Ephedra sinica - informacje

Tagi

Odsłony

42562
Kompedium informacji na temat działania "Ma Huang"

Ephedra - historia, występowanie, uprawa, zastosowania


Historia

Ephedra ma długą historię użycia medycznego. Chińczycy używali sproszkowaną Ephedra, lub inaczej "Ma Huang", czyli sproszkowanej łodygi i liści Ephedra Sinica już przed ponad pięcioma tysiącleciami. Stosowali ją w leczeniu astmy, kataru siennego , zapalenia oskrzeli, obrzęku, artretyzmu, gorączki, podciśnienia, i pokrzywki. Podobno "Ma Huanggen" czyli sproszkowany korzeń działa przeciwstawnie do "Ma Huang". Ephedra jest używana jako współcześnie jako środek odchudzający, rozszerzający oskrzela i także jako afrodyzjak.

Wyciągi z "Ma Huang" i Ephedra

Ma Huang, z chińskiego "żółty środek kosmetyczny do twarzy," odnosi się do tradycyjnie produkowanego sproszkowanego materiału roślinnego z Chin. Chociaż "Ma Huang" pozostaje chińskim terminem, obecna popularność Ephedra na świecie doprowadziła to faktu, iż obecnie używa sie tego termniu do każdej sproszkowanej formy Ephedry. Efedryna i pseudoefedryna mogą być ekstrachowane z Ephedra przez dodanie do suszu wapna palonego lub dwuwęglanu sodu i wyciąganięciem wodnej mieszaniny alkoholem lub benzenem.
Susz Ephedra jest brązowawo - zielony, ma konsekwencję szorstkiej mąki, i bardzo wyróżniający się gorzki ziołowy zapach i smak.
Wyciągi Ephedra dostępne w USA zawierają z grubsza od 6 do 8 percent efedryny, podczas gdy materiał roślinny około 0,2-2%
Ephedra jest rośliną wiecznie zieloną. Rośnie tylko w suchych regionach świata. Jej rozmiary to od 15cm do 1,5 metra wysokości, Gałązki są niemal bezlistne Kwiaty Ephedra są bardzo małe i bez płatków. Tylko kobiety produkują nasiona. Roślina wydziela żywiczny zapach i ma wyraźnie gorzki smak.

Zastosowania medyczne

Ephedra jest używana do leczenia astmy, kataru siennego , przeziębień i jako środek odchudzający. Niektóre z tych zastosowań zosały omównione poniżej.

Astma i katar sienny

Ephedra i jego alkaloidy są efektywnymi bronchodilators w leczeniu łagodnej do umiarkowanej astmy i kataru siennego . Szczytowy bronchodilation skutek występuje w 1 godzinie i trwa około 5 godzin po zażyciu.
Uważa się, że terapeutyczny efekt działania ephedra zmaleje, jeśli będzie użyta przez długi okres, ze względu na osłabienie gruczołów nadnerczy prze efedrynę.
Ale, według Amerykańskiego Stowarzyszenia Farmaceutycznego , dużo więcej dyskutuje się o "efedryna tachyphylaxis" [szybki spadek w skuteczności] lub tolerancji i to jest uważane za podstawowy problem w naukowej literaturze. A 1977 badanie terapii efedrynowej wśród dzieci z astmą, publikowane w Dzienniku Amerykańskiego Stowarzyszenia Medycznego, wykazało: "Efedryna jest potężny bronchodilator, w odpowiednich dawkach, może być zażywany bezpiecznie dalej z terapeutycznymi dawkami theophylline bez strachu postępującej do przodu tolerancji lub wzrastającej toksyczności."
Niemniej jednak, dużo lekarzy ceniących medycynę naturalną przepisuje ephedra w kombinacji z substancjami osłaniającymi gruczoły nadnerczy, takie jak lukrecję (Glycyrrhiza glabra) i Panax ginseng i/lub uzupełniające poziomy witaminy C, magnezu, cynku, witaminy B6, i kwasu pantoenowego.
Starodawne ziołowe traktowanie astmy angażuje użycie ephedra w kombinacji z ziołowymi suplementami. Modyfikują one jakość i ilość wydzielin z oddechowego obszaru, powodują, że użytkownik pluje wydzielinami, ostatecznie jednak poprawia drożność dróg oddechowych.

