REKLAMA
Przełom w walce z dopalaczami? Kraków chce wprowadzić nowe przepisy

Krakowscy prokuratorzy, którzy pracują nad stworzeniem nowej, generycznej definicji dopalaczy. Chcą stworzyć bazę złożoną z ok. 17 bazowych wzorów chemicznych. Jeśli tylko dany wzór zostałby zidentyfikowany w składzie danego preparatu, od razu uznawałoby się go za niedozwolony.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

zdrowie.radiozet.pl

Odsłony

218

- Dopisywanie nowych substancji chemicznych do listy zakazanych nie ma sensu - twierdzą krakowscy prokuratorzy, którzy pracują nad stworzeniem nowej, generycznej definicji dopalaczy. Jeśli ich pomysł wejdzie w życie, walka z osobami stale modyfikującymi skład tych używek w taki sposób, by były legalne, może mocno uderzyć w polskie podziemie producentów tego typu środków odurzających, w którym prym wiodą... zawodowi chemicy i doktoranci.

Jak przechytrzyć ludzi zajmujących się tworzeniem nowych dopalaczy? Wystarczy stworzyć bazę złożoną z ok. 17 bazowych wzorów chemicznych określonych substancji, do których na kolejnych etapach produkcji dodaje się inne, by mocno utrudnić pracę tych, którzy zalewają rynek niebezpiecznymi środkami odurzającymi, po które chętne sięga młodzież. Jeśli tylko dany wzór zostałby zidentyfikowany w składzie danego preparatu, od razu uznawałoby się go za niedozwolony.

Krakowscy prokuratorzy zamierzają wystąpić w tej sprawie o poparcie ministra sprawiedliwości. Na razie prawo jest na tyle nieprecyzyjne, że do aktu oskarżenia przeciwko producentom dopalaczy trzeba dopisywać "wprowadzanie do obiegu substancji zbliżonych do narkotyków, które nie są ujęte w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii".

Właśnie taki zarzut krakowscy śledczy postawili osobom należącym do dużej grupy rozprowadzającej dopalacze nie tylko w Polsce (na terenie Małopolski i Śląska), ale i w USA, Rosji i... Nowej Zelandii!

"Breaking Bad" po polsku

Krakowska "Gazeta Wyborcza" dotarła do informacji o tym, że masową produkcją polskich dopalaczy eksportowanych za granicę zajmowali się nasi rodzimi, wykwalifikowani eksperci z dziedziny chemii. Stworzone przez nich środki psychoaktywne powstawały w dwóch laboratoriach - w Warszawie i na Śląsku. Jedno z pomieszczeń wykorzystywanych do tego celu wynajmowano nawet od... Instytutu Chemii Przemysłowej.

Jeszcze więcej kontrowersji budzi to, kto bezpośrednio nadzorował nad procesem powstawania dopalaczy. Aresztowano m.in. doktoranta chemii (który - jak się okazało - jest synem znanej sędziny ze Śląska) oraz profesjonalnego chemika, cieszącego się od lat nieposzlakowaną opinią w branży. Badacze tłumaczyli, że tworzone przez nich dopalacze rozprowadzane przez współpracujące z nimi firmy miały służyć badaniom nad... absorpcją promieniowania UV!

Zbieżność z fabułą amerykańskiego serialu "Breaking Bad" - opowiadającego o niedocenianym nauczycielu chemii, który z powodu różnych okoliczności życiowych we współpracy ze swoim byłym uczniem zaczyna produkować narkotyki - wydaje się być całkiem przypadkowa...

Oceń treść:

Average: 10 (1 vote)
Zajawki z NeuroGroove
 • 3-MMC
 • Amfetamina
 • Heroina
 • Inne
 • Ketony
 • Kokaina
 • Marihuana
 • Marihuana
 • Uzależnienie

Wiki - raczej spokojnie, wrocilem na hotel po robocie Set - srednio.. Fetki brakuje.. Setting - powiedzialem kolesiom swoim z roboty ( jeden 46lat, drugi 21 ) ze biore fetke od znajomego w tym miescie w ktorym jestem.

Siema, na poczatku powiem w ogole.. Co i jak...
Dodam, że post ( a chyba już opowiadanie ) piszę drugi raz.. Laptop mi się rozładował..

Aktualnie godzina 03:48

Doświadczenie

Fetka

 • LSD-25


zaraz po przebudzeniu::
[komentarzy `w trakcie` nie wysylam, przezycia wywolane lsd kloca

sie ze strukturami jezyka, wyszedl z tego belkot, z ktorego samemu

trudno mi cos wnioskowac] • Gałka muszkatołowa

Na tego sylwka planowałyśmy wiele rzeczy... ;D Chciałyśmy zapodać wszystko po kolei, ale niestety z niezależnych od nas przyczyn wszystko (no może prawie wszystko) przepadło... :( Pomyślałyśmy No nie... sylwek bez kapy to nie sylwek.... Na szczęście w domu była gałka muszkatołowa... Potrzebowałyśmy dość dużo tego, więc ona poszła do sklepu po dwie paczki startej gałki, a ja kruszyłam przyprawę znalezioną u babci na tarce... Wsypałyśmy całość do dwóch szklanek (wyszło tak prawie pół szklanki gałki na pół szklanki wody).

 • Marihuana

Kilka dni temu przydarzyl mi sie taki trip.