Dzieci piją, palą, używają

Co trzeci warszawski gimnazjalista pali marihuanę, w liceum już co drugi. Stołeczni uczniowie na co dzień rozładowują stres marihuaną, haszyszem, alkoholem, a przed snem biorą leki uspokajające i nasenne.

Anonim

Kategorie

Źródło

Życie Warszawy (28.01.2004)
Kinga Hałacińsk

Odsłony

6491


Co trzeci warszawski gimnazjalista pali marihuanę, w liceum już co drugi. Stołeczni uczniowie na co dzień rozładowują stres marihuaną, haszyszem, alkoholem, a przed snem biorą leki uspokajające i nasenne.

Dotarliśmy do wstrząsającego raportu z badań, które przeprowadził w warszawskich szkołach Instytut Psychiatrii i Neurologii (na zlecenie urzędu miasta). Tylko 3 proc. ankietowanej młodzieży nie znało żadnego ze środków. Najpopularniejsza jest marihuana i haszysz. Używa ich 28 proc. uczniów młodszych i 45 proc. licealistów. Leki uspokajające i nasenne, bez zalecenia lekarza, zażywa 25 proc. badanych. Istotną pozycję wśród używek zajmują amfetamina i extasy. Dzieci rozpoznają narkotyki: extasy (84 proc.), grzyby halucynogenne i heroinę (83 proc.), leki uspokajające i nasenne (76 proc.), LSD (72 proc.) oraz crack (54 proc.).

- Uczniowie kochają narkotyki i chwalą się tym. Co dziesiąty uczeń jest tak dobrze zorientowany w ofercie rynku, że "słyszał" nawet o relevinie, a ten środek nie istnieje! Został przez nas wymyślony na potrzeby badania - mówi Janusz Sierosławski, koordynator Krajowego Biura do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii. Uczniowie kupują narkotyki na dyskotece, ulicy, parku lub... w szkole. Starsi uczniowie często odwiedzają mieszkanie dealera.

Powszechne jest palenie tytoniu i picie alkoholu. Ponad 70 proc. młodzieży już zapaliło pierwszego papierosa, a próby picia ma za sobą 92 proc. gimnazjalistów z klas trzecich i 98 proc. uczniów drugich klas szkół pogimnazjalnych. I chociaż w naszej kulturze picie alkoholu to raczej domena mężczyzn, wśród starszych nastolatków jest równouprawnienie.

- Piją coraz więcej i co najboleśniejsze, picie piwa przez młodzież jest tolerowane społecznie. A przecież to też alkohol i prędzej czy później doprowadzi do uzależnienia - mówi Teresa Szopińska, naczelnik wydziału ds. uzależnień Biura Polityki Społecznej.

Piwo jest najpopularniejsze wśród młodzieży, na drugim miejscu jest wódka, a dopiero na trzecim wino. Piętnasto- i szestnastolatkowie uznali je za bardzo łatwe do zdobycia. Aż 90 proc. nastolatków nie ma trudności z zakupem piwa, a 80 proc. z łatwością kupuje wódkę.

Dlaczego piją? Dla odprężenia (31 proc.) i świetnej zabawy (28 proc.), dla towarzystwa (25 proc.) i zapomnienia o swoich problemach (19 proc.). Badanie wykazało, że młodzież zdaje się oczekiwać po alkoholu więcej dobrego niż złego, i nie jest świadoma następstw picia.

- Kiedy 14-latek jest od 4 lat heroinistą, a od 2 lat dostarcza sobie narkotyku dożylnie, nagle interesują się nim rodzice. Zaczynał od piwa i papierosów, ale wtedy nie zauważali jego problemów - mówi Elżbieta Łyczewska, kierownik Ośrodka Interwencji Kryzysowej Stowarzyszenia Karan.

