HARMONOGRAM REALIZACJI NAJPILNIEJSZYCH ZADAŃ W ZAKRESIE LECZENIA/RESOCJALIZACJI OSÓB UZALEŻNIONYCH

Rozdział Granicy Załącznik do raportu "Uzależnienia lekowe w Polsce - kwiecień 1981"


rozdział książki pt "Po tej stronie granicy" (do spisu treści)
okladka okładka


Celem poprawy jakości i efektywności lecznictwa odwykowego uzależnień od leków należy:
1. Opracować program systemu leczenia i resocjalizacji osób uzależnionych, przeznaczony głównie dla pacjentów od 19 do 30 lat.

A. w skład tegoż systemu leczenia powinny wchodzić:
- oddział detoksykacyjny (około 10 łóżek, okres leczenia 2-3 tygodnie).
- oddział wczesnej rehabilitacji (15-20 łóżek, okres leczenia około 3 miesięcy).
- poradnia dla dwóch kategorii pacjentów - przyjmujących aktualnie środki i osób zachowujących abstynencję (w miarę możliwości oddział dzienny);
- oddział długoterminowej rehabilitacji (około 30 miejsc, okres pobytu od 1 do 2 lat) typu hostel.
Podstawowymi elementami systemu w zasadzie są: poradnia, oddział detoksykacyjny i oddział wczesnej rehabilitacji.

B. Dla osób powyżej 30 roku życia należy zorganizować przynajmniej 1 oddział w kraju liczący około 20-25 łóżek z innym niż dla młodzieży programem resocjalizacji.

C. Dla osób do 19 lat, wśród których tylko nieliczni spełniają medyczne kryteria uzależnienia, raczej nie należy tworzyć osobnych oddziałów i poradni. Leczenie powinno odbywać się w ogólnie dostępnych poradniach zdrowia psychicznego i oddziałach przeznaczonych dla dzieci i młodzieży. Niewielka grupa wymagająca leczenia specjalistycznego w związku z objawami uzależnienia powinna odbywać leczenie stacjonarne w oddziale odwykowym w Garwolinie, w Sanatorium Neuropsychiatrii Dziecięcej.

Sposób realizacji: opracowanie programu. MZiOS.
Odpowiedzialni: Instytut Psychoneurologiczny, Termin realizacji: do końca II kwartału 1981 r.

2. Poprawić dostępność leczenia specjalistycznego przez:
- zorganizowanie do końca bieżącego roku wyspecjalizowanego systemu leczniczo-resocjalizacyjnego dla młodzieży od 19 do 30 1at w województwach o najliczniejszych skupiskach osób uzależnionych, czyli w województwie gdańskim, katowickim, wrocławskim, poznańskim i krakowskim. Każdy zespół leczniczo-resocjalizacyjny winien się składać z poradni, oddziału detoksykacyjnego oraz oddziału wczesnej rehabilitacji (ewentualnie lub alternatywnie oddziału długoterminowej rehabilitacji). W województwie warszawskim należy w roku bieżącym zorganizować oddział wczesnej rehabilitacji;
- zorganizowanie w latach 1982-83 podobnych zespołów leczniczo-resocjalizacyjnych w województwach szczecińskim, łódzkim, ewentualnie opolskim oraz jednego oddziału dla osób powyżej 30 roku życia w województwie warszawskim;
- zapewnienie we wszystkich województwach specjalistycznego leczenia odwykowego w warunkach ambulatoryjnych poprzez wytypowanie lub wydzielenie (w zależności od potrzeb), przynajmniej po jednej poradni zdrowia psychicznego.

Poradnie te przy odpowiednim zabezpieczeniu kadrowym i lokalowym miałyby obowiązek prowadzenia leczenia odwykowego ze szczególnym uwzględnieniem osób w wieku 19-30 lat. Zasięg lecznictwa stacjonarnego powinien mieć charakter regionalny. Oddziały detoksykacji mogą być organizowane przy istniejących szpitalach psychiatrycznych lub oddziałach psychiatrycznych przy szpitalach ogólnych. Oddziały wczesnej i długotrwałej rehabilitacji winny być organizowane jako odrębne ośrodki usytuowane w pobliżu wielkich aglomeracji miejskich.

Przy realizacji planów na rok 1981 baza lecznictwa stacjonarnego dla leczenia uzależnień wzrosłaby o około 150 miejsc. Niezbędne minimum potrzeb szacuje się na około 400 nowych miejsc. Sposób realizacji: ustalenie lokalizacji oddziałów detoksykacji oraz poradni zajmujących się leczeniem uzależnień od leków. Zapewnienie bazy lokalowej dla oddziałów wczesnej rehabilitacji (ewentualnie oddziałów długoterminowej rehabiLitacji).

Odpowiedzialni: terenowe organy administeracji państewowej szczebla wojewódzkiego w porozumieniu z nadzorem wojewódzkim i regionalnym w dziedzinie psychiatrii, MZiOS - departamenty: opieki zdrowotnej i rehabilitacji, inwestycji, ekonomiczny, Instytut Psychoneurologiczny (nadzór krajowy).
Termin realizacji: III kwartał 1981 roku.

