Dbanie o żyły - bezpieczne zastrzyki

23 obrazki na plakacie i pocztówkach przedstawiają możliwości inicjowania i rozwoju dyskusji na temat różnych aspektów związanych z lepszym dbaniem o żyły i zmniejszaniem prawdopodobieństwa zakażenia podczas iniekcji.

Tagi

Źródło

www.anypositivechange.org

Tłumaczenie

lemonet

Odsłony

20382

23 obrazki na plakacie i pocztówkach przedstawiają możliwości inicjowania i rozwoju dyskusji na temat różnych aspektów związanych z lepszym dbaniem o żyły i zmniejszaniem prawdopodobieństwa zakażenia podczas iniekcji. To powiązane ze sobą ochronne przedsięwzięcia, wzajemnie się uzupełniające w duchu redukcji szkód związanych z użyciem narkotyków. Używajcie tych materiałów, by zachęcić ludzi do dyskusji na temat pozytywnych zmian, które będą może chcieli wprowadzić w życie. Przedstawione obrazy nie mają wyczerpująco opisywać praktyki robienia zastrzyków. To jedynie wstęp do szerokiego wachlarza możliwości ulepszenia tych praktyk, a także narzędzie pokonywania krzywdy wyrządzanej użytkownikom narkotyków przez milczenie i wstyd otaczający zastrzyki.

Chicago Recovery Alliance:

Przewodnik Lepszej Ochrony Żył / Bezpieczniejszych Zastrzyków

 

Uwaga: Możesz używać poniższych materiałów w dowolny sposób i dodawać do nich informacje na podstawie doświadczeń – twoich własnych lub cudzych. Jeżeli tłumaczenie, w jakiejkolwiek formie, może przyczynić się do efektywnego użycia tych materiałów, zrób to! Zachęcamy do dzielenia się twoimi udoskonaleniami, tak, żebyśmy mogli je przekazać innym, pod adresem cra@mcs.net lub 773-471-0999

Poniższe materiały można także zamówić w pakietach po 23 pocztówki i na plakacie

LISTA CEN MATERIAŁÓW

Jeden pakiet pocztówek i jeden plakat - $15.00

Pakiet pocztówek - $10/pakiet

Sam plakat – $10

lub skontaktuj się z CRA w celu większego zamówienia.

Ceny obejmują opłatę za przesyłkę wewnątrz USA.

Dodaj $10/zamówienie opłaty międzynarodowej.

Zamówienia: PO Box 368069, Chicago IL 60636


 

 

 

Obrazek #1: Pielęgnacja Zdrowych Żył – Każdy posiada żyły i, choć mają różne rozmiary i kształty, pełnią tę samą funkcję – niosą krew płynącą z powrotem do serca. To, jak łatwo zobaczyć lub wyczuć twoje żyły na ramionach zależy od wielu czynników, takich jak geny, twoja postura, stopień wyćwiczenia ramion i to, jak dobrze dbasz o swoje żyły. Im bardziej wystają spod skóry, tym łatwiej je dostrzec czy wyczuć i dostać się do nich przez zastrzyk. Jednym ze sposobów kontroli nad łatwością dostępu do żył na ramieniu jest kontrola rozmiaru znajdujących się w nich włókien mięśniowych.

W skrócie, im większe są włókna tym bardziej żyły na twoich ramionach będą wystawać, ułatwiając tym samym dostęp. Im więcej ćwiczysz, tym większe robią się włókna. Podczas gdy mięśnie rosną, żyły są wypychane na powierzchnię i uwydatniają się. Poza tym, kiedy w żyłach zachodzi większy ruch krwi powracającej do serca, łatwiej je dojrzeć i wkłuć się.

Niezależnie od tego w jakim stanie znajdują się teraz twoje żyły, ćwiczenia mięśni z pewnością poprawią dostępność do nich.

Rodzaj ćwiczeń nie ma znaczenia, o ile robisz je regularnie. Jedna ciężka sesja ćwiczeń nie będzie stymulować wzrostu mięśni tak dobrze jak regularne mniejsze wysiłki. Nawet ściskanie piłeczki lub zaciskanie i rozluźnianie pięści tygodniami lub miesiącami może spowodować znaczną różnicę w wyglądzie i dostępności twoich żył.