- Profilaktyka jest nieskuteczna. Co roku otrzymujemy kolejne badania i nie widzimy zmian na lepsze. Szkolenia, pogadanki w szkołach przeprowadzają firmy z zewnątrz, a przecież nikt nie zna tak dobrze uczniów, jak nauczyciele. Dlatego od tego roku postanowiliśmy inaczej wydawać pieniądze - 12 mln zł przeznaczamy na szkolenia dyrektorów szkół i nauczycieli. Bo to oni, pracując z uczniem, mogą wzmocnić jego psychikę i poczucie własnej wartości. Jeżeli uczeń będzie postrzegał nauczyciela jako swego przyjaciela i poczuje się dobrze sam ze sobą, obroni się przed narkotykami. Za dwa lata chcemy mieć powody do radości - mówi Teresa Szopińska.


Tanie i dostępne

Cena narkotyków na rynku kształtuje się w zależności od odległości źródła, z którego pochodzi. Im źródło bliższe, tym są tańsze - tłumaczy oficer KSP.

Najtańsza jest marihuana, 5 zł za skręta, polska heroina, tzw. kompot od 8 do 10 zł za centymetr sześcienny, tabletka extasy ok. 10 zł. Za amfetaminę trzeba zapłacić 10--20 zł za "setkę" czyli jedną dziesiątą grama. Ćwierć grama heroiny kosztuje od 30 do 50 zł, LSD, jedna tabletka 30-40 zł. Najdroższa jest kokaina, ok. 200 zł za gram - instruuje policjant.

- Zatrważające jest to, że coraz młodsze dzieci mają dostęp do narkotyków z górnej półki. Czasami wystarczy jeden telefon. Pcha je do tego najczęściej ciekawość, chęć przypodobania się grupie, z którą przebywają, a która ma już za sobą kontakt z narkotykami - tłumaczy Adam Nyk, terapeuta z Monaru.

Moją najmłodszą pacjentką jest 16-letnia dziewczyna, która od dwóch lat dożylnie bierze heroinę. Zaczynała w wieku ok. 12 lat od marihuany - dodaje.


Po czym można poznać, że dziecko przyjmuje narkotyki?

Krzysztof Markiewicz z Wojewódzkiego Zespołu Publicznych Zakładów Neuropsychiatrycznej Opieki Zdrowotnej w Otwocku

Rodzice powinni mieć kontakt ze swoim dzieckiem. Na tyle dobry, by mogło swobodnie rozmawiać z nimi o swoich odczuciach, problemach. Niepokój powinien budzić brak takiego kontaktu z dzieckiem i nagła zmiana jego zachowania - kiedy staje się zbyt nerwowe, tajemnicze, zmienia zainteresowania, ma kłopoty z nauką. W tym wieku jednak ogromną rolę odgrywają rówieśnicy, dziecko zaczyna interesować się płcią przeciwną, więc na takie zmiany rodzice nie powinni paniczne reagować. Tylko bacznie obserwować.

Jeżeli rodzice dowiadują się z różnych źródeł, od nauczycieli czy sąsiadów, że dziecko przyjmuje narkotyki, powinni zastosować testy m.in. na zawartość środków odurzających w moczu. W razie jakichkolwiek wątpliwości, najlepiej zgłosić się z dzieckiem do poradni. Tam specjaliści określą stopień uzależnienia oraz najskuteczniejsze metody leczenia.

