- Nie spodziewałem się rewelacyjnych wyników, ale ten raport nami tąpnął - mówi prof. Andrzej Radzimiński, prorektor do spraw dydaktyki na Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uczelnia postanowiła zbadać, co robi student po zajęciach. I co się okazało?
To, że żak pije, wiadomo nie od dziś (do upijania się przynajmniej raz w tygodniu przyznało się 39 proc.). Ale teraz do alkoholu dochodzą dwa inne zjawiska - narkotyki i prostytucja. Na dodatek ich skala ciągle rośnie.
- Kupno narkotyków to prosta sprawa - uważa większość studentów. Chodzi głównie o marihuanę, haszysz i amfetaminę. 80 proc. studentów twierdzi, że są powszechnie stosowane. Co drugi wie, że można je kupić u kolegi albo sąsiada z akademika!
W ankiecie pojawił się również wątek, który kiedyś był nie do pomyślenia. 13 proc. studentów spotkało się ze "sponsoringiem seksualnym" (czyli chodzeniem do łóżka za pieniądze). 7 proc. słyszało o prostytucji wśród studentów.
Prorektora Radzimińskiego najbardziej załamała informacja o studentach, którzy za pieniądze zdają egzaminy za kolegów. - To znaczy, że patologia dotyka również nas, skoro profesor nie zna własnych studentów - mówi.
Socjologowie nie mają złudzeń - dane z Torunia można przełożyć na całą Polskę. - Przeprowadziliśmy badania na prawie 10 tys. polskich studentów z największych ośrodków akademickich: Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Warszawy i Wrocławia. Okazało się, że jeśli chodzi o wzrost zażywania narkotyków, Polska znajduje się w czołówce krajów europejskich - mówi prof. Jerzy Melibruda, kierownik Katedry Psychologii Uzależnień i Przemocy Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.
Studenci biorą, bo to przyjemne, łatwo dostępne i stosunkowo tanie. - Wieczorem trawka na zmiękczenie, rano amfetamina na doping - mówi Melibruda.
A co na to uczelnie? Najczęściej nic. - Żeby wylecieć ze studiów za wódę, trzeba by chyba samemu poprosić. A z prochami nikt nie walczy, boby się jeszcze głośno o tym zrobiło i uczelnia straciłaby prestiż - zauważa cynicznie Kuba z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zdaniem eksperta
Prof. Hanna Świda-Ziemba z Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW:
Narkotyki to poważny problem na polskich uczelniach. Taki sam jak "kult picia" popularny w latach 70. Wtedy się mówiło, że człowiek nie ma głębi wewnętrznej, jak nie pije. Teraz jest podobnie, tylko zamiast wódki jest marihuana.
Młodzi ludzie chłoną propagowany, szczególnie przez media, luźny styl życia. A w ten świetnie wpisują się narkotyki i prostytucja.
Ale - paradoksalnie - to pokolenie jest bardziej pracowite i samodzielne niż ich rodzice.
Obrazek z życia studenta
Przemek pochodzi z małej miejscowości, właśnie skończył prestiżowy Uniwersytet Jagielloński.
Dwa miesiące po rozpoczęciu studiów zapalił pierwszego skręta z marihuaną. Po pół roku palił niemal każdego dnia. Kiedy zabrakło, pożyczał narkotyki od kolegów z akademika. Właściwie w każdym pokoju można było znaleźć kogoś, kto palił marihuanę.
Pił mniej, bo alkohol jest droższy i więcej go potrzeba, żeby "się rozluźnić". Zajęć nie opuszczał, zależało mu na stypendium naukowym, które co roku zdobywał.
Problemy pojawiły się na piątym roku. U Przemka pojawiły się stany lękowe i huśtawka nastrojów. Dziś chłopak boi się ludzi, trudno mu nawiązać jakiekolwiek kontakty.
Komentarze