Zaproszenie na wysłuchanie obywatelskie w sprawie medycznej marihuany

Dlaczego nie? Jak ocenił w listopadzie 2014 roku polski Trybunał Konstytucyjny, "brak jest uzasadnienia dla zakazu posiadania marihuany, gdy jest to uzasadnione względami medycznymi, np. leczenia w stanach terminalnych" - i wystąpił do polskiego Sejmu z postanowieniem sygnalizacyjnym wzywając do naprawienia błędu w prawie.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Polska Sieć Polityki Narkotykowej

Komentarz [H]yperreala: 
Zapraszamy!

Odsłony

222

MEDYCZNA MARIHUANA W POLSCE? 

Dlaczego nie? Jak ocenił w listopadzie 2014 roku polski Trybunał Konstytucyjny, "brak jest uzasadnienia dla zakazu posiadania marihuany, gdy jest to uzasadnione względami medycznymi, np. leczenia w stanach terminalnych" - i wystąpił do polskiego Sejmu z postanowieniem sygnalizacyjnym wzywając do naprawienia błędu w prawie. 

Na świecie dyskusja na temat medycznego zastosowania Cannabis i jej przetworów osiąga coraz większy zasięg. Cannabis stosuje się w celu leczenia bądź łagodzenia objawów wielu chorób, takich jak np.: epilepsja, stwardnienie rozsiane, choroby onkologiczne czy AIDS. Polska jest zatem kolejnym krajem, który może rozważyć możliwość leczenia za pomocą substancji zawartych w tej roślinie i pomóc tysiącom pacjentów.

Wicemarszałkini Wanda Nowicka wraz z Polską Siecią Polityki Narkotykowej i Fundacją Krok Po Kroku, organizacją która zajmuje się zarówno polityką narkotykową, jak i obszarem lecznictwa, postanowiła zorganizować wysłuchanie obywatelskie, podczas którego omówione zostanie problematyka aspektów medycznych kannabinoidów oraz możliwości ich stosowania w Polsce

***
Temat wysłuchania: ZDROWIE CZY WIĘZIENIE? MEDYCZNA MARIHUANA W POLSCE.
Termin: 9 czerwca o godzinie 12:00
Adres:  sala nr 102
Sejm RP

Program:
12:00 – 12:10 Wanda Nowicka, otwarcie spotkania
12:10 – 12:25 dr Marek Bachański, doświadczenia w stosowaniu kannabonoidów w Centrum Zdrowia Dziecka
12:25 – 12:40 Dorota Gudaniec, mama Maxa, 5-letniego pacjenta leczonego medyczną marihuaną z lekoopornej padaczki
12:40 – 12:55 dr Marek Balicki, komentarz i przedstawienie propozycji rozwiązania problemu w kontekście zmiany prawa
12:55 -13:10 prof. Wiktor Osiatyński, komentarz / kontekst prawny
13:10 – 13:20 Agnieszka Sieniawska, propozycje rozwiązań legislacyjnych
13:20 – 13:30 dr Dorota Rogowska – Szadkowska, leczenie medyczną marihuaną - schorzenia
13:30 – 13:40 Jakub Gajewski, wice-prezes Wolnych Konopi, zatrzymany za posiadanie oleju z konopi
13:40 – 13:45 Wanda Nowicka, komentarz i otwarcie dyskusji
13:45– 14:00 Dyskusja i zamknięcie spotkania

DODATKOWE INFORMACJE:
Medyczna marihuana znajduje szerokie zastosowanie w leczeniu bądź łagodzeniu objawów licznych chorób i schorzeń:
Ø  Układu oddechowego - np. astmy, ponieważ zwiększa przepustowości dróg oddechowych.
Ø  Chorób oczu - jak jaskra,  obniża bowiem ciśnienie płynu śródgałkowego.
Ø  Układu pokarmowego - kanabinoidy mogą służyć jako środki pobudzające apetyt, np. u osób cierpiących na anoreksję. Mają także działanie przeciwwymiotne, mogą więc być pomocne przy dolegliwościach takich jak nudności spowodowane chemioterapią. Lek może również pomóc przy podobnych problemach w leczeniu objawów u pacjentów z AIDS.
Ø  Problemy neurologiczne – przede wszystkim łagodzi odczucia bólowe. Ponadto, jest pomocna pacjentom cierpiącym na stwardnienie rozsiane (SM), chorobę Alzheimera, stwardnienie zanikowe boczne (ALS) i padaczkę: działanie przeciwdrgawkowe kanabinoidów opisano już w 1975. Sugerowano ich stosowanie np. u dzieci z padaczką lekooporną.