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

szymon kobylinski (niezweryfikowany)
Dzieci rozpoznają narkotyki: extasy (84 proc.), grzyby halucynogenne i heroinę (83 proc.), leki uspokajające i nasenne (76 proc.), LSD (72 proc.) oraz crack (54 proc.). <br> <br>a dotad byla to wiedza tajemna zastrzezona dla parcownikow IPIN-u? <br>zle, ze ktos rozroznia trucizny? <br>czy, aby dzieci nie siadaly za kierownica, wystarczy ze nie beda znaly znakow drogowych? <br>jak mozna liczyc na czyjes racjonalne podejscie do dragowania, jak nie bedzie rozroznial uzyw? <br>osobiscie dostrzegam pewne rozwiazanie, ale nie podpowiem bo debile musza sie sami nauczyc myslec..
itsover (niezweryfikowany)
&quot;Uczniowie kochają narkotyki i chwalą się tym. Co dziesiąty uczeń jest tak dobrze zorientowany w ofercie rynku, że &quot;słyszał&quot; nawet o relevinie, a ten środek nie istnieje! Został przez nas wymyślony na potrzeby badania&quot; <br> <br>No to rzeczywiście, są świetnie rozeznani, poprostu świetnie. To miała być ironia czy to poprostu jest takie durne? <br> <br>
BenY (niezweryfikowany)
&gt; &quot; Najtańsza jest marihuana, 5 zł za skręta, polska heroina, tzw. kompot od 8 do 10 zł za centymetr sześcienny, tabletka extasy ok. 10 zł. Za amfetaminę trzeba zapłacić 10--20 zł za &quot;setkę&quot; czyli jedną dziesiątą grama. Ćwierć grama heroiny kosztuje od 30 do 50 zł, LSD, jedna tabletka 30-40 zł. Najdroższa jest kokaina, ok. 200 zł za gram - instruuje policjant.&quot; &lt; <br>qrwa skąd on wziol ten cennik , lsd w tabletkach o co tu kurwa chodzi ?? !! ?? kurwa jak policja juz sie nie zna, to sie nie musimy marwic znajdą u ciebie worek zielonego to im powiesz ze to przyprawa do zup ;) <br>ale trzeba przyznać dzieciaki w coraz mlodszym wieku zabierają sie za narkotyki a to nie jest pocieszające <br> <br>koniec i kropka ;)
: (niezweryfikowany)
&quot;Rodzice powinni mieć kontakt ze swoim dzieckiem.&quot; <br>[...] <br>&quot;powinni zastosować testy m.in. na zawartość środków odurzających w moczu&quot; <br> <br>Rzeczywiście bardziej to polepszy stosunki, niż szczera rozmowa
BenY (niezweryfikowany)
&quot;Rodzice powinni mieć kontakt ze swoim dzieckiem.&quot; <br>[...] <br>&quot;powinni zastosować testy m.in. na zawartość środków odurzających w moczu&quot; <br> <br>Rzeczywiście bardziej to polepszy stosunki, niż szczera rozmowa
Daft (niezweryfikowany)
&quot;Rodzice powinni mieć kontakt ze swoim dzieckiem.&quot; <br>[...] <br>&quot;powinni zastosować testy m.in. na zawartość środków odurzających w moczu&quot; <br> <br>Rzeczywiście bardziej to polepszy stosunki, niż szczera rozmowa
przyszly dziadz... (niezweryfikowany)
szedlem sobie wczoraj ulica pora wieczorna, przechodzac kolo baru klasy c, takiego w kturym klienci sa ci sami od jakis 40 lat... i obserwujac te &quot;pijane stare wraki&quot; ledwo co utrzymujace kontakt z rzeczywistoscia, zaczelem sie zastanawiac, jak Polska bedzie wygladac za 40 lat, gdy my pokolenie draguw bedziemy w ich wieku. i doszedłem do wniosku ze staruszkowie beda najniebezpieczniejsza grupa społeczną :) jedno wielkie geriatryczne wariatkowo :) pozdrowienia dla przyszlych zacpanych babc i dziadkuw
dziadzius po ra... (niezweryfikowany)
no i moze za te 40 lat beda juz kwasy w tabletkach :D:D:D
:) (niezweryfikowany)
Za 40 lat to my zyc nie bedziemy dzieki fecie i extasie :) a LSD w tabsachhh genialne ze tez nikt wczesniej an to nie wpadl ;)
Dtox (niezweryfikowany)
