Czy to polega na tym że większość neuroleptyków powoduje zatrzymanie uwalniania dopaminy i wtedy my ją chcemy uwolnić nieświadomie oczywiście takim piwkiem i z braku możliwości uwolnienia ( z pustego to i bla bla... ).. dopada nas to coś?
, to dlaczego środki które uwalniają dopaminę takie jak np alkohol miały by powodować owy zespół, one powinny wręcz zapobiegać temu zespołowi,
Ja łączyłem alkohol z neuroleptykami dokładnie połączyłem 200 mg sulpirydu i 4 kieliszki bimbru i nic mi się nie stało więc od czego to właściwie zależy czy się przytrafi ten zespół pozapiramidowy czy nie?
Biorę bubre 4 mg/dzień jako substytut do tego biorę neuroleptyk Quetiapinum minimalną dawke na noc 25 mg.
Czy grozi mi zespół pozapiramidowy ? Biorę to już 5 miesięcy i nic mi nie jest no ale kiedy to przeczytałem to się trochę wystraszyłem.
Neuroleptyki i antydepresanty należy mieszać ze sobą ostrożnie, niektóre się ze sobą gryzą bardzo i ciężko o regułę do tego. Dobrze, że opio nie dorzucałaś żadnego
- antydepresanty blokujące D2 najbardziej zwiększają ryzyko ZP. np. klomipramina tu pasuje, ale ona również jest silnym antycholinergikiem, więc reakcja ostateczna jest niewiadoma; amoksapina, która u nas nie jest stosowana; doksepina także jest znaczącym blokerem D2 oraz silniejszym antycholinergikiem tak jak klomi, posiada ona IMO największą szanse na ZP z neuroleptykami
- antydepresanty pozbawione blokady D2, bez znaczącego powinowactwa do receptorów muskarynowych oraz zwiększających serotoninę również niosą spore ryzyko ZP w miksie z neuro. Wszelkie SSRI poza paro, wenlafaksyna, duloksetyna, wortioksetyna;
- antydepresanty bez działania antycholinergicznego, ale potencjalnie zwiększające dopaminę nie niosą ryzyka wywołania z neuro ZP, a nawet mogą w pewnym stopniu zmniejszać ryzyko jego wystąpienia. Zależne jest to jednak mocno od osobniczej tolerancji na dopaminergiczne działanie tych środków. Przykładami są mirtazapina mianseryna oraz moklobemid.
- antydepresanty działające silnie antycholinergicznie bez znaczącego wpływu na D2 zawsze zmniejszają ryzyko wystąpienia ZP, mogą nawet być stosowane w celu ochrony przed wyginaniem. Przykłady to amitryptylina i jej metabolity, imipramina, trimipramina.
psychotrop ten "prawdziwy" blokujacy dopamine i GBL moze spowodowac ten zespol?
Mam znajomą która szamie chlorprotiksen na zjazdy po stimach (głównie fuga jak się nie mylę) i zastanawiam się czy to dobry pomysł. Z tego co rozumiem to zespół pozapiramidowy jest powodowany przez niewystarczalnie pobudzone receptory dopaminowe. Czy po ciągach nie jest tak, że oprócz downregulacji receptorów dopaminergicznych (która swoją drogą może spotęgować działanie antagonistyczne ??? jeśli zachodzi na tych samych podtypach receptorów) występuje też jej wyczerpanie? W takim przypadku bardzo niebezpiecznym wydaje mi się zaleczanie zwała antagonistą DA...
Ogólnie zajadanie się neuro na samym zjeździe nie niesie większego ryzyka objawów pozapiramidowych niż jak zjemy dany lek bez uprzedniego ćpania. Za to jak już całkowicie wytrzeźwiejemy i mamy zwałe następnego dnia to wtedy już łatwiej przesadzić z neuroleptykami. Również trzeba wiedzieć, że fakt naszego zjebanego samopoczucia wcale nie oznacza obniżonego poziomu dopaminy. Do tego dochodzi przemęczenie mózgu oraz deficyt snu, co powoduje obniżenie ACH.
Ogólnie najlepsze na ZP są antycholinergiki. Również skutecznie chronią przed nim oraz prawdopodobnie wyłączają(prawdopodobnie bo nie testowałem takiej metody osobiście) ZT wszelkie substancje zwiększające dopaminę(DRI, DRA, blokery alfa-2 czy iMAO-B; oczywiście każdy dopaminergik ma inną siłę i jak mieszamy to trza mieć zapas). Również ochronnie działają selektywni antagoniści D3. Dyskusyjna sprawa jest z agonistami GABA-B, gdyż ci zmniejszają acetylocholinę oraz u ludzi niewjebanych powodują często schemat początkowego obniżenia a późniejszego podniesienia ponad normę poziomu DA.
