Bronisław Opałko przed sądem w Kielcach przyznał się do uprawiania konopi

- Palenie marihuany pomagało mi w momentach depresyjnych, po tym, jak wyszedłem z alkoholizmu.Uważałem, że ze względu na mój wiek poniżej mojej godności jest chodzenie po klubach i proszenie się kogoś o sprzedaż działki. Dlatego też postanowiłem sam uprawiać konopie indyjskie - wynikało z zeznań Bronisława Opałko, które znany artysta złożył przed prokuratorem.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

echodnia.eu
Elzbieta Zemsta
Komentarz [H]yperreala: 
Ponury kabaret. Zwraca uwagę kontrast godnej i rzeczowej postawy oskarżonego z absurdalnymi żądaniami pani prokurator.

Odsłony

716

- Palenie marihuany pomagało mi w momentach depresyjnych, po tym, jak wyszedłem z alkoholizmu.Uważałem, że ze względu na mój wiek poniżej mojej godności jest chodzenie po klubach i proszenie się kogoś o sprzedaż działki. Dlatego też postanowiłem sam uprawiać konopie indyjskie - wynikało z zeznań Bronisława Opałko, które znany artysta złożył przed prokuratorem.

W środę przed Sądem Okręgowym w Kielcach, po dwóch nieudanych próbach, ruszył wreszcie proces, w którym na ławie oskarżonych zasiada Bronisław Opałko, znany świętokrzyski kabareciarz (artysta zgodził się na publikację jego danych przyp. red.). Artysta i dwóch jego znajomych stoją pod zarzutami tego, że wspólnie i w porozumieniu uprawiali konopie indyjskie i wytwarzali z nich narkotyki. Z wyliczeń biegłego, który został powołany do sprawy, wyszło, że z zabezpieczonych krzaków można było wyprodukować ponad 200 gramów suszu roślinnego. Do zatrzymania doszło w lutym tego roku, policjanci na posesji Bronisław Opałki w Marzyszu pod Kielcami zabezpieczyli siedem krzaków konopi indyjskich, liście i susz.

W środę trzech oskarżonych zgodnie przyznało się do winy, żałowali swego występku i wyrazili chęć poddania się karze. Sąd odczytał wyjaśnienia oskarżonych, które złożyli przed prokuratorem. Ze słów Bronisława Opałko wynikało, że palenie ziela konopi indyjskiej pomagała mu w przetrwaniu trudnego okresu abstynencji alkoholowej.

- Przez 40 lat mojej pracy artystycznej popadłem w uzależnienie alkoholowe. Od czterech lat nie pije i palenie marihuany pomagało mi w walce z nałogiem w momentach depresyjnych. Uważałam, że z racji wieku, poniżej godności byłoby chodzić po klubach i prosić się o działkę, dlatego wspólnie z synem mojego dobrego kolegi i jego znajomym postanowiliśmy, że na nasz własny użytek będziemy uprawiać krzaki konopi indyjskich, aby z nich wytwarzać susz marihuany - tłumaczył Opałko i dodawał, że w jego ocenie palenie marihuany miało dla niego dużo mniejsze skutki negatywne niż nadużywanie alkoholu. - Traktowałem marihuanę trochę jak lek - przyznawał artysta.

Syn przyjaciela Opałki tłumaczył śledczym, że chciał jedynie pomóc artyście, bo wiedział, że Bronisław Opałko po nadużywaniu alkoholu był już raz w stanie śmierci klinicznej, a palenie "zioła" pomagało mu walczyć z depresją. Jego kolega w proceder uprawy konopi indyjskiej wmieszał się trochę przez przypadek, chciał pomoc znajomemu i Bronisławowi Opałko. Żaden z oskarżonych nie był nigdy karany, śledczym nie udało się tez udowodnić, że wyprodukowany narkotyk miał być sprzedawany. W mowach końcowych prokurator z Prokuratury Rejonowej Kielce - Wschód tłumaczyła, że znaczącym dla sprawy są wyniki analizy biegłego, który stwierdził, ze z zabezpieczonych u artysty krzaków konopi można by wyprodukować blisko 761 działek narkotyku. - To w naszej ocenie wskazuje na to, że zabezpieczono znaczna ilość narkotyku - mówiła pani prokurator i wnosiła o uznanie oskarżonych za winnych. Dla Bronisława Opałki i syna jego znajomego prosiła o trzy lata bezwzględnego więzienia, dla trzecie oskarżonego o trzy lata i dwa miesiące więzienia.

Mecenas Jerzy Zięba, obrońca Bronisława Opałko dowodził przed sądem, że szczere przyznanie się do winy oskarżonego a także wynik obserwacji psychiatrycznej powinny wpłynąć na złagodzenie kary.

