Bupropion


Klasyfikacja podstawowa

Metka substancji

Wzór chemiczny

[] CC(C(=O)C1=CC(=CC=C1)Cl)NC(C)(C)C

Nazwa generyczna

Zyban, Wellbutrin

Inne nazwy substancji

N-tert-butylo-meta-chlorokatynon, 2-([1,1-dimetyloetyl]amino)-1-(3-chlorofenylo)-propan-1-on


Wikipedia

Na polskiej Wikipedii substancji poświęcona jest strona: https://pl.wikipedia.org/wiki/bupropion

Informacje ogólne

Opracowania naukowe

Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją

Otrzymywanie / pozyskiwanie

1 gram (5.9mmol) m-chloropropiofenonu rozpuszczono w 5ml chlorku metylenu w 50ml okrągłodennej kolbie. Dodano kilka kropli, mieszając, 1M r-ru bromu w chlorku metylenu i krótko ogrzano do zapoczątkowania reakcji (zmiana barwy r-ru bromu). Kolbę umieszczono w łaźni z lodem i dodano, wkraplając 6ml (6mmol) bromu. Chlorek metylenu usunięto przez destylację, po czym dodano 5ml t-butyloaminy i 5ml NMP, po czym ogrzano do 50-60C w łaźni wodnej, mieszając w tej temperaturze przez 10 minut. Zawartość kolby przeniesiono do rozdzielacza, dodano 25ml wody i ekstrahowano trzykrotnie 25ml porcjami eteru. Połączono otrzymane r-ry w terze, przemyto 25ml wody i wysuszono nad bezwodnym K2CO3, po czym przeniesiono do zlewki ustawionej w łaźni z lodem do ochłodzenia. Następnie wkroplono mieszaninę 20/100 v/v stęż. HCl w izopropanolu, mieszając przy tym, dopóki zawartość nie zmieniła pH na kwasowy (sprawdzane papierkami wskaźnikowymi). Otrzymane kryształy były chlorowodorkiem bupropionu. Zebrano je, przemyto eterem i wysuszono.

Uwaga! Synteza powinna być przeprowadzona pod wyciągiem. Brom jest żrący i toksyczny. Chlorek metylenu jest toksyczny i prawdopodobnie karcynogenny, t-bytuloamina jest toksyczna. Eter jest bardzo łatwopalny.

Zastosowanie

Zastosowanie medyczne

Bupropion jest stosowany w medycynie w leczeniu depresji (zwłaszcza z zahamowaniem psychoruchowym) - preparat Wellbutrin, leczeniu nikotynizmu - preparat Zyban oraz otyłości (w połączeniu z naltreksonem jako środek hamujący łaknienie) - preparat Mysimba.

Zastosowanie rekreacyjne

Rekreacyjnie bupropion bywa stosowany jako środek stymulujący, poprawiający koncentrację i skupienie (przeważnie w dawkach przekraczających lecznicze).

Inne zastosowania

Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia

Najczęściej podawany doustnie. Dostępne na rynku są tabletki o przedłużonym uwalnianiu. Dawkowanie zależy od wskazania i przeważnie mieści się w zakresie od 150 do 300 mg, jednak w leczeniu otyłości stosowane dawki bywają mniejsze. Głównym niebezpieczeństwem przy stosowaniu bupropionu jest obniżenie progu drgawkowego, rosnące wraz ze wzrostem dawki. Z tego względu substancji powinny unikać osoby cierpiące na epilepsję. Jak inne środki noradrenergiczne, bupropion może również powodować zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi, przyspieszenie akcji serca, a niekiedy zaburzenia rytmu.

Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu

Chemia i farmakologia substancji

Uzależnienie i sposoby jego leczenia

Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help

Status prawny w poszczególnych krajach

Polska

Pamiętaj! Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html

Substancja nieklasyfikowana przepisami Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, dostępna w aptekach wyłącznie na receptę.

Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym

NDRI: Bupropion (Wellbutrin, Zyban)- Wątek ogólny

Leki przeciwdepresyjne, tymoleptyki - SSRI, SNRI, iMAO, TLPD i inne
Zobacz też: Wikipedia

Moderator: Leki

Posty: 1339 Strona 1 z 134
Rejestracja: 2006
Użytkownik nieaktywny
  • 850 / 11 / 0


[ Grafika zewnętrzna - wgrywaj jako załącznik aby była widoczna bezpośrednio ]
N-tert-butylo-meta-chlorokatynon, 2-([1',1'-dimetyloetyl]amino)-1-(3"-chlorofenylo)-propan-1-on
http://pl.wikipedia.org/wiki/Bupropion
alternatywny wątek: 3-CBP w dziale Beta-ketony

Niby atypowy antydepresant, ale o teoretycznie dosyć ciekawym działaniu.

Brał może ktoś? Miksował z czymś? Wszelkie info mile widziane.
Ostatnio zmieniony 07 września 2018 przez misspill, łącznie zmieniany 2 razy.

 

Rejestracja: 2007
  • 333 / 2 / 0


To chyba dosc drogie jest?

Edit:Zyban 150 mg, 60 tabletek kosztuje chyba 240 zl. Myle sie?
Edit:Wellbutrin 150 mg, 30 tabletek kosztuje chyba ponad 50 zl. W sumie mozna przetestowac. Zobaczymy, moze sie kiedys skusze.
Ostatnio zmieniony 28 grudnia 2007 przez benzodxm, łącznie zmieniany 2 razy.

