Proces w sprawie przemytu narkotyków do Polski przez gang pruszkowski ma ruszyć w środę przed warszawskim sądem. Domniemany szef gangu Leszek D., pseud. Wańka odpowie za próbę przemytu w 1993 r. 1,2 tony kokainy z Wenezueli.
Będzie to pierwszy proces z pięciu spraw, w których przed stołecznymi sądami mają być sądzeni szefowie i "żołnierze" tego osławionego gangu. Główny proces szefów grupy ma się zacząć 18 września.
W listopadzie 1993 r. w porcie Birkenhead pod Liverpoolem brytyjskie służby celne wykryły 1190 kg kokainy na statku m/s "Jurata", który płynął z Wenezueli do Gdyni z ładunkiem dachówek bitumicznych oraz lepikiem. Podejrzenia Brytyjczyków wywołał fakt, że koszty transportu przewyższały wartość całego towaru. W beczkach z lepikiem znaleźli pojemniki z narkotykami.
Narkotyki wypakowano w Wlk. Brytanii, a statek popłynął dalej - tak by policja polska mogła ustalić odbiorcę towaru w kraju. Jak wynikało z dokumentów przewozowych, transport zamówiło Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowo-Produkcyjne "Med-Glob" ze wsi Majdan koło Wiązowny.
W Polsce po beczki zgłosił się Krzysztof O., pełnomocnik firmy z Majdanu, a ładunek trafił pod Legionowo i do Elbląga. Wówczas gang zorientował się, że narkotyków nie ma - oznaczało to stratę ok. miliona dolarów.
Polskie śledztwo w całej sprawie zostało zawieszone na kilka lat, m.in. dlatego, że z Wenezueli nie nadeszły potrzebne stronie polskiej dokumenty. Sprawę "Juraty" udało się ruszyć dopiero za sprawą zeznan świadków koronnych - w tym Jarosława S., ps. Masa.
"Wańka", jest oskarżony o współfinansowanie przemytu, ochranianie transportu w Polsce przed innym grupami przestępczymi oraz o podjęcie się rozprowadzenia kokainy. "Wańka", któremu grozi do 15 lat więzienia, nie przyznaje się do zarzutu. W sprawie "Juraty" zarzut ma także Krzysztof O., który odbierał ładunek ze statku.
Oskarżono ogółem dziewięć osób; będą sądzeni kurierzy, ale i dwaj organizatorzy ze średniego szczebla (Jerzy Ch. i Andrzej G.). Są oskarżeni o hurtową dystrybucję narkotyków, które szły drogą lotniczą z Ameryki Płd. Według UOP gang przemycił w latach 1994-99 z Kolumbii i Chile 2,5 tony kokainy o czarnorynkowej, hurtowej wartości 700 mln zł.
Komentarze