Tak własnie ToH oto mi chodziło, w sumie to wiedizałem jak to działa tylko niewiedziałem w jakie słowa to ubrać... Zreszta poczytajcie sami:
Warunki fotosyntezy
Wewnętrzne warunki fotosyntezy:
- Szybkość wnikania CO2 do liści zależy od wielkości i rozmieszczenia aparatów szparkowych, oraz od wielkości przestworów międzykomórkowych.
- Ilość światła jaka przenika do liścia zależy od grubości kutykuli, oraz od budowy miękiszu asymilacyjnego
- Chlorofil – ma zdolność przekształcania energii słonecznej w energię chemiczną
- Enzymy – kierują przebiegiem fotosyntezy, uczestniczą w przetwarzaniu glukozy, np. białka, cukry, tłuszcze
- Aparaty szparkowe – umożliwiają pobieranie dwutlenku węgla z otoczenia, wydalanie tlenu oraz nadmiaru wody
Zewnętrzne warunki fotosyntezy:
- Światło – zbyt silne światło hamuje fotosyntezę, cząsteczki chlorofilu utleniają się i odbarwiają, wzrasta nadmierna transpiracja (wyparowywanie) , aparaty szparkowe zamykają się
- Dwutlenek węgla CO2 – 0.03% w powietrzu – dostaje się do rośliny nie tylko poprzez fotosyntezę, ale również przez dyfuzję w korzeniach. Zwiększenie stężenia CO2 nie ma wpływu na intensywność fotosyntezy, jeśli natężenie światła będzie niskie. A przy dużej ilości światła wzrost stężenia CO2 zwiększa fotosyntezę
- Temperatura – (40’C śmiertelna temperatura dla człowieka, gdyż następuje denaturacja enzymów) – Dolna granica temperatury fotosyntezy zależy od gatunku. Optymalna górna, to około 20-30’C. Zbyt wysoka temperatura powoduje destrukcję białek enzymatycznych, oraz oddychanie wewnątrz komórkowe zachodzi szybciej, nagromadzenie asymilatów.
- Woda – powstały w procesie rozpadu pod wpływem energii słonecznej wodór wykorzystywany jest do budowy cukrów, a powstały tlen wydalany jest przez aparaty szparkowe na zewnątrz.
- Sole mineralne (otrzymywane wraz z wodą) – brak magnezu uniemożliwia fotosyntezę, niedobór azotu hamuje powstawanie chlorofilu
- Intensywność fotosyntezy zależy więc od wzajemnej korelacji między natężeniem światła, stężeniem dwutlenku węgla i temperaturą.
Znajomość wpływu różnych czynników środowiska na fotosyntezę pozwala nam na zwiększenie produkcji żywności poprzez stworzenie roślinom optymalnych warunków fotosyntezy i uzyskać jej największą wydajność np. w szklarniach.
Ciekawostki (wybrane przezemnie czyli przez Leona ;P ):
1. Pod wpływem tolerancji na światło rośliny dzielimy na:
Światłożądne- mają duże zapotrzebowanie na światło, rośliny gór,
zboża
Cienioznośne- nie rosną w pełnym świetle potrzebują jedynie 10%
np. rośliny runa leśnego.
Konopie zaliczymy do światłożądnych ;)
2.CO2
Przy dostatecznym oświetleniu tempo przebiegu fotosyntezy zależy
od stężenia CO2
Wzrost stężenia CO2 o 0.15% powoduje wzrost intensywności
fotosyntezy o 3 razy.
3. Woda
Nadmierny ubytek wody powoduje:
- zamykanie szparek
- hamuje dopływ Co2
- nie zachodzi fotosynteza
To tyle odemnie :P hehe teraz wam szczeny opadły :P
Nie bardzo ;)
moje 3 grosze : nieco powtórki z postów UP.
btw:-> Prawo czynników ograniczajacych :
- minimum, poniżej którego proces nie zachodzi
- optimum, w którym proces przebiega najintensywniej
- maksimum, powyżej którego proces przestaje zachodzić
-> jeśleli proces fizjologiczny zależy od kilku czynników o jego intensywności będzie decydował czynnik minimum - czyli ograniczający : i jedynie poprzez jego zwiększenie.. można będzie zwiększyć intensywność procesu:
W wypadku szafek z odpowiednio wysoką ilością światła: czynnikiem tym zawsze jest stężenie CO2.
[ temp: zwykle jest w okolicach optymalnej: wody roślinom nie brak : nawozów maja do woli: - wilgotność powietrza.. hmm czasem może lekko za niska.. ale ogólnie prawie idealne warunki rozwoju.. stałe w miarę niezmienne..]