Odchudzanie
Chociaż efedryna zmniejsza łaknienie, to jednak głównym mechanizmem działania na znienawidzoną przez niektórych tkankę tłuszczową jest przyśpieszanie tempa metabolizmu jej. Najlepszy efekt jest, kiedy twoje naturalne tempo metabolizmu jest bardzo niskie, lub zmniejszone stosowaniem diety.
Organimzy niektórych ludzi mają naturalne skłonności tycia ze względu na niezwykle efektywny mechanizm odkładania tłuszczu w organiźmie, podczas gdy inni odwrotnie - spalają go bardzo skutecznie. Przyczyną różnic jest sposób traktowania przez nasze ciała naszych posiłków. Pewna ilość spożytego jedzenia jest natychmiast zamieniana na ciepło. Jest to efekt zwany "termogenesis" (produkcja ciepła), determinuję on nasze naturalne predyspozycje do tycia. U osób szczupłych jedzenie może stymulować nawet 40% wzrost wytwarzania ciepła i energii, podczas gdy u innych (osób otyłych) tylko 10% lub nawet mniej. U tych osób energia z posiłków jest magazynowana, zamiast bycia przetwarzaną na ciepło. Ilość wytwarzanej przez organizm energii jest kontrolowana przez sympatyczny układ nerwowy. Efedryna stymuluje ten układ, tym samym zwiększając tempo metabolizmu. Efektem jest utrata wagi.
Mogą one być zwiększane poprzez stosowanie efedryny wraz z metyloksantynami bądź salicynami. Dobrym źródłem metyloksantyn jest kawa (Coffea arabica), herbata (Camellia sinensis ) lub guarana (Paullina cupana). Naturalne salicylany można znaleźć roślinach gatunku mięty i dębu.

W badaniach na zwięrzętach, sama efedryna powodowała efekt 14% utraty wagi ciała i 42% tłuszczu, podczas gdy użyta z kawą i teopyliną 25% masy ciała i 75% masy tłuszczowej. Sama kawa bądź teopylina nie dawały żadnego efektu odchudzającego.
Skuteczność działania efedryny zależy od wyżej opisanego defektu metabolizmu. Na osoby zdrowe użycie tylko efedryny jest minimalnie efektywne, nawet w dużych dawkach, podczas gdy osoby z defektem stracą znacząco wagę.
W jednym z największych badań nad działaniem efedryny jako środka odchudzającego, 180 osób z nadwagą był leczonych dietą, a także kombinacją efedryna/kawa (20mg/200mg), tylko efedryną (20mg) i tylko kawą (200mg), oraz placebo trzy razy dziennie przez 24 tygodnie. Najlepszy efekt osiągneła grupa efedryna/kawa. Średnio każdy członek tej grupy stracił 18kg, w porównaniu do 14kg grupy placebo. Grupy zażywające tylko kawę bądź efedrynę osiągneły podobny efekt, co grupa placebo. Negatywne efekty zażywania e/k były notowane, ale takie same miały osoby otrzymujące placebo. Zarówno ciśnienie skruczowe jak i rozkurczowe u wszystkich czterech grup było podobne, utrata wagi wywoływane przez efedrynę i kawę przeciwdziałała wzrostowi ciśnienia krwi wywoływanemu przez te substancje.
W innych badaniach wykazano, że dzienna dawka 22mg efedryny, 30mg kofeiny i 50mg teopyliny działała optymalnie. W badaniach nad skutecznością łączenia efedryny z aspiryną poddano testowi 24 osoby, połowie podając placebo. Dawka to 75-150mg efedryny, 150mg kofeiny i 330mg aspiryny. Średnio utrata wagi u osób otrzymujących placebo wyniosła 0,7kg, podczas gdy osoby stosujące mieszankę 2,2 kg. Dieta nie była restrykcyjna. Osiem z trzynastu osób otrzymujących placebo po 5 miesiącach powróciło do poprzedniej wagi, zastosowano więc wobec nich efedrynę z kofeiną i aspiryną. Po 8 tygodniach stracili średnio 3,3kg w stosunku do 1,3kg, kiedy stosowali placebo. Sześć osób kontynouwało to przez kolejne 7 do 26 miesięcy. Po 5 miesiącach utrata wagi doszła do 5kg. W sumie stracili 70 kg w 13 miesięcy nie stosując restrykcyjnych diet. W żadnych badaniach nie zauważono zmian w pracy serca, ciśnieniu krwi, poziomie glukozy, insuliny, cholesterolu, i nie było żadnych typowych różnic między obiema grupami.
Poniżej opis próby odchudzania na ECA (Ephedrine, coffeine, aspirin) znaleziony w polskiej sieci:
"Maly przepis: 3 tabsy tussi + 2 tabsy Cofexu (luc cholernie moca kawa - wychodzi taniej, ale ja preferuje Cofex bo smakuje jak karmelki :) i 1-2 tabsy aspirynki (np. Bayer). Taka mieszanka powoduje wzmozone spalanie tluszczu w ogranizmie, najlepiej zazywac rano, na czczo i cwiczyc. Przy np. 40 minutowej jezdzie rowerkiem (stacjonarny) jest sie bardziej spoconym od swini, uwierzcie mi pot leje sie niczym woda spod przysznica, efedryna daje jednak kopa, im dluzej sie jedzie tym bardziej sie tego chce. To jest zajebiste uczucie (nie wiedzialem jeszcze o dragowych dzilaniach efedry). Dopiero pozniej zdalem sobie z tego sprawe (czyli wtedy kiedy zrzucilem 10kg w miesiac). Mialem tez diete, zadnych weglowodanow i cukrow prostych. Bialko i woda podstawą, owoce jak najbardziej, ale bez bananow. Uwagi: Zadnego grassa przez "cykl" ECA (aha wszystko bierzemy przez miesiac bo efedra uzaleznia, jest pohodna amfy...), nie palimy ze wzgledu na pacmana. Jak to mowi moj trener na silowni, ECA to istny odtluszczacz, efekty sa widoczne nie tylko na wadze, najlepsze jest to ze cala pulchna twarz robi sie bardzo wyrazista i szczupla, uda robie sie waskie, wszystkie spodnie sa za duze i nie do noszenia."

