Leki przeciwdepresyjne, tymoleptyki - SSRI, SNRI, iMAO, TLPD i inne
Zobacz też: Wikipedia
ODPOWIEDZ
Posty: 49 • Strona 2 z 5
  • 296 / 35 / 0
@Elendil89 sertralina mega jest na lęki ale w dawkach 100+

Elendil wszystkiego najlepszego Ci życzę bo widzę jak szukasz pomocy gdzie się da, zdrowia chlopie jeszcze będzie wszystko dobrze!
Pozdrawiam
  • 203 / 25 / 0
Bazując na moich doświadczeniach uważam, że sertralina ma najlepszy stosunek poprawy zaburzeń lękowo-depresyjnych w odniesieniu do sedacji. Dobrze mi się przy niej pracuję umysłowo.

Natomiast uboki paro na początku bardzo ciężko znieść, jej profil jest bardzo sedujący, ale działa wybitnie przeciwlękowo- koniec końców postawiłem więc na nią i lęki w znacznym stopniu ustąpiły
  • 548 / 54 / 0
21 sierpnia 2020Elendil89 pisze:
@zaqzax Mam silną depresje , lęk uogólniony, lęk z napadami paniki oraz zok .

Biorę paro ale pogłębia mi anhedonie i myślę o esci .
Esci to konkretny zamulacz i cukierki dla dzieci. sertralina najleszy antydepresant ( a brałem wiele) , ale tylko w dawkach 150-200, mniejszymi szkoda mordy smrodzić. A paro to nie wiele powiem, brałem od 20-100 mg i do dziś się zastanawiam gdzie ten antylęk. Może poproś dodatkowo o pregabaline na lęk. Na mój lęk uogólniony poradził sobie zestaw sertralina 200mg + pregabalina 300mg x2. Moim zdaniem zamulacze esci i paro nie są dla ciebie.
  • 501 / 18 / 0
A po co mi pobudzacze ? Chce być spokojny . Ja nie pracuje bo nie mogę.
  • 1 / / 0
sertralina w moim przypadku to strzał w dziesiątkę po 6 latach walki i próby dobrania odpowiedniej substancji, która by mnie nie rozbrajała psychicznie na wszelkie możliwe sposoby. Natomiast paroksetyna to moja największa zmora. Bardzo zle się po niej czułam, im dłużej brałam tym gorzej było (prawie 8 miesięcy), po tym czasie nagle zaczelam odczuwać dziwne pobudzenie, leki, skurcze mięśni, uczucie dezorientacji, brak możliwości skupienia się, bóle głowy i brak apetytu. Było to na tyle silne ze nie mogłam funkcjonować na co dzień. Generalnie dowiedziałam się potem od innego lekarza, ze paroksetyna wywołuje dużo efektów ubocznych u kobiet i raczej poleca się ja wyłącznie dla mężczyzn. Nie wiem ile prawdy w tym stwierdzeniu, bo wiadomo, każdy z nas jest inny, ale dla mnie ta substancja była czystym piekłem. Nie mówiąc o odstawieniu, które trwało w nieskończoność.
sertralina jest bardzo przyjemna, biorę już ja ponad pół roku i niezmiennie jest tak samo dobrze z moim zdrowiem psychicznym jak i fizycznym. Co więcej, pomaga trochę na moja fobie społeczna. Jestem bardziej otwarta i mniej boje się rozmów z obcymi np. wcześniej wyjście do zabki po wodę było wyzwaniem bo trzeba zamienić dwa słowa ze sprzedawca, a teraz czuje większy luz w tych sprawach. Ogólnie bardzo polecam!
  • 1277 / 129 / 0
paroksetyna plusy solidne działanie przeciwlękowe czasami sedujące dobre działanie na fobie społeczną zależne od dawki taki profil działania odpowiada mi jak najbardziej, paroksetynę brałem kilkanaście lat.

sertralina niezły lek ale trochę za bardzo mnie nakręcała , aczkolwiek nie tak silnie jak fluoksetyna, czy wenfla lepszy wpływ na libido, natomiast czym większa dawka tym gorsze libido, dlatego leciałem sobie na niżowych dawkach 50-75mg . efekt przeciwdepresyjny porównywalny obu leków, ale wybieram paroksetynę.
  • 225 / 56 / 16
sertralinę biorę już 3 miesiące i jak dla mnie jest ona strzałem w dziesiątkę.

Plusy:
- dobre działanie przeciwdepresyjne, wraca chęć do życia (rano już nie żałuję, że się obudziłam),
- brak stresu, fobia społeczna pokonana,
- brak nadmiernego wstydu, który wcześniej mi towarzyszył,
- wzrost samooceny, poczucia własnej wartości i pewności siebie,
- większa motywacja to działania (lek ma pewne działanie stymulujące),
- brak objawów PMS ze strony psychiki i generalnie lepiej znoszona miesiączka,
- brak skrzepów menstruacyjnych (wcześniej było ich dużo).