 

 

Obrazek #2: Naucz Się Więcej O Swoich Żyłach – Ponieważ żyły niosą krew z powrotem do twojego serca, ważne jest, aby nie pozwalać krwi płynąć w przeciwnym kierunku – od serca. Żeby temu zapobiec, żyły posiadają w środku zastawki zapewniające przepływ krwi tylko w stronę serca. Możesz je znaleźć poruszając palcem wzdłuż żyły aż zauważysz, przez zmianę kształtu lub koloru, że krew przestała podążać za palcem. Kiedy podniesiesz palec, krew wypełni to miejsce. Miejsce, w którym to następuje, to umiejscowienie zastawki. Powinieneś poznać swoje żyły i znaleźć te miejsca.

 

Dlaczego zastawki są ważne? W im lepszym stanie je utrzymasz, tym krótszy będzie odcinek żyły, który musisz ”napompować” przygotowując zastrzyk. Załóżmy, że masz kawałek gumowego węża o długości trzech stóp i drugi kawałek o długości jednej stopy. Możesz ścisnąć każdy z kawałków tylko jedną ręką. Który łatwiej byłoby ci napompować? Oczywiście dłuższy kawałek. Innymi słowy, ochraniając zastawki pozwalasz na większą łatwość i mniejsze zniszczenie żył przy wkłuwaniu się.

Ucząc się identyfikować zastawki i wkłuwać się ponad nimi lub poniżej nich, znacznie ułatwisz sobie dostęp do żyły. Łatwiejszy dostęp to mniejsze szkody, mniej zakażeń, i szybsze gojenie.

 

 

Obrazek #3: Czyste Powierzchnie – Z żółtaczką typu B i C, której wirus może przeżyć na powierzchni przez wiele miesięcy, jesteś narażony na zakażenie od powierzchni. A więc, używanie czystych rąk i powierzchni umożliwia redukcję lub eliminację ryzyka zakażenia. Powyższe zdjęcie obrazuje przygotowanie nowej, czystej powierzchni do przygotowań do zastrzyku. Przerzucając się na używanie środka kartki papieru lub nieczytanej części gazety, najpewniej omijasz potencjalne źródła zanieczyszczenia. Przygotowywanie i robienie zastrzyku czystymi rękami (umytymi wodą i mydłem) na czystej/nowej powierzchni powinno znacznie zredukować ryzyko zarażenia żółtaczką.

 

 

Obrazek #4: Filtry – Nie wszystkie filtry są takie same! Idealny filtr byłby sterylny, nie wymagający żadnych modyfikacji do uzyskania prawidłowego kształtu, i miałby włókna nie odrywające się z łatwością i nie przenoszące trucizny (albo przypraw, jak się czasem na nie mówi.)

Każdy filtr na dole tego zdjęcia wymaga ręcznej modyfikacji, idealnie właśnie umytymi rękami, ale jednak – rękami. Od lewej do prawej, tampon, filtr papierosowy, kulka z bawełny, i wacik na patyczku.Wszystkie muszą zostać skręcone w celu uzyskania odpowiedniego rozmiaru, przez to stwarzając możliwość zarażenia. Także, filtr papierosowy jest zrobiony ze stosunkowo nieelastycznych włókien, które łatwo się rozszczepiają podczas formowania. Te małe cząsteczki i trucizny w filtrze papierosowym są wciągane do strzykawki, a potem wstrzykiwane razem z resztą substancji. Ostatecznie, te włókna zostają gdzieś w środku organizmu, prawdopodobnie w płucach, gdzie powodują infekcje (tzw. ‘cotton fever’) i zatory.

Cztery wielkości bawełnianych kulek pokazane na górnym zdjęciu mają z góry określony rozmiar, przez co nie trzeba z nimi kombinować; są zrobione z elastycznych, naturalnych bawełnianych włókien. W idealnych warunkach byłyby też sterylne!