LSD w tabsach hmm a gdzie to mozna qpic ? :) <br> <br>hmm co 2 pali MJ ? no nie wiem jak oni robia te badania ale moge was zapewnic ze te procenty to jedna wielka sciema <br>sam chodzie do 4 klasy liceum (35 osob) i wiem ze na cala klase MJ probowalo jakies 9 osob a regularnie pali jedna, dwie <br>na calym roczniku sytuacja wyglada podobnie <br>koxuje 1 osoba, feciazy jest moze z 3, tabsy wiecej <br>ócze sie w centrum slaska i mozna powiedizec ze w szkole elitranej ale znam osoby z tzn gorszych szkol i tam sytuacja jest podobna, niektoryz tabsy poraz 1 brali w tym roku <br>z fajkami to tez sciema na caly rocznik (200 osob) pali moze z 20 regularnie (co przerwe) a na imprezach od czasu do czasu tak z 50% osob <br>a co do picia to bym powiedzial ze 90%, abstynenci jednak istrnieja ale to wymierajacy gatunek :]
:) (niezweryfikowany)
Zastanów się dobrze nad dalszym textem. Jaki chciałbyś widzieć świat za 50 lat? Napewno świat pełen miłości, pokoju i mądrości. Człowiek będzie piękny i zdrowy. Pieniądz zejdzie na drugi plan ,a ludzie będą pomagać sobie nawzajem i uśmiech i podziękowanie drugiego człowieka będzie dla nich ważniejsze niż zapłata. <br>Pomyśl teraz co musisz zrobić aby ta wizja przyszłości się ziściła. <br>Pomyśl nad problemami teraźniejszości ,problemami ludzkości. <br> <br>Głód. <br> <br>Jak myślisz jak można zlikwidować głód w Afryce i Indiach? <br>Czy rozwiązaniem jest wydawanie rocznie przez państwa wysoko rozwinięte pieniędzy na zaspokojenie głodu tych ,którzy są ogniskiem chorób? Tych ,którzy i tak nigdy nie wybiją się ze swej nędzy? Tych ,którzy nigdy nic nie zrobią aby spełniła się wyżej opisana wizja świata za 50 lat? <br>Zrozum!PRZECIEŻ ONI NI SĄ NAWET GODNI REPREZENTOWAĆ LUDZKOŚĆ WE WSZECHŚWIECIE!!! Mało tego ,oni jeszcze tylko opóźnią rozwój naszej cywilizacji. <br>Rozwiązaniem tego problemu nie jest dbanie o to ,co jest kulą u nogi naszej cywilizacji. <br>Moim zdaniem lepiej zrzucić na nich wszystkich paredziesiąt ton Napalmu i problem głodu z głowy. <br>Czy wywdawane pieniądze nie lepiej zainwestować w kraje słabiej rozwinięte takie jak Białoruś ,Ukraina ,Polska ,Czech ,Słowacja itd? <br>Druga sprawa. <br>Jakich ludzi chciałbyś widzieć za 50 lat? <br>Czy chciałbyś aby byli to ludzie upośledzeni psychocznie lub w jakikolwiek inny sposób ułomni? <br>Napewno nie. Jaki jest sens utrzymywać człowieka z zespołem Downa lub tego typu podobnymi chorobami? Jak ijest sens pchać tyle pieniędzy w jego rehabilitacje itp? <br>Zrozum ,że taki człowiek nigdy nie zrobi nic co pomogło by nam wszystkim! <br>Nigdy nie wynajdzie nowego źródła energii ,nie zbuduje samolotu o napedzie antygrawitacyjnym, nie będzie nawet pracował jako sprzątacz . <br>Pomyśl ile mądrych ale biednych dzieci mieszka na wsiach .One nie mają jak się wybić.Nie mają pieniędzy nawet na książkę do matematyki ,a tu powstają fundacje zbierajace kasę na ułomnych ludzi. Nie można tego lekceważyć.To one są przyszłością tego kraju i całego świata. <br>Zastanów się dobrze i pomyśl nad tym problemem. <br> <br>Pozdrawiam.
weoły roman (niezweryfikowany)
Zastanów się dobrze nad dalszym textem. Jaki chciałbyś widzieć świat za 50 lat? Napewno świat pełen miłości, pokoju i mądrości. Człowiek będzie piękny i zdrowy. Pieniądz zejdzie na drugi plan ,a ludzie będą pomagać sobie nawzajem i uśmiech i podziękowanie drugiego człowieka będzie dla nich ważniejsze niż zapłata. <br>Pomyśl teraz co musisz zrobić aby ta wizja przyszłości się ziściła. <br>Pomyśl nad problemami teraźniejszości ,problemami ludzkości. <br> <br>Głód. <br> <br>Jak myślisz jak można zlikwidować głód w Afryce i Indiach? <br>Czy rozwiązaniem jest wydawanie rocznie przez państwa wysoko rozwinięte