Wystarczy 15 sekund kontaktu, by pozostawić swoje DNA

Wystarczy 15 sekund kontaktu producenta lub dilera narkotyków z kapsułką leku, by dało się odzyskać pozostawione DNA. To może być nowy sposób do walki z największymi syndykatami przestępczymi na świecie.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

chip.pl

Odsłony

69

Wystarczy 15 sekund kontaktu producenta lub dilera narkotyków z kapsułką leku, by dało się odzyskać pozostawione DNA. To może być nowy sposób do walki z największymi syndykatami przestępczymi na świecie.

W badaniu opublikowanym w Forensic Science International: Genetics, naukowcy z Flinders University wykazali, że materiał genetyczny pochodzący od przestępców, którzy mieli choćby najmniejszy kontakt z kapsułkami podczas nielegalnej produkcji lub dystrybucji leków, może być wykorzystany przez organy ścigania. Jeżeli próbka DNA podejrzanego znajduje się w bazie danych, to jego namierzenie jest błyskawiczne.

To pilotażowe badanie demonstruje potencjał laboratoriów do odzyskiwania ludzkiego DNA z zewnętrznej powierzchni kapsułek, które są powszechnie używane do dystrybucji nielegalnych narkotyków, takich jak MDMA. Zdolność do generowania profili z 82% kapsułek podkreśla, jak cenne dla operacyjnych laboratoriów kryminalistycznych może być pobieranie próbek z zewnętrznej strony kapsułek z pigułkami. Nasza metodologia jest kompatybilna z systemami już wdrożonymi w laboratoriach DNA, co łatwo ułatwia badanie kapsułek nielegalnych narkotyków na obecność DNA. Z ustalonym poziomem bazowym transferu DNA, dalsze badania są przez nas prowadzone w celu zbadania tego zastosowania, gdy kapsułki są obsługiwane w bardziej realistycznym scenariuszu spotykanym w pracy policji.

(Amy Griffin z College of Science and Engineering)

Ślady zbrodni

Ilości DNA odzyskanego z kapsułek wahały się od 0,006 do 3,7 ng (nanogramów), ze średnią 0,267 ng. Ilości DNA różniły się w obrębie i pomiędzy poszczególnymi ochotnikami i typami kapsułek.

Prof. Adrian Linacre z Katedry Kryminalistycznej Technologii DNA twierdzi, że wyniki badań uwypuklą również potencjał generowania profili DNA, które mogłyby zostać przesłane do kryminalistycznej bazy danych, aby pomóc w identyfikacji innych osób będących przedmiotem zainteresowania syndykatów przestępczych.

Jeśli pozyskamy niemożliwy do zidentyfikowania profil DNA, może on być nadal przydatny dla działań policyjnych opartych na wywiadzie jako „profil biologiczny”, aby potencjalnie powiązać lub wykluczyć różne konfiskaty narkotyków jako pochodzące z tego samego źródła.

(Prof. Adrian Linacre)

Naukowcy mają nadzieje, że nowo opracowane profilowanie DNA pomoże rozwiązać wiele trudnych spraw i namierzyć nieuchwytnych do tej pory przestępców. Postępy w genetyce pozwalają na coraz większe postępy w ściganiu przestępców i potwierdzają, że nie ma zbrodni idealnej. Zawsze pozostają jakieś ślady, a od naukowców i specjalistów zależy, czy udaje się je znaleźć.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • Marihuana

To byl moj 2 raz, wczesniej palilem tylko jakas sieje ale bez efektow: za slaba, za malo, za duzo chetnych.


  • Heimia salicifolia

...tak oto śpiewał w refrenie wykonawca krajowy bodajże w latach 80 XX wieku. Ale chyba tylko na zasadzie prekognicji ogólnej przeczuwać mógł ,że tak trafnie opisze mój stan czyli :


subst: sun opener (heima s.)


ilość: ok. ponad gram (tłusty gibon)-uwaga! przy kręceniu trudności bo materiał włóknisty


doświadczenie: mnich/złodziej poziomu piątego ;),


s&s:niewiara (czyni cuda).
  • LSD-25
  • Użycie medyczne

Spożycie podczas śniadania

 

Kontynuacja spowiedzi z mojej terapii LSD. Po szerszy kontekst zapraszam do części pierwszej :)

Biorę głęboki oddech i czuję, jak mroźne powietrze zamraża mi smarki. Siedzę na zimnym moście i oglądam, jak tory wiją się w stronę horyzontu, migoczący szron zwraca na siebie uwagę i nawet czasem jakiś brudny pociąg leniwie śmignie mi pod butami. Żegnam słońce, które znika mi z oczu, obserwuję ostatnie rysy pomarańczowego błysku by w końcu ostatni raz olśniło złote wstęgi torów.

  • Marihuana

Wlasnie sie zakonczyl pierwszy weekend tej wiosny, wg mnie

najlepszy czas na ladowanie haszu, gandzi, skuna ale

twierdze tak raczej z sentymentu niz z praktycznego

wykozystania warunkow zewnetrzych (no chyba ze w czasie

cieplego kwietnia/maja), czy cos. Jest po weekendzie i

siedze w robocie, nie chce mi sie pracowac i sciemniam jak

moge (znowu :) ale z checia opisze sobie te pare dni.randomness