 

 

Obrazek #5: Sterylne Narkotyki ze Znanym Stopniem Czystości i Sterylna Woda – Każdy z tych obrazków pokazuje trzy fiolki z wodą na górze. Fiolka po lewej zawiera wodę destylowaną, która nie jest wysterylizowana i zwykle rozprowadzana w wielu miejscach ze względu na ograniczenia kosztów. Zapewnia ludziom czyste źródło własnej wody, tak, że nie muszą korzystać z cudzych zasobów. Dwie fiolki na górze zawierają sterylną wodę lub normalny płyn fizjologiczny (słoną wodę uzyskaną z jednej części soli i stu części wody) i nadają się idealnie do przygotowania czystego zastrzyku. Sól fizjologiczna bardziej przypomina naszą krew i przez to wywołuje mniejszy szok przy wprowadzaniu do organizmu. Posiadanie sterylnej wody zdecydowanie daje możliwość zrobienia czystszego zastrzyku. Możesz także gotować wodę przez 10-15 minut (na poziomie morza), by zabić wszystkie występujące w niej zarazki.

Dwie fiolki na dole każdego panelu na tym obrazku przedstawiają sterylne narkotyki wiadomej czystości. Po lewej widzimy 100-miligramową fiolkę heroiny, a po prawej fiolka z metamfetaminą. Obie z nich zawierają sterylne narkotyki wiadomej czystości, co w dużym stopniu przyczynia się do bezpieczniejszej iniekcji. Podczas gdy narkotyki tego rodzaju nie występują z reguły w tak sterylnej i czystej formie, ważne jest, by pokazać możliwości. W rzeczywistości, skażenia i nieznana czystość narkotyków można wykryć przez przetestowanie i oczyszczenie, ale to więcej, niż jesteśmy w stanie tu przedstawić.

 

 

Obrazek #6: Strzykawki i Igły – Podczas gdy dostępnych jest kilka rodzajów strzykawek różniących się pod względem producentów, rozmiarów i funkcji, przy każdej trzeba się zastanowić nad pewnymi ważnymi kwestiami. Po pierwsze i najważniejsze, czy twoja strzykawka jest sterylna i nowa? Każdy zastrzyk powinien być wykonany sterylną, nową strzykawką, dokładnie tak jak w szpitalu, żeby zminimalizować ryzyko choroby i zniszczenia tkanki wynikające z używania tej samej strzykawki dwa razy. Ogólnie rzecz biorąc, im mniejszej igły użyjesz, tym mniejsze szkody dla żył i innych tkanek spowodujesz zastrzykiem. Ale są też inne kryteria, które należy brać pod uwagę wybierając najlepszą dla ciebie strzykawkę. W prawym dolnym rogu obrazka widnieją dwie strzykawki. Pierwsza, na dole, która ma osobną igłę i druga, do góry, która jest z igłą połączona (jest to insulinówka). Obydwa rodzaje mają swoje wady i zalety. Warto zwrócić uwagę na ilość krwi pozostałą na dolnej strzykawce w porównaniu do tej na górze. Z drugiej strony, insulinówki nie są przeznaczone do zastrzyków dożylnych; nie umożliwiają także ciągnięcia substancji z kuchenki strzykawką z uprzednio usuniętą igłą, by uniknąć jej (igły) zniszczenia.

To, która strzykawka jest właściwa dla poszczególnych osób zależy od nich, od substancji, którą wstrzykują i sposobu, w jaki przygotowują zastrzyk. Celem jest przedyskutowanie wszystkich opcji i korzystanie z najlepszego możliwego rodzaju strzykawki.

 

 

Obrazek #7: Wstrzykiwanie Ciał Stałych (pigułki, crack, etc.) – Jeżeli zamierzasz wstrzykiwać jakieś ciało stałe, kluczową sprawą jest zamiana go w ciecz w jak największym stopniu (duh!). Technika taka jak kruszenie ciał stałych pomiędzy dwiema łyżeczkami zapewnia sporą kontrolę i utworzenie dobrego pyłu. Im lepszy pył, tym łatwiej jest rozpuścić substancję.

