REKLAMA
Również nikotyna jest rakotwórcza

Dotychczas powszechnie uważano, że nikotyna jest przyczyną uzależnienia, a substancje smoliste - czynnikiem rakotwórczym.

Anonim

Kategorie

Źródło

onet.pl/PAP

Odsłony

13215
Papierosy uzależniają, a ich palenie jest przyczyną raka płuc. Jednak wbrew wcześniejszym opiniom, działanie rakotwórcze mają nie tylko substancje smoliste, ale i nikotyna - informuje "Journal of Clinical Investigation".

Dotychczas powszechnie uważano, że nikotyna jest przyczyną uzależnienia, a substancje smoliste - czynnikiem rakotwórczym. Inne wnioski wypływają z badań Philipa Dennisa i jego współpracowników z US National Cancer Institute w Bethesda, którzy analizowali skutki działania nikotyny i jej pochodnej - nitrozaminy NKK na nabłonek płuc.

Okazało się, że pod wpływem stężeń tych substancji odpowiadających występującym w organizmie palaczy doszło do aktywacji szlaku metabolicznego zwanego "Akt", który sprzyja rozrostowi i przeżyciu komórek. Ten sam szlak metaboliczny był aktywny w komórkach raka u palaczy.

Aktywacja "Akt" to jeden ze sposobów, w jaki komórki nowotworowe unikają apoptozy, czyli "zaprogramowanego samobójstwa" - mechanizmu chroniącego organizm przed nieprawidłowym rozwojem tkanek.

Zdaniem prof. Dennisa może zajść potrzeba ponownego rozpatrzenia zysków i ryzyka stosowania nikotynowej gumy, plastrów i sprayów do nosa, zalecanych przy odzwyczajaniu się od palenia.

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

scr (niezweryfikowany)
przecież to wiadomo od dawna. mam nadzieję, że koncerny tytoniowe zaczną się w końcu łamać i przestaną czerpać wielkie zyski ze śmierci.
AleX (niezweryfikowany)
przecież to wiadomo od dawna. mam nadzieję, że koncerny tytoniowe zaczną się w końcu łamać i przestaną czerpać wielkie zyski ze śmierci.
randomness