Afgańscy handlarze opium mogą w celu zwiększenia zysków dodawać do swojego produktu ołów — wynika z najnowszego raportu.
Nowe raporty terenowe, opublikowane przez amerykańskie Centers for Disease Control and Prevention opisują wiele przypadków zatrucia ołowiem u użytkowników opium i kurierów narkotykowych w Iranie, bramie, przez którą afgańskie opium trafia do reszty świata.
Raport opracowany przez toksykologów Hosseina Hassana-Moghaddama i Nasima Zamani z Uniwersytetu Medycznego Shahid Beheshti w Teheranie w Iranie obejmuje przypadki zarejestrowane w 2016 r., został jednak upubliczniony przez CDC na początku stycznia 2018 r.
Naukowcy odnotowali pierwszy przypadek zatrucia ołowiem u użytkownika opium w lutym 2016, gdy pacjent trafiłdo szpitala uniwersyteckiego. W ciągu kolejnych ośmiu miesięcy podwyższony poziom ołowiu we krwi stwierdzono u około 3000 innych użytkowników.
W tym samym okresie przebadano również 14 kurierów, próbujących przenosić narkotyki przez granice w przewodzie żołądkowo-jelitowym. Brzuchy kurierów skanowano za pomocą tomografii komputerowej, która u czterech z nich wykryła "amorficzny materiał o kontrastowości sugerującej ołów".
Kiedy odzyskano pakiety wszystkich 14 przemytników, okazało się, że czwórka z pozytywnymi wynikami przemycała opium. Pozostali byli przemytnikami heroiny lub metamfetaminy.
Raport CDC stwierdza, że zatrucie ołowiem jest znaczącym czynnikiem ryzyka dla użytkowników opium w wielu krajach. Chociaż wskaźniki konsumpcji i wchłaniania znacznie się wahają, naukowcy szacują, że użytkownicy zużywający 10 gramów opium dziennie mogą w tym czasie przyjmować aż 0,03 grama ołowiu. Światowa Organizacja Zdrowia określa maksymalne bezpieczne spożycie ołowiu na 0,0018 gramów na tydzień.
Hassanian-Moghaddam i Zamani twierdzą, że przyczyny wysokiego poziomu ołowiu w opium przechwyconym w Iranie są nieznane. Podają dwa możliwe wyjaśnienia: niezamierzone zanieczyszczenie podczas procesu produkcji lub "celowe zafałszowanie w celu zwiększenia ciężaru narkotyku, aby dystrybutor mógł dzięki temu osiągnąć większy zysk".
Afganistan, z którego pochodzą narkotyki, odpowiada za dwie trzecie światowej produkcji maku lekarskiego. CDC zauważa, że produkcja spadła tam w roku 2015 o 48%, dodaje jednak, że spadek ten nie wpłynie na rynki globalne.
Raport kończy się poradą dla lekarzy z całego świata, aby badali poziom ołowiu we krwi u wszystkich podejrzanych pacjentów używających opium.
Komentarze