REKLAMA
Zanim wpadną w nałóg

Eksperymentalny program terapii uzależnień

Anonim

Kategorie

Źródło

Gazeta Wrocławska

Odsłony

3990

We Wrocławiu ruszył wczoraj Oddział Dzienny Terapii Uzależnień dla młodzieży.- Będziemy leczyć wykorzystując zalety naszych pacjentów - zapowiada Andrzej Turek, kierownik oddziału.

Placówka powstała przy Wojewódzkim Ośrodku Terapii Uzależnień i Współuzależnienia. Terapeuci przyjęli w niej wczoraj pierwszych dwóch pacjentów.

- Miało przyjść sześciu, ale niełatwo zerwać z piciem. Oni wiedzą, że mogą zacząć terapię dopiero wtedy, gdy przestaną pić - mówi Andrzej Gabiński, pedagog.

Wczoraj na terapię zgłosiła się Anna i Marek. Oboje mają 20 lat. Piją od ponad sześciu. - Próbowałem wszystkiego oprócz denaturatu. Mam dwa wyroki w zawieszeniu. Jestem tu, bo chcę skończyć z piciem - mówi chłopak. Anna przez ostatnie miesiące piła do lustra. Ma depresję i stany lękowe. Mówi, że ten oddział, to dla niej ostatnia szansa.

Terapeuci realizują z nimi eksperymentalny program.

- Będziemy diagnozować młodych ludzi na podstawie ich zalet. Ich zainteresowania i zdolności mogą pomóc na wyrwanie się z picia - uważa Gabiński. Oddział będzie pomagał ludziom w wieku 15-21 lat, którzy nadużywają alkoholu. Pomoc dostaną także rodziny pijących małolatów.

- Bez tego ta terapia nie miałaby sensu. Dzieciak, który przestanie pić musi mieć wsparcie w rodzinie - uważa Andrzej Turek. Na terapii młodzież będzie spędzała kilka godzin dziennie. W dwóch grupach leczyć się będzie po osiem osób. Jeżeli pomysł na terapię się sprawdzi, oddział podpisze umowę z NFZ i w przyszłym roku przyjmie na leczenie więcej osób.

Na pomysł założenia oddziału dla młodzieży z problemami alkoholowymi wpadli terapeuci. którzy do tej pory pomagali dorosłym alkoholikom.

- Często zgłaszali sie do nas po pomoc młodzi ludzie, ale my mieliśmy programy tylko dla dorosłych - mówi Andrzej Gabski. Aby pomagać pijącej młodzieży wrocławski oddział skorzystał z doświadczeń ośrodka w Łodzi. Koncentrując się na zaletach i talentach młodych ludzi będą chcieli ich zmotywować do zmiany stylu życia.

- Pokażemy im, jak powinni wykorzystywać swoje umiejętności, zerwać z pijącym środowiskiem, wrócić do szkoły - obiecuje Andrzej Turek. Na oddział przy ul. Korzeniowskiego mogą się zgłaszać także osoby nieubezpieczone. Niepełnoletni muszą mieć zgodę rodziców. Warunkiem przyjęcia na leczenie jest abstynencja alkoholowa i narkotykowa.

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

ALinkA (niezweryfikowany)
"- Bez tego ta terapia nie miałaby sensu. Dzieciak, który przestanie pić musi mieć wsparcie w rodzinie - uważa Andrzej Turek" - to jednak nie jest konieczne pozwolenie narkomanowi na stoczenie sie na dno i calkowite odbebranie mu wsparcia, wyrzucenie z domu, pietnowanie i (lub) pozbawienie wolnosci? Pierdolony Marku Kotański, mam nadzieje, ze wyjesz z bolu w piekle, jebany chuju, ze swoja filozofia - jebie Cie w Twoja martwa dupe i Twoja sekte Monar, badz po stokroc przeklety, bi-la kaifa.
doman (niezweryfikowany)
jesli małolat ktory przestał brac i pić wpierw musi stać sie abstynentem aby podjąc leczenie..to ja sie pytam co teraz leczyć? :) <br> <br>wydaje mi się to troche absurdalne... myślicie ze tak łątwo zerwać z piciem? ze jak podpisze sie jakiś głupi papierek to już od razu przestanie się pic? tak? to może wpierw ci z was ktorzy palą papierosy spróbuja rzucić palenie w 1 dzien...jestem bardzo ciekawy jak będziecie wyglądać....
Rejku. (niezweryfikowany)
jesli małolat ktory przestał brac i pić wpierw musi stać sie abstynentem aby podjąc leczenie..to ja sie pytam co teraz leczyć? :) <br> <br>wydaje mi się to troche absurdalne... myślicie ze tak łątwo zerwać z piciem? ze jak podpisze sie jakiś głupi papierek to już od razu przestanie się pic? tak? to może wpierw ci z was ktorzy palą papierosy spróbuja rzucić palenie w 1 dzien...jestem bardzo ciekawy jak będziecie wyglądać....
Zajawki z NeuroGroove
  • Metoksetamina
  • Pozytywne przeżycie

Własny, przyjazny pokój, partnerka obok.

  Autor tekstu zastrzega sobie prawo do powielania poniższych praktyk ze względów bezpieczeństwa

 Poniższy raport to opis przeżyć po inframuskularnym zapodaniu Metoksetaminy. Na początku wypada przedstawić moje doświadczenie z dysocjantami. Otóż: jestem bardzo "obcykany" w temacie DXM i spożywam tego specyfiku coraz mniej, ale na porządny trip musze wziąć minimum 750mg. Po dawce 1200mg mam już całkowitą depersonalizację ( 4plateau ). Także, jest tutaj nie mały wpływ na moje dawkowanie MXE.

  • Benzydamina

Substancja 1-benzylo-3-[3-(dimetylo-amino)-propoksy]-1H -indazol czyli benzydamina środek zawarty w Tantum Rosa -zing do przemywania pochwy, no ale rulez (razy 2) .

Doświadczenie:

ganja, aviomarin, dxm, efedryna, tramal i chyba coś jeszcze. tantum rosa pierwszy raz.


Ja: 18 wiosna będzie na wiosnę :)

Nastawienie: Pozytywne, czuje się troche słabo, choroba albo coś, ale OK. Trochę się obawiam bo strasznie nie lubie się katowac niedobrym huyostwem.
  • Banisteriopsis caapi
  • DMT
  • Przeżycie mistyczne

piękny poranek, własny przytulny pokój i intuicyjne odczucie, że zaraz przeżyję coś wyjątkowego

Tego poranka otworzyłem rozespane jeszcze oczy i w jednej chwili całkiem jasno poczułem: To będzie doskonały dzień na zapalenie changi! Przez okno do pokoju wpadało miliony świetlistych ambasadorów jesiennego słońca, puchowa kołderka otulała mnie miękko, cały świat wydawał się sprzyjać mojemu świetnemu nastrojowi. Z całą pewnością miało to związek z wczorajszym wieczorem. Wtedy to wraz z moim przyjacielem i jego dziewczyną zapoznaliśmy się z tą magiczną roślinną mieszanką.

randomness