Wiek 34. Waga 65.
Doświadczenie: kofeina, etanol, nikotyna, MJ, LSD, psilocybe, amfa, Pixy?, Datura, Dragonfly, Pachanoi, kanabinole syntetyczne?, 4-HO-MET, 5-MeO-MiPT

Streszczenia niektórych raportów dotyczących narkotyków ogłaszanych w różnych krajach w ciągu ostatnich dwudziestu lat
1982 – Raport National Academy of Science (USA)
1988 – DEA Docket No. 86-22 (USA)
1988 – Raport Grupy Doradczej ds. Nadużywania Narkotyków (Wielka Brytania)
1989 – Raport Research Advisory Panel of California (USA)
1994 – Raport nt. opcji legislacyjnych dotyczących marihuany (Australia)
1996 – Raport New York County Lawyers Association (USA)
Fakty na temat nadużywania narkotyków – raport Drug Abuse Council
Pełny tekst raportu do ściągnięcia (w języku angielskim):
http://www.druglibrary.org/schaffer/Library/studies/dwda/dwda.ZIP
Raport Fundacji Forda z 1972 roku dotyczący postępowania w sprawie nadużywania narkotyków stwierdzał, że ówczesna (czyli de facto: obecna) polityka antynarkotykowa USA raczej nie wyeliminuje, ani nie wpłynie w znaczący sposób na zmniejszenie nadużywania narkotyków. Po dojściu do takich wniosków utworzono niezależną Radę ds. Nadużywania Narkotyków (Drug Abuse Council), której zadaniem miało być dokonywanie przeglądu i oceny norm prawnych, i programów związanych z nadużywaniem narkotyków przygotowywanych przez instytucje rządowe i pozarządowe na szczeblu federalnym, stanowym i lokalnym. W raporcie końcowym zarząd Rady przedstawił wyniki swoich obserwacji, które uważał za istotne dla stworzenia konsekwentnego, spójnego i odpowiedzialnego podejścia do problemu używania i nadużywania narkotyków.
Oto niektóre z obserwacji poczynionych w tym raporcie:
Zarząd Rady zaproponował kilka rozwiązań, które powinny poprawić sytuację, oto kilka z nich:
Analiza polityki wobec marihuany - Committee on Substance Abuse and Habitual Behavior, Commission on Behavioral and Social Sciences and Education, National Research Council, National Academy of Science
Pełny tekst raportu do ściągnięcia (w języku angielskim):
http://www.druglibrary.org/schaffer/Library/studies/nas/nas.ZIP
Komisja Krajowej Akademii Nauk (National Academy of Science) ds. nadużywania narkotyków i uzależnień składała się z czołowych amerykańskich ekspertów w dziedzinach medycyny, leczenia uzależnień, prawa, biznesu i polityki społecznej. Eksperci ci dokonali przeglądu wszelkich dostępnych dowodów dotyczących wszystkich aspektów związanych z marihuaną. Komisja zaleciła przeprowadzenie eksperymentu z systemem, który pozwalałby poszczególnym stanom przyjąć własne metody kontroli używania i handlu marihuaną, tak jak ma to obecnie miejsce w przypadku alkoholu. Przy takim podejściu do tej sprawy, kary federalne za posiadanie i handel marihuaną zostałyby zniesione, a każdy stan mógłby zdecydować się na legalizację marihuany i wprowadzenie własnych regulacji prawnych dotyczących godzin sprzedaży, ograniczeń wieku, opodatkowania, itp.
Podobnie jak w przypadku poprzednich badań, w raporcie stwierdzono, że nadmierne używanie marihuany może powodować poważne szkody, że przypadki takiego używania marihuany są rzadkie oraz że obecna polityka całkowitej prohibicji okazała się destrukcyjna, zarówno w skali społecznej jak i w skali jednostki. W raporcie położono duży nacisk na potrzebę edukacji społeczeństwa oraz stworzenie nieformalnych zabezpieczeń społecznych, które często lepiej pomagają zapobiegać nadużywaniu narkotyków, niż przepisy prawa karnego.
W sprawie ewentualnego katastrofalnego wzrostu używania marihuany w przypadku jej legalizacji, raport stwierdza, że istnieją powody, aby wierzyć, że w przypadku regulacji nie nastąpi powszechny wzrost niekontrolowanego używania marihuany. Regulacja może ułatwić wprowadzenie wzorów kontrolowanego używania poprzez zmniejszenie efektu „owocu zakazanego” w przypadku marihuany i możliwe, że zwiększy prawdopodobieństwo tego, że młodzież nauczy się używać tego narkotyku od swoich krewnych i przyjaciół, którzy używają go z umiarem, zamiast od swoich rówieśników, którzy używają go często i w dużych ilościach.
