Renta alkoholowa w 2024 roku. Szykuje się spora podwyżka

Wzrost inflacji powoduje, że kwota świadczeń społecznych szybko rośnie. Dotyczy to również renty alkoholowej. Od marca tego roku wypłaty osiągną prawie 1800 zł brutto. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Gazeta Prawna | Anna Kot
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła - pozdrawiamy serdecznie! Wszystkich czytelników materiałów udostępnianych na naszym portalu serdecznie i każdorazowo zachęcamy do wyciągnięcia w ich kwestii własnych wniosków i samodzielnej oceny wiarygodności przytaczanych faktów oraz sensowności zawartych argumentów.

Odsłony

65

Wzrost inflacji powoduje, że kwota świadczeń społecznych szybko rośnie. Dotyczy to również renty alkoholowej. Od marca tego roku wypłaty osiągną prawie 1800 zł brutto. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić.

Renta alkoholowa jest przyznawana osobom, które z powodu szkód zdrowotnych wynikających z uzależnienia od alkoholu nie są zdolne do podjęcia pracy. Może to być spowodowane "naruszeniem sprawności organizmu", takim jak zapalenie trzustki lub zespół Ortella, znany jako obłęd alkoholowy. Dodatkowo osoba ubiegająca się o to świadczenie musi być oceniona jako ktoś, kto "nie ma szans na odzyskanie zdolności do pracy".

Proces wnioskowania o taką rentę zwykle obejmuje skomplikowane badanie stanu zdrowia i możliwości wykonywania pracy zawodowej. Przepisy ubezpieczeń społecznych nie wykluczają osób z trudnościami związanymi z nadużywaniem alkoholu. Ważne jest jednak, aby spełnić kryteria niezdolności do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu.

Warunki otrzymania renty alkoholowej

Zgodnie z przepisami, choroba alkoholowa musi pojawić się w trakcie okresów składkowych lub bezskładkowych, lub w ciągu 18 miesięcy od ich zakończenia.

Kolejny warunek dotyczy doświadczenia zawodowego. Jeśli osoba ubiegająca się o świadczenie ma mniej niż 20 lat w momencie wystąpienia niezdolności do pracy, wymagany staż pracy wynosi 1 rok. Jeśli osoba jest w wieku między 20 a 22 lat, wymagany staż wzrasta do 2 lat, a dla osób w wieku 22-25 lat - do 3 lat. Z kolei, jeśli wiek osoby ubiegającej się o rentę alkoholową wynosi między 25 a 30 lat, wymagany staż to 4 lata, a dla osób powyżej 30 lat - minimum 5 lat doświadczenia zawodowego.

Ostateczną ocenę przeprowadza komisja medyczna, która może sklasyfikować chorego do jednej z dwóch kategorii:

Całkowicie niezdolną do pracy jest osoba, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Częściowo niezdolną do pracy jest osoba, która w znacznym stopniu utraciła zdolność do pracy zgodnej z poziomem posiadanych kwalifikacji.

Komu przysługuje renta alkoholowa?

Renta alkoholowa może być przyznana osobom, które cierpią z powodu skutków alkoholizmu, co uniemożliwia im podjęcie pracy zarobkowej. Jednak o możliwości przyznania takiej renty decyduje indywidualna ocena stanu zdrowia chorego. Poważnymi powikłaniami alkoholizmu, które mogą uniemożliwiać pracę, są choroby takie jak marskość wątroby, zespół abstynencyjny (delirium tremens), przewlekłe zapalenie trzustki, uszkodzenia układu nerwowego lub inne uszkodzenia narządów wewnętrznych.

Stan zdrowia ubezpieczonego oraz jego zdolność do pracy muszą być ocenione. ZUS może przyznać rentę ze względu na częściową lub całkowitą niezdolność do pracy wynikającą z naruszenia sprawności organizmu. Kryteria obejmują:

 • uzyskanie orzeczenia o częściowej lub całkowitej niezdolności do pracy;
 • spełnienie wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego, zależnego od wieku w momencie powstania niezdolności do pracy;
 • udowodnienie, że stwierdzona niezdolność do pracy pojawiła się w okresach składkowych lub nieskładkowych, określonych przez przepisy.