Nie zapomnę pierwszy nastuk
W wieku lat piętnastu
Później zarzucanie różnych wynalazków
Ale aż tak długo to nie trwało.
Nie polecam.
Jest to stan zagrażający życiu.
25 września 2021velociraptor12 pisze: Czy połączenie neuroleptykow z kokaina moze wywołać zespół pozapiramidowy? Czy tyczy się to tylko opio i alko
27 kwietnia 2020Yoorithi pisze: Czy biorąc arypiprazol, kwetiapine, doxepine i kwas walproinowy oraz kodeinę grozi mi zespół pozapiramidowy?
But then again przegląd literatury to nie wszystko co pokazuje przykład:
20 kwietnia 2019Dixon95 pisze: dodam że byłem jakiś miesiąc w ciągu alk, co dziennie do 8 piwek/wóda + koda no i oczywiście Chlorprotixen, dojebało mnie dnia następnego.
Jest to również odpowiedź na pytanie:
01 czerwca 2020yuck0 pisze: Czy zespół pozapiramidowy mógł wystąpić po codziennym braniu chloroprotiksenu i do tego co jakiś czas(około 1-2razy na tydzień) alkohol i kodeina
04 marca 2020Yoorithi pisze: Czy jeśli biorę arypiprazol, kwas walproinowy, kwetiapine i doksepine oraz wezmę 50mg oksykodon, to mogę spodziewać się zespołu pozapiramidowego?
Proszę nie ryzykować. Każde stwierdzenie czy też podejrzenie zespołu pozapiramidowego wymaga wezwania karetki. Nie bawimy się w lekarza i nie różnicujemy tego z padaczką czy 10tkami innych chorób z tymi samymi objawawi. Jesteśmy w tym momencie jak typ który nie wie czy to zgaga czy już zawał serca, mimo że objawy podobne. Jak to zgaga to dobrze, będziemy mieli fajną historię do opowiedzenia na Wigilię. Jeśli zawał, to właśnie uratowaliśmy swoje (lub cudze) życie. Nie ryzykujcie swoimi życiami, nie warto, nie w tej grze.
Zwłaszcza że tęgie i uczone profesory dalej wykłócają się tak naprawdę, skąd bierze się ZPP. Poczekajmy aż skończą, potem formułujmy wnioski.
Z fun factów: Znalazłam informację o tym że połączenie haloperidolu i fentanylu może wywołać wspomniany zespół ale oba leki są lekami wysokiego kalibru że tak powiem.
04 czerwca 2016TheFlash pisze: Co do tematu to mogła być padaczka, zespół pozapiramidowy utrzymywałby się dłużej, zaś nie tyle padaczka co atak padaczki tak właściwie, to nic innego jak ognisko przejściowych zaburzeń czynności mózgu, polegających na nadmiernych i gwałtownych, samorzutnych wyładowaniach bioelektrycznych w komórkach nerwowych.
Moje posty Ci pomogły - podziękuj mi za post!
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_artykul_skrot/psyloszwajcaria.jpg)
Szwajcaria – jedyne miejsce w Europie z legalną terapią psychodeliczną
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_news_skrot/aptekadyzurna.jpg)
Rewolucja w receptach na opioidy przyniosła skutek? Przepisy miały uderzyć w receptomaty
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/medweedartykul_2025-05-22-18.png)
Wpływ świadomości lekarzy na doświadczenia pacjentów z terapią medyczną marihuaną
W ostatnich latach temat medycznej marihuany zyskał na ważności zarówno w kręgach medycznych, jak i wśród pacjentów. W miarę legalizacji oraz wzrastającej dostępności preparatów konopnych dla pacjentów, pojawia się potrzeba przeanalizowania, jak zrozumienie i wsparcie lekarzy wpływa na skuteczność terapii. W badaniach przedstawianych przez Clobesa i współpracowników z California State University, zbadano, jak współpraca z lekarzami i informowanie o stosowaniu medycznej marihuany przez pacjentów wpływa na wyniki terapii.
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_news_skrot/kpp_sejny.jpg)
Nie mógł pogodzić się z rozstaniem, rozsypał "biały proszek" na dachu auta byłej partnerki
36-latek dobijał się w gminie Giby (Podlaskie) do drzwi swojej byłej partnerki. Awanturował się i krzyczał, a na koniec rozsypał na dachu jej samochodu amfetaminę. Został zatrzymany przez policję. Był tak pijany, że nie był w stanie dmuchnąć w alkomat.
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_news_skrot/dagmara_j._rouse.jpg)
Aresztowano kobietę, która częstowała dzieci czekoladkami z marihuaną w parku w Wheeling
Aresztowano kobietę, która częstowała dzieci słodyczami z THC – psychoaktywnym składnikiem marihuany – w niedzielę po południu w parku w Wheeling na północno-zachodnich przedmieściach Chicago. Dzieci trafiły do szpitala.