Organizatorzy imprez opisują najdziwniejsze sposoby szmuglowania na nie narkotyków

Jeśli jest jakaś zasada, która nagminnie łamana jest we wszystkich klubach, barach i na festiwalach muzycznych, z pewnością będzie nią ta dotycząca narkotyków i zakazu i ich wnoszenia...

Policyjny dron odnalazł plantację marihuany ukrytą na dachu (+zdjęcia)

Nielegalna uprawa była dobrze ukryta. Można ją było dostrzec jedynie z powietrza...

 

Rejestracja: 2006
  • 15 / / 0


Hmmmm juz o tym kiedys kiedys bylo... Czesc gwardi wroclawskiej miala okazje ztestowac moje zapasy zybanu. Ogolnie nic ciekawego... samo w sobie nie daje za bardzo nic. Nadaje sie za to calkiem sensowanie do mixow, acz ze wzgledu na to ze malo kto testowal to z poszczegolnymi rzeczami jest to pewna loteria. W moim przypadku niebezpiecznie dlugo przedluzylo faze po DXM'ie jak jeszcze mialem sile to lykac. A tak ogolnie to wciskalimy to z wszystkim od kody przez barbiturany po antydepresanty. Mozna mieszac i daje to rozne magiczne efekty sao w sobie sie raczej nie nadaje. Innymi slowy sa lepsze rzeczy od tego.

No chyba ze rzucasz palenie :D To nawet moze pomoc.

Aczkolwiek jest pieronsko drogie :/

 

Rejestracja: 2007
Użytkownik nieaktywny
  • 434 / 1 / 0


Typowy antydepresant. Może też służyć do rzucania palenia.

Jako ciekawostkę podam, że sertralina hamuje o wiele silniej wychwyt zwrotny niż właśnie bupropion. Ale to tylko w dawce 100-200mg.

 

Rejestracja: 2006
Użytkownik nieaktywny
  • 850 / 11 / 0


Ciekawe jak z rzucaniem innych dopaminogennych dragów? Czy zmniejsza chcicę na stymulanty?

 

Rejestracja: 2007
Użytkownik nieaktywny
  • 434 / 1 / 0


lucyper2 pisze:
Ciekawe jak z rzucaniem innych dopaminogennych dragów? Czy zmniejsza chcicę na stymulanty?
Nie wiem, u mnie trochę działa z chęcią na stymulanty sertralina. Jak już wspomniałem blokuje wychwyt zwrotny dopaminy silnej niż bupropion.

Do tego ta cena... Tego bupropionu, u nas w polsce mamy pod nazwą handlową Zyban i na prawdę drogi. Ale ty lucyperze jesteś za granicą i macie tam Wellbutrin SR i możesz spróbować. Jebać stymulanty.

Dodam jeszcze ciekawostkę, że sertralina całkowicie niwieluje u mnie objawy głodu nikotynowego. Mógłbym nie palić, ale cała rzecz leży w uzależnieniu psych. i przyzwyczajeniach (trzymanie peta w gębie albo ręku itp.).

 

oon

Rejestracja: 2007
Użytkownik nieaktywny
  • 83 / 2 / 0


c0deine pisze:
Jako ciekawostkę podam, że sertralina hamuje o wiele silniej wychwyt zwrotny niż właśnie bupropion. Ale to tylko w dawce 100-200mg.
Chciałeś chyba napisać:

Jako ciekawostkę podam, że sertralina hamuje o wiele silniej wychwyt zwrotny DOPAMINY niż właśnie bupropion. Ale to tylko w dawce 100-200mg.

Podobno na ulotce sertraliny w ogóle nie ma informacji, że jest inhibitorem wychwytu zwrotnego dopaminy a ty piszesz, że działa silniej na dopaminę niż bupropion ? Skad takie informacje ?

 

Rejestracja: 2006
Użytkownik nieaktywny
  • 377 / 4 / 0


ja przez dłuższy czas miałem w mojej apteczce kilka tabsów zybanu ale jakoś nie miałem na niego strasznej chęci, po prostu po przeczytaniu informacji na jego temat w necie stwierdziłem ze zostawię to sobie na czarną godzinę bo działanie nie wydaje się byś jakieś rewelacyjne, w końcu Morbid-Thirst to wsunął w trakcie układanie najbardziej kosmicznego miksu na świecie %-D
pozdro

 

Rejestracja: 2007
Użytkownik zbanowany
  • 23 / / 0


oon pisze:
c0deine pisze:
Jako ciekawostkę podam, że sertralina hamuje o wiele silniej wychwyt zwrotny niż właśnie bupropion. Ale to tylko w dawce 100-200mg.
Chciałeś chyba napisać]

Ponieważ Codziu studiuje Farmacje i jest chyba jedyną osobą na forum co ma tyle informacji o lekach. :D (Czy jak sie tam mówi, no na studium chodzi).

 

Rejestracja: 2007
Użytkownik nieaktywny
  • 434 / 1 / 0


Cyt:

"Sertralina silnej hamuje wychwyt zwrotny dopaminy w porównaniu z wieloma powszechnie stosowanymi lekami przeciwdepresyjnymi (bupropion, wenlafaksyna, nefazodon, paroksetyna, norfluoksetyna, nortryptylina, dezipramina)."

Źródło:
http://www.termedia.pl/search_results.p ... ton=Szukaj
Posty: 1339 Strona 1 z 134
Wróć do „Antydepresanty”
Na czacie siedzi 56 uczestników Wejdź na czata

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości