Uwaga! Dział zawiera wątki na temat chorób, gdzie osoby dotknięte daną chorobą mogą dyskutować o szczególnych dla siebie problemach!
Nie jest to dział, w którym właściwe są wątki "czy XYZ powoduje ABC-emię" – takie pytania należy kierować do działu/wątku o substancji XYZ!
Nie doszukałem się tematu, w którym poruszany jest bezpośrednio temat steroidów.
Na początek wstęp do tematu.
Kortykosteroidy (glikokortykoidy, glikokortykosterydy, glikokortykosteroidy, kortykosterydy) – hormony steroidowe produkowane w warstwach pasmowatej i siatkowatej kory nadnerczy (głównie pasmowatej) pod wpływem ACTH, które regulują przemiany białek, węglowodanów i tłuszczów. Zalicza się do nich: kortyzol, kortykosteron, kortyzon.
Generalnie przyjmowanie kortykosteroidów łączy się z produkcją kortyzolu. Co za tym idzie, długotrwała kuracja powoduje zanik nadnerczy dlatego konieczne jest stopniowe schodzenie z dawek. Leki te są bardzo pomocne przy łagodzeniu stanów zapalnych, należy pamiętać że leczą jedynie skutek - maskując rzeczywistą przyczynę.
Są ogromną ulgą dla wszelkiego rodzaju chorób skóry tj. łuszczyca czy atopia.
Przyjmowane w młodym wieku upośledzają wzrost, powodują otyłość i gromadzenie tkanki tłuszczowej na karku (Zespól Cushinga).
Od siebie dodam że poprawiły jakość mojego życia - nie swędzi mnie całe ciało. Znowu mogę się skupić i robić to na co mam ochotę.
Aktualnie przyjmuje codziennie Metyloprednizol i chciałbym wiedzieć dla siebie jak i ogólnie:
Jak wyglądają interakcje kortykosteroidów z innymi substancjami?
Czy same w sobie są toksyczne? Jeśli tak to jakie narządy obrywają najbardziej.
Na co należy zwrócić uwagę?
Czy alkohol i prednizol to rozsądne połączenie? (realne zagrożenie)?
https://hyperreal.info/talk/viewtopic.php?t=77897&start=700
Mile widziane krótkie uzasadnienie.
@belly PS.duża dawka sterydy nie zahamuje reakcji alergicznej uwierz mi bylem leczony tego typem leków i one wręcz nasilają reakcje alergiczne .. !
@ozannaa akurat ( encorton -prednolison ) nie tylko zjeżdżają nerki ale i cały organizm dostaje bardzo po dupie ..
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/mozg-jointy-1000.png)
„Tysiąc jointów później” – co naprawdę dzieje się z mózgiem stałego palacza marihuany?
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_artykul_skrot/poldrugs.jpg)
Marihuana najczęściej używaną substancją psychoaktywną w Polsce po alkoholu, kofeinie i nikotynie
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/jurekpatryk.jpg)
Ćpali po 96 godzin, żeby cokolwiek poczuć. Fragment mocnego reportażu Patryka Jurka
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_news_skrot/mozgnastolatka.png)
THC i rozwój mózgu nastolatków – co pokazują najnowsze badania?
Używanie marihuany może prowadzić do ścieńczenia kory mózgowej u nastolatków – wynika z najnowszego badania prowadzonego przez Gracielę Piñeyro i Tomáša Pausa, naukowców z CHU Sainte-Justine oraz profesorów Wydziału Medycznego Uniwersytetu w Montrealu. Współpraca dwóch laboratoriów badawczych, korzystających z uzupełniających się podejść, wykazała, że THC – czyli tetrahydrokannabinol, substancja aktywna w konopiach – powoduje kurczenie się arborescencji dendrytycznej, czyli „sieci anten” neuronów, które odgrywają kluczową rolę w komunikacji między nimi. Skutkuje to zanikiem (atrofią) pewnych obszarów kory mózgowej – co jest szczególnie niepokojące w wieku, w którym mózg się rozwija.
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_news_skrot/fabrykaklefedronu.jpg)
Kieleccy policjanci zlikwidowali fabrykę klefedronu w powiecie sandomierskim
W minioną środę kieleccy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości narkotykowej współpracując z Biurem Kryminalnym Komendy Głównej Policji oraz kontrterrorystami z Kielc i Radomia przeprowadzili realizację, która doprowadziła do likwidacji dużej, fabryki produkującej klefedron. W sprawie zatrzymano 32 – latka, który najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie.
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_news_skrot/rcps_konferencja_mis05304.jpg)
Nastolatki z województwa łódzkiego najrzadziej w Polsce sięgają po używki
Nastolatki z województwa łódzkiego rzadziej, niż ich rówieśnicy w innych częściach Polski, sięgają po alkohol i narkotyki. Wynika to z najnowszych badań przeprowadzonych na zlecenie Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi. Wyniki zaprezentowano w Międzynarodowym Dniu Zapobiegania Narkomanii.