- Mój klient niedawno obchodził jubileusz 40-lecia pracy artystycznej, podczas tych uroczystości spotkał się tylko z sympatią ze strony odbiorców. Poświecił niemal całe życie na prace artystyczną, ale niestety nie był wolny od ułomności charakteru, jakim było popadniecie w alkoholizm. Badanie biegłych psychiatrów wykazało, że czasie popełnienia czynu zabronionego miał ograniczoną poczytalność. Chociażby ten fakt przemawia za tym, aby sąd wziął pod uwagę wymierzenie kary z warunkowym jej zawieszeniem - tłumaczył obrońca. Do jego słów przyłączał się także obrońca dwóch pozostałych oskarżonych. Sąd wyrok wyda za tydzień, 23 grudnia.

Oceń treść:

Average: 9.8 (5 votes)

Komentarze

virr, zbrodniarz (niezweryfikowany)
Nikomu nigdy nie życzyłem źle, ale chyba to zmienię. Skurwysyny jebane !!! Jak można robić coś takiego choremu człowiekowi ! Spójrzcie Mu w oczy ......Przestępca...Zawodowy. Nawet nie potrafił krzaka porządnie przypilnować (200 g?) .
Kowal (niezweryfikowany)
Słaby ten prawnik. Powinien zapytać tego baboprokuratora gdzie widzi szkodliwość społeczną w stopniu wyższym niż znikoma tego, że komuś wyrosła w domu roślina, którą sam wypali, bo jest ona niezbędna żeby w ogóle mówić o przestępstwie. Na braku jakiejkolwiek szkodliwości społecznej można by oprzeć obronę i wnieść o uniewinnienie.
Katolik (niezweryfikowany)
Domagamy się przynajmniej prawa jak w Belgii, czyli 1krzaka i 3gram na własny użytek.
Zajawki z NeuroGroove
 • 2C-P
 • 4-MEC
 • GBL (gamma-Butyrolakton)
 • Tripraport

Samopoczucie doskonałe, przed, w trakcie i po tripie, dzięki ludziom, muzyce i nastawieniu. Nastawienie: "eksperymentujmy! bo kto jak nie my?" Miejsca: Dom, trasa przez miasto, klub, dom.

2C-P jest definitywnie moim ulubionym RC z półki z psychodelikami, a ten piątek miałem spędzić korzystając z jego uroków i pięknej pogody. Okazało się jednak, że w jednym z większych klubów w moim mieście jest "ponoć dobra" impreza...

 • 4-HO-MET
 • Katastrofa

Podekscytowanie, bardzo dobry humor, zniecierpliwienie. Oczekiwałem 'syndromu boga', zupełnego odrealnienia, ciekawych przemyśleń. Miejsce: U kumpla w domu, wieczór i noc.

Chciałbym zacząć od wstępu. Miał to być mój pierwszy raz z taką substancją, spodziewałem się po niej wiele, miałem nadzieję na mistyczne przeżycia i doznania. Trip miał wyglądać w ten sposób, że leżymy sobie z kumplem (nazwę go A.) u niego w pokoju (nota bene bardzo przytulnym i pozytywnie nastawiającym) i rozmawiając dzielimy się przeżyciami. Początkowo było zupełnie tak jak sobie wyobrażałem, a nawet lepiej. Co było później? Przeczytajcie.

 • Benzydamina
 • Dekstrometorfan
 • Etanol (alkohol)

09.07.2007

Od razu ostrzegam, że całe zdarzenie miało miejsce jakiś czas temu, a odurzenie było tak mocne, że wiele mogłem popierdolić, albo zapomnieć. Dlatego trip może być trochę chaotyczny, niespójny i przeinaczony. Trochę mogłem poprzestawiać, trochę pominąć, a trochę dorobić, ale generalnie wszystko powinno być OK.

 • Mieszanki "ziołowe"
 • Tripraport

A różne bywały...

Wdech.... Wydech.... Wdech.... No dobra. Jestem już gotowy. Stoimy z Kleofasem jak zwykle oparci o drzewa. Pogoda jest w sam raz. Miejscówka wolna od niemalże wszelkich człowieczych dzieł (prócz telefonów, lufki... no i całej reszty...). Więc można nabijać. Mix bliżej nieznanych składników (choć producent przekonuje, że są to ekstrakty roślinne, wyłącznie naturalny bajer) twardo osiada we wnętrzu przyjemnie chłodnego szkiełka... Zakrywam wylot dłonią przed wiatrem, trochę się męczę z odpaleniem... Pierwszy buch.... O jaaaaa. Dochodzę do ciekawych wniosków.... Jakich?

randomness