 

 

Obrazek #8: Wiązania do Pompowania Żył – Zdjęcie u góry pokazuje różne typy przedmiotów, których można użyć zamiast wiązań czy opaski uciskowej. Są to (od lewej): kawałek liny, skórzany pasek, pasek z frotté, gumowy wąż i kawałek dętki od roweru. Na dolnym obrazku mamy proces przerobienia przebitej dętki na ładne wiązanie.

Niektóre rzeczy, o których trzeba pomyśleć przy wybieraniu wiązania:

 

-> czy jest na tyle cienkie, że sprawia ci ból podczas mocnego zaciskania?

 

-> czy się rozciąga? Jeżeli tak, będzie ci o wiele łatwiej mocno je zacisnąć, a potem rozluźnić, co jest ważną częścią delikatnej iniekcji (patrz obrazek #19).

 

-> Czy jest łatwe do zrobienia, tanie, dostępne i czy występuje w różnych długościach i szerokościach, tak, że można je dopasować do osoby?

 

-> Możesz je wyczyścić? To bardzo ważne, szczególnie jeśli ty i ktoś inny używacie tego samego zacisku. Krew na wiązaniu może być źródłem infekcji.

 

 

Obrazek #9: Bezpieczniejsze Miejsca Iniekcji – Podczas gdy, przy odpowiedniej wiedzy i doświadczeniu, istnieje możliwość znalezienia żył w wielu partiach ciała, ramiona oferują łatwo dostępne i stosunkowo proste miejsca. Ten obrazek ilustruje kilka punktów, na których można zacisnąć stazę i być może znaleźć odpowiednią żyłę do wkłucia się.

Jak widzimy na środkowym obrazku, bez względu na kierunek, w którym wykręcisz ramię, zawsze lepiej jest wkłuwać się zgodnie z kierunkiem płynięcia krwi – która, w przypadku żył, zawsze płynie w kierunku serca. Działając w ten sposób, możesz uniknąć problemów spowodowanych powstawaniem blizn czy skrzepów przeszkadzających w przepływie krwi – można to porównać do wkładania ręki do strumienia pod prąd, zamiast pozwolić wodzie płynąć z prądem.

Żyły są z reguły bliżej powierzchni, a ich krew ma ciemniejszy odcień czerwieni i płynie pod lżejszym ciśnieniem niż w tętnicach. Jeżeli decydujesz się wkłuwać w szyję bądź szczególnie ostrożny na punkcie czystości, ponieważ infekcje w tym miejscu mogą prowadzić bezpośrednio do mózgu i być śmiertelne. Jeżeli wkłuwasz się w pachwinę, wiedz, że duży nerw i tętnica leżą tuż obok żyły. Im cieplejsze ciało, tym więcej krwi będzie przepływało przez żyły. To sposób twojego organizmu na ochłodzenie się. Im jesteś zimniejszy, tym mniej krwi będzie się znajdowało w twoich dostępnych żyłach. Tym sposobem organizm utrzymuje ciepło.

 

 

Obrazek #10: Typowy Proces Przygotowywania Zastrzyku z Soli Heroiny – Sól heroiny odnosi się do formy heroiny, która jest zwykle łatwiejsza do rozpuszczenia w wodzie, niż zasada heroiny. Zasada musi zostać zakwaszona kwasem, np. askorbinowym (witamina C), zanim można ją odpowiednio rozpuścić w wodzie. Generalnie, zasada heroiny jest szerzej spotykana w Europie, a sól – w Ameryce Północnej. Obydwa typy heroiny są zwykle podgrzewane, by pomóc w ich rozpuszczeniu.

Od lewej do prawej:

 

 -> Użycie strzykawki w celu zmierzenia ilości wody lub wody z solą, by dodać ją do heroiny

 

-> Podgrzewanie kuchenki (w tym wypadku nakrętki od butelki, ale może to też być łyżeczka, etc.) w celu lepszego rozpuszczenia substancji w wodzie. To podgrzewanie nie zabija wszystkich zarazków. Musiałbyś gotować narkotyk przez przynajmniej dziesięć minut, by je zabić, ale po takim czasie cała ciecz wyparowałaby...

