Dział poświęcony tematowi kontroli recept lekarskich u farmaceuty.
ODPOWIEDZ
Posty: 13 • Strona 1 z 2
  • 2932 / 243 / 0
Siema, kiedyś czytałem na wiki (Polskiej), że metamizol został wycofany z obrotu aptecznego w Polsce w 2009r z powodu mogących wystąpić powikłań, chyba chodziło o agranulocytozę albo coś podobnego (jakaś choroba krwi i wpływ na nerki). Ostatnio widziałem go w aptece (jakieś czerwone pudełko na wystawie przy kasie z napisem Metamizol i mnie to zaciekawiło, stąd ten drobny research). Teraz patrzę nawet na webarchive i tego za bardzo nie mogę znaleźć, ale pod koniec roku czytałem o tym (na wiki, nie webarchive) i było wyraźnie napisane: "Lek został wycofany z obrotu w Polsce w 2009r", a wyniki z webarchive pokazują co innego.

O co tu chodzi ?
Dawny nick: tur3k
  • 4894 / 853 / 0
Wychodzi na to że u nas on nigdy nie był zakazany. Swoją drogą to nie wiedziałbym że to zarlem kiedykolwiek gdybym nie przeczytał że pyralgina to metamizol. Moja opinia taka że to bardzo dobry lek przeciwbólowy ale na szczęście nie brałem tego dużo tylko kilka razy jedna tabletkę pyralginy.

https://www.medonet.pl/leki-od-a-do-z/b ... ed&utm_v=2
Uwaga! Użytkownik F6mGCrx3 nie jest już aktywny na hyperrealu. Nie odpowie na próbę kontaktu, ani nie przeczyta odpowiedzi na post.
  • 400 / 155 / 0
31 lipca 2024Amunicja pisze:
O co tu chodzi ?
Lek nigdy nie był wycofany. Jedynie może jakieś pojedyncze partie, ale sama substancja jest cały czas dostęona.
  • 2932 / 243 / 0
To dlaczego na wikipedii jeszcze w grudniu zeszłego roku pisało inaczej ? I nie, nie pomyliło mi się z obecnym przypisem na dole. Pisało to jasno i wyraźnie w połowie opisu o tej substancji.
Dawny nick: tur3k
  • 324 / 54 / 3
@Amunicja a sprawdzałeś logi artykułu na wikipedii? Nie wiem czy do tego nie trzeba mieć konta, ja się w to bawiłem kilka lat temu i już nie pamiętam tak dobrze, ale chyba jest taka opcja nadal
  • 2932 / 243 / 0
Nie, nie bawiłem się w to nigdy. Jak ktoś to ogarnia to może sprawdzić - zima zeszłego roku, na 100% było tak napisane.
Dawny nick: tur3k
  • 324 / 54 / 3
@Amunicja Sprawdziłem wersje z 19 stycznia 2023 i 4 grudnia 2023. Muszę Cię zmartwić, bo nie znalazłem tego o czym pisałeś, dodatkowo już wtedy istniał dział "preparaty zarejestrowane w Polsce", co by wykluczało, że został wycofany w 2009 w Polsce. Z tym rokiem jest tylko ta uwaga, o której pisałeś.
  • 2932 / 243 / 0
Dziwne, może czytaliśmy inna wikipedię ;) Co jak co - ale pamięć mam dobrą, więc może mogłem pomylić się jedynie o rok wstecz za mało tym podaniem daty, ale nic więcej.
Dawny nick: tur3k
  • 400 / 155 / 0
@Amunicja lek nie był na pewno wycofany nigdy w PL, poza jakimiś partiami z błedami przy produkcji co się zdarza przy wielu lekach. Pracuję w ochronie zdrowia i metamizol jest często używany w każdej postaci i nie było sytuacji, żeby lek nie był dostępny z powodu wycofania z obrotu.
  • 4894 / 853 / 0
Dlaczego w ogóle dyskutujemy o metamizolu? Przecież to w żaden sposób nie dziala psychoaktywnie.
Uwaga! Użytkownik F6mGCrx3 nie jest już aktywny na hyperrealu. Nie odpowie na próbę kontaktu, ani nie przeczyta odpowiedzi na post.
ODPOWIEDZ
Posty: 13 • Strona 1 z 2
Newsy
[img]
Palenie papierosów uszkadza cement. W zębach pozostają trwałe ślady po nałogu

Zęby składają się z trzech zasadniczych warstw: szkliwa, zębiny i cementu. Ten ostatni pokrywa korzeń i budową przypomina kość. Układa się on w charakterystyczne pierścienie, podobne do pierścieni drzew, które rosną z każdym rokiem. Naukowcy z Northumbria University chcieli sprawdzić, czy cement można wykorzystać w medycynie sądowej, na przykład do określania wieku ofiar przestępstw lub katastrof. I odkryli, że palenie papierosów pozostawia w cemencie trwałe ślady.

[img]
Rozbita grupa narkotykowa. Marcin K. odpowie za handel heroiną i kokainą wartą miliony

Przed Sądem Okręgowym w Gdańsku stanie mężczyzna oskarżony o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się międzynarodowym obrotem heroiną i kokainą oraz praniem pieniędzy. Śledztwo w tej sprawie, pod nadzorem prokuratora Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, prowadzili funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji w Gdańsku.

[img]
DNA w powietrzu. Wykrywają tak narkotyki i patogeny

Przełomowe badanie naukowców z Uniwersytetu Florydy wykazało, że środowiskowe DNA (eDNA) zasysane prosto z powietrza może dostarczyć szczegółowych informacji o otaczającym nas świecie. Od identyfikacji zagrożonych gatunków i śledzenia ludzkich patogenów, po wykrywanie alergenów i nielegalnych substancji.