Definicja uzależnienia

Jak rozpoznać narkomana

Anonim

Kategorie

Źródło

M.D.Lyman, G.W.Potter, "Drugs in Society", str. 23-25

Odsłony

8954

[ M.D.Lyman, G.W.Potter, "Drugs in Society", str. 23-25 ]

"(...) Patologiczne zastosowanie substancji działających na centralny układ nerwowy dzieli się na dwie główne kategorie: uzależnienie i nadużywanie. `The Diagnostic and Statistical Manual" (DSM III-R, 1987) wydany przez Związek Psychologów Amerykańskich definiuje uzależnienie od substancji psychoaktywnych jako obecnośc trzech spośród dziewięciu przedstawionych poniżej objawów:
 • Pacjent używa danej substancji częściej lub w większych dawkach niż jest to zalecane.
 • Pacjent jest świadomy nadmiernego użycia; może podejmować bezskuteczne próby zmniejszenia go.
 • Pacjent poświęca większość swojego czasu na zdobycie danej substancji lub usunięcie efektów jej działania.
 • Pacjent znajduje się w stanie odurzenia lub cierpi na objawy głodu w czasie pełnienia obowiązków.
 • Inne działalności (praca, odpoczynek) są regularnie zarzucane lub ograniczane z powodu przyjmowania danej substancji.
 • Pojawiają się problemy zdrowotne, w zakresie życia towarzyskiego i zaburzenia psychiczne (np. nadużywanie alkoholu często wiąże się z depresją).
 • Rozwija się tolerancja (patrz poniżej), wymuszając przyjmowanie większych (co najmiej o 50%) dawek dla osiągnięcia pożądanych efektów.
 • Pojawiają się symptomy zespołu abstynencji (patrz poniżej) związane z odstawieniem danej substancji.
 • Pacjent używa danej substancji w celu złagodzenia symptomów zespołu abstynencji (np. palenie kokainy "crack" dla usunięcia uczucia paranoi i nieprzyjemnych objawów fizycznych).
Określenie `nadużywania substancji psychoaktywnych" jest definiowane przez DSM III-R jako mniej poważna wersja uzależnienia. Ma ono miejsce gdy używanie danej substancji przez pacjenta jest chorobliwe, lecz nie dość poważne by mieścić się w diagnostycznych kryteriach uzależnienia. (...)

* Uzależnienie fizyczne: fizjologiczne (czyli fizyczne) uzależnienie od danej substancji to stan, w którym zmienione naturalne funkcje organizmu wymagają ciśgłej obecności tej substancji, dla zapobieżenia objawom głodu (które są charakterystyczne dla każdej uzależniającej substancji).

* Uzależnienie psychiczne: psychicznym uzależnieniem nazywamy stan który ogólnie powoduje głód lub powtarzające się przyjmowanie substancji z powodu wywoływanego przez nią uczucia błogości i satysfakcji.

* Tolerancja: tolerancja ma miejsce gdy użytkownik regularnie przyjmując daną substancję musi ciągle zwiększać jej dawki dla osiągnięcia pożądanego efektu.

* Syndrom odstawienia: [ negatywne objawy fizjologiczne lub psychiczne mające miejsce po i związane z zaprzestaniem przyjmowania danej substancji ]

Oceń treść:

0
Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
 • Kokaina

na początku zahaczmy o sprawy techniczne, będzie więc

króciutko o organizacji tego tekstu
:


część pierwsza pobieżnie opowie ci, co

to tak właściwie jest ta cała 'kokaina', skąd się wzięła i jak ją można

przyjmować.


w części drugiej znajdziesz dokładny opis

form w jakich ją można spotkać.


 • Benzydamina
 • Pierwszy raz

Późny wieczór, początek nocy. Własny pokój, cisza i spokój, nastrój pozytywny bo dopiero co wróciłem z pracy a następne kilka dni mam wolne.

Zacznę od tego, że dobrych parę lat temu usłyszałem o nastolatkach ćpających lek do irygacji pochwy. Nie obeszło mnie to zupełnie, ot taka informacja jak każda inna. Jednak kowal losu uderzył w swoje kowadło i nadszedł dzień (a raczej noc). Prawdę mówiąc miałem ułatwione zadanie, bo znalazłem w domu trzy saszetki. Gdyby nie to, to raczej nieprędko wybrałbym się do apteki, bo nie miałem aż takiego parcia.

 • Marihuana

Postanowilsmy,ze pojedziemy na sylwka do Zakopca-wszystko udalo sie przygotowac i w koncu pojechalismy. Oczywiscie, kolezanka zalatwila trawe-jak mowila "delikatna" (jak sie pozniej okazalo, byl to straszliwy skun-ale o tym pozniej). Po sylwestrowej zabawie, ktora skonczyla sie dla nas pare minut po 12, poszlismy do pokoi-razem bylo nas 5 osob, ktore postanowily sie najarac(reszta jeszcze balowala). Moj koles z widoczna wprawa nabil lufe i puscil dookola raz i jeszcze raz... W czasie samego jarania wyglaszlismy tezy o wyzszosci srodkow halucynogennych roznej masci nad alkoholem.

 • Pierwszy raz
 • Tramadol

Siedzę w mieszkaniu mojej umierającej, otępiałej prababci. I tak ok 5-6 dni w tygodniu. Mam strasznego doła psychicznego.

 

21.40 – pierwsze łyki wody z 200 mg tramadolu. Jestem strasznie podekscytowana, i czekam na pierwsze efekty. Za parę minut wezmę kolejne łyki. Smak wody z kroplami jest niezbyt przyjemny, ale zaraz zagryzę go domowymi pierogami z kapustą i grzybami

21.55 – 2/3 wypite, odczekam jeszcze parę minut przed następną dawką, aby zapobiec ewentualnym mdłościom.

22.01 – Nie jestem pewna czy to to, ale jakoś mi tak lżej..

randomness