DEA Docket No. 86-22, Orzeczenie Głównego Sędziego Prawa Administracyjnego DEA dotyczące zastosowania marihuany w medycynie
Pełny tekst orzeczenia do ściągnięcia (w języku angielskim):
http://www.druglibrary.org/schaffer/Library/studies/YOUNG/young.zip
Jest to orzeczenie Głównego Sędziego Prawa Administracyjnego DEA (Drug Enforcement Agency), które jest wynikiem pozwu przeciwko rządowi federalnemu USA, dotyczącego możliwości zmiany klasyfikacji marihuany używanej do celów medycznych (obecnie jest ona traktowana w USA tak samo jak inne, m.in. znacznie groźniejsze narkotyki). Przed wydaniem orzeczenia, sędzia Francis Young przez dwa lata dokonywał przesłuchań świadków obu stron biorących udział w tym procesie i zebrał piętnaście tomów akt. Niewątpliwie jest to największe dotychczasowe opracowanie dotyczące medycznego zastosowania marihuany. W podsumowaniu sędzia Young stwierdził, że marihuana jest jedną z najbezpieczniejszych znanych ludzkości substancji mających właściwości lecznicze, że nigdy nie zanotowano ani jednego przypadku śmierci człowieka spowodowanej nadużyciem (przedawkowaniem) marihuany. Stwierdził też, że polityka rządu federalnego USA zakazująca medycznego zastosowania marihuany jest niemoralna.
AIDS i nadużywanie narkotyków, część 1, Grupa Doradcza ds. Nadużywania Narkotyków, 1988, część 2, 1989
Czołowi brytyjscy eksperci ds. zdrowia i narkotyków wchodzący w skład tej grupy doradczej stwierdzili, że „rozprzestrzenianie się wirusa HIV jest większym niebezpieczeństwem dla zdrowia jednostki i społeczeństwa, niż nadużywanie narkotyków”. To zdanie można traktować jako podsumowanie raportu przygotowanego przez tę grupę, którego pierwsza część została ogłoszona w roku 1988, a druga rok później. W przeciwieństwie do przyjętych w tym samym mniej więcej okresie przez administrację prezydenta Busha planów Wojny z narkotykami, brytyjscy eksperci wyznaczają bardziej realistyczne cele, wskazując na konieczność postawienia na pierwszym miejscu zdrowia i życia obywateli, a dopiero na następnym abstynencję narkotykową. Członkowie grupy doradczej uznali, że wyniki programów redukcji zagrożenia przeprowadzanych w rejonie Liverpoolu są pozytywne i zalecili, aby podobnymi programami objąć również inne regiony Wielkiej Brytanii. Do działań ujętych tymi programami należą m.in. bezpłatna wymiana igieł i udostępnianie narkotyków osobom uzależnionym na receptę lekarską.
Raport zaleca ponadto, aby zamiast, jak miało to w tym samym okresie miejsce w USA, tworzyć nowe miejsca w więzieniach dla uzależnionych od narkotyków, rozważyć stworzenie większej liczby pensjonatów, w których mogliby oni uczyć się prowadzić zdrowsze i bardziej produktywne życie, żyjąc we wspólnotach.
Raport Badawczej Grupy Doradczej (Research Advisory Panel) stanu Kalifornia
Pełny tekst raportu do ściągnięcia (w języku angielskim):
http://www.druglibrary.org/schaffer/Library/studies/caresadv/Default.htm
Grupa ta, mianowana przez stanowy organ ustawodawczy Kalifornii w celu regulowania wszelkich badań dotyczących substancji kontrolowanych, dokonała przeglądu polityki antynarkotykowej i zaleciła, aby organ ustawodawczy podjął działania mające na celu zmianę obecnych destrukcyjnych metod kontroli obrotu narkotykami. W raporcie stwierdzono, że stosowane od 50 lat podejście prohibicyjne „było wyraźnie nieskuteczne, ponieważ obecnie używamy więcej, bardziej różnorodnych narkotyków, zarówno legalnych jak i nielegalnych”. Dodatkowo, klęska prohibicji spowodowała „nadmierną reakcję społeczną, która nałożyła na nas jarzmo wysiłków związanych z nieefektywnym, nieludzkim traktowaniem, kosztownym leczeniem, edukacją i wymuszaniem przestrzegania prawa. Raport zaleca podjęcie kroków w kierunku sformułowania „prawa mającego na celu uregulowanie i dekryminalizację” oraz zmniejszenie intensywności wojny z narkotykami.
