Brytyjczycy i Francuzi zaczynaja wyprzedzac w prowadzeniu badan nad tworzeniem nowych lekarstw przeciwbolowych na bazie marihuany. Dzieje sie tak glownie dlatego, ze wszelkie testy i zaawansowane badania sa w Stanach Zjednoczonych hamowane ze wzgledu na nielegalny status konopi indyjskich.
"Roslina, ktora obdarowala nas natura ma znaczace efekty terapeutyczne" - mowi dr Donald Abrams, badacz marinuany i jeden z naukowcow wydzialu medycyny klinicznej Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco.
Mimo to Abrams i dwoch innych naukowcow twierdza, ze rozwoj badan nad marihuana jest opozniany, poniewaz rzad zrobil z konopi nielegalna "substancje kontrolowana".
Rzad amerykanski obejmuje restrykcjami wszelkie badania, w ktorych przedmiotem jest marihuana. Tlumi ponadto protesty grup i stowarzyszen walczacych o dostep do marihuany dla pacjentow cierpiacych na schorzenia nowotworowe oraz na inne charakteryzujace sie chronicznymi atakami bolowymi.
Naukowcy alarmuja, ze doszli takich wnioskow po konferencji Biophex 2004 w San Francisco, na ktorej doszlo do rewizji stanu badan nad marihuana i farmaceutykami tworzonymi na bazie konopi.
Rick Doblin, prezes Wielodyscyplinarnego Stowarzyszenia Multidisciplinary Association for Psychedelic Studies, ktore wspiera finansowo badania kliniczne nad lekami marihuanowymi, powiedzial: "Trudniej jest prowadzic badania nad marihuana niz nad uzywkami psychodelicznymi, jak np. ecstasy".
Doblin zdradzil, ze musial czekac ponad rok na pozwolenie wziecia 10 gramow marihuany z Narodowego Instytutu Uzaleznien na cele badawcze na Uniwersytecie Massachusetts-Amherst.
"Rzad kontroluje legalne dostawy" - wyznal.
Marihuana dla ciala i umyslu
Mimo to we Francji firma farmaceutyczna Sanofi-Aventis jest w posiadaniu leku na bazie syntetycznych wyciagow z marihuany, ktory przeszedl III faze testow klinicznych, ktore obejmowaly walke z drastyczna nadwaga, utrata pamieci oraz uzaleznienie od narkotykow.
Bill Martin z departamentu farmakologii i toksykologii Virginia Commonwealth Medical Center poinformowal, ze cialo czlowieka posiada unikalne receptory reagujace na skladniki marihuany, ktore zmniejszaja bol oraz stany zapalenia, stymuluja apetyt, przyspieszaja dzialanie systemu immunologicznego oraz wspomagaja kontrole ukladu miesniowego.
Brytyjskie GW Pharmaceuticals, wspolpracujace na polu badan biotechnologicznych z niemieckim Bayerem doskonali badania i faze testow nad lekiem w postaci doustnego sprayu na bazie marihuany. Jest on przeznaczony do leczenia symptomow stwardnienia rozsianego i chronicznych bolow. Moglby byc sprzedawany w Wielkiej Brytanii i Kanadzie, o ile takie rozwiazanie zostaloby zaakceptowane przez odpowiednie wladze zajmujace sie polityka lekowa.
Jak twierdzi dr Abrams, badania nad marihuanowymi lekami pokazuja, ze takie farmaceutyki moga skutecznie likwidowac wczesnie wykryte nowotwory, poszerzac efekty dzialania znanej juz morfiny oraz leczyc depresje.
"Rozgladam sie takze za innymi podobnymi roslinami" - dodal Abrams.
Leki na bazie naturalnej i syntetycznej marihuany moga byc dostarczane pacjentom w postaci pigulek, sprayu oraz substancji nawilzajacych. Ma to duze znaczenie w przypadku osob obawiajacych sie, ze zwykle palenie konopi mogloby powodowac choroby nowotworowe.
tlum. luxx
Komentarze