W procesie wnioskowania o rentę alkoholową, decyzję o jej przyznaniu podejmuje lekarz orzecznik oraz komisja medyczna.

Wysokość renty alkoholowej w 2024 roku

Wysokość renty alkoholowej jest uzależniona od stopnia niezdolności do pracy. Do końca lutego bieżącego roku świadczenie wynosi 1588 zł brutto dla osób całkowicie niezdolnych do pracy i 1191 zł dla osób częściowo niezdolnych. Jednak od 1 marca 2024 roku po waloryzacji, renta alkoholowa wzrośnie odpowiednio do 1780,96 zł brutto i 1335,72 zł brutto.

Według danych udostępnionych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, liczba osób korzystających z renty alkoholowej zmniejsza się w ostatnich latach. W 2019 roku z tego świadczenia skorzystało 4,3 tys. osób, a w 2023 roku liczba ta spadła do 3 tysięcy.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
 • MDMA (Ecstasy)
 • Tripraport

Nastawienie pozytywny. Normalny weekendowy rejw, jedna znajoma dla towarzystwa. Wiekszość akcji dziala sie w zasadzie na malym placyku tuż obok ,,Clubu"

Jak tytuł mówi - standardowa miłośc i niemałe zaskoczenie. A więc od początku

- jako stały bywalec i fan muzyki elektronicznej udałem się na rejw z zamiarem dobrej wkętki po Emce. Zazwyczaj nie chodzę sam więc przygarniam kumpele, której cele sa identyczne do moich.

Standardowe procedury, odprawienie, bilety, szatnia (czas cos wrzucic)

Godzina 00.00 - 0,5 tabletki, na poczatek (zaznaczajac, ze mam bardzo niska tolernacje do wszelakich uzywek) 

 • Alkohol
 • LSD-25
 • Marihuana
 • Przeżycie mistyczne

Bardzo pozytywne, swietowanie pewnego wydarzenia

18.40

Pod jezykiem znajduje sie kartonik, ubieram sie i wychodze z domu zrobic zakupy na wrapy z kurczakiem. W biedronce niestety nie bylo salaty lodowej i czerwonej cebuli wiec musialem isc do kauflandu. Szybka akcja (no moze nie az tak bo zrobilem sie lekko skwaszony) przy kasie i wychodze ucieszony ze skladnikami oraz dwoma browcami. Wracam na chate

 

19.30

 • 2C-P
 • 5-HTP
 • MDMA (Ecstasy)
 • Miks

SET: poczucie dobrze spełnionego obowiązku po pracy i udanym spotkaniu z koleżanką; brak większych oczekiwań co do substancji, ciekawość i chęć dobrej zabawy; chęć przeżycia tripa z kolegą (S.) o podobnej do mojej mentalności; SETTING: pokój obstawiony sprzętem audio i samochodowym; piwnica w bloku; osiedle; śmietnik na elektrośmieci

Spisał C.

Uczestnicy:
S.: mentalny hippis, który urodził się 30 lat za późno. lubi sprzęt audio i samochody. 20 lat.
C.: miłośnik muzyki, technologii i łączenia muzyki z technologią. lubi rozkminiać. 20 lat.
K., B., A.: nie znam ich za dobrze więc nie będę opisywał

Substancje:
S., C.: 2C-P (5mg), esctasy (140mg)
S., K., B., A.: etanol (S. tylko na początku)
S., K., B., C.: 5-HTP
S., B.: opalanie lufy (1 buch)
K.: resztka kartonu 2C-P, prawdopodobnie 1mg

 

 • Dekstrometorfan
 • Przeżycie mistyczne
 • Szałwia Wieszcza

Set: Nieodparta chęć poznania, podekscytowanie. Setting: Neutralny, domowe zacisze.

Przedmowa:
Od zawsze miałem ogromną ciekawość świata. Nie satysfakcjonował mnie model rzeczywistości, który mi  przedstawiano; czułem, że by dojść do sedna egzystencji muszę sięgnąć po radykalne środki - narkotyki. Z takich oto pobudek zaczęła się przed laty moja przygoda, która doprowadziła mnie do tej pięknej rośliny.

randomness