Islandia: Jak powstrzymać nastolatki przed piciem i paleniem?

Islandia osiągnęła coś, co byłoby marzeniem wielu krajów na świecie. Nie tylko ma wysoką jakość życia w niemal każdym sensie, ale także rozwiązała poważne problemy związane z nastolatkami. Na przykład zdołała powstrzymać picie alkoholu i palenie wśród młodzieży.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

telewizjarepublika.pl
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła. Pozdrawiamy!

Odsłony

358

Islandia osiągnęła coś, co byłoby marzeniem wielu krajów na świecie. Nie tylko ma wysoką jakość życia w niemal każdym sensie, ale także rozwiązała poważne problemy związane z nastolatkami. Na przykład zdołała powstrzymać picie alkoholu i palenie wśród młodzieży.

Najbardziej fascynujące jest to, że mniej niż 20 lat temu Islandia znalazła się wśród europejskich krajów europejskich o najwyższym wskaźniku spożywania środków psychoaktywnych przez nastolatki. Tak więc zmiana okazała się postępująca i ciągła. A co najlepsze: zadziałała.

- Nastolatki są przekonane, że mają monopol na prawdę. Niestety, kiedy są w stanie ją narzucić, nie są już nastolatkami i nie jest to już prawdą. - powiedział Jaume Perich.

Wszystko to miało miejsce dzięki programowi Młodzież na Islandii. Program rozpoczął się w 1998 roku. Celem było ograniczenie zużycia tytoniu i alkoholu Społeczeństwo martwiło się o młodych ludzi, którzy sprawiali wrażenie zdezorientowanych i zagubionych…

Dyrektorem Islandzkiego Centrum Badań Społecznych i Analiz oraz szefem Młodzieży na Islandii jest Jón Sígfusson. Dla tego urzędnika służby cywilnej niemożliwe było podjęcie jakichkolwiek działań bez wcześniejszych badań. Dlatego włożył wszystkie swoje wysiłki w początkowej fazie w dokładne przeanalizowanie sytuacji.

Sigfusson wskazał, że mieszkańcy Islandii nie chcieli porzucić swoich uprzedzeń. Bardzo łatwo trzymać się z góry narzuconych poglądów na alkohol i narkotyki. Czasami zakładamy, że istnieje już wystarczająca wiedza na temat tego problemu, ale tak nie jest. Z tego powodu Islandia potraktowała priorytetowo badania i ich rozpowszechnianie.

Jednym z ważnych czynników jest to, że nie były to zwykle badania. Zbudowali cały system badań. W ramach tego systemu co dwa lata sporządzali nową mapę dotyczącą zażywania narkotyków. Czasami przyczyny i skutki ulegają zmianie i dlatego konieczne jest ich ciągłe monitorowanie.

Badania te umożliwiły zbieranie danych na temat płci konsumentów, wzorców konsumpcji, natury ich domów, związku między konsumpcją a nieobecnością w szkole, a także problemów emocjonalnych, które dotykają młodych konsumentów. Na podstawie tych danych sformułowali plany działania na Islandii.

Badania przeprowadzone na Islandii pomogły ustalić, że rola dorosłych jest bardzo istotna. Nastolatki są po jednej stronie medalu, a po drugiej są dorośli, którzy je wychowują. Tak więc, doszli do wniosku, że konieczne będzie wzmocnienie pozycji dorosłych oraz zapewnienie im narzędzi, aby wiedzieli, co robić w różnych okolicznościach.

W ten sposób stworzyli program szkolenia rodziców i innych członków rodziny. Poinstruowali ich o różnych narkotykach i ich skutkach. Jednak przede wszystkim uświadomili im, że problem uzależnienia od narkotyków na Islandii ma również związek z dorosłymi i ich postępowaniem. Nastolatek ponosi jedną część odpowiedzialności, ale za dużą część odpowiedzialni są dorośli, którzy go wychowują.

Najważniejsze jest to, że wzmocnili świadomość na temat emocjonalnej roli dorosłych w życiu młodzieży. Ustalili, że decydującym czynnikiem w zapobieganiu konsumpcji jest bliskość dorosłych. Ich troska, towarzystwo i czujność. Spędzanie czasu z dziećmi było fundamentalną sprawą. Niekoniecznie muszą nimi kierować, ale powinni zawsze stać u ich boku.