Research Advisory Panel przedstawił trzy podstawowe zalecenia dla początkowych działań legislacyjnych:
Grupa zaleciła podjęcie natychmiastowych i nowatorskich działań, motywując to tym, że „jest sprawą oczywistą, że niezależnie od tego, jaką politykę prowadziliśmy przez ostatnich kilka pokoleń, nie można jej kontynuować bez przeprowadzenia badań i dokonania w niej modyfikacji ponieważ nasze dotychczasowe działania przyczyniały się do rozwoju olbrzymich problemów, zarówno indywidualnych jak i społecznych”.
Opcje legislacyjne dotyczące konopi w Australii – badanie finansowane przez Rząd Australii
Pełny tekst raportu do ściągnięcia (w języku angielskim):
http://www.druglibrary.org/schaffer/Library/studies/aus/cannabis.htm
Było to największe w historii badanie prawodawstwa dotyczącego marihuany jakie przeprowadził rząd Australii. W raporcie określono pięć teoretycznie możliwych do przyjęcia opcji dla polityki kontroli handlu i używania marihuany:
W podsumowaniu raportu stwierdzono co następuje:
„Nasz przegląd sugeruje, że dwie z pięciu opcji omówionych w Rozdziale 4 byłyby niewłaściwe przy obecnej sytuacji w Australii. Są to opcje, które scharakteryzowaliśmy jako ‘całkowita prohibicja’ i ‘pełna dostępność’. Nie będziemy w tym miejscu powtarzać argumentów przemawiających za odrzuceniem tych opcji, ponieważ zostały one szczegółowo omówione w Rozdziale 4.
Wskazujemy jednak na fakt, że uprawianie, posiadanie i dostarczanie konopi wciąż pozostaje przestępstwem we wszystkich stanach i terytoriach Australii (a w większości z nich używanie konopi również stanowi przestępstwo), mimo, iż używanie konopi jest bardzo rozpowszechnione i istnieje niewiele dowodów na to, że konopie same w sobie powodują jakieś znaczące szkody, gdy są używane w niewielkich ilościach. Utrzymywanie polityki prohibicji powoduje dla społeczeństwa Australii większe szkody, niż samo używanie tego narkotyku.”
Zrzeszenie Prawników Stanu Nowy Jork (New York County Lawyers Association) – Raport i zalecenia dla organów zajmujących się polityką antynarkotykową (Report and Recommendations if the Drug Policy Task Force
Pełny tekst raportu do ściągnięcia (w języku angielskim):
http://www.druglibrary.org/schaffer/Library/studies/nycla/nycla.htm
Najważniejsze zalecenia NYCLA są następujące:
Na podstawie danych z www.druglibrary.org ( http://www.druglibrary.org/schaffer/Library/studies/studies.htm) przygotował: herbie
Wiek 34. Waga 65.
Doświadczenie: kofeina, etanol, nikotyna, MJ, LSD, psilocybe, amfa, Pixy?, Datura, Dragonfly, Pachanoi, kanabinole syntetyczne?, 4-HO-MET, 5-MeO-MiPT
saska
Ja i mój adwokat znaleźliśmy sie w przyciemnionym pokoju, na jednej z najbardziej zielonych dzielnic Warszawy, wcześniej zaopatrzeni w piwka, kilka blantów i sto sztuk grzybków. Za oknami powoli się ściemniało, więc pokroiliśmy nasz skarb na kawałeczki, wcześniej dzieląc wszystko na pół i zalaliśmy te cuda wrzątkiem z zielonej herbaty.
Otoz wszystko to co mam zamiar opisac, wydarzylo sie mniej wiecej 1,5 roku temu, we wczesna wiosne... jezeli mnie pamiec nie myli, byl to zapewne marzec lub kwiecien. Mielismy z jakiejs okazji (nie pamietam juz niestety dlaczego) kilka dni wolnych od budy, i zeby bylo smiesznie, na te kilka dni, moii starzy wybyli z domu na jakas wycieczke za granice... Szkoly nie bylo, chata wolna... czegoz jeszcze do szczescia potrzeba ??? Stwierdzilismy z moim najlepszym kumplem (psedonim Rochu), iz mozna by ten wolny czas wykorzystac i pokrecic sie troche na czyms naturalnym, a najlepiej na skunie.
Przedmowa
Piszę ten raport będąc pod wpływem Diazepamu 20 mg i fosforanu Kodeiny 300 mg.
Jestem sam w domu. Jest godzina 20:27. Spisuję moje myśli na bieżąco, ponieważ jutro najprawdopodobniej nie będę tego pamiętał. Mój raport nie będzie typowym opisem tripu, lecz wyznaniem z ostatnich lat mojego zycia.
Treść właściwa