Hiszpania: badanie wykazało, że długotrwałe używanie konopi nie ma negatywnego wpływu na zdrowie?

Wyniki badania, w którym przeanalizowano dane od 600 000 mieszkańców Hiszpanii, którzy regularnie używają konopi indyjskich, wskazują, że długotrwałe używanie konopi indyjskich nie przyczynia się do pogorszenia stanu zdrowia.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Fakty Konopne
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła - pozdrawiamy serdecznie! Wszystkich czytelników materiałów udostępnianych na naszym portalu serdecznie i każdorazowo zachęcamy do wyciągnięcia w ich kwestii własnych wniosków i samodzielnej oceny wiarygodności przytaczanych faktów oraz sensowności zawartych argumentów.

Odsłony

26

Wyniki badania, w którym przeanalizowano dane od 600 000 mieszkańców Hiszpanii, którzy regularnie używają konopi indyjskich, wskazują, że długotrwałe używanie konopi indyjskich nie przyczynia się do pogorszenia stanu zdrowia.

Używanie konopi indyjskich w Hiszpanii

Konsumpcja konopi indyjskich wśród Hiszpanów jest jedną z najwyższych w Europie, zaraz po Francji. Używanie marihuany do celów osobistych jest w Hiszpanii zdekryminalizowane, a konsumpcja lub posiadanie w miejscach publicznych podlega karze grzywny.

Naukowcy, których wyniki opublikowano w czasopiśmie Cannabis and Cannabinoid Research, wykorzystali 419 osób spośród 600 000 respondentów z krajowego badania populacji przeprowadzonego w latach 2019–2020, którzy mieszkali w Katalonii i używali konopi indyjskich w ciągu ostatnich 30 dni.

Wykorzystując określone metody do analizy danych od respondentów, naukowcy obliczyli, że próba 419 osób regularnie używających konopi indyjskich była wystarczająca do reprezentowania grupy użytkowników konopi indyjskich z dokładnością ponad 95%.

Osoby włączone do badania miały średnią wieku 33 lata, pracowały głównie w sektorze usługowym, administracyjnym lub handlowym, a prawie trzy czwarte z nich miało wykształcenie wyższe.

Zapytani o wcześniejsze stosowanie narkotyków, 60% badanych odpowiedziało, że używało MDMA, 57% kokainy, 51% LSD, grzybów lub innych psychodelików, 40% amfetaminy i 23% ketaminy.

Komentując wcześniejsze stosowanie narkotyków przez badaną grupę, autorzy badania stwierdzili: „W badanej próbie odnotowano wyższe spożycie narkotyków niż w populacji ogólnej… Jednak to wyższe użycie nie wydaje się być związane z niekorzystnymi skutkami zdrowotnymi.”

Porównanie z populacją ogólną

Większość wskaźników wykorzystywanych przez badaczy do oceny stanu zdrowia respondentów nie wykazała pogorszenia w porównaniu z populacją ogólną. Wskaźniki te obejmują BMI, cholesterol, aktywność fizyczną, postrzeganie swojego zdrowia oraz ilość spożywanych owoców i warzyw.

88% badanych pozytywne postrzegało stan swojego zdrowia, 67% osób zażywających konopie indyjskie miało prawidłowy BMI w porównaniu z populacją ogólną, a 76% badanych używających konopi indyjskich spacerowało co najmniej 10 minut dziennie, w porównaniu z 70% w ogólnej populacji.

Aby ocenić zdrowie psychiczne, badacze zadali kilka pytań, w tym „Jak się czujesz podczas używania marihuany?” 94% respondentów stwierdziło, że są „szczęśliwi”, 92% – „pełni pomysłów”, a 81% – „lepiej rozumieją świat”.

Naukowcy stwierdzili w swoim badaniu, że „większość wskaźników nie wykazała pogorszenia stanu zdrowia osób regularnie używających konopi indyjskich w porównaniu z populacją ogólną. Zaobserwowano, że użytkownicy mieli więcej problemów ze snem, a około 40% badanych chciało zaprzestać używania konopi indyjskich, co może sugerować wzorzec uzależnienia. Około 30% badanych dzięki konopiom indyjskim było w stanie zaprzestać przyjmowania leków na receptę.

Autorzy badania zalecają uwzględnienie większej liczby pytań związanych z konopiami indyjskimi w przyszłych krajowych badaniach populacji i ostrzegają przed ryzykiem wystąpienia problemów związanych z uzależnieniem od konopi indyjskich.

„Porównując naszą próbę z danymi uzyskanymi z populacji ogólnej za pomocą ESCA, stwierdziliśmy, że użytkownicy konopi indyjskich mieli lepsze wskaźniki dotyczące pozytywnego postrzegania własnego zdrowia, BMI, problemów z cholesterolem i ciśnieniem krwi, obecności chorób przewlekłych, fizycznych ograniczeń w codziennych czynnościach, trybu transportu (użytkownicy konopi preferują jazdę na rowerze) i depresji” – stwierdzili naukowcy.

Chociaż różnic tych nie można przypisać wyłącznie używaniu konopi indyjskich, to naukowcy sugerują, że regularni użytkownicy marihuany nie doświadczają istotnych negatywnych skutków pod względem podstawowych wskaźników ogólnego stanu zdrowia. Musimy jednak pamiętać, że ocena konkretnego wpływu używania konopi indyjskich na zdrowie jest trudna, ponieważ zdrowie jest bardzo złożonym konstruktem, na który wpływa wiele zmiennych.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • Grzyby halucynogenne


Zjadłem 26 . 06. 2004 30 par suszonych Psilocybe semilanceata. Oto opis jeszcze dziwniejszego tripu od delfinów.Nie można zaliczyc go do "bad trip". Gadałem z kimś w myślach. Ten ktoś pokazał mi moje zachowanie . Byłem z nim i obserwowalem siebie w roznych sytuacjach ,ktore mialy miejsce w moim zyciu.Bylem jako osoba postronna ,widzialem jak się kłuce, jaki jestem w stosunku do innych.


  • MDMA (Ecstasy)

  • Kodeina
  • Pierwszy raz

Napalony na przeżycie inne niż znane mi już tabletki wróciłem pośpiesznie do domu i w pośpiechu zacząłem zabawę, piszę to w czasie teraźniejszym więc jestem bardzo podekscytowany

Zacznę od małego wprowadzenia, więc wiecie że w Stanach i ogólnie jest moda na kodeine,double cupy,dirty sprite itp. prawda? Ja jako doświadczony kodeiniarz biorący jednak tylko thiocodin poczułem wielką chęć skosztowania takiego "leana" no ale u nas w polsce niestety nie ma tego sławnego fioletowego syropu więc zadowoliłem się zwykłym syropem Thiocodin za 9.99zł 100ml.

  • LSD-25
  • Przeżycie mistyczne

Mieszkanie znajomego, spokojna muzyka ambient, bardzo pozytywne nastawienie

Przez ostatni rok wielokrotnie próbowałem lsd, jednak jak dotąd nie miałem okazji spróbować dawki większej niż 200µg. Tym razem wraz z trójką znajomych stwierdziliśmy że spróbujemy trochę podnieść poprzeczkę. Około 21:00 pod mój język trafiły blottery  o łącznej sumie niemal 300µg.

randomness