Kokaina

Z Narkopedia
Skocz do:nawigacja, szukaj


Klasyfikacja podstawowa[edytuj]

Metka substancji[edytuj]

hyperreal.info

Wzór chemiczny

[]CN1C2CCC1[C@H]([C@H](C2)OC(=O)C3=CC=CC=C3)C(=O)OC

Inne nazwy substancji

metylobenzoiloekgonina, Cocainum, (1R,2R,3S,5S)-3-(benzoiloksy)-8-metylo-8-azabicyclo[3.2.1]oktano-2-karboksylan metylu, koks, koko

Odmiany nazwy substancji

kokainy, kokainie, kokainą, kokainę, kokaino, koksu, koksowi, koksem, koksie


Wikipedia[edytuj]

Na polskiej Wikipedii substancji poświęcona jest strona: https://pl.wikipedia.org/wiki/kokaina

Informacje ogólne[edytuj]

Kokaina (3-benzoiloksy-8-tropano-2-karboksylan metylu; (1R,2R,3S,5S)-3-(benzoiloksy)-8-metylo-8-azabicyclo[3.2.1]oktano-2-karboksylan metylu) to alkaloid otrzymywany z liści krzewu Erythroxylon coca. Mależy do substancji psychostymulujących. Czysta kokaina ma postać białego proszku. W medycynie stosuje się ją coraz rzadziej, wyłącznie do znieczuleń zewnętrznych w okulistyce i laryngologii.

Opracowania naukowe[edytuj]

K Girczys-Połedniok, R Pudlo, M Jarząb, A Szymlak - Kokaina–charakterystyka i uzależnienie [1]

D Goleń, B Kuśmierczyk-Droszcz, M Demkow - Wpływ kokainy na układ sercowo-naczyniowy [2]

B Puchalski, AE Płatek, FM Szymański - Choroby układu sercowo-naczyniowego spowodowane kokainą–o czym należy pamiętać? [3]

MM. Jankowski, B.Ignatowska-Jankowska, K.Kumański, A.Kamińska, AH Świergiel - Kokaina i układ odpornościowy [4]

Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją[edytuj]

Otrzymywanie / pozyskiwanie[edytuj]

Po zebraniu liści koki drobno się je sieka po czym polewa płynnym nawozem w celu zmiękczenia liści. Następnie liście wrzuca się do beczek i zalewa benzyną. Następnie liście usuwa się z mieszaniny, która zostaje zneutralizowana sodą. Powstała mieszanka jest podgrzewana w celu odparowania płynu, a powstała w ten sposób pasta jest suszona. Po wysuszeniu otrzymujemy kokainę

Zastosowanie[edytuj]

Zastosowanie medyczne[edytuj]

W larynologii i okulistyce używa się roztworu chlorowodorku kokainy w celu znieczulenia miejscowego.

Zastosowanie rekreacyjne[edytuj]

Inne zastosowania[edytuj]

Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia[edytuj]

Kokaina powoduje poprawę samopoczucia, zmniejszenie łaknienia, wzrost aktywności fizycznej i  intelektualnej. Występuje także nadmierna potliwość, rozszerzenie źrenic, tachykardia, zaburzenia rytmu serca, wzrost ciśnienia tętniczego i  zmiany w  zapisie elektroencefalograficznym. Może dojść do krwawienia podpajęczynówkowego lub podtwardówkowego, udaru mózgu lub skurczu naczyń wieńcowych. Poważne zatrucia mogą objawiać się majaczeniem i śpiączką. [5]

Poza działaniem ośrodkowym kokaina wykazuje również: silne odziaływanie na układ sercowo-naczyniowy. Kokaina działa sympatykomimetycznie, trombogennie, proarytmicznie i wazokonstrykcyjnie, a także przyczynia się do rozwoju miażdżycy. Zażycie kokainy istotnie zwiększa ryzyko wystąpienia wielu ostrych stanów kardiologicznych, w tym świeżego zawału serca. [6]


Kokainę można zażywać donosowo, doustnie, doodbytniczo, dożylnie, a także wcierać w dziąsła.

Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu[edytuj]

Na czarnym rynku gram kokainy kosztuje od 300 do nawet 500 złotych w zależności od jakości,popularne jest kupowanie 0.2 grama tej substancji ze względu na wysoką cenę taka dawka starcza na około jedną kreskę. Spopularyzowana jest w kręgach klasy wyższej z dość oczywistej kwestii finansowej. Często jest podsypywana wszelkiego rodzaju innymi narkotykami w celu wzmocnienia słabej jakości kokainy.

Chemia i farmakologia substancji[edytuj]

Interakcje[edytuj]

Ostrożnie:

Uwaga! ⚠️ Grzyby
Uwaga! ⚠️ LSD
Uwaga! ⚠️ DMT
Uwaga! ⚠️ Meskalina
Uwaga! ⚠️ 2C-x
Uwaga! ⚠️ Marihuana
Uwaga! ⚠️ Ketamina
Uwaga! ⚠️ MXE
Uwaga! ⚠️ Amfetamina
Uwaga! ⚠️ MDMA
Uwaga! ⚠️ Kofeina
Uwaga! ⚠️ GHB
Uwaga! ⚠️ GBL

Niebezpieczne:

Uwaga! ❗ DOx
Uwaga! ❗ 25x-NBOMe
Uwaga! ❗ 2C-T-x
Uwaga! ❗ 5-MeO-xxT
Uwaga! ❗ DXM
Uwaga! ❗ PCP
Uwaga! ❗ Alkohol

Zagrożenie zdrowia lub życia:

Uwaga! ❌ AMT
Uwaga! ❌ Opioidy
Uwaga! ❌ Tramadol
Uwaga! ❌ MAOIs

Uzależnienie i sposoby jego leczenia[edytuj]

Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help

Substancja bardzo szybko uzależnia psychicznie. Jeszcze bardziej uzależnia crack - kokaina do palenia.

Status prawny w poszczególnych krajach[edytuj]

Polska[edytuj]

Substancja nielegalna w Polsce, znajduje się na wykazie środków odurzających grupy I-N. Zabroniony jest handel oraz posiadanie.

Australia[edytuj]

Kokaina jest narkotykiem z Wykazu 8 (kontrolowanym), dopuszczającym pewne zastosowania medyczne, ale poza tym jest zakazana.

Austria[edytuj]

Posiadanie, produkcja i sprzedaż kokainy są nielegalne na mocy ustawy SMG (Suchtmittelgesetz Österreich).

Boliwia[edytuj]

Ograniczona uprawa koki jest legalna w Boliwii, gdzie żucie liści i picie herbaty z koki są uważane za praktyki kulturowe, w szczególności w regionach górskich. Przetworzona kokaina jest nielegalna.

Brazylia[edytuj]

Osobiste używanie kokainy jest zdekryminalizowane, chociaż jej publiczna konsumpcja jest uważana za przestępstwo. Uprawa, transport i sprzedaż są nielegalne.

Kanada[edytuj]

Kokaina jest narkotykiem z wykazu I na mocy kanadyjskiej ustawy o kontrolowanych narkotykach i substancjach.

Kolumbia[edytuj]

Mimo że posiadanie mniej niż 1 grama kokainy zostało zalegalizowane do użytku osobistego w 1994 roku przez Sąd Najwyższy, sprzedaż i posiadanie są obecnie nielegalne na mocy nowego ogólnokrajowego kodeksu policyjnego.

Niemcy[edytuj]

Kokaina została wymieniona w pierwotnej wersji Opiumgesetz (ustawy o opium) z dnia 10 grudnia 1929 r. Zgodnie z reformą ustawy o środkach odurzających z 1981 r. jest ona kontrolowana w ramach Anlage III BtMG (ustawa o środkach odurzających, wykaz III) Może być przepisywana wyłącznie na receptę na środki odurzające. W przypadku nielegalnego posiadania, ilość do 5 gramów jest uważana za niewielką ilość. W takich przypadkach prokuratura może umorzyć postępowanie.

Hong Kong[edytuj]

Używanie i posiadanie kokainy jest nielegalne, chyba że licencja została wydana przez Departament Zdrowia.

Indie[edytuj]

Używanie i posiadanie kokainy jest nielegalne i podlega obowiązkowej karze 10 lat pozbawienia wolności.

