Przełom w walce z dopalaczami? Kraków chce wprowadzić nowe przepisy

Krakowscy prokuratorzy, którzy pracują nad stworzeniem nowej, generycznej definicji dopalaczy. Chcą stworzyć bazę złożoną z ok. 17 bazowych wzorów chemicznych. Jeśli tylko dany wzór zostałby zidentyfikowany w składzie danego preparatu, od razu uznawałoby się go za niedozwolony.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

zdrowie.radiozet.pl

Odsłony

227

- Dopisywanie nowych substancji chemicznych do listy zakazanych nie ma sensu - twierdzą krakowscy prokuratorzy, którzy pracują nad stworzeniem nowej, generycznej definicji dopalaczy. Jeśli ich pomysł wejdzie w życie, walka z osobami stale modyfikującymi skład tych używek w taki sposób, by były legalne, może mocno uderzyć w polskie podziemie producentów tego typu środków odurzających, w którym prym wiodą... zawodowi chemicy i doktoranci.

Jak przechytrzyć ludzi zajmujących się tworzeniem nowych dopalaczy? Wystarczy stworzyć bazę złożoną z ok. 17 bazowych wzorów chemicznych określonych substancji, do których na kolejnych etapach produkcji dodaje się inne, by mocno utrudnić pracę tych, którzy zalewają rynek niebezpiecznymi środkami odurzającymi, po które chętne sięga młodzież. Jeśli tylko dany wzór zostałby zidentyfikowany w składzie danego preparatu, od razu uznawałoby się go za niedozwolony.

Krakowscy prokuratorzy zamierzają wystąpić w tej sprawie o poparcie ministra sprawiedliwości. Na razie prawo jest na tyle nieprecyzyjne, że do aktu oskarżenia przeciwko producentom dopalaczy trzeba dopisywać "wprowadzanie do obiegu substancji zbliżonych do narkotyków, które nie są ujęte w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii".

Właśnie taki zarzut krakowscy śledczy postawili osobom należącym do dużej grupy rozprowadzającej dopalacze nie tylko w Polsce (na terenie Małopolski i Śląska), ale i w USA, Rosji i... Nowej Zelandii!

"Breaking Bad" po polsku

Krakowska "Gazeta Wyborcza" dotarła do informacji o tym, że masową produkcją polskich dopalaczy eksportowanych za granicę zajmowali się nasi rodzimi, wykwalifikowani eksperci z dziedziny chemii. Stworzone przez nich środki psychoaktywne powstawały w dwóch laboratoriach - w Warszawie i na Śląsku. Jedno z pomieszczeń wykorzystywanych do tego celu wynajmowano nawet od... Instytutu Chemii Przemysłowej.

Jeszcze więcej kontrowersji budzi to, kto bezpośrednio nadzorował nad procesem powstawania dopalaczy. Aresztowano m.in. doktoranta chemii (który - jak się okazało - jest synem znanej sędziny ze Śląska) oraz profesjonalnego chemika, cieszącego się od lat nieposzlakowaną opinią w branży. Badacze tłumaczyli, że tworzone przez nich dopalacze rozprowadzane przez współpracujące z nimi firmy miały służyć badaniom nad... absorpcją promieniowania UV!

Zbieżność z fabułą amerykańskiego serialu "Breaking Bad" - opowiadającego o niedocenianym nauczycielu chemii, który z powodu różnych okoliczności życiowych we współpracy ze swoim byłym uczniem zaczyna produkować narkotyki - wydaje się być całkiem przypadkowa...

Oceń treść:

Average: 9.5 (2 votes)
Zajawki z NeuroGroove
  • Inne

Mam 17 lat.

po raz pierwszy `bad trip` zaczal sie, gdy moi

rodzice wkrecili sobie jazde, ze pale marihuane...`od tego dnia rozpoczal sie koszmar :-)`na poczatku zaczeli sie tylko lekko martwic...

pozniej zaczely sie faszystowskie restrykcje

zamykanie na dwa tygodnie w domu bez mozliwosci skorzystania

z telefonu, czy wyjscia...

zakaz spotykania sie z kimkolwiek...

limitowany czas przebywania poza domem...

  • 25C-NBOMe
  • Pierwszy raz

Informacja od serwisu Hyperreal: na całym świecie odnotowano kilkanaście przypadków zgonów po substancjach z grupy *-nbome (czytaj tu). Z uwagi na nierówne nasączanie blotterów, należy mieć się na baczności.

  • Amfetamina
  • Miks

Nastawienie psychiczne było bardzo dobre, bardzo jarałem sie tą imprezą(klub) Amfetamina działala już pare godzin przed imprezą jednak największa bania zaczęła sie około godzine po łyknięciu piguły Zioło palone w drodze do klubu, przed wejściem do klubu i pare razy jak wychodziłem do auta na wąsa złapałem pare buchów

A więc nie będę pisał co działo sie przed imprezą bo nie ma to większego sensu, alkoholu nie czułem wcale, byłem lekko zjarany ale najbardziej naćpany. Dostalem pigule (monster energy ciemno zielony z tego co pamiętam) łykam no i vixa.

Pierwsze efekty odczułem odziwo po jakichś 10-15 minutach. Nie nosiło mnie do muzyki jednak światła były o wiele bardziej intensywniejsze

Po 30 minutach klasycznie skacze tańcze poce sie, czuje że szczęka lata mi na wszystkie strony jak nigdy dotąd, światła zrobiły sie tak intensywne że zacząłem widzieć tak jakby klatkami

  • MDMA (Ecstasy)
  • Pierwszy raz

podekscytowanie pierwszą przygodą z ecstasy, lekki niepokój okoliczności: impreza

Długo czekałam na tę okazję. Kupiłam dwie tabletki mdma/ecstasy (za nie wiem czy nie dosyć wygórowaną cenę 50zł/szt) już dwa tygodnie przed planowaną imprezą i nie mogłam się doczekać. Czterech moich znajomych kupowało je razem ze mną i zdążyli je wypróbować jako pierwsi — po ich opowiadaniach byłam jeszcze bardziej nakręcona, nie mogłam się doczekać "przytulania słupów, biegania wesoło w nocy po mieście, tańczenia do 6 rano". W przyjemny sobotni, majowy wieczór spotkałam się z kolegą w centrum żeby iść razem na wspomnianą wcześniej imprezę.

randomness