HARMONOGRAM REALIZACJI NAJPILNIEJSZYCH ZADAŃ W ZAKRESIE LECZENIA/RESOCJALIZACJI OSÓB UZALEŻNIONYCH

Rozdział Granicy Załącznik do raportu "Uzależnienia lekowe w Polsce - kwiecień 1981"


rozdział książki pt "Po tej stronie granicy" (do spisu treści)
okladka okładka


Celem poprawy jakości i efektywności lecznictwa odwykowego uzależnień od leków należy:
1. Opracować program systemu leczenia i resocjalizacji osób uzależnionych, przeznaczony głównie dla pacjentów od 19 do 30 lat.

A. w skład tegoż systemu leczenia powinny wchodzić:
- oddział detoksykacyjny (około 10 łóżek, okres leczenia 2-3 tygodnie).
- oddział wczesnej rehabilitacji (15-20 łóżek, okres leczenia około 3 miesięcy).
- poradnia dla dwóch kategorii pacjentów - przyjmujących aktualnie środki i osób zachowujących abstynencję (w miarę możliwości oddział dzienny);
- oddział długoterminowej rehabilitacji (około 30 miejsc, okres pobytu od 1 do 2 lat) typu hostel.
Podstawowymi elementami systemu w zasadzie są: poradnia, oddział detoksykacyjny i oddział wczesnej rehabilitacji.

B. Dla osób powyżej 30 roku życia należy zorganizować przynajmniej 1 oddział w kraju liczący około 20-25 łóżek z innym niż dla młodzieży programem resocjalizacji.

C. Dla osób do 19 lat, wśród których tylko nieliczni spełniają medyczne kryteria uzależnienia, raczej nie należy tworzyć osobnych oddziałów i poradni. Leczenie powinno odbywać się w ogólnie dostępnych poradniach zdrowia psychicznego i oddziałach przeznaczonych dla dzieci i młodzieży. Niewielka grupa wymagająca leczenia specjalistycznego w związku z objawami uzależnienia powinna odbywać leczenie stacjonarne w oddziale odwykowym w Garwolinie, w Sanatorium Neuropsychiatrii Dziecięcej.

Sposób realizacji: opracowanie programu. MZiOS.
Odpowiedzialni: Instytut Psychoneurologiczny, Termin realizacji: do końca II kwartału 1981 r.

2. Poprawić dostępność leczenia specjalistycznego przez:
- zorganizowanie do końca bieżącego roku wyspecjalizowanego systemu leczniczo-resocjalizacyjnego dla młodzieży od 19 do 30 1at w województwach o najliczniejszych skupiskach osób uzależnionych, czyli w województwie gdańskim, katowickim, wrocławskim, poznańskim i krakowskim. Każdy zespół leczniczo-resocjalizacyjny winien się składać z poradni, oddziału detoksykacyjnego oraz oddziału wczesnej rehabilitacji (ewentualnie lub alternatywnie oddziału długoterminowej rehabilitacji). W województwie warszawskim należy w roku bieżącym zorganizować oddział wczesnej rehabilitacji;
- zorganizowanie w latach 1982-83 podobnych zespołów leczniczo-resocjalizacyjnych w województwach szczecińskim, łódzkim, ewentualnie opolskim oraz jednego oddziału dla osób powyżej 30 roku życia w województwie warszawskim;
- zapewnienie we wszystkich województwach specjalistycznego leczenia odwykowego w warunkach ambulatoryjnych poprzez wytypowanie lub wydzielenie (w zależności od potrzeb), przynajmniej po jednej poradni zdrowia psychicznego.

Poradnie te przy odpowiednim zabezpieczeniu kadrowym i lokalowym miałyby obowiązek prowadzenia leczenia odwykowego ze szczególnym uwzględnieniem osób w wieku 19-30 lat. Zasięg lecznictwa stacjonarnego powinien mieć charakter regionalny. Oddziały detoksykacji mogą być organizowane przy istniejących szpitalach psychiatrycznych lub oddziałach psychiatrycznych przy szpitalach ogólnych. Oddziały wczesnej i długotrwałej rehabilitacji winny być organizowane jako odrębne ośrodki usytuowane w pobliżu wielkich aglomeracji miejskich.

Przy realizacji planów na rok 1981 baza lecznictwa stacjonarnego dla leczenia uzależnień wzrosłaby o około 150 miejsc. Niezbędne minimum potrzeb szacuje się na około 400 nowych miejsc. Sposób realizacji: ustalenie lokalizacji oddziałów detoksykacji oraz poradni zajmujących się leczeniem uzależnień od leków. Zapewnienie bazy lokalowej dla oddziałów wczesnej rehabilitacji (ewentualnie oddziałów długoterminowej rehabiLitacji).

Odpowiedzialni: terenowe organy administeracji państewowej szczebla wojewódzkiego w porozumieniu z nadzorem wojewódzkim i regionalnym w dziedzinie psychiatrii, MZiOS - departamenty: opieki zdrowotnej i rehabilitacji, inwestycji, ekonomiczny, Instytut Psychoneurologiczny (nadzór krajowy).
Termin realizacji: III kwartał 1981 roku.