Czynniki hamujące:
- każdy czynnik w nadmiarze hamuje proces - może to być nawet stężenie asymilantów gromadzących się w liściach - Stad właśnie wynikała by przewaga 18/6 nad 24/0.;P
Następna sprawa: wpływ barwy światła.. eee.. Polecam jakikolwiek podręcznik Fizjologii roślin.
ale chodzi mi oto ze zbyt intensywne światło ogranicza fotosynteze poprzez ograniczenie wymiany gazowej... Mozna zwiekszyc tolerancje rosliny na potężna ilosc swiatla podwyzszajac CO2 w powietrzu i w ten sposob przyspieszymy wzorst...
LeonardoDaVinci pisze: no dobra shakir wiem co piszesz i oco chodzi...
ale chodzi mi oto ze zbyt intensywne światło ogranicza fotosynteze poprzez ograniczenie wymiany gazowej... Mozna zwiekszyc tolerancje rosliny na potężna ilosc swiatla podwyzszajac CO2 w powietrzu i w ten sposob przyspieszymy wzorst...
I że Nie masz Racji ?? ;)
[ jeszcze jedno]
To jest prawda: do pewnego stopnia : -> bo..
Cytat:
Zbyt silne światło ogranicza hamuje fotosyntezę. jedna z przyczyn hamowania jest fotooksydacja chlorofilu. w silnym świetle bowiem zostaje pobudzonych więcej cząstek chlorofilu niż może wykorzystać łańcuch transportu elektronów. [ potem coś o uszkodzeniach chlorolilu..]
Koniec cytatu:
następna sprawa: zanim to nastąpi : i tak będzie punkt wysycenia : -> Punkt wysycenia jest to taka intensywność światła powyżej której nie wzrasta szybkość fotosyntezy:
Światło -> nie jest już czynnikiem ograniczającym -: a stają się nim: procesy biochemiczne w fazie ciemnej fotosyntezy - nie nadążające z przerobieniem energii dostarczanej z fazy jasnej:
Tyle, że -> w wypadku roślin światłolubnych : wysycenie osiąga się gdzieś przy natężeniu światła zbliżonym do maxymalnego w pełnym słońcu :[ w Polsce jest to około 100.000 lx]
Wyciągniecie tego w szafce uważam za prawie niemożliwe do osiągnięcia ;>
Konkretne dane o punkcie wysycenia dla Konopi ?! ???????
Hm. Po części sobie zaprzeczam: bo przedtem post UP pisałem, że w szafce czynnikiem ograniczającym będzie stężenie CO2 ;) Ale: -> :
Imo: Zwiększanie nat. światła powyżej pewnego poziomu w uprawie in. Nie ma sensu : po pierwsze krzywa wzrostu nat fotosyntezy dla roślin światłolubnych : jest jakaś taka, że wychodzi, że największy wzrost osiąga się pomiędzy:
Zwiększeniem z 1/ 4 optimum do 1/ 2 [ no może nieco wyżej.. ;P]
Potem zyski za raczej malutkie: Ale.....
Inaczej wygląda to przy zwiększaniu: stężenia CO2 przy pozostawieniu : reszty bez zmian.
Przy czym : ekchm.. w uprawie w pomieszczeniu – ilosć CO2 dostępnego dla roślin będzie szybko spadać: jest ona ograniczona.. bo wymiana powietrza w bokxie zachodzi jedynie z tym które mamy do dyspozycji w pomieszczeniu..
Wszystkie czynniki pozostają ze sobą w silnych związkach.
I tak np.: jeśli się podnosi stężenie CO2: warto podnieść temperaturę i nat: światła : .. a wtedy w związku z szybszym wzrostem: zwiększy nam się zapotrzebowanie na .. mineralne składniki odżywcze: i wodę ;) etc.
[ przy czym w wypadku natężenia światła : hmm wychodzi na to, że jeśli będzie ono poniżej punktu wysycenia : CO2 w zasadzie nie powinno dać efektu.. ;P – dlatego to co pisałem posta UP jest odrobinę dyskusyjne roll ]
Wszystko w każdym razie jest ze sobą ściśle powiązane: I zmiana jednego z czynników może powodować, to, że nagle ograniczającym stanie się inny.. i takie bla bla..
W praktyce : jednak. Sadze, że przy stosowani tych 400-555-czy 600 W/hps na m2 : i tak ograniczać szybkość fotosyntezy raczej będzie : stężenie CO2. :: na 80% moim zdaniem tak będzie ::
-> choć z drugiej strony zaczynam się zastanawiać czy oby : na pewno ;D Bo po głebszym zastanowieniu...]
Bo: skoro : normalnie natężenie światła jest czynnikiem ograniczającym: -> i go nie zwiększyliśmy: wiec – Czy zwiększenie innego czynnika cokolwiek da ->
Zastanawiające : bo ;- niby z jednej strony : nie powinno a z drugiej mamy paskudne rubisco które źle działa przy wysokim stężeniu tlenu : tak szukając dziury w całym ;D.. :lol:..
