Wbrew twierdzeniom entuzjastów używanie konopi indyjskich nie jest pozbawione ryzyka – wynika z pracy, która ma zostać przedstawiona podczas Światowego Kongresu Kardiologii w Nowym Orleanie (4-6 marca).
Codzienne używanie marihuany naraża na chorobę wieńcową
Konopie indyjskie stają się legalne w coraz większej liczbie stanów USA. Dlatego ważne są prace naukowe dotyczące bezpieczeństwa ich stosowania.
Wcześniejsze badania dawały mieszane wyniki co do związku pomiędzy marihuaną a chorobami serca. Niektóre sugerowały, że palenie marihuany może zwiększać ryzyko zawału serca, udaru mózgu i innych zdarzeń sercowych, zwłaszcza u młodszych osób.
Naukowcy ze Stanford University przeprowadzili jedno z największych i najbardziej wszechstronnych do tej pory badań, aby poznać potencjalne długoterminowe skutki stosowania marihuany dla układu sercowo-naczyniowego.
Jak się okazało, osoby, które codziennie używały preparatów marihuany, były o około jedną trzecią bardziej narażone na rozwój choroby wieńcowej (CAD) w porównaniu z osobami, które nigdy nie przyjmowały marihuany.
Choroba wieńcowa jest najczęstszą chorobą serca. Pojawia się, gdy tętnice, dostarczające krew do serca, ulegają zwężeniu z powodu nagromadzenia się cholesterolu. Często powoduje ból w klatce piersiowej, duszność i zmęczenie. Może prowadzić do zawału serca.
- Odkryliśmy, że używanie konopi indyjskich jest powiązane z chorobą wieńcową i wydaje się, że istnieje zależność pomiędzy dawką a odpowiedzią, polegająca na tym, że częstsze używanie konopi indyjskich wiąże się z wyższym ryzykiem choroby wieńcowej — powiedział Ishan Paranjpe (Stanford University), główny autor badania.
- Jeśli chodzi o przesłanie dotyczące zdrowia publicznego, pokazuje to, że prawdopodobnie istnieją pewne szkody związane z używaniem konopi indyjskich, które nie zostały wcześniej rozpoznane, i ludzie powinni wziąć to pod uwagę.
Przeanalizowali związek między zdrowiem a nawykami
Naukowcy wykorzystali dane z programu badawczego All of Us Research Program National Institutes of Health. To szczegółowe informacje na temat zdrowia i nawyków 175 000 osób. Najpierw przeanalizowano związek pomiędzy częstotliwością używania konopi indyjskich (ocenioną za pomocą ankiet w momencie włączenia do badania) i współczynniki CAD (oceniane na podstawie dokumentacji medycznej obejmującej kilka lat).
Kolejnym krokiem było zastosowanie randomizację Mendla, aby zidentyfikować związek przyczynowy pomiędzy zaburzeniami związanym z używaniem konopi indyjskich a ryzykiem choroby wieńcowej, korzystając z danych pochodzących z niezależnego konsorcjum genetycznego. Zaburzenia związane z używaniem konopi indyjskich (Cannabis use disorder, CUD) to uznane zaburzenie psychiczne obejmujące częste używanie i uzależnienie od marihuany.
Po uwzględnieniu wieku, płci i głównych czynników ryzyka sercowo-naczyniowego okazało się, że osoby używające konopi codziennie były o 34 proc. bardziej narażone na chorobę wieńcową niż te, które nigdy nie używały marihuany. Natomiast miesięczne używanie konopi indyjskich nie wiązało się ze znaczącym wzrostem ryzyka CAD.
Analiza z randomizacją mendlowską sugeruje, że było to spowodowane związkiem przyczynowym, a osoby z zaburzeniami związanymi z używaniem konopi indyjskich były bardziej narażone na rozwój CAD. Ten związek przyczynowy był niezależny od potencjalnych zakłócających skutków używania tytoniu i alkoholu.
Używanie konopi indyjskich nie jest pozbawione ryzyka
Na podstawie tych ustaleń naukowcy stwierdzili, że ważne jest, aby ludzie byli świadomi, że używanie konopi indyjskich nie jest pozbawione ryzyka i powinni poinformować lekarza, jeśli używają konopi indyjskich, aby klinicyści mogli podjąć odpowiednie kroki w celu monitorowania stanu ich serca.
Wcześniejsze badania sugerowały, że tetrahydrokannabinol (THC), cząsteczka odpowiedzialna za psychoaktywne działanie konopi indyjskich, działa na receptory znajdujące się w ośrodkowym układzie nerwowym oraz w sercu i naczyniach krwionośnych. Działanie THC na naczynia krwionośne może sprzyjać stanowi zapalnemu i gromadzenia się złogów w naczyniach, co ostatecznie prowadzi do CAD. Takich samych efektów niekoniecznie można by się spodziewać po zastosowaniu kannabidiolu (CBD), innego aktywnego składnika konopi indyjskich i konopi.
Odkrycia mogą pomóc lepiej zrozumieć szlaki molekularne związane z używaniem marihuany i chorobami serca, co otwierałoby nowe możliwości zapobiegania chorobom serca lub ich leczenia.
- Z naukowego punktu widzenia odkrycia te są ekscytujące, ponieważ sugerują, że mogą istnieć nowe cele leków i mechanizmy, które możemy zbadać, aby przejąć kontrolę nad tym szlakiem w przyszłości — powiedział Paranjpe.
Zbiory danych wykorzystane w badaniu nie rozróżniały różnych form używania konopi indyjskich — na przykład tego, czy narkotyk był palony, przyjmowany w postaci produktów spożywczych lub w innych formach. Ponieważ THC dostaje się do organizmu inną drogą i dociera do mózgu szybciej, gdy konopie indyjskie są palone, zdaniem autorów pomocne może być zbadanie skutków zdrowotnych dla różnych form konsumpcji konopi indyjskich w przyszłych badaniach.
W USA używanie i posiadanie marihuany pozostaje nielegalne w świetle prawa federalnego, ale ponad połowa stanów zalegalizowała lub zdekryminalizowała rekreacyjne używanie marihuany, a trzy czwarte zezwala na jej używanie do celów medycznych. Badanie przeprowadzone w 2019 roku oszacowało, że około 18 proc. dorosłych Amerykanów używało marihuany w tym roku.