ENCOD - Prohibicja narkotykowa w ciężkim oblężeniu

Szybko zbliża się dzień w którym wojna z narkotykami straci resztki zaufania opinii publicznej. To co dzieje się obecnie w Europie uwidacznia moralny kryzys wewnętrzny urzędników i tych którzy pragną utrzymania prohibicji jako podstawy dla polityk narkotykowych. Rośnie liczba oznak ich słabości. Zamiast produkować argumenty które dowiodły by korzyści prohibicji narkotykowej dla świata, sojusznicy wojny z narkotykami używają przekupstwa i oszczerstw, demonstrując przy tym arogancję typową dla tych których ukochana argumentacja zagrożona jest przez rzeczywistość. Warunki dla dalszego postępu reform polityki narkotykowej znacznie się przez to poprawiają.

Tagi

Odsłony

1843

Szybko zbliża się dzień w którym wojna z narkotykami straci resztki zaufania opinii publicznej. To co dzieje się obecnie w Europie uwidacznia moralny kryzys wewnętrzny urzędników i tych którzy pragną utrzymania prohibicji jako podstawy dla polityk narkotykowych. Rośnie liczba oznak ich słabości. Zamiast produkować argumenty które dowiodły by korzyści prohibicji narkotykowej dla świata, sojusznicy wojny z narkotykami używają przekupstwa i oszczerstw, demonstrując przy tym arogancję typową dla tych których ukochana argumentacja zagrożona jest przez rzeczywistość. Warunki dla dalszego postępu reform polityki narkotykowej znacznie się przez to poprawiają.

Europa, Luty 2005. Minęło trzydzieści lat odkąd posiadanie i dystrybucja małych ilości konopi została zdekryminalizowana w Holandii. Praktycznie każda europejska metropolia dystrybuuje czyste igły i strzykawki dla iniekcyjnych użytkowników narkotyków . Pokoje higieniczne stają się w pełni zintegrowanym narzędziem w coraz większej liczbie krajów. To samo dzieje się z usługami testowania czystości syntetycznych narkotyków. Te i inne aktywności znane jako Redukcja Szkód nie tylko ocaliły życia tysiącom ludzi, a poprawiły warunki egzystencji dla jeszcze większej ich liczby. Są one przy tym źródłem jedynych pozytywnych rezultatów zgłaszanych przez narodowe instytucje w swoich raportach oceniających stan problemu narkotykowego, takich jak np. Raport Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Uzależnień Narkotykowych. Znaczenie redukcji szkód w prewencji infekcji, śmiertelności i ogólnych problemów narkotykowych jest już powszechnie uznane. W pewnym sensie stała się ona usprawiedliwieniem dla prohibicji, nadającym jej bardziej ludzką twarz. Wiele szkód związanych z produkcją, dystrybucją i konsumpcją narkotyków, zwłaszcza tych spowodowanych przez fakt iż narkotyki są nie legalne, pozostaje nie zmiennie. Jednakże, kwestionowanie skuteczności Redukcji Szkód było by ekstremalnie głupie.

Ale taki właśnie był cel wizyty Bobby Charlesa, wysokiego rangą reprezentanta Departamentu Stanu USA ds. Stosunków Międzynarodowych w zakresie Walki z Narkotykami, którą złożył on 10 Listopada Panu Antonio Maria Costa, Dyrektorowi Wykonawczemu Biura ds. Narkotyków i Przestępczości ONZ . Charles poprosił Coste o zapewnienie iż jego organizacja, UNODC, będzie dalej oponować redukcji szkód. Ponieważ Stany Zjednoczone są najważniejszym źródłem finansowania UNODC (wraz z Szwecją i Włochami) Costa szybko zrozumiał wiadomość. Następnego dnia obiecał on Charlesowi w swoim liście, iż Redukcja Szkód nie zostanie uwzględniona w oficjalnej polityce ONZ. Oczywiście, interwencja USA jest przewidywalnym potępieniem tych wszystkich rządów, które stosują redukcję szkód od kilku dekad i które wierzą w jej efektywność. O wiele bardziej niepokojący jest fakt, iż UNODC, ciągle najważniejsza światowa instytucja ds. kontroli narkotyków, chce poświęcić zdrowy rozsądek pod wpływem politycznego i finansowej presji, bez względu na to ilu ludzi umrze z tego powodu.