3. Zapewnić odpowiednie kadry przez: przyznanie dodatkowych etatów dla lekarzy, pielęgniarek, psychologów, asystetów socjalnych, salowych oraz personelu wychowawczo-dydaktycznego (nauczyciele, wychowawcy) w celu umożliwienia realizacji programu leczniczo-resocjalizacyjnego zarówno w lecznictwie ambulatoryjnym, jak i stacjonarnym.
Sposób realizacji: opracowanie zakresu potrzeb kadrowych oraz zapewnienie etatów.
Odpowiedzialni: Instytut Psychoneurologiczny (opracowanie zakresu potrzeb), MZiOS - departament kadr i spraw socjalnych oraz MOiW (zapewnienie etatów).

4. Szkolenie kadr.
- opracowanie odpowiednich programów szkoleniowych uwzględniających zarówno zakres szkolenia teoretycznego, jak i praktycznego na bazie istniejących już wyspecjalizowanych ośrodków leczenia uzależnień od leków. Zorganizowanie w roku bieżącym szkolenia dla personelu medycznego i paramedycznego mającego przystąpić do pracy w lecznictwie odwykowym;
- szkolenie ciągłe (coroczne).

Sposób realizacji: opracowanie programów szkoleniowych oraz przeprowadzenie szkoleń.
Odpowiedzialni: Instytut Psychoneurologiczny (opracowanie programów szkolenia)I CMKP (szkolenie na szczeblu centralnym) oraz ośrodki kształcenia medycznego na poziomie wojewódzkim przy współpracy Instytutu Psychoneurologicznego i pomocy MZiOS jak również MOiW

5. Zapewnienie ciągłości i resocjalizacji przez: ścisłą współpracę poszczególnych ogniw leczniczo-resocjalizacyjnych;
- współpracę z lecznictwem podstawowym w zakresie wykrywania i kierowania do leczenia odwykowego osób uzależnionych od środków, leczenia schorzeń towarzyszących, możliwości prowadzenia leczenia detoksykacyjnego osób, które uległy zatruciu w związku z przedawkowaniem środka na oddziałach wewnętrznych odpowiednio do tego przystosowanych;
- zapewnienie nadzoru nad lecznictwem odwykowym w ramach psychiatrycznego nadzoru specjalistycznego poprzez wytypowanie w każdym województwie lekarza odpowiedzialnego za sprawy związane z leczeniem uzależnień.
Realizacja : MZiOS (w zakresie wydania odpowiedniego rozporządzania dotyczącego detoksykacji w oddziałach wewnętrznych), specjaliści wojewódzcy i regionalni oraz Instytut Psychoneurologiczny (w zakresie nadzoru).
"Po tej stronie granicy" (do spisu treści)

Oceń treść:

0
Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • Marihuana
  • Marihuana
  • Pierwszy raz

Nastawienie optymistyczne

Postaram się opisać moje obserwacje z punktu widzenia osoby, która od zawsze była przeciw. Tak mi po prostu wpojono. Narkotyki to zło i tyle. Nigdy nie zakwestionowałem tej tezy.

A szkoda. 

Mam 40 lat i zero nałogów, nie piję, nie palę, nie interesowały mnie nigdy żadne narkotyki. Interesowały mnie: umysł, podświadomość, nadświadomość, hipnoza, świadome sny, OBE, oświecenie, śmierć kliniczna, itp. Jestem hipnotyzerem.

  • Szałwia Wieszcza

Nazwa substancji: Salvia Divinorum


Doświadczenie: Ziele (bardzo często), Hasz (kilka razy), Gałka (2 razy i nigdy więcej), kiedyś alkohol (nie za często)


Dawka i sposób uzycia: 2 duże liście, metoda "kulki"


Set & setting: Łąka, letnie popołudnie (15 - 18 godz), dwie osoby. Oczekiwaliśmy mocnych doznań, ale przynajmniej ja byłem jakoś szczególnie nieprzekonany.




  • 4-HO-MET
  • Pierwszy raz

Nastawienie bardzo pozytywne, chwilowo żadnych zmartwień i obowiązków, od paru dni spore ciśnienie na pierwsze spotkanie z hometem, umiarkowanie duże oczekiwania, trip z najlepszym kumplem.

Pogoda była bardzo przyjemna jak na początek lutego. Spotkaliśmy się po 13 w umówionym miejscu, niedaleko mojego miejsca zamieszkania. Obaj mieliśmy kilka dni wolnego, więc praktycznie nic nie zaprzątało nam głowy. K od razu zobaczył moje podekscytowanie planowanym spożyciem. Postanowiliśmy tripować na odludziu, w lesie, w pięknym punkcie widokowym z którego widać całe miasto.

  • Grzyby Psylocybinowe
  • Przeżycie mistyczne
  • psylocybina

pozytywne nastawienie z nutą przygodowej ekscytacji. wynajęty domek letniskowy na wsi

I.

randomness