Dawkowanie

Dawka zależy od zawartości alkaloidu w ephedrze.
Średnio jest to od 1 do 3 procent dla Ephedra Sinica. Dawką efektywną efedryny dla astmy i odchudzania jest 12.5-25.0 miligram dwa-trzy razy dziennie. Czyli należy spożywać około 500 do 1,000 miligram suszu trzy razy dziennie. Standardyzowane kapsułki są preferowane jako bardziej pewne w działaniu terapeutycznym. Dla przykładu, Ephedra sinica ekstrakty które są dostępne, mają standaryzowaną zawartość alkaloidu 10 procent.

Toksyczność

Ephedra wywołuje takie same efekty uboczne jak efedryna, czyli wzrost ciśnienia krwi, zwiększenie pulsu, bezsenność, i niepokój. FDA zaleca unikać efedrynę przez pacjentów z chorobami serca, wysokim ciśnieniem krwi, chorobą tarczycy, cukrzycą, lub trudność w oddawaniu moczu z powodu powiększenie prostaty.
W dodatku , efedryna nie powinna być brana przez pacjentów biorących środki obniżające ciśnienie lub antydepresanty.

Zawartość i Geografia

Efedryna, pseudoefedryna, i inne dokładnie związane alkaloidy występują naturalnie w rożnych odmianach Ephedra. Łodygi Ephedra normalnie zawierają od 0.8 do 1.8 procenta efedryny i pseudoefedryny wagowo. Inne normalnie zawiera 0 do 2.5 procent alkaloidów efedryny.
Chociażjest dużo odmian Ephedra tylko kilka zawiera senowne ilości alkaloidów efedryny lub pseudoefedryny. Łodygi, korzenie, i nasiona są z reguły wolne od alkaloidów, ale część śródziemnomorskich i azjatyckich odmian posiada wystarczające ilości efedryny do ekstraktów. Zawartośc alkaloidów w Ephedra zależy od odmiany, czasu i metody zbioru, wieku rośliny, i użytej metody suszenia. Botanicy zidentyfikowali w przybliżeniu 30 różnych odmian Ephedra, z których 12 który zawiera znaczące sumy alkaloidów. Z tych 12 odmian, 5 jest najczęściej uprawianeych ze względu za wysoką zawartość alkaloidów.. Ephedra sinica, typowa dla Chin, jest odmianą Ephedra najszerzej rozpopularyzowaną.

Tabela daje porównanie zawartości alkaloidów w 5 najpopularniejszych odmianach.