pieniędzy na zaspokojenie głodu tych ,którzy są ogniskiem chorób? Tych ,którzy i tak nigdy nie wybiją się ze swej nędzy? Tych ,którzy nigdy nic nie zrobią aby spełniła się wyżej opisana wizja świata za 50 lat? <br>Zrozum!PRZECIEŻ ONI NI SĄ NAWET GODNI REPREZENTOWAĆ LUDZKOŚĆ WE WSZECHŚWIECIE!!! Mało tego ,oni jeszcze tylko opóźnią rozwój naszej cywilizacji. <br>Rozwiązaniem tego problemu nie jest dbanie o to ,co jest kulą u nogi naszej cywilizacji. <br>Moim zdaniem lepiej zrzucić na nich wszystkich paredziesiąt ton Napalmu i problem głodu z głowy. <br>Czy wywdawane pieniądze nie lepiej zainwestować w kraje słabiej rozwinięte takie jak Białoruś ,Ukraina ,Polska ,Czech ,Słowacja itd? <br>Druga sprawa. <br>Jakich ludzi chciałbyś widzieć za 50 lat? <br>Czy chciałbyś aby byli to ludzie upośledzeni psychocznie lub w jakikolwiek inny sposób ułomni? <br>Napewno nie. Jaki jest sens utrzymywać człowieka z zespołem Downa lub tego typu podobnymi chorobami? Jak ijest sens pchać tyle pieniędzy w jego rehabilitacje itp? <br>Zrozum ,że taki człowiek nigdy nie zrobi nic co pomogło by nam wszystkim! <br>Nigdy nie wynajdzie nowego źródła energii ,nie zbuduje samolotu o napedzie antygrawitacyjnym, nie będzie nawet pracował jako sprzątacz . <br>Pomyśl ile mądrych ale biednych dzieci mieszka na wsiach .One nie mają jak się wybić.Nie mają pieniędzy nawet na książkę do matematyki ,a tu powstają fundacje zbierajace kasę na ułomnych ludzi. Nie można tego lekceważyć.To one są przyszłością tego kraju i całego świata. <br>Zastanów się dobrze i pomyśl nad tym problemem. <br> <br>Pozdrawiam.
mario (niezweryfikowany)
Zastanów się dobrze nad dalszym textem. Jaki chciałbyś widzieć świat za 50 lat? Napewno świat pełen miłości, pokoju i mądrości. Człowiek będzie piękny i zdrowy. Pieniądz zejdzie na drugi plan ,a ludzie będą pomagać sobie nawzajem i uśmiech i podziękowanie drugiego człowieka będzie dla nich ważniejsze niż zapłata. <br>Pomyśl teraz co musisz zrobić aby ta wizja przyszłości się ziściła. <br>Pomyśl nad problemami teraźniejszości ,problemami ludzkości. <br> <br>Głód. <br> <br>Jak myślisz jak można zlikwidować głód w Afryce i Indiach? <br>Czy rozwiązaniem jest wydawanie rocznie przez państwa wysoko rozwinięte pieniędzy na zaspokojenie głodu tych ,którzy są ogniskiem chorób? Tych ,którzy i tak nigdy nie wybiją się ze swej nędzy? Tych ,którzy nigdy nic nie zrobią aby spełniła się wyżej opisana wizja świata za 50 lat? <br>Zrozum!PRZECIEŻ ONI NI SĄ NAWET GODNI REPREZENTOWAĆ LUDZKOŚĆ WE WSZECHŚWIECIE!!! Mało tego ,oni jeszcze tylko opóźnią rozwój naszej cywilizacji. <br>Rozwiązaniem tego problemu nie jest dbanie o to ,co jest kulą u nogi naszej cywilizacji. <br>Moim zdaniem lepiej zrzucić na nich wszystkich paredziesiąt ton Napalmu i problem głodu z głowy. <br>Czy wywdawane pieniądze nie lepiej zainwestować w kraje słabiej rozwinięte takie jak Białoruś ,Ukraina ,Polska ,Czech ,Słowacja itd? <br>Druga sprawa. <br>Jakich ludzi chciałbyś widzieć za 50 lat? <br>Czy chciałbyś aby byli to ludzie upośledzeni psychocznie lub w jakikolwiek inny sposób ułomni? <br>Napewno nie. Jaki jest sens utrzymywać człowieka z zespołem Downa lub tego typu podobnymi chorobami? Jak ijest sens pchać tyle pieniędzy w jego rehabilitacje itp? <br>Zrozum ,że taki człowiek nigdy nie zrobi nic co pomogło by nam wszystkim! <br>Nigdy nie wynajdzie nowego źródła energii ,nie zbuduje samolotu o napedzie antygrawitacyjnym, nie będzie nawet pracował jako sprzątacz . <br>Pomyśl ile mądrych ale biednych dzieci mieszka na wsiach .One nie mają jak się wybić.Nie mają pieniędzy nawet na książkę do matematyki ,a tu powstają fundacje zbierajace kasę na ułomnych ludzi. Nie można tego lekceważyć.To one są przyszłością tego kraju i całego świata. <br>Zastanów się dobrze i pomyśl nad tym problemem. <br> <br>Pozdrawiam.