 

-> Sięgnięcie po pojedynczą kulkę bawełny, z minimalnym kontaktem z twoimi, jak mamy nadzieję umytymi, palcami, i upuszczenie jej do kuchenki jako filtra. Filtr jest potrzebny, ponieważ zwykle w kuchence zostaje trochę nierozpuszczonego materiału, który zatkałby strzykawkę.

 

-> Ściąganie cieczy przez filtr.

 

-> Postukiwanie w trzymaną pionowo strzykawkę, by powietrze uniosło się do góry, a następnie wyciśnięcie go na zewnątrz

 

-> Pozostawienie cieczy do wystygnięcia przed zrobieniem zastrzyku.

 


Obrazek #11: Inne Aspekty Przygotowywania – Po lewej mamy dodawanie wysuszonego sproszkowanego kwasu askorbinowego – dodatkowy krok potrzebny do wstrzyknięcia zasady heroiny. Sproszkowany kwas askorbinowy jest mniej szkodliwy przy użyciu niż ocet (zbyt silny) czy sok cytrynowy (może zawierać grzyb, który atakuje oczy), albo napoje o smaku cytrynowym (które także zawierają w sobie różne substancje). Dodawanie suchego kwasu askorbinowego pozwala ci na zebranie jego nadmiaru, jeżeli przez przypadek dodasz zbyt dużo. Używanie tak małej ilości jak to tylko możliwe pomoże chronić twoje żyły przy zastrzyku.

Po prawej widzimy ściąganie ugotowanej heroiny z łyżeczki użytej jako kuchenka przez wylot strzykawki. Lepiej robić to używając dużej kulki bawełny niż tego, czego używa się przy ściąganiu za pomocą igły. Zaletą ściągania materiału za pomocą strzykawki bez igły jest fakt, że igła nie zostanie w tym procesie stępiona, przez co nie uczyni zastrzyku bardziej bolesnym i szkodliwym.

 

 

Obrazek #12: Pomoc w Przypadku Przedawkowania – Najważniejszą rzeczą w przypadku przedawkowania heroiny jest zmuszenie osoby pod jej wpływem, by nie przestawała oddychać! Znajomość i umiejętność wykonania sztucznego oddychania i resuscytacji krążeniowo-oddechowej [CPR] może uratować życie, tak jak pokazany tutaj nalokson. Choć nalokson sam w sobie nie wywołuje żadnych efektów, znacząco odwraca efekty opiatów. Przy podaniu dożylnym, nalokson niemal natychmiast odwraca przedawkowanie, przy domięśniowym zajmuje to nieznacznie więcej czasu. Podczas gdy 1mg IV (dożylnie) jest sugerowaną dawką początkową, można dać więcej, jeżeli organizm nie reaguje, aż do 10mg; w tym momencie wiadome jest, że przedawkowanie prawdopodobnie nie ma związku z opiatami. Jeżeli wstrzykniesz nalokson podskórnie zamiast dożylnie czy domięśniowo, upłynie więcej czasu zanim zacznie on działać i, jeżeli nie wspomagasz oddychania poszkodowanego, może on umrzeć. Wspomaganie oddychania, zanim osoba jest w stanie oddychać samodzielnie, zawsze jest dobrym pomysłem.

Poza czynieniem cudów w przypadku przedawkowań, nalokson stymuluje także objawy głodu u uzależnionych od opiatów. Dodatkowo, jego efekty trwają jedynie od 60 do 90 minut, w zależności od długości działania użytego opiatu; po tym czasie objawy przedawkowania mogą powrócić. Ewidentnie, znajomość korzyści płynących z użycia naloksonu i jego ograniczeń jest bardzo ważna przy efektywnym obchodzeniu się z nim.

Niezwykle ważne jest, żebyś ty sam, a także ludzie, z którymi wstrzykujesz, byli przygotowani do podjęcia skutecznych akcji ratunkowych w przypadku przedawkowania. Trzeba mieć pod ręką numery alarmowe, umieć wykonać CPR i znać różne techniki radzenia sobie z ofiarami przedawkowania.