3. Zapewnić odpowiednie kadry przez: przyznanie dodatkowych etatów dla lekarzy, pielęgniarek, psychologów, asystetów socjalnych, salowych oraz personelu wychowawczo-dydaktycznego (nauczyciele, wychowawcy) w celu umożliwienia realizacji programu leczniczo-resocjalizacyjnego zarówno w lecznictwie ambulatoryjnym, jak i stacjonarnym.
Sposób realizacji: opracowanie zakresu potrzeb kadrowych oraz zapewnienie etatów.
Odpowiedzialni: Instytut Psychoneurologiczny (opracowanie zakresu potrzeb), MZiOS - departament kadr i spraw socjalnych oraz MOiW (zapewnienie etatów).

4. Szkolenie kadr.
- opracowanie odpowiednich programów szkoleniowych uwzględniających zarówno zakres szkolenia teoretycznego, jak i praktycznego na bazie istniejących już wyspecjalizowanych ośrodków leczenia uzależnień od leków. Zorganizowanie w roku bieżącym szkolenia dla personelu medycznego i paramedycznego mającego przystąpić do pracy w lecznictwie odwykowym;
- szkolenie ciągłe (coroczne).

Sposób realizacji: opracowanie programów szkoleniowych oraz przeprowadzenie szkoleń.
Odpowiedzialni: Instytut Psychoneurologiczny (opracowanie programów szkolenia)I CMKP (szkolenie na szczeblu centralnym) oraz ośrodki kształcenia medycznego na poziomie wojewódzkim przy współpracy Instytutu Psychoneurologicznego i pomocy MZiOS jak również MOiW

5. Zapewnienie ciągłości i resocjalizacji przez: ścisłą współpracę poszczególnych ogniw leczniczo-resocjalizacyjnych;
- współpracę z lecznictwem podstawowym w zakresie wykrywania i kierowania do leczenia odwykowego osób uzależnionych od środków, leczenia schorzeń towarzyszących, możliwości prowadzenia leczenia detoksykacyjnego osób, które uległy zatruciu w związku z przedawkowaniem środka na oddziałach wewnętrznych odpowiednio do tego przystosowanych;
- zapewnienie nadzoru nad lecznictwem odwykowym w ramach psychiatrycznego nadzoru specjalistycznego poprzez wytypowanie w każdym województwie lekarza odpowiedzialnego za sprawy związane z leczeniem uzależnień.
Realizacja : MZiOS (w zakresie wydania odpowiedniego rozporządzania dotyczącego detoksykacji w oddziałach wewnętrznych), specjaliści wojewódzcy i regionalni oraz Instytut Psychoneurologiczny (w zakresie nadzoru).
"Po tej stronie granicy" (do spisu treści)

Oceń treść:

0
Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • Heimia salicifolia

.....czyli Suplement do T.R. 4970.




doszły kolejne + jeszcze jedna próba ( tym razem zakonczona "sukcesem" ).




Sinicuichi ( Heimia Salicifolia ).




  • Alprazolam
  • Dekstrometorfan
  • Dimenhydrynat
  • Gałka muszkatołowa
  • Pozytywne przeżycie
  • Tytoń

Pokój/sklep/dwór Nastawienie jak zawsze pozytywne Łącznie 2 muszkieterów

Zanim czas się zatrzymał
Budzimy się koło 11 i po kilku godzinach przygotowań, grania i ogarniania ruszamy z druidem do apteki gdzie czekają zamówione 2 opakowania tussidexu. Odebraliśmy co mieliśmy odebrać i kierujemy się do kolejnych aptek żeby się dozbroić.
Przygotowani wracamy do mieszkania potocznie zwanego ćpalnią i decydujemy się że mimo młodej godziny wrzucamy teraz.

  • Alprazolam
  • Etanol (alkohol)
  • Katastrofa
  • Marihuana
  • Marihuana

Miałem całkiem udany dzień. Mieszkam z bratem i jednym koleżką, który bardzo lubi maryśkę. Ten drugi namówił mnie, żeby spróbował nowego sortu ganji, którego niedawno kupił. Myślałem, żeby tego nie robić, bo zażyłem już karmelka, ale potem powiedziałem sobie, że raz się żyje. Całe zdarzenie miało miejsce wieczorem, w naszym mieszkaniu. Puściliśmy muzykę, która z początku była przyjemna, ale później to się zmieniło. Tripowałem z bratem i jego koleżką. Byłem zrelaksowany i nic za bardzo mnie nie dręczyło.

Ten dzień uchodził do przeszłości, więc pomyślałem, że zarzucę sobie karmelka z THC i posłucham sobie ulubionych nutek, które zaprawią mnie do pięknych wizji sennych. Nagle do mieszkania wpada koleżka i rozmawia z moim bratem o tym, że trzeba dziś spróbować tego Green Cracku, który został zakupiony jakiś czas temu, ale w sumie to nie tak dawno temu. Wbija do mojego pokoju i pyta sie czy będę z nimi jarał. Ja nieco zaskoczony i podjarany, mówię że jeszcze jak, jak najbardziej.

  • Amfetamina



Witam


Pora na moj opis wrazen po amfetaminie/metaamfetaminie.




Biorac ja mialem konkretny cel, wcale nie zwiazany z doladowaniem siebie lub

sam nie wiem do czego ona moglaby jeszcze sluzyc. A mianowicie chdzilo mi o

schudniecie.


Tak sie zlozylo, ze udalo mi sie bez wiekszych komplikacji zucic

papierosy na 3 miesiace (to bylo w zeszlym roku pazdziernik - grudzien). Jak

to fajnie jest pozbyc sie tego syfnego nalogu, tylko jakos waga, nie po