OdmianaRegion występowania (naturalny)EfedrynaPseudoefedryna
Ephedra major Hiszpania, Sycylia, Afganistan, Pakistan1,9%śladowe
Ephedra sinicaPółnocne Chiny do Mongolii Zewnętrznej0,76%0,28%
Ephedra equesitinaMongolia Wewnętrzna1,25%0,58%
Ephedra intermediaOd Pakistanu do Mongolii1,15%0,084%
Ephedra gerardianaPółnocno-zachodnie Himalaje, północne Indie, zachodni Pakistan, Tybet, Chińskie prowincje Szechwan i Yunnan0,77%0,10%

Alkaloidy naturalnymi związkami zawierającymi azot znalezionymi w roślinach.. Ephedra zaiwera sześć różnych alkaloidów o różnych proporcjach w zależności od odmiany. Te alkaloidy są 1-efedryną, d-pseudoefedryna, 1-N-metyloefedryan, d-N-metylopseudoefedryna, 1-norefedryna, i d-norpseudoefedryna

Uprawa w domu

Amerykańska ephedra praktycznie nie zawiera alkaloidów efedryny, niemniej jednak jest czasem używana w medycynie jako "mormon tee," "cowboy tee," lub "squaw tee" i często była używan w XIX wieku jako lekarstwo na kiłę.
W 1929 podczas inwazji japońskiej na Mandżurię amerykańscy naukowcy badali możliwość uprawy Ephedra Sinica w Południowej Dakocie. Okazało się, że choć uprawa miała racje ekonomiczne, to jednak była bardzo pracochłonna
Podczas badań prowadzonych w południowej Dakocie wyszło na jaw wiele zalet Ephedra. Okazało się, że jest ona bardzo odporną roliną i rozwija się nawet na marnych i suchych ziemiach, gdzie nawet najgorsze chwasty mają problemy z przetrwaniem. Nie wymaga długiego okresu wegetacyjnego, jest odporna na mróz i śniego, a także niezwykle odporna na owady i choroby.
Rozmnażanie Ephedry jest dość łatwe. Choć ich uprawa może być rozpoczynana w mieszkaniach, to lepiej im jest na świerzym powietrzu. Można je rozmnażać z kłączy lub nasion.
Owoc Ephedra zawiera dwa nasiona które równie dobrze mogą być rozdzielone, jak i zasadzone razem.. Jeżeli owoc jest sadzony nietknięty, wydaje się dostarczyć wilgoć wymaganą dla kiełkowania nasion w suchych warunkach . Owoce Ephedra muszą być usuwane z rośliny ręcznie, bardzo pracochłonny proces.
Dojrzałe rośliny szybko się rozrastając i jeśli w porę temu nie zapobiegniemy, to szybko zdominują inne rośliny. Kłącza są bardzo żywotne, rozdzielone od rośliny-matki w prawie 100% tworzą nowe rośliny.
Chociaz roczne rośliny zawierają już spore ilości efedryny, to potrzebują one dwóch lat do osiągnięcia dojrzałości. Przez następne dwa lata następuje już tylko niewielki wzrost zawartości alkaloidów. Po czterech latach zawartość i plon pozostają już na praktycznie niezmienionym poziomie. Zawartość alkaloidów w różnych latach uprawy ilustruje tabela.

Żniwa

Największa zawartość alkaloidów jest jesienią. Eksperymenty w Południowej Dakocie pokazały, że zawartośc alkaloidów w każdym innym czasie jest zbyt mała do żniw. Wnioski te potwierdzone są przez stare chińskie księgi, które rekomendują zbiory przed pierwszym mrozem. Rośliny przechodzą stan całkowitego uśpienia zimą, rozwijają się generatywnie wiosną i wczesnym latem, produkują nasiona w lecie.i stabilizują się jesienią.
Uprawa, reprodukcja, i żniwa Ephedra wymaga bardzo mało wsparcia technicznego i mechanicznego. Wszystkie trzy procesy - uprawa, reprodukcja, i zbir - są wykonywane ręcznie.
Chociaż można by zbierać plon z Ephedry w taki sam sposób jak siano (skoszone i suszone na polu) to jednak dla osiągnięcia odpowiedniej zawartości alkaloidów konieczne jest zachowanie łodyg. Niemniej jednak należy przycinać rokrocznie wybiórczo boczne gałęzie, główną łodyge pozostawiając nietkniętą. Badanie w Płd. Dakocie pokazały także, że najlepsze jest naturalne suszenie, gdyż wtedy zawartość alkaloidów jest największa.