 

 

Obrazek #13: Więcej Cieczy = Większa Rozpuszczalność = Mniejsze Szkody Dla Żył – Niezależnie od narkotyku, lub miksu, im więcej wody lub soli fizjologicznej (jedna część soli – 100 części wody) znajduje się w twoim zastrzyku, tym mniej szkód wyrządzi on twoim żyłom.

 


Obrazek #14: Coś Czystego Pod Ręką do Zatamowania Krwawienia – Znalezienie czystego kawałka chusteczki albo materiału i położenie obok siebie przed wykonaniem zastrzyku pomoże zapobiec rozprzestrzenianiu się żółtaczki typu B lub C. Upewnij się, że materiał nie był wcześniej używany ani w żaden sposób trzymany w dłoni, i że jest dość gruby, by nie nasiąknąć zbytnio, kiedy mocno naciśniesz nim miejsce zastrzyku, by powstrzymać krwawienie.

Ponieważ żółtaczka typu B i C może przeżyć na powierzchniach miesiącami, ten krok jest niezmiernie ważny przy unikaniu infekcji – palec lub materiał, które dotykały zanieczyszczonej lub nieznanej powierzchni może łatwo przenosić zarazki.

 

 

Obrazek #15: Czyste Ręce i Miejsca Iniekcji – Mydło i woda są bardzo efektywne zarówno przy zabijaniu, jak też osłabianiu i zmywaniu wszelkiego rodzaju zarazków, które mogą powodować infekcje, włączając w to HIV czy żółtaczkę typu B i C.

Mycie rąk i potencjalnych miejsc zastrzyku przed jego przygotowaniem znacznie obniży ilość zarazków dookoła i możliwość, że dostaną się do twojego organizmu.

Rodzaj mydła jakiego używasz nie ma raczej znaczenia, dopóki robisz z niego pianę (dobrze pocierając) i dobrze je spłukujesz. Wydaje się nawet, że woda i mydło lepiej oczyszczają skórę niż przecieranie jej wacikiem nasączonym alkoholem tuż przed zastrzykiem. Ciepła woda może także ułatwić znalezienie żyły.

 

 

Obrazek # 16: Efektywne Użycie Opaski Uciskowej lub Wiązania – Oto zestaw zdjęć pokazujących sposób użycia opaski uciskowej, który umożliwia ci delikatne obchodzenie się z ramieniem (zakładanie jej płasko na skórze), a także uwolnienie zacisku w bardzo łatwy sposób (pociągnięciem ust) po wkłuciu się.

Użycie opaski uciskowej lub wiązania może znacznie ułatwić dostęp do żył i zredukować zakres szkód wynikających z zastrzyku. Oprócz punktów na temat opaski zawartych w obrazku #8, jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać, by zastrzyk wyrządził jak najmniej szkód:

 

-> Używając opaski uciskowej (nawet pomimo faktu, że możesz znaleźć żyłę bez jej pomocy) sprawiasz, że żyła staje się grubsza i łatwiej się w nią wkłuć. Im łatwiej to zrobić, tym mniejsze szkody dla żyły i otaczających tkanek spowoduje iniekcja.

 

-> Jeżeli zawiążesz opaskę w sposób umożliwiający jej uwolnienie lekkim pociągnięciem ust (z mniejszym ryzykiem, że igła wypadnie z naczynia) możesz wstrzyknąć substancję w żyłę pod mniejszym ciśnieniem, tym samym tracąc mniej krwi i narkotyku poza nią. Dodatkowo, będzie ci łatwiej wyczuć narkotyk podczas naciskania tłoczka i zdecydować o zaprzestaniu lub kontynuowaniu zastrzyku, w zależności od potrzeby.

 

-> Wreszcie, jeżeli robisz zastrzyk w samotności i nie rozluźnisz opaski tuż po wkłuciu się, moc narkotyku może sprawić, że nie będziesz w stanie jej usunąć po wstrzyknięciu, co niesie ryzyko obumarcia tkanki przez brak przepływu krwi.

