REKLAMA
Również nikotyna jest rakotwórcza

Dotychczas powszechnie uważano, że nikotyna jest przyczyną uzależnienia, a substancje smoliste - czynnikiem rakotwórczym.

Anonim

Kategorie

Źródło

onet.pl/PAP

Odsłony

13362
Papierosy uzależniają, a ich palenie jest przyczyną raka płuc. Jednak wbrew wcześniejszym opiniom, działanie rakotwórcze mają nie tylko substancje smoliste, ale i nikotyna - informuje "Journal of Clinical Investigation".

Dotychczas powszechnie uważano, że nikotyna jest przyczyną uzależnienia, a substancje smoliste - czynnikiem rakotwórczym. Inne wnioski wypływają z badań Philipa Dennisa i jego współpracowników z US National Cancer Institute w Bethesda, którzy analizowali skutki działania nikotyny i jej pochodnej - nitrozaminy NKK na nabłonek płuc.

Okazało się, że pod wpływem stężeń tych substancji odpowiadających występującym w organizmie palaczy doszło do aktywacji szlaku metabolicznego zwanego "Akt", który sprzyja rozrostowi i przeżyciu komórek. Ten sam szlak metaboliczny był aktywny w komórkach raka u palaczy.

Aktywacja "Akt" to jeden ze sposobów, w jaki komórki nowotworowe unikają apoptozy, czyli "zaprogramowanego samobójstwa" - mechanizmu chroniącego organizm przed nieprawidłowym rozwojem tkanek.

Zdaniem prof. Dennisa może zajść potrzeba ponownego rozpatrzenia zysków i ryzyka stosowania nikotynowej gumy, plastrów i sprayów do nosa, zalecanych przy odzwyczajaniu się od palenia.

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

scr (niezweryfikowany)
przecież to wiadomo od dawna. mam nadzieję, że koncerny tytoniowe zaczną się w końcu łamać i przestaną czerpać wielkie zyski ze śmierci.
AleX (niezweryfikowany)
przecież to wiadomo od dawna. mam nadzieję, że koncerny tytoniowe zaczną się w końcu łamać i przestaną czerpać wielkie zyski ze śmierci.
Zajawki z NeuroGroove
  • Miks
  • Tramadol

Pierwsze w moim życiu święta spędzone poza rodzinnym domem, do tego współlokatorzy wyjechali, więc wolna chata.

Miałem oto spędzić pierwsze święta w swoim życiu w samotności. W sumie nie miałem nic przeciwko, a nawet sam do takiej sytuacji doprowadziłem. Rodzicom powiedziałem, że będę wtedy pracować, żeby zarobić więcej, jako że krucho wtedy było z pieniędzmi. Z początku oponowali, ale jednak po jakimś czasie dałem im do zrozumienia, że niestety na wigilięw domu mnie nie będzie.

  • 4-HO-MET
  • Etanol (alkohol)
  • Pierwszy raz

Bardzo mroźny Wielki Piątek roku 2013 w okolicach Wrocławia. Data została wybrana całkowicie spontanicznie, być może tego samego dnia. Za scenę wydarzeń posłużyła szeroko rozumiana przestrzeń wiejska. Nastrój pozytywny, oczekiwania raczej niewielkie, nastawienie na przeżycia czysto rozrywkowe przy znacznym dystansie do doświadczeń egzystencjalno-mistycznych. Współtripowicze ogarnięci, reszta osób - niezbyt.

Na chwilę przed pierwszym tripem poprzysięgłem sobie, że wykreślę z osobistego słownika wyrazy takie jak Wszystko, Wszechświat, Śmierć, Życie, Miłość, Nienawiść oraz Fraktal, bo smutna prawda sprowadzała się to tego, że przygoda z mahometem w zamierzeniu miała być czymś mało refleksyjnym i możliwie pozbawionym tandetnego mistycyzmu. Tak zwany rozpiździel na systemie wartości słabo komponował się z solidną dawką tak zwanej rekreacji, na którą od jakiegoś czasu liczyłem.

randomness