Światowa Organizacja Zdrowia o cannabis:


Światowa Organizacja Zdrowia opisując działanie i wpływ Cannabis na organizm ludzki podkreśla zarówno szkody, jakie mogą wynikać z nadużywania marihuany i haszyszu jak uzależnienie, jak i możliwości zastosowania Cannabis we współczesnej medycynie. „Terapeutyczne działanie kannabinoidów wykazano w kilku kontrolowanych badaniach – na przykład, w stosowaniu ich przy leczeniu nudności i wymiotów, występujących w zaawansowanych stadiach choroby, takich jak choroby nowotworowe i AIDS.”

Eksperci WHO podkreślają także, że „Dronabinol (tetrahydrokannabinol) jest lekiem dostępnym na receptę od ponad dekady w USA”. Zwracają też uwagę na inne zastosowania terapeutyczne kanabinoidów, które znaleźć można w „leczeniu astmy i jaskry, używaniu ich jako lek przeciwdepresyjny czy pobudzający apetyt oraz przeciwdrgawkowy”.

Ponieważ zastosowanie Cannabis we współczesnej medycynie jest ciągle utrudnione z uwagi na fakt, że w wielu krajach świata posiadanie tej substancji jest karane, Światowa Organizacja zdrowia jest zdania, że „badania w tej dziedzinie powinny być kontynuowane” .
http://www.who.int/substance_abuse/facts/cannabis/en/

Dr Marek Balicki – były Minister Zdrowia:
„Zakaz stosowania marihuany w celach leczniczych w Polsce jest niezgodny z Konstytucją. Jeśli są przesłanki do tego, żeby jakąś substancję czy produkt pochodzenia roślinnego stosować do celów leczniczych, to państwo nie ma uprawnień do wprowadzania zakazu. Może jedynie wprowadzać jakieś ograniczenia, jak to zresztą dzieje się w przypadku leków. Nieludzkie jest, kiedy państwo zakazuje stosować substancję, która ma potwierdzone znaczenie terapeutyczne w wielu chorobach.”


KONTAKT: a.sieniawska@o2.pl

Oceń treść:

Average: 5.5 (2 votes)
Zajawki z NeuroGroove
  • 1P-LSD
  • Przeżycie mistyczne

SET: Borykałem się wtedy z depresją i lękiem społecznym. Ale wiedziałem czego oczekuję i byłem w dobrym nastroju. Był to mój 2 lub 3 raz. Ogólnie tripy traktowałem trochę jako kurację (skuteczną, warto dodać, bo dzisiaj - niecałe pół roku później - depresja już prawie odeszła). SETTINGS: Przyjemny dzień, wczesna wiosna. Byłem sam w domu, który dzielę z drugą połówką i paroma przypadkowymi osobami. Wszyscy byli w pracy, więc miałem dwa piętra do dyspozycji.

Wygląda na to, że mój raport będzie pierwszym po 1P-LSD. Niby 150 ug to niewiele, ale ta substancja działa krócej i intensywniej niż jej sławna kuzynka.


Jak zawsze nagrałem swoja podróż; a przynajmniej jej część, zachowując około 40 minut audio i wideo. Wszystkie teksty w cudzysłowach pochodzą z nagrania i, zgodnie z najlepszymi zasadami gonzo dziennikarstwa, są bliskie oryginału, ale bliższe idei. Jak zresztą cały raport.

  • Heimia salicifolia

Nazwa substancji: Sinicuichi / Sun Opener / Heimia salicifolia



Poziom doświadczenia użytkownika: mj, haszysz, gałka muszkatołowa, dxm, efedryna, amfetamina, lsa, absynt (domowy, a jakże:)), salvia divinorum, mdma, mnóstwo różnych ziółek, które albo nie działały (np. kanna) albo działały za słabo by uznać je za narkotyk (np. chmiel, marihuanilla).

  • Grzyby halucynogenne

Uwagi wstępne

  • Szałwia Wieszcza

Ten trip raport jest kontynuacja trip raportu "Tragedia mojego życia". Poprzednie przeżycie, które opisałem w tamtym tripie było zdecydowanie negatywne. Oczywiście nie mogłem tego tak zostawić. Nie ma nic fajnego w dostaniu w mordę i nie oddaniu. Zadra drażniła mnie za paznokciem. Oczywiście bałem się, że scenariusz może sie powtórzyć, jednocześnie wierzyłem, że nie może być tak, że znów horror pojawi sie mojej psychice.

randomness