Oskarżanie swoich przeciwników jest kolejnym sposobem w który zwolennicy prohibicji próbują jej bronić. Dyrektor UNODC Antonio Costa nazywa ludzi którzy kwestionują prohibicję narkotykową aktywistami namawiającymi do używania narkotyków, którzy stali się częścią problemu narkotykowego. Inni, jak Skandynawskie Organizacje Pozarządowe Hassela Nordic Network (HNN) lub Europa Przeciw Narkotykom (EURAD), określają reformatorów polityki narkotykowej jako konspiratorów opłacanych przez miliardera Georga Sorosa. Taki argument został użyty przez koordynatora EURAD, Graina Kennego, podczas wrześniowej konferencji w Oslo, której zadaniem było powstrzymanie lokalnych władz przed otworzeniem pomieszczenia higienicznego do konsumpcji narkotyków w tym mieście, co miało spowodować oddanie Norwegii w ręce Geroga Sorosa i jego globalnej strategii legalizacyjnej .

1 Lutego 2005 roku zostało otwarte pierwsze skandynawskie pomieszczenie higieniczne w Oslo. Iniekcyjni użytkownicy narkotyków mogą używać go przez 6 godzin każdego dnia. Kolejnym sposobem w którym urzędnicy próbują uniknąć dialogu z tymi którzy optują za reformą polityki narkotykowej jest okazywanie braku respektu i szacunku dla nich. Na początku Lutego, nowy Sekretarz ds. Wewnętrznych Wielkiej Brytanii Charles Clark odmówił brytyjskiemu Przymierzu dla Legalizacji Konopi (LCA) zaproszenia do dania przemówienia o medycznych zastosowaniach konopi podczas konferencji odbywającej się w jego własnym okręgu wyborczym, stwierdził on iż nie ma szacunku dla LCA i ich członków . Przynajmniej był szczery względem swoich wyborców, niektórzy z nich mogli na niego głosować w poprzednich wyborach. Z drugiej strony, niektórzy europejscy urzędnicy próbują znaleźć racjonalne rozwiązanie dla obecnych problemów z prawem, które z powodu Międzynarodowych Konwencji ONZ nie może zostać zrewidowane tak aby odzwierciedlać rzeczywistość.

Poza dobrymi nowinami z Oslo, zachęcające kroki zostały podjęte przez Polskiego Ministra Zdrowia, Marka Balickiego, który na początku Stycznia przedstawił propozycję dekryminalizacji posiadania narkotyków na własny użytek. Miesiąc później, Belgijski rząd zdekryminalizował konopie dla własnego użytku. Od pierwszego Lutego 2005, w samym sercu Europy, możesz uprawiać jedną roślinę i posiadać do 3 gram konopi bez obaw o prawne konsekwencję

Oczywiście są także inne pozytywne inicjatywy, które mogą stać się ziarnami nadziei. Takim przypadkiem jest decyzja Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego o organizacji wysłuchania publicznego na temat Europejskich Polityk Narkotykowych, które odbędzie się 21 Kwietnia. Wysłuchanie to ma wpłynąć na proces ustalania przez Komisję Europejską nowego Planu działania względem narkotyków (2005 do 2009). Celem tego wysłuchania jest włączenie reprezentantów społeczeństwa obywatelskiego i urzędników w dyskusję na temat zintegrowania opartych na naukowych dowodach rozwiązań w przyszłe polityki narkotykowe Wspólnoty. Jest to następstwo przyjaznego reformą raportu Giusto Catania, który został zaaprobowany w Parlamencie Europejskim w Grudniu ubiegłego roku.

