Warszawa 5.IV.2006. Mimo interwencji organizacji użytkowników narkotyków i terapeutów, przy jednostronnych relacjach polskich mediów, Sejm RP prowadzi w ekspresowym tempie prace nad nowelizacją ustawy polegającej na podwyższeniu górnej granicy zagrożenia ustawowego do 8 lat pozbawienia wolności za czyny związane z uprawą/wytwarzaniem, posiadaniem wszystkich rodzajów nielegalnych narkotyków oraz udzielaniem ich osobom małoletnim. Wczoraj (04.IV.2006) na posiedzeniu Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Zdrowia, poseł Zbigniew Podraza (SLD) przedstawił szereg wątpliwości oraz podstawowych pytań związanych z nowelizacją ustawy (https://hyperreal.info/info/pytania-posla-podrazy).
Niestety zostały one kompletnie zignorowane przez członków komisji jak i polskie media, a nowelizacja ustawy ma zostać poddana głosowaniu w ten piątek (07.IV.2006). Później trafi do Senatu. Jednym z podstawowych zarzutów stawianych przez polskich ekspertów polityki narkotykowej jest błyskawiczne tempo prac nad ustawa, która może mieć wpływ na funkcjonowanie wielu instytucji państwowych i prace terapeutów, a która nie została poddana poważnym konsultacjom. W tym miejscu trzeba podkreślić, że do tej pory każdy kolejny projekt ustawy dotyczącej narkotyków i jej nowelizacji był szeroko konsultowany społecznie, począwszy od ustawy o zapobieganiu narkomanii z 1985 roku. W tym kontekście ten nie typowy sposób prac legislacyjnych wydaje się szczególnie niepokojący i niesie obawę, iż na stałe wpisze się w praktyki rządzących. Poprzez ustanowienie górnej granicy w wysokości 8 lat pozbawienia wolności za przestępstwa dotyczące narkotyków odbiera się osobom uzależnionym szanse na skorzystanie z art. 71 i art. 72 i wyjście z nałogu, który doprowadził ich do popełniania tych czynów. Środki oddziaływań terapeutycznych można bowiem stosować wyłącznie wówczas, gdy przestępstwo zagrożone jest karą, która nie przekracza 5 lat pozbawienia wolności. Znowelizowanie ustawy w proponowanym kształcie doprowadzi do sytuacji, w której wielu uzależnionym zamknie się drogę do podjęcia terapii i rehabilitacji.
Uzasadnia się to wymaganiami Brukseli. W swoim liście do posłów (https://hyperreal.info/info/list-encod-do-poslow-rp), ENCOD - Europejska Koalicja dla Racjonalnych i Efektywnych Polityk Narkotykowych, do której w Polsce należy Stowarzyszenie KANABA oraz Monar Kraków, wezwało do odrzucenia nowelizacji i zwrócenia sprawy do sejmowych komisji celem przeprowadzenia rzetelnych konsultacji. Artur Radosz z ENCOD stwierdził: "Brak konsultacji przy tworzeniu praw narkotykowych jest poważnym problemem występującym często w Unii Europejskiej, a którym aktualnie zajmuje się Komisja Europejska. Mamy nadzieje, iż porównanie zakresu konsultacji przeprowadzonych przez Ministra Balickiego i Ministra Ziobrę będzie wartościowym źródłem informacji i w niedalekiej przyszłości przyczyni się do ustanowienia jednorodnego wysokiego ich standardu w całej Unii Europejskiej. Efektem będzie przemyślane i dojrzałe prawo, które przyniesie korzyści całemu społeczeństwu."
Kontakt:
Artur Radosz (!artur@kanaba.info)
tel. +48 510 98 10 11
ENCOD Polska
Europejska Koalicja dla Racjonalnych i Efektywnych Polityk Narkotykowych ENCOD - jest siecią europejskich organizacji Społeczeństwa Obywatelskiego i obywateli dotkniętych i/lub zaniepokojonych obecnymi politykami narkotykowymi, którzy chcą zastąpić je zrównoważonym i racjonalnym podejściem. Od 1993 roku promujemy bardziej racjonalne i efektywne polityki narkotykowe, które zawierają zintegrowane rozwiązanie wszystkich problemów związanych z globalnym fenomenem narkotyków