Btw: w uprawach in dosyć powszechnie zwiększa się stężenie CO2 i to czasem 3-4 krotne w stos do normalnego : przy czym natężenie światła: nie jest w okolicy takiego w pełnym słońcu : a raczej w okolicy połowy tego: A z teorii wynika, że—natężenie światła będące: -- punktem wysycenia dla konopi jest w okolicy.. rotfl. WŁAŚNIE NIE MA KTOŚ KONKRETNYCH DANYCH ;D -??
Eee.. i po co tyle tego bez sensu pisać ;> [ hmm a może się mylę]
;> trzeba by przeprowadzić szeroko zakrojone badania: ;>]
ekch pozatym sie troche zakrecilem :lol: za dużo czynników i ich wzajemnych powiązań..
wywniskowałem ze jak zwiekszam ilsoc lum to powinienem zwikszyc stezenie co2...<kupie wode gazowana ;-) >
koyot nie kpij jak sie nieznasz ;P
ale chodzi mi oto ze zbyt intensywne światło ogranicza fotosynteze poprzez ograniczenie wymiany gazowej... Mozna zwiekszyc tolerancje rosliny na potężna ilosc swiatla podwyzszajac CO2 w powietrzu i w ten sposob przyspieszymy wzorst...
Przeczytałem i..
1. Ok. Jak zwiększysz ilość CO2 w box'ie i poprawisz warunki to rośliny zwiększą swoją odporność, ale..
2. Tak czy siak istnieją w przyrodzie takie procesy, które bronią się przed rolnikiem plantatorem. Wezmy pod uwage tzw. fotooksydacje:
Fotooksydacji ulegaja barwniki fotosyntetyczne, w szczególności w warunkach silnego natężenia światła, kiedy zaabsorbowana energia nie jest w całości wykorzystywana w procesie fotosyntezy. Barwnikami narażonymi na uszkodzenie poprzez fotooksydacje są przede wszystkim chlorofile, w których cząsteczkach, w warunkach silnego naświetlenia, generowany jest stosunkowo długo trwający tzw. stan trypletowy (szczególny stan niektórych atomów i cząsteczek). Fotooksydacja prowadzi do uszkodzenia aparatur fotosyntetycznego i obniżenia wydajności fotosyntezy [fotoinhibacja]. Rośliny wykształciły szereg mechanizmów chroniących je przed fotooksydacją, lecz tak czy siak to nie pomaga do końca..
Moim zdaniem lepiej zapewnić roślinom optymalną ilość światła i nie przesadzać, ponieważ może się to skończyć zle i wtedy nawet najlepsze warunki nie pomogą. Jestem pod wrażeniem niektórych rolników, że wystawiają swoje konopie na takie natężenie i stosują kilkaset "W" za dużo, aby uzyskać masakryczne zbiory, lecz to nie dla mnie.
Edit: Shakira zdążył pierwszy... hehehehe.. :nuts: :-D
Pozdrawiam wszystkich serdecznie.
powierzchnia 0,5 m, czy HPS 250 to nie będzie za dużo? Albo - czy do osprzętu od 250 da się wcisnąć 150?
zagubiony w czasie i przestrzeni
nic nie wiem
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_artykul_skrot/221176_r2_940.jpg)
Alkohol zabija 82 osoby dziennie. "W Radomiu jest więcej monopolowych niż w całej Szwecji"
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/cognitivemarijuana.jpg)
Długotrwałe używanie marihuany może mieć wpływ na zdolności poznawcze
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/3-446297.jpg)
1,3 tony kokainy przejęte dzięki współpracy służb z Polski, Hiszpanii i Francji
Efektem działań CBŚP, francuskiej Służby Celnej i hiszpańskiej Policji Narodowej, we współpracy z Europolem, było przejęcie ogromnej ilości kokainy na terenie Francji i Hiszpanii, która docelowo miała trafić na czarny rynek Niemiec, Polski, Niderlandów i Wielkiej Brytanii. W ramach działań skontrolowano dwie ciężarówki z Polski i zatrzymano polskiego obywatela.
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_news_skrot/petru.jpg)
Ryszard Petru ma już projekt depenalizacji marihuany. Znamy szczegóły
Dopuszczenie posiadania do 15 gramów suszu lub jednego krzaka konopi na własny użytek – to propozycja, którą przedstawi zespół parlamentarny tworzony przez posłów koalicji. Dotarliśmy do szczegółów projektu, które potwierdzają nasze wcześniejsze ustalenia.
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_news_skrot/image-1-1038x692.png)
Największa w historii analiza potwierdza: marihuana skuteczna w leczeniu objawów nowotworowych
W ciągu ostatnich miesięcy świat nauki zyskał dostęp do największej metaanalizy dotyczącej zastosowania marihuany w terapii nowotworów, przeprowadzonej przez Whole Health Oncology Institute we współpracy z The Chopra Foundation i opublikowanej w prestiżowym czasopiśmie Frontiers in Oncology. Wyniki są jednoznaczne – istnieje przytłaczający konsensus naukowy, że medyczna marihuana skutecznie łagodzi objawy choroby nowotworowej i poprawia jakość życia pacjentów.