 

 

Obrazek #17: Przetarcie Wacikiem z Alkoholem Przed Zastrzykiem – Podczas gdy mydło i woda prawdopodobnie działają lepiej, czasami nie mamy do nich dostępu – wtedy wacik lub kawałek czystego materiału nasączony alkoholem pomoże oczyścić skórę przed iniekcją. Jeżeli zawiążesz opaskę uciskową, a potem znajdziesz i przetrzesz kilka miejsc, w które możesz się wkłuwać, wyjdziesz na tym pewnie lepiej, niż gdybyś zadbał tylko o jedno miejsce. Oczywiście, jeżeli alkohol jest suchy, zastrzyk będzie mniej szczypał.

 

 

Obrazek #18: Kierunek i Pozycja Igły – Dla minimalnego uszkodzenia tkanki i efektywniejszego podania narkotyku, powinieneś położyć strzykawkę otworem w igle do góry, w skórze pod ostrym kątem widocznym na obrazku. Otwór skierowany ku górze daje ci większą kontrolę, a ostry kąt ułatwia igle umiejscowienie się wewnątrz żyły.

 

 

Obrazek #19: Wkłuwanie Się i Puszczanie Opaski Uciskowej – Te zdjęcia pokazują sposób na zminimalizowanie uszkodzenia żyły i wprowadzenia niepożądanego narkotyku. Na obrazku po lewej, człowiek wkłuwa się, a krew uderza do strzykawki, kiedy odciąga tłoczek. Po prawej – po strzale pociąga lekko za opaskę ustami, by ją zrzucić, a następnie wstrzykuje narkotyk. Po zrzuceniu opaski, ciśnienie w żyle zmniejsza się, a efekt narkotyku pojawia się szybciej.

Gdyby czekał z poluźnieniem zacisku aż do wstrzyknięcia substancji, nie miałby szansy na odciągnięcie narkotyku, jeżeli byłoby go za dużo lub jeżeli miałby nieprzyjemny efekt. Wstrzykiwanie substancji do żyły pod dużym ciśnieniem spowodowałoby stratę części narkotyku i zwiększyłoby krwawienie do tkanek, co może prowadzić do powstawania siniaków, wolniejszego gojenia i infekcji.

 

 

Obrazek #20: Kontrola Zastrzyku – Ten obrazek pokazuje proces iniekcji, który pozwala na większą kontrolę nad zastrzykiem. Wstrzykując się, człowiek uwalnia małą dawkę narkotyku i zatrzymuje się, by ją poczuć (pierwszy zaznaczony obrazek). Nastęonie uwalnia trochę więcej i znów się zatrzymuje, by wyczuć efekt (drugi zaznaczony obrazek). Dopiero potem wstrzykuje resztę. Ta dodatkowa ostrożność może zapobiec przedawkowaniom i innym szkodliwym doświadczeniom związanym z zastrzykiem. Używanie tej procedury jest szczególnie przydatne, kiedy nie jesteś pewien swojej tolerancji i/lub używasz nowego źródła albo nowego rodzaju narkotyku.


 

 

Obrazek #21: Powstrzymanie Krwawienia – Na zdjęciu po lewej mamy przejaskrawioną ilustrację tego, co dzieje się po użyciu wacika nasączonego alkoholem po zastrzyku – alkohol powstrzymuje krzepnięcie krwi, a przedłużające się krwawienie prowadzi do większych siniaków i infekcji, a także spowalnia gojenia. Ciecz pod wacikiem z alkoholem na tym obrazku to tak naprawdę keczup, ale wyraźnie pokazuje o co chodzi, prawda?

Po prawej natomiast widzimy miejsce zastrzyku tuż po wyjęciu igły, mocno przyciśnięte czystym kawałkiem materiału, który redukuje sińce, nadmierne krwawienie i infekcje, a także wspomaga gojenie. Im szybciej miejsce zastrzyku się zagoi tym szybciej możesz go użyć ponownie (po ustąpieniu zaczerwienienia) unikając tworzenia się blizn i śladów po igle.

 

 

Obrazek #22: Dbanie o Miejsca Zastrzyku – Podczas gdy nie wiadomo w jakim stopniu nakładanie mleczek kosmetycznych, kremów czy maści na miejsce zastrzyku lub inne rany na skórze pomaga w gojeniu i zapobieganiu powstawania blizn – na pewno nie zaszkodzi ci podczas czekania, aż krwawienie ustanie. Masaż i dbanie o swoje ciało nigdy nie jest nie na miejscu.

