Czy marihuana uszkadza mózg?

Badania opublikowane w czasopiśmie JAMA Psychiatry rozwiewają wszelkie wątpliwości co do kwestii, czy marihuana powoduje zmniejszenie pewnych obszarów mózgu?

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Fakty Konopne

Odsłony

1045

Badania opublikowane w czasopiśmie JAMA Psychiatry rozwiewają wszelkie wątpliwości co do stwierdzenia, że marihuana powoduje zmniejszenie pewnych obszarów mózgu.

W celu zbadania wpływu marihuany na mózg, neurolodzy przebadali rodzeństwa lub bliźniaków, z których jeden był palaczem marihuany, a drugi nigdy jej nie próbował.

Jeśli jedno z rodzeństwa używającego marihuany zauważono by zmiany w mózgu, to oznaczałoby, że używanie marihuany powoduje te różnice.

Naukowcy byli szczególnie zainteresowani ciałem migdałowatym, ze względu na jego związek z emocjami i motywacją oraz z uwagi na fakt, że wcześniejsze badania wykazały zmniejszenie tego obszaru u użytkownikó mariihuany.

Ale o dziwo, nie znaleźli żadnych różnic w wielkości ciała migdałowatego u rodzeństw, z których jedno było użytkownikiem marihuany, a drugie nie.

“Nie znaleźliśmy dowodów na związek przyczynowy pomiędzy używaniem marihuany i wielkością ciała migdałowatego.”

Innymi słowy, ta ważna część mózgu miała taki sam rozmiar niezależnie od tego, czy uczestnicy badania palili trawkę czy też nie. To rozwiewa teorię, że palenie marihuany uszkadza mózg.

Co dokładnie naukowcy odkryli

Dr David Pagliaccio z National Institute of Mental Health i pozostali współautorzy badań używali danych z Human Connectome Project.

Wykorzystali dane 483 użytkowników, którzy mieli rodzeństwo lub bliźniaka, również w wieku 22 a 35 rokiem życia. Z tej grupy 262 uczestników badań paliło marihuanę.

Uczestnicy badania, którzy używali marihuany mieli nieco mniejsze ciało migdałowate i nieco mniejsze jądro podstawne (inny region mózgu, odpowiedzialny za układ nagrody). Wszystkie wielkości były jednak w normalnym ludzkim spektrum wielkości.

Nie znaleźli istotnych różnic w wielkości hipokampu, który jest kolejnym obszarem mózgu, często dyskutowanym podczas rozmów na temat wpływu marihuany na mózg.

Nie miało znaczenia, czy użytkownicy palili ponad 100 razy (30% grupy), lub czy rozpoczęli jej palenie w wieku 17 lat (49% grupy) – nic z tego nie było związane z większą ilością zmian niż te doświadczane przez sporadycznych lub przypadkowych użytkowników.

Ale to, co jest naprawdę ciekawe to, że “rodzeństwo nie palące miało mniejsze te same obszary mózgu, pomimo, że nigdy nie palili marihuany”.

Naukowcy badali tylko kilka regionów w mózgu: hipokamp, jądro półleżące i jądro migdałowate. Jednak o wiele więcej dzieje się w mózgu poza tymi obszarami i prawdopodobnie, wszystko co robimy, od żywności, którą spożywamy czy muzykę którą słuchamy, wszystko to wpływa na mózg. Wiadomo na przykład, że spożycie alkoholu powoduje trwałe zmiany w mózgu.

Oceń treść:

Average: 8.7 (6 votes)
Zajawki z NeuroGroove
  • Dekstrometorfan

Specyfik:


Acodin (30x15mg) dostępny w każdej aptece bez recepty w cenie 5,55 :P

Dawka :


Ja - 300MG (Dwa razy po 150 w odstępie 5 minut)


Kumpel 300mg (Na raz)


Zapijane tymbarkiem wiśniowo-jabłkowym.Poziom doświadczenia użytkownika:


Ogólnie małe doświadczenia, pierwszy raz z DXM

Stan umyslu:


  • DMT
  • Przeżycie mistyczne

Dom.

Moja historia z psychodelikami trwa od około pół roku. Ten okres czasu jest krótki, ale za to intensywny.
Zdążyło dużo się wydarzyć. Głównie za pomocą LSD, ale też DMT, Salvii Divinorum i LSA. Było to między innymi:
Otwarcie czakry Trzeciego Oka oraz czakry Korony (jednokrotne złączenie się ze strumieniem Boskości),
bogate w przeróżne doświadczenia podróże mistyczne, odkrycie jednego ze swoich poprzednich wcieleń oraz przekonanie o posiadaniu daru jasnowidzenia. Kwestie, rzeczy i istoty, które są do pojęcia przez ludzki rozum

  • 2C-E
  • 4-ACO-DMT
  • 4-HO-MET
  • Dekstrometorfan
  • Przeżycie mistyczne

DXM - pomieszczenie, 2C-E - Otwarta przestrzeń, 4-ACO-DMT - mój pokój, 4-ho-met - las.

 

Synestezja - stan lub zdolność, w której doświadczenia jednego zmysłu wywołują również doświadczenia, charakterystyczne dla innych zmysłów. Zjawisko synestezji dobrze oddaje powiedzenie: "słyszeć kolory i widzieć dźwięki". Przykładowo odbieranie niskich dźwięków wywołuje wrażenie miękkości, barwa niebieska odczuwana jest jako chłodna, obraz litery lub cyfry budzi skojarzenia kolorystyczne itp.

  • Heroina
  • Pierwszy raz

Toaleta w przychodni rehabilitacyjnej.

Jeśli chodzi o opioidy, jest to mój ulubiony typ środków odurzających. Doświadczenie moje bogate jest w kodeinę, tramadol, oksykodon oraz heroinę. Ową substancje zdobyłem w iście wyrafinowany sposób. Zamówiłem. Gdy odbierałem paczkę, pół grama brązowych oczek patrzyły na mnie z woreczka strunowego. Zleciały się gołębie. Omen? Co zwiastował? Heroinę zażyłem donosowo w ilości około 150mg. Wziąłem z domu dwie karteczki. Jedna zwinąłem w rulon drugą zgiąłem w pół. Grudkę i trochę proszku wysypałem na miejsce zgięcia drugiej karteczki.