Ekstrakcja alkaloidów

Efedryna i pseudoefedryna moga być ekstrahowane z Ephedry ze skutecznością nawet do 96%. Zmielony do pięknego proszku materiał roślinny dodaj do alkoholu metylowego w proporcji 425g materiału do 200ml alkoholu. Proces powtarzaj 3 razy. Alkohol można póżniej odparować, i powstanie nam smoowata brązowozielona substancja, którą można użyć do produkcji metaamfetaminy.

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

efedrin za efedrinem (niezweryfikowany)

efedra - spoko, ale fiut nie staje.

co zrobic?

///////////////... (niezweryfikowany)

efedra - spoko, ale fiut nie staje.

co zrobic?

efedrin za efedrinem (niezweryfikowany)

efedra - spoko, ale fiut nie staje.

co zrobic?

///////// (niezweryfikowany)

Cyz ktos probowal ekstrakcji efedryny z igiel cisu?Dowiedzialem sie ze ma on sporo stuffu

mechanik (niezweryfikowany)

Jaki jest dostepny w sklepach/aptekach bez recepty) srodek z najwiekszym stezeniem tej substancji?

Anonim (niezweryfikowany)
Poradźcie...czy przeminie...? Poradźcie cosik... Błagam
EFRINOL (niezweryfikowany)

Cyz ktos probowal ekstrakcji efedryny z igiel cisu?Dowiedzialem sie ze ma on sporo stuffu

Tussipectowiec (niezweryfikowany)

Cyz ktos probowal ekstrakcji efedryny z igiel cisu?Dowiedzialem sie ze ma on sporo stuffu

Gustaw (niezweryfikowany)

Szukajac po sieci, znalazlem zwiazek preparatow odchudzajacych Herbalife z wyminionym ziolem

bicentral (niezweryfikowany)

Jaki jest dostepny w sklepach/aptekach bez recepty) srodek z najwiekszym stezeniem tej substancji?

buchacz (niezweryfikowany)

Czy efedryne mozna da sie kupic bez recepty? i czy sa moze jakies leki ktore ja zawieraja i sa dostepne bez recepty.Prosze jak cos wieecie to piszcie albo naforum albo na moj e mail buchacz1@go2.pl

Anonim (niezweryfikowany)
do metylowego? chcesz czlowieku ludzi powybijac??
kshys (niezweryfikowany)

NON STOP STARAM SIĘ DOTRZEĆ DO EFEDRYNY ALE DROGĄ LEGALNĄ TRUDNO JEST ZDOBYĆ CZYŚCIUTKĄ EFEDRYNKĘ NIESTETY :(

qba (niezweryfikowany)

NON STOP STARAM SIĘ DOTRZEĆ DO EFEDRYNY ALE DROGĄ LEGALNĄ TRUDNO JEST ZDOBYĆ CZYŚCIUTKĄ EFEDRYNKĘ NIESTETY :(

MAGDALENKA (niezweryfikowany)

"Lekarze ostrzegają przed napojami energetyzującymi " - w tym to artykule jest napisane "Udowodniono, że efedryna razem z kofeiną śmiertelnie zagraża sercu " wedlug dr Hirt. A tu jest super pomysl na diete - laczenia jednego z drugim........ bez komentarza.

J (niezweryfikowany)

To ja już powinienem nie żyć. Nie powoduje zgonu. Zresztą wszystkie dragi są groźne dla zdrowia. A naukowcy to wiesz. "Niech ludzie nie ćpają " - tak oni uważają.

PapaverSomniferum (niezweryfikowany)

Jest po tym jazda?

Radek (niezweryfikowany)

Nie polecam trzeba ich duzo zjeść zeby cos poczuc min 5-7 tabletek (odczucie?) jakieś 0.50 czystej fetki, najlepiej to ekstrachowac efedke z Sudafu jest to mozliwe...bo w tym stężeniu co w tabletkach i ilosci ktore trzeba wrzucic organizm moze nie wytrzymac :)

godmode (niezweryfikowany)

czy ktos ma jakiesz dokumenty w jaki sposob wychodowac efedryne z nasion?
mam u siebie w domu nasiona ale nie wiem jak wychodzodwac...

