Również nikotyna jest rakotwórcza

Dotychczas powszechnie uważano, że nikotyna jest przyczyną uzależnienia, a substancje smoliste - czynnikiem rakotwórczym.

Anonim

Kategorie

Źródło

onet.pl/PAP

Odsłony

13383
Papierosy uzależniają, a ich palenie jest przyczyną raka płuc. Jednak wbrew wcześniejszym opiniom, działanie rakotwórcze mają nie tylko substancje smoliste, ale i nikotyna - informuje "Journal of Clinical Investigation".

Dotychczas powszechnie uważano, że nikotyna jest przyczyną uzależnienia, a substancje smoliste - czynnikiem rakotwórczym. Inne wnioski wypływają z badań Philipa Dennisa i jego współpracowników z US National Cancer Institute w Bethesda, którzy analizowali skutki działania nikotyny i jej pochodnej - nitrozaminy NKK na nabłonek płuc.

Okazało się, że pod wpływem stężeń tych substancji odpowiadających występującym w organizmie palaczy doszło do aktywacji szlaku metabolicznego zwanego "Akt", który sprzyja rozrostowi i przeżyciu komórek. Ten sam szlak metaboliczny był aktywny w komórkach raka u palaczy.

Aktywacja "Akt" to jeden ze sposobów, w jaki komórki nowotworowe unikają apoptozy, czyli "zaprogramowanego samobójstwa" - mechanizmu chroniącego organizm przed nieprawidłowym rozwojem tkanek.

Zdaniem prof. Dennisa może zajść potrzeba ponownego rozpatrzenia zysków i ryzyka stosowania nikotynowej gumy, plastrów i sprayów do nosa, zalecanych przy odzwyczajaniu się od palenia.

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

scr (niezweryfikowany)
przecież to wiadomo od dawna. mam nadzieję, że koncerny tytoniowe zaczną się w końcu łamać i przestaną czerpać wielkie zyski ze śmierci.
AleX (niezweryfikowany)
przecież to wiadomo od dawna. mam nadzieję, że koncerny tytoniowe zaczną się w końcu łamać i przestaną czerpać wielkie zyski ze śmierci.
Zajawki z NeuroGroove
  • Efedryna

Dane : masa 62kg


stopień zaawansowania : nigdy wcześniej niczego nie brałem (alko

nie licze :)

  • Marihuana

  • Bad trip
  • Marihuana

set: Nastawienie bardzo pozytywne z dużą chęcią poznania nowych doświadczeń. setting: złe bodźce wprowadzające w nieprzyjemny stan - głównie nieprzyjemna muzyka i konieczność rozmawiana z ludźmi

Makumbę spożyłem pierwszy raz i mimo pozytywnego nastawienia psychicznego dałem się jej zaskoczyć, dobre nastawienie spotęgowało wypicie 3 piw które wypiłem półtora godziny przed spożyciem makumby co mogło mieć wpływ na przebieg tripu, ponieważ mieszanie marihuany z alkoholem kończyło się czasem przykro w moim przypadku, tak więc pijąc smaczne mleko z marihuaną (100ml) które wypiłem o godzinie 19:00 byłem odrobinę wstawiony, czekanie na pierwsze efekty mleka zaczęło mnie z grubsza nudzić - więc postanowiłem umilić sobie czas blantem.

  • Bad trip
  • Kodeina

własny pokój, godzina 23, dobre grzanie

Witam, ja jestem dekoderemakodyny, a to jest mój trip raport. Bez przydługiego wstępu opiszę coś, co do tej pory wydawało mi się raczej niemożliwe. Równanie na wiek autora to mniej więcej cztery do drugiej,hehe.

randomness