunkowo nowe, więc postaram się je wylać póki jeszcze względnie potrafię. Zdarzenie miało miejsce zaraz po pierwszym dniu tegorocznej edycji Orange Warsaw Festival (swoją drogą olej konopny na papierosach przed koncertem Chemicznych Braci (raczej jednego brata) z ogromną ulewą i burzą współgrał wspaniale).

  • Metkatynon

Godzina 13 w domu u koleżki. Dobre nastawienie, ładny dzień tylko troche zimno.

Set & Setting: Godzina 13 w domu u koleżki. Dobre nastawienie, ładny dzień tylko troche zimno.
Psychonauci: Ja czyli T. i koleżka M.
Ilość substancji: Metylokatynon w ilości, który powstaje po syntezie z 24 tabletek acataru(czyli po 12 na banie)
Doświadczenie: DXM(4x), MJ(15x), 4MMC(1x), bk- MDMA(1x), Pseudoefedryna(6x), Efedryna(1x), Amfetamina(1x) Benzydamina(1x), MDPV(1x), Metylokatynon(4x)

randomness