godmode (niezweryfikowany)

czy ktos ma jakiesz dokumenty w jaki sposob wychodowac efedryne z nasion?
mam u siebie w domu nasiona ale nie wiem jak wychodzodwac...

zibby (niezweryfikowany)

w te wakacje bylem sobie w londonie, no i w ramach wycieczki wybralem sie do Kew Gardens bo od zawsze bylem bardzo zainteresowany botaniką :) Bardzo piękne mijesce polecam wszystkim. Ale nie oty mialo byc. Wilece sie ucieszylem kiedy spostrzeglem na jednej z rabatek ephedre, narwalem sobie po troche każde z gatunków, a że mieszkalem bardzo o sąsiedzku z Kew to bylem jeszcze kilka razy przed powrotem do polski. Przywiozlem chyba ze 20 gram, bardzo sie przydalo bo mialem egzam z biochemi i w ciągu tygodnia musialem przyswoić ogroną ilość materialu, zdfalem na 3,5 :) ale potem dlugo odsypialem :-)

Atoma (niezweryfikowany)

podobno odchudza i daje energie... ale nie wiem czytałam coś w necie, że niby jedna pastylka ma O,16 g efedryny. a po 10 to mega kop;) ciekawe czy działa. i poobno nie droge!! jakeś 5 ziko! jak jutro kupie i wezne to wam napishe!!

Anonim (niezweryfikowany)
tusipect zawiera efedrynę, jak wezmiesz z 15 sztuk to masz jazdę nie wysiedzisz w miejscu, najlepiej isc odrazu na jakas impreze, Tussipect jest bez recepty, mozna tez przyjac w syropie. niestety watroba nieźle obrywa po takiej dawce
szara (niezweryfikowany)

w 98 roku "zajadałamsię " wszystkim co miało w sobie efedryne lub pseudo i pochodne, dzis nie ma żadnego problemu z zakupem takich środków jak tussipect...mozna rzec, że juz ;] niemodny, gripex natomiast, coldrex, a dla nie bojacych sie experymentować polecam tzw. wilcza jagode juz nie długo bedzie miała owoce...tam tez jest pyszniutki , pobudzajacy alkaloid :)
wszystko ma swoje uroki...ale przyznaje, że odchorowac tez to wszystko trzeba i to ostro, szczególnie jak ktoś sie "pobudza " przez kilka miesięcy co dzień

Lekarz (niezweryfikowany)
Jeżeli chcecie legalnie kupić efedrynę to jest ona dostępna takze w polsce w postaci środka o nazwie "Thermal pro" lub podobne(oryginalny amerykański nazywa śie hydroxycut).Wpiszcie w google thermal pro.Zawiera 250 mg ma huang i niestety 200 mg kofeiny
Zajawki z NeuroGroove
  • Dekstrometorfan

  • Grzyby halucynogenne

Zastanawiam się trochę nad sensem pisania tego trip-reportu ale

postaram się spróbować coś sklecić z tego co mi w głowie zostało,

trochę dziwnie się czuje bo fakt faktem większość tripu to moje

własne, wyjątkowo osobiste przemyślenia którymi raczej nie mam ochoty

się dzielić, podejdę wiec do tematu bardziej -technicznie- i

przedstawię z tego co zapamiętałem trochę rzeczy które działy się

niejako na zewnątrz mnie a działo się aż za dużo.

  • Miks
  • Pregabalina
  • Tianeptyna

Pokój, łóżko, fotel od komputera, rozmowa przez telefon

Pregabalina przyjęta w dawce 2,7 g o godz. 09:40
Tianeptyna w dawce 250 mg przyjęta o godz. 11:45
Pacjent w bardzo dobrym nastroju, zaraz idzie włączyć sobie muzykę
celtycką, ponieważ uważa że Enya to najlepsza toważyszka to chillowania.
Caribbean blue, odtwarzane na loop...
12:01 - pacjent twierdzi, że się rozpływa i mizia kota, przy okazji
mruczy jak on, confortably numb.
Pacjent co jakiś czas albo wychodzi na fajka, albo pali e-fajka.
@demis położył sobie poduszkę pod głowę i leży na łóżku sklepany i

  • MDMA (Ecstasy)

Moja przygoda z XTC jest bardzo dluga i barwna, jednakze pragne podzielic sie z wami wrazeniami z mojego pierwszego

doswiadczenia z fantastycznym zwiazkiem zwanym MDMA.

A bylo to tak....