Amerykańscy dyplomaci pojechali na konferencję do Rosji. "Zostali odurzeni narkotykami"

Dwóch amerykańskich urzędników posługujących się paszportami dyplomatycznymi miało zostać odurzonych tzw. pigułką gwałtu w czasie, gdy brali udział w konferencji w Sankt Petersburgu - pisze portal Radia Wolna Europa.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

TVN24
kg//rzw

Odsłony

446

Dwóch amerykańskich urzędników posługujących się paszportami dyplomatycznymi miało zostać odurzonych tzw. pigułką gwałtu w czasie, gdy brali udział w konferencji w Sankt Petersburgu - pisze portal Radia Wolna Europa. Do zdarzenia miało dojść jesienią zeszłego roku, jednak według źródeł, na które powołują się dziennikarze, Departament Stanu dopiero teraz bliżej przyjrzał się incydentowi.

Według dwóch zbliżonych do sprawy źródeł, na które powołuje się Radio Wolna Europa, dyplomaci wchodzili w skład amerykańskiej delegacji uczestniczącej w konferencji Państw Sygnatariuszy Konwencji ONZ Przeciwko Korupcji. Wydarzenie odbywało się w Sankt Petersburgu od 2 do 5 listopada 2015 r.

Jak zauważa portal, była to pierwsza oficjalna konferencja w Rosji, w której mogli wziąć udział amerykańscy urzędnicy po nałożeniu na Rosję sankcji związanych z aneksją Krymu.

Zdaniem źródeł Radia Wolna Europa, Departament Stanu USA postanowił bacznie przyjrzeć się sprawie dopiero po wydarzeniach z lipca tego roku, kiedy przed ambasadą Stanów Zjednoczonych w Moskwie pobity został amerykański dyplomata. Rosja twierdziła wtedy, że dyplomata był działającym pod przykrywką agentem CIA, który sam zaatakował policjanta. Wcześniej amerykańskie media pisały, że szereg amerykańskich dyplomatów pracujących w Rosji i kilku europejskich krajach skarży się na nękanie ze strony rosyjskich służb.

Jak pisze Radio Wolna Europa, po bliższym przyjrzeniu się wydarzeniom z Sankt Petersburga ustalono, że dwójka Amerykanów - kobieta i mężczyzna - została odurzona za pomocą tzw. pigułki gwałtu. Najprawdopodobniej stało się to w barze hotelu, w którym się zatrzymali.

Zgodnie z relacją źródła, na które powołuje się portal, jedna z zatrutych osób została przewieziona do szpitala, gdzie planowano przeprowadzić badanie krwi i pobrać próbki tkanek. Do badania jednak nie doszło, bo miało dojść do nagłej awarii prądu. Według źródła, amerykański obywatel został następnie przetransportowany do ojczyzny, ale było już za późno, by pobrać materiał umożliwiający stwierdzenie przyczyny nagłego złego samopoczucia.

Radio Wolna Europa pisze, że ponieważ uczestnicy konferencji nie byli wysokimi urzędnikami amerykańskiej administracji, zdecydowano się nie nagłaśniać incydentu. Wystosowano notę protestacyjną, jednak Rosjanie zażądali dowodów, których Amerykanie nie posiadali.

Rosyjska ambasada nie odpowiedziała na prośby o komentarz przesłane przez Radio Wolna Europa.

Przypadki odurzania narkotykami w rosyjskich barach nie są rzadkie - zauważają dziennikarze. Zazwyczaj chodzi o motyw rabunkowy - wskazują. Jak jednak dodają, rozwój wydarzeń z Petersburga jest nietypowy. Były to dwa odrębne przypadki podania pigułki, więc zastanawiać może fakt, że "padło" akurat na dwójkę amerykańskich urzędników. Sytuacja miała miejsce w eleganckim hotelu, a nie w jednym z zatłoczonych lokali, w których do takich przypadków dochodzi częściej. Nic nie wskazuje również na to, by przy okazji odurzenia doszło do kradzieży.

Poproszony o skomentowanie przypadku z Sankt Petersburga Departament Stanu zasugerował, że problemy amerykańskich dyplomatów w Rosji nasilają się od 2014 r.

Po tym, gdy stosunki między Moskwą i Waszyngtonem uległy pogorszeniu w związku z rosyjską interwencją na Ukrainie, pojawia się coraz więcej doniesień o nękaniu amerykańskich urzędników.

W 2013 r. w raporcie Departamentu Stanu wskazano, że "pracownicy mają do czynienia ze wzmożonym naciskiem ze strony rosyjskich służb, o poziomie niewidzianym od czasów zimnej wojny".

Oceń treść:

Average: 8.3 (3 votes)
Zajawki z NeuroGroove
  • Dimenhydrynat

Moje przeżycia są nieco trudne do opisania, bo była to moja pierwsza jazda w

życiu i nie mam do czego jej przyrównać.Mam 21 lat i jeszcze nigdy przedtem niczym się nie odurzyłem. (zero alkoholu,

trawy, nawet papierosów itp.) Była to moja wielka życiowa idea i żadne namowy

ze strony kolegów nigdy mnie nie przekonały. Coś widocznie we mnie pękło, bo po

opisie aviomarinowych halucynacji jednego z moich przyjaciół postanowiłem

"sprawdzić jak to jest".


  • Dekstrometorfan

Acodin... Lek na kaszel w postaci małych, białych, jednak niezwykle gorzkich tabletek. Sprzedawany w aptekach na receptę, jednak podobno przy dobrej "bajeczce" recepty nie potrzeba...
  • LSD-25
  • Pozytywne przeżycie

Total spontan. Lekko podpity, solidnie zjarany. Noc.

Witam. Nie przypuszczałem, że z tego wydarzenia będzie się dało zrobić TR, ale to co się stało przerosło moje oczekiwania. Pomijając oczywisty fakt, że cała historia zapewne nigdy się nie wydarzyła, zacząć powinienem od wyjaśnienia kontekstu kolei rzeczy. Wszystko działo się w innym wymiarze, więc nie wiadomo, czy milion lat temu, czy wczoraj.

Piękna zima była tej wiosny. Na wielkanoc spadł śnieg i połamał wiele drzew. Trwała szara, pochmurna majówka.

  • Marihuana

Juz od dawna planowalem zapalic MJ...pierwszy raz. Bez zadnych obaw czy

wahan, po prostu bylem zdecydowany aby w koncu to zrobic. Jednak prawdziwym

uzywkowiczom zawsze wiatr w oczy...po wysluchaniu wszelkich rad co do

pierwszego razu, postanowilem zapalic w samotnosci, jednak jeszcze nie

wiedzialem kiedy przejde ten chrzest. Wczesniej mialem wiele problemow z

zalatwieniem ziela, ale tak to juz jest, kiedy nie ma sie zbyt duzych

znajomosci...juz prawie dawalem za wygrana, gdy nagle przyjaciolka

randomness