 

 

Obrazek #23: Przykrywanie i Przechowywanie – Trzymanie swoich zużytych strzykawek, bez nakładania z powrotem przykrycia, w jakimś pojemniku, przez który nie będą wystawać igły, jest ochroną dla wszystkich. Wymiana igieł powinna obejmować takie właśnie pojemniki, a także wzajemnie uzgodnione oszacowanie ich liczby w środku, by nie trzeba było ich liczyć – minimalny kontakt ze zużytymi igłami leży w interesie wszystkich. Złamanie końcówki zostawia igłę, roboczą część narzędzia, walającą się gdzieś i bardzo trudną do dostrzeżenia. Zawsze łatwo jest znaleźć czubek na końcówce strzykawki. Jeżeli jednak igła się złamie, pomyśl o włożeniu jej czubkiem do środka strzykawki i włożeniu tłoczka z powrotem.

Jeżeli musisz przykryć strzykawkę z powrotem, jednym ze sposobów, z minimalnym ryzykiem ukłucia, jest zrobienie tego jedną ręką na jakiejś powierzchni, jak pokazano na zdjęciu. W idealnej sytuacji, każdy będzie mógł przykryć swoją własną strzykawkę.

 

 

Specjalne podziękowania za udział w powstaniu tego tekstu otrzymuje:

 

Josch Steinmetz

Oceń treść:

Average: 7 (3 votes)

Komentarze

Anonim (niezweryfikowany)

dzięki..

niech iv bedzie bezpieczne na tyle na ile to mozliwe

-wiec uswiadamiac!! i przesadzac z higiena ofkorz>>>>

bom bom

Anonim (niezweryfikowany)

bardzo podobne do poradnika z monaru "rob to bezpieczniej", ktory krazy w sieci. polecam zapoznanie sie

Anonim (niezweryfikowany)

Co to jest? Poradnik dla heroinistow...?

Ludzie, jak chcecie zrobic cos dobrego dla heroinistow to wysylajcie ich na odwyk, porady 'jak wbijac zeby dluzej pozyc' niczego dobrego nie przyniosa...

Anonim (niezweryfikowany)

czlowieku, to jest "poradnik" dla osob ktore biora i jak na razie nie maja zamiaru przestac, aby uswiadomic im zasady bezpiecznego wykonywania zastrzyku. jak ciebie to nie dotyczy to nie wchodz i nie komentuj. idz zapal sobie swojego skreta!

Zajawki z NeuroGroove
  • Pozytywne przeżycie
  • Silene Capensis

Nastawiony na senne podróże.

17.11

  • Szałwia Wieszcza


ska Maria Pastora





Przewodnik użytkownika Salvii Divinorum







Wersja z 14. października, 2000r.


[ najbardziej aktualną wersję możesz znaleźć w języku angielskim na stronie http://sagewisdom.org/usersguide.html ]

  • Banisteriopsis caapi
  • DMT
  • Mimosa Hostilis
  • Pierwszy raz
  • Ruta stepowa

Mieszkanie, zgaszone światło, kadzidła i świece, medytacyjna muzyka, dobry nastrój, nastawienie na przeżycia mistyczne.

Paliłam changę na dwa razy. Doświadczenie zlało mi się w jedno, nie jestem w stanie określić, która część była częścią którego palenia. 

Próba opisu tego doświadczenia jest jak próba określenia czterowymiarowej czasoprzestrzeni linią. Kształty i odległości straciły sens. Rzeczywistość wykrzyywiła się i rozlała w koliste piksele kolorów. Istoty ze światła i tęczy uśmiechały się przyjaźnie z góry. 

  • Banisteriopsis caapi
  • Przeżycie mistyczne

Samotnie na gralni. Spontaniczna decyzja. Samopoczucie bardzo dobre, zluzowany piwkiem i buszkami z przepału po Gandzi.

Witam. Opowiem wam o mojej randce. O spotkaniu, które zmieniło mój światopogląd. O randce z cudowną Changą. Zaczynamy.

 

randomness