Litwa[edytuj]

Kokaina jest substancją z wykazu I. Posiadanie, produkcja i handel są niedozwolone.

Meksyk[edytuj]

Z dniem 25 sierpnia 2009 r. meksykański ustawodawca oficjalnie zalegalizował posiadanie niewielkich dawek kokainy, heroiny, marihuany, metamfetaminy i ecstasy na własny użytek. Osoby posiadające do pół grama kokainy nie będą karane.

Holandia[edytuj]

Kokaina jest uważana za nielegalny twardy narkotyk. Posiadanie, produkcja i handel nie są dozwolone zgodnie z ustawą opiumową z 1928 roku. Chociaż technicznie jest to nielegalne, posiadanie mniej niż pół grama zwykle pozostaje bezkarne.

Nowa Zelandia[edytuj]

Kokaina jest narkotykiem klasy A. Liść koki i preparaty kokainy zawierające nie więcej niż 0,1% bazy kokainowej, w sposób uniemożliwiający odzyskanie kokainy, są klasyfikowane jako narkotyki klasy C.

Nigeria[edytuj]

Posiadanie kokainy w tym państwie jest przestępstwem i jest karane.

Pakistan[edytuj]

Używanie i posiadanie kokainy jest nielegalne.

Peru[edytuj]

Uprawa roślin koki jest legalna, a liście koki są sprzedawane otwarcie na rynkach. Podobnie jak w Boliwii, żucie liści i picie herbaty z koki należy do praktyk kulturowych. Posiadanie do 2 gramów kokainy lub do 5 gramów podstawowej pasty kokainowej jest legalne do użytku osobistego w Peru zgodnie z artykułem 299 peruwiańskiego kodeksu karnego. Jednak rzeczywistość tego, jak policja traktuje to może być bardzo różna. Ważną częścią artykułu 299 jest to, że osoba nie może posiadać dwóch lub więcej rodzajów narkotyków w tym samym czasie - to uczyniłoby to przestępstwem.

Portugalia[edytuj]

Osobiste używanie kokainy jest zdekryminalizowane. Nadużywanie narkotyków jest zwalczane przez interwencje administracyjne i medyczne. Handel narkotykami jest nielegalny.

Arabia Saudyjska[edytuj]

Używanie i posiadanie kokainy jest karane śmiercią.

Singapur[edytuj]

Posiadanie powyżej 30 gramów kokainy skutkuje wyrokiem śmierci, ale może zostać wydany tylko przez Departament Zdrowia.

Republika Południowej Afryki[edytuj]

Kokaina jest substancją kontrolowaną w RPA.

Szwajcaria[edytuj]

Kokaina jest substancją kontrolowaną wymienioną w Verzeichnis A.

Anglia[edytuj]

Kokaina jest narkotykiem klasy A, kontrolowanym przez ustawę o nadużywaniu narkotyków z 1971 roku. Dozwolone jest jednak jej stosowanie przez lekarzy w celu zwalczania bólu.

Stany Zjednoczone[edytuj]

Kokaina jest sklasyfikowana jako narkotyk z wykazu II zgodnie z ustawą o substancjach kontrolowanych Stanów Zjednoczonych.

Pamiętaj! Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html

Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym[edytuj]

Kokaina występuje w wielu filmach i książkach. Utożsamiana jest z luksusem i bogactwem. Wielu sławnych ludzi zażywa kokainę.

Zastrzeżenia

Informacje zawarte na stronach Narkopedii są opracowywane przez społeczność serwisu hyperreal.info. W żaden sposób nie mogą być traktowane jako źródła wiedzy medycznej, naukowej, co więcej, mogą być to informacje fikcyjne albo błędne. Ani serwis hyperreal.info, ani autorzy haseł, nie mają nic wspólnego z ewentualnymi szkodami na zdrowiu bądź ewentualnej śmierci czytelnika, który całkowicie odpowiada za swoje działania podjęte w konsekwencji zapoznania się z wiedzą dostępną w Narkopedii.

Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Serwis używa ciasteczek, ale wyłącznie abyś mógł się zalogować, nie wykorzystujemy ich do niczego innego.

Licencja

Zawartość Narkopedii jest dostępna na licencji CC BY-SA 4.0.

Kliknij aby uzyskać więcej informacji.