Miliony Europejczyków którzy konsumują zakazane substancję lub niepokojom się o wpływ problemu narkotykowego na społeczeństwo są traktowani jako zakładnicy przez prawo i policję których usprawiedliwienie jest wątpliwe i produkujące szkody. Szkody produkowane przez prohibicję nie są już tylko ograniczone do zdrowia. Prohibicja narkotykowa ma wpływ na bezpieczeństwo żywnościowe, środowisko naturalne i ekonomie wielu narodów, a w zakresie bezpieczeństwa publicznego dotyka każdego mieszkańca naszego globu. Podsumowując, mimo, iż zwiększają się trudności do bronienia obecnego status quo, walka o inną politykę narkotykową kontynuowana jest przez niewielką grupę ludzi, którzy są bardzo podatni na próby ich dyskredytacji. Reformatorzy Polityki Narkotykowej mają jednak potencjał urośnięcia z sieci-zajmującej się-jednym problemem ludzi żyjących na marginesie globalnego społeczeństwa w ruch społeczny walczący o cele wykraczające daleko poza pierwotne założenia. Lecz reformatorzy muszą się zorganizować, a to właśnie jest to co próbuje osiągnąć ENCOD.

W Lutym ENCOD zaproponował różnym sieciom Europejskich Organizacji Pozarządowych stykających się z problemem narkotyków skoordynowane włączenie społeczeństwa obywatelskiego w Wysłuchanie Społeczne w Parlamencie Europejskim, które odbyć się ma w Kwietniu. Niestety, dwie główne agencje finansowe zajmujące się tą problematyką, Open Society Institute i NEF/ Senlis Council, nie wykazały żadnego zainteresowania, a nasza propozycja upadła. O wsparcie poprosiliśmy także przemysł konopny sugerując im przyjęcie bardziej aktywnej roli - na przykład poprzez zorganizowania wystawy konopi w czasie odbywania się Spotkania Komisji ds. Narkotyków ONZ w Wiedniu. Pomogło by to zwrócić uwagę i zorganizować międzynarodową demonstrację pod kwaterą główną ONZ. Aktywnie przyczyniamy się także do uczynienia Soboty 7 Maja 2005, Dnia Million Marijuana March [MMM 2005 - Parada legalizacyjna], międzynarodowym wydarzeniem zasiewającym ziarna nadziei na lepszą politykę narkotykową. Próbujemy także prosić o wsparcie VIP ów , którzy mogą być zainteresowani wsparciem naszej działalności, liczymy w tym na Twoją pomoc w rozsiewaniu słów ENCOD tak aby jak największa liczba osób stałą się członkami naszej koalicji lub zapisała się do naszego comiesięcznego biuletynu informacyjnego, który właśnie skończyłeś czytać.

Joep Oomen
Koordynator ENCOD

Kontakt: Artur Radosz
Koordynator Kanaba.info
Fax. +48 (022) 74 11 890
Tel. +48 (0) 693 094 49
E-mail: !artur@kanaba.info
Website: http://kanaba.info

Europejska Koalicja dla Racjonalnych i Efektywnych Polityk Narkotykowch (ENCOD)
Lange Lozanastraat 14
2018 Antwerpen
Belgia
Tel. 00 32 (0)3 237 7436
Fax. 00 32 (0)3 237 0225
E-mail: encod@glo.be
Website: http://www.encod.org

Oceń treść:

0
Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • Areca catechu (palma arekowa, betel)

substancja : 1 łyżka od herbaty startego orzecha palmy betelowej +1 łyżka od herbaty sody oczyszczanej + szklanka wody


doswiadczenie : coraz to większe ;)
  • 25I-NBOMe
  • Etizolam
  • Marihuana
  • Tripraport

Pogodny ale wietrzny dzień, trip w turystycznym mieście. Nastroje pozytywne, nastawienie na przygody, ciekawość.

Chodziło za mną coś spontanicznego. Trip w plenerze, trip, który będzie można powspominać. Bezpieczne siedzenie i miętolenie w łóżku choć bardzo przyjemne, chciałem zamienić na coś bliższego przygodom H.Thompsona. Zaproponwałem więc mrs_b spontaniczny wyjazd do Stratford w najbliższy poniedziałek (udało nam się zgrać dni wolne).

  • N2O (gaz rozweselający)

  • Gałka muszkatołowa

Jakieś 2 lata temu przeżyłem nieco głupi okres fascynacji wszelkimi narkotykami. Obecnie mi przeszło, ale może komuś do czegoś moje wypociny się przydadzą. Byłem kompletnym dziewicem w tym temacie - nawet nie piłem alkoholu. Pod wpływem ispiracji tej strony kupiłem trzy opakowania mielonej gałki muszkatołowej (chyba 20 gram, ale nie jestem pewien) firmy ZIOŁOPEX.