W badaniach ustalono również, że decydującym czynnikiem jest odpowiednie wykorzystanie czasu wolnego. Nie tylko daje nastolatkom poczucie kontroli, ale także pomaga zwiększyć poczucie spełnienia. Dlatego Islandia stworzyła niezbędne zasoby, aby zwiększyć dostępność zajęć sportowych, rekreacyjnych i artystycznych dla dzieci i młodzieży.

W ten sam sposób ustanowiono prawo, zgodnie z którym każdy, kto ma mniej niż 12 lat, nie może chodzić ulicą samotnie po godzinie 20-tej. Z kolei dzieci w wieku od 13 do 16 lat nie mogą tego zrobić po godzinie 22. W ten sposób społeczeństwo islandzkie jako całość zaczęło przejmować odpowiedzialność za swoich nastolatków.

Obecnie tylko 5% islandzkich nastolatków mówi, że piło alkohol. A tylko3% twierdzi, że pali jednego papierosa dziennie. Tylko 7% w ciągu ostatniego miesiąca paliło marihuanę. To doskonałe wyniki o jakich marzyłby każdy kraj. Ale te wskaźniki nie zdobędą się same. Podobnie jak na Islandii, każde państwo, rodzina i ogół społeczeństwa muszą się do tego zobowiązać i poświęcić czas na działanie.

Oceń treść:

Average: 4.4 (5 votes)

Komentarze

Spaniały Polski... (niezweryfikowany)
Nowy, wspaniały świat, niedługo już także u nas. Rząd już decyduje, o której możesz wychodzić na ulicę, w jakich godzinach robić zakupy, a to dopiero początek tych "wspaniałości".
Zajawki z NeuroGroove
  • Kodeina
  • Retrospekcja

Zaczęło się od ciekawości.

„Pieprzony świat. I my – przywiązujący sobie kamienie do stóp, wypływając na głębokie wody”

I apteki. Mijamy je codziennie. Każdego dnia przebywam ten sam zapętlony spacer – Z domu na przystanek, z przystanku do miasta. I do szkoły. I każdego dnia przechodzę co najmniej obok kilku.

  • Dekstrometorfan
  • Gałka muszkatołowa
  • Katastrofa
  • Kodeina

Moj pokoj, spokoj. Bylam chora, mialam katar, zatkane zatoki i bol gardla, przecenilam swoje mozliwosci. Nastawienie jak zawsze przy g m pozytywne, oczekiwalam najmocniejszego z dotychczasowych tripow z ta substancja.

Godzina 0 - Przed chwila wypilam gesta breje skladajaca sie ze startej galki muszkatolowej w ilosci trzech orzechow oraz wody. Miksture przegryzlam fantastycznym jogurtem malinowym. Jest godzina 19:05, a ten trip report zamierzam pisac na biezaco, co wlasnie robie.

  • Dekstrometorfan
  • Tripraport

Oczekiwanie na dobrą zabawę, lekki strach, że umrę,

Dzień tripa - 27/10/2017 ( Piątek )

Waga: około 50kg

Tego dnia byłem z paroma ziomkami, nazwijmy ich X , D i F ( z nas wszystkich DXM braliśmy tylko ja i X)

  • Kofeina
  • Pierwszy raz
  • Pseudoefedryna

Nastawienie pozytywne, niedzielne popołudnie nie sprzyja nauce więc szukałam czegoś na koncentrację i pobudzenie

Witam wszystkich czytających. Jest to mój pierwsz trip raport, więc proszę o wyrozumiałość. 

Pseudoefedryny postanowiłam spróbować jako wspomaganie do nauki - czytałam wiele opinii, że poprawia koncentrację i zmiejsza senność. Niektórzy nawet sądzą, że może zastąpić amfetaminę. Fetę co prawda jadłam już kilka razy, ale ze względu na jej wysoki potencjał uzależniający nie chciałam jej stosować do nauki. Zachęcona pozytywnymi komentarzami na temat pseudoefki na forach, zakupiłam paczkę Sudafedu - uznałam, że na pierwszy raz wystarczy.

randomness