Minusy:
- na początku pojawiał się lekki jadłowstręt, oraz zwiększona potliwość, ale te objawy minęły po jakim tygodniu,
- kilka razy, również na początku pojawił się ból głowy,
- ze dwa razy w początkowej fazie stosowania zdarzyło się szybsze bicie serca,
- zaburzenia ze strony końcowych odcinków układu pokarmowego utrzymują się niestety w pewnym stopniu aż do teraz,
- z powodu hamowania agregacji płytek krwi lek w pewnym stopniu zapobiega udarom niedokrwiennym mózgu, zawałom oraz zatorom, jednak z tego samego powodu łatwiej o siniaki i obfitsze aniżeli zwykle krwawienia z ran.

paroksetyny nigdy nie brałam, więc niestety z własnej praktyki nic nie powiem.
I alone have known all shades of the horror.
I am the pit without sun, where blind beasts dwell. 
  • 1611 / 1024 / 7
Do minusów sertraliny wrzuciłabym jeszcze (z mojego doświadczenia):
* drżenie rąk
* znacznie powiększone źrenice, jak i szklane oczy
* problemy z zasypianiem
* skurcze/skręty kończyn dolnych, wybudzające ze snu
* utrata wagi

Są to ogólnikowe objawy zauważone podczas całego leczenia, zwłaszcza przy zwiększeniu dawki w późniejszym okresie. Wypunktowane może brzmieć zniechęcająco, jednakże warto przetrwać wszelakie uboki, jeśli w zamian otrzymamy spokój na tle psychicznym.

sertralina wypchnęła mnie z gniazda ciężkiej depresji, niczym orlica swoje młode, aby nauczyć je latać.

Z bardzo zamkniętego (fakt faktem, wtedy bardzo młodego) człeka, który drży na samą myśl o załatwianiu jakiejkolwiek, nawet błahej sprawy uczyniła ze mną normalną, otwartą dziewczynę, którą zresztą byłam wcześniej, zanim zaczął się cały cyrk.
Napady lęku ustąpiły, zaczęłam pracować co wcześniej było awykonalne, tym bardziej że moja pierwsza praca wymagała kontaktu z ludźmi all day long, a wtedy najchętniej zamknęłabym się w szafie i unikała kontaktu z kimkolwiek. Później nie sprawiało mi to już żadnego problemu, przywykłam i cieszyłam się życiem.

Jestem bardzo ciekawa jak wyglądałoby moje życie, gdybym się w porę nie obudziła z letargu i nie poprosiła (tak, sama) psychiatrę o pomoc.
Co prawda nie trafiłam na sertralinę od razu, wcześniej miałam próby z innymi antydepresantami, które uczyniły ze mnie śpiące całymi dniami warzywo.
Ave sertralina! 😉 Do paroksetyny nie doszłam, i obym nigdy już nie musiała się znowu w tym wszystkim babrać i przekonywać co jest lepsze. Od 10 lat odpukać problem nie powrócił.
  • 548 / 54 / 0
Długo już bierzesz sertraline?
  • 4894 / 853 / 0
Czytaj ze zrozumieniem. Od 10lat nie bierze.
Uwaga! Użytkownik F6mGCrx3 nie jest już aktywny na hyperrealu. Nie odpowie na próbę kontaktu, ani nie przeczyta odpowiedzi na post.
ODPOWIEDZ
Posty: 49 • Strona 2 z 5
NarkoMemy dodaj swój
[mem]
Artykuły
Newsy
[img]
Alkohol a rak: Każdy łyk może zwiększać ryzyko nowotworów

Alkohol jest jednym z najczęstszych czynników ryzyka rozwoju raka, odpowiedzialnym za około 100 tys. przypadków rocznie w USA. Naukowcy odkrywają coraz więcej mechanizmów, przez które alkohol uszkadza komórki i przyczynia się do powstawania guzów. Choć spożycie alkoholu jest powszechne, niewielu z nas zdaje sobie sprawę z powiązania między alkoholem a rakiem.

[img]
Prof. Marcin Wojnar o alkoholach 0%: Piwo bezalkoholowe podtrzymuje mechanizmy uzależnienia

Coraz więcej osób sięga po piwo bezalkoholowe, wierząc, że to zdrowy wybór. Czy na pewno? Prof. Marcin Wojnar tłumaczy, dlaczego „zerówki” mogą być poważnym zagrożeniem – zapraszamy do przeczytania wywiadu.

[img]
CBŚP uderza w gang powiązany z pseudokibicami. Zabezpieczono ponad 100 kg narkotyków

Policjanci CBŚP z Rzeszowa po raz kolejny uderzyli w zorganizowaną grupę przestępczą wywodzącą się ze środowiska pseudokibiców. W trakcie akcji przeprowadzonej na terenie Rzeszowa zatrzymano dwóch 30-latków, powiązanych z jednym z lokalnych klubów piłkarskich.