Joosepe (niezweryfikowany)
Zastanów się dobrze nad dalszym textem. Jaki chciałbyś widzieć świat za 50 lat? Napewno świat pełen miłości, pokoju i mądrości. Człowiek będzie piękny i zdrowy. Pieniądz zejdzie na drugi plan ,a ludzie będą pomagać sobie nawzajem i uśmiech i podziękowanie drugiego człowieka będzie dla nich ważniejsze niż zapłata. <br>Pomyśl teraz co musisz zrobić aby ta wizja przyszłości się ziściła. <br>Pomyśl nad problemami teraźniejszości ,problemami ludzkości. <br> <br>Głód. <br> <br>Jak myślisz jak można zlikwidować głód w Afryce i Indiach? <br>Czy rozwiązaniem jest wydawanie rocznie przez państwa wysoko rozwinięte pieniędzy na zaspokojenie głodu tych ,którzy są ogniskiem chorób? Tych ,którzy i tak nigdy nie wybiją się ze swej nędzy? Tych ,którzy nigdy nic nie zrobią aby spełniła się wyżej opisana wizja świata za 50 lat? <br>Zrozum!PRZECIEŻ ONI NI SĄ NAWET GODNI REPREZENTOWAĆ LUDZKOŚĆ WE WSZECHŚWIECIE!!! Mało tego ,oni jeszcze tylko opóźnią rozwój naszej cywilizacji. <br>Rozwiązaniem tego problemu nie jest dbanie o to ,co jest kulą u nogi naszej cywilizacji. <br>Moim zdaniem lepiej zrzucić na nich wszystkich paredziesiąt ton Napalmu i problem głodu z głowy. <br>Czy wywdawane pieniądze nie lepiej zainwestować w kraje słabiej rozwinięte takie jak Białoruś ,Ukraina ,Polska ,Czech ,Słowacja itd? <br>Druga sprawa. <br>Jakich ludzi chciałbyś widzieć za 50 lat? <br>Czy chciałbyś aby byli to ludzie upośledzeni psychocznie lub w jakikolwiek inny sposób ułomni? <br>Napewno nie. Jaki jest sens utrzymywać człowieka z zespołem Downa lub tego typu podobnymi chorobami? Jak ijest sens pchać tyle pieniędzy w jego rehabilitacje itp? <br>Zrozum ,że taki człowiek nigdy nie zrobi nic co pomogło by nam wszystkim! <br>Nigdy nie wynajdzie nowego źródła energii ,nie zbuduje samolotu o napedzie antygrawitacyjnym, nie będzie nawet pracował jako sprzątacz . <br>Pomyśl ile mądrych ale biednych dzieci mieszka na wsiach .One nie mają jak się wybić.Nie mają pieniędzy nawet na książkę do matematyki ,a tu powstają fundacje zbierajace kasę na ułomnych ludzi. Nie można tego lekceważyć.To one są przyszłością tego kraju i całego świata. <br>Zastanów się dobrze i pomyśl nad tym problemem. <br> <br>Pozdrawiam.
... (niezweryfikowany)
Zastanów się dobrze nad dalszym textem. Jaki chciałbyś widzieć świat za 50 lat? Napewno świat pełen miłości, pokoju i mądrości. Człowiek będzie piękny i zdrowy. Pieniądz zejdzie na drugi plan ,a ludzie będą pomagać sobie nawzajem i uśmiech i podziękowanie drugiego człowieka będzie dla nich ważniejsze niż zapłata. <br>Pomyśl teraz co musisz zrobić aby ta wizja przyszłości się ziściła. <br>Pomyśl nad problemami teraźniejszości ,problemami ludzkości. <br> <br>Głód. <br> <br>Jak myślisz jak można zlikwidować głód w Afryce i Indiach? <br>Czy rozwiązaniem jest wydawanie rocznie przez państwa wysoko rozwinięte pieniędzy na zaspokojenie głodu tych ,którzy są ogniskiem chorób? Tych ,którzy i tak nigdy nie wybiją się ze swej nędzy? Tych ,którzy nigdy nic nie zrobią aby spełniła się wyżej opisana wizja świata za 50 lat? <br>Zrozum!PRZECIEŻ ONI NI SĄ NAWET GODNI REPREZENTOWAĆ LUDZKOŚĆ WE WSZECHŚWIECIE!!! Mało tego ,oni jeszcze tylko opóźnią rozwój naszej cywilizacji. <br>Rozwiązaniem tego problemu nie jest dbanie o to ,co jest kulą u nogi naszej cywilizacji. <br>Moim zdaniem lepiej zrzucić na nich wszystkich paredziesiąt ton Napalmu i problem głodu z głowy. <br>Czy wywdawane pieniądze nie lepiej zainwestować w kraje słabiej rozwinięte takie jak Białoruś ,Ukraina ,Polska ,Czech ,Słowacja itd? <br>Druga sprawa. <br>Jakich ludzi chciałbyś widzieć za 50 lat? <br>Czy chciałbyś aby byli to ludzie upośledzeni psychocznie lub w jakikolwiek inny sposób ułomni? <br>Napewno nie. Jaki jest sens utrzymywać człowieka z zespołem Downa lub tego typu podobnymi chorobami? Jak ijest sens pchać tyle pieniędzy w jego rehabilitacje itp? <br>Zrozum ,że taki człowiek nigdy nie zrobi nic co pomogło by nam wszystkim! <br>Nigdy nie wynajdzie nowego źródła energii ,nie zbuduje samolotu o napedzie antygrawitacyjnym, nie będzie nawet pracował jako sprzątacz . <br>Pomyśl ile mądrych ale biednych dzieci mieszka na wsiach .One nie mają jak się wybić.Nie mają pieniędzy nawet na książkę do matematyki ,a tu powstają fundacje zbierajace kasę na ułomnych ludzi. Nie można tego lekceważyć.To one są przyszłością tego kraju i całego świata. <br>Zastanów się dobrze i pomyśl nad tym problemem. <br> <br>Pozdrawiam.
jahguar (niezweryfikowany)
Zastanów się dobrze nad dalszym textem. Jaki chciałbyś widzieć świat za 50 lat? Napewno świat pełen miłości, pokoju i mądrości. Człowiek będzie piękny i zdrowy. Pieniądz zejdzie na drugi plan ,a ludzie będą pomagać sobie nawzajem i uśmiech i podziękowanie drugiego człowieka będzie dla nich ważniejsze niż zapłata. <br>Pomyśl teraz co musisz zrobić aby ta wizja przyszłości się ziściła. <br>Pomyśl nad problemami teraźniejszości ,problemami ludzkości. <br> <br>Głód. <br> <br>Jak myślisz jak można zlikwidować głód w Afryce i Indiach? <br>Czy rozwiązaniem jest wydawanie rocznie przez państwa wysoko rozwinięte pieniędzy na zaspokojenie głodu tych ,którzy są ogniskiem chorób? Tych ,którzy i tak nigdy nie wybiją się ze swej nędzy? Tych ,którzy nigdy nic nie zrobią aby spełniła się wyżej opisana wizja świata za 50 lat? <br>Zrozum!PRZECIEŻ ONI NI SĄ NAWET GODNI REPREZENTOWAĆ LUDZKOŚĆ WE WSZECHŚWIECIE!!! Mało tego ,oni jeszcze tylko opóźnią rozwój naszej cywilizacji. <br>Rozwiązaniem tego problemu nie jest dbanie o to ,co jest kulą u nogi naszej cywilizacji. <br>Moim zdaniem lepiej zrzucić na nich wszystkich paredziesiąt ton Napalmu i problem głodu z głowy. <br>Czy wywdawane pieniądze nie lepiej zainwestować w kraje słabiej rozwinięte takie jak Białoruś ,Ukraina ,Polska ,Czech ,Słowacja itd? <br>Druga sprawa. <br>Jakich ludzi chciałbyś widzieć za 50 lat? <br>Czy chciałbyś aby byli to ludzie upośledzeni psychocznie lub w jakikolwiek inny sposób ułomni? <br>Napewno nie. Jaki jest sens utrzymywać człowieka z zespołem Downa lub tego typu podobnymi chorobami? Jak ijest sens pchać tyle pieniędzy w jego rehabilitacje itp? <br>Zrozum ,że taki człowiek nigdy nie zrobi nic co pomogło by nam wszystkim! <br>Nigdy nie wynajdzie nowego źródła energii ,nie zbuduje samolotu o napedzie antygrawitacyjnym, nie będzie nawet pracował jako sprzątacz . <br>Pomyśl ile mądrych ale biednych dzieci mieszka na wsiach .One nie mają jak się wybić.Nie mają pieniędzy nawet na książkę do matematyki ,a tu powstają fundacje zbierajace kasę na ułomnych ludzi. Nie można tego lekceważyć.To one są przyszłością tego kraju i całego świata. <br>Zastanów się dobrze i pomyśl nad tym problemem. <br> <br>Pozdrawiam.
:) (niezweryfikowany)
NO WIDZICIE ,DINOZAURY PRZETRWALY 65 MIL . LAT A CZLOWIEK PO 2 MIL. JUZ JEST GOTOW ZNIKNAC Z PLANETY
Zajawki z NeuroGroove
  • Dekstrometorfan
  • Miks
  • Szałwia Wieszcza

Własne mieszkanie, głównie pokój i kuchnia. O nastawieniu wszystko dokładnie napiszę poniżej.

24.04.2007

DXM Travel

  • Amfetamina

nazwa substancji: amfetamina


poziom doswiadczenia: 2 raz


"set&setting": dom, dobre nastawienie


efekty: wow!!!

  • Marihuana

Na poczatek oczywiscie wielkie joł dla wszystkich ziomkow :D heheheh ... troche jest mi glupio pisac o jaraniu ... wkoncu jestem dziewczyna no ale luz, nie jestem pierwsza ani nie ostatnia ;p

A wiec, jak zwykle co wekeend chodzimy z dziewczynami do klubu standart ... :-) Przychodze do kumpeli, i patrze a u niej siedzi druga kumpela i sie cieszy.Pytam co jest, a ta nie odzywajac sie wyciaga z torebki worek trawy.Zaczelam sie smiac i mowie: " BAKANKO!! " hehehe. Wyszlysmy z domu i zeszlysmy do piwnicy.Zjaralysmy wora i wyruszylysmy w strone baru.Wtedy sie zaczela jazda ....

  • DOI


DOI

Dawka: ok. 2,5 mg

Waga:63 kg

Metoda przyjęcia: Doustnie

Wcześniejsze doświadczenia z tą substancją: Brak

Set & Setting: Lekki kac po imprezie z dnia poprzedniego, dobry humor i nastawienie, pusty żołądekWstałem lekko skacowany. Skacowany po imprezie ziołowo-alkoholowo-tussipectowej. Nie było jednak tak źle. Przywitałem się z moją kobietą, która spała koło mnie. Umyłem oczka, ząbki i paszki.