Witam, jestem tu nowa i chciałam podzielić się z wami swoją historią. Jestem młoda, niedoświadczona etc.. nieświadomie, ale jednak, miałam derealizację kilka ładnych lat. Pierwszy raz spotkało mnie to bodajże w 1 klasie gimnazjum, ale to zignorowałam. Później co jakiś czas miewałam owo odczucie, zaczęłam się martwić, latałam po kardiologach, neurologach i nic... Nikt nie wiedział co to, ja również. Dawałam sobie z tym radę, paliłam rzadko, lecz regularnie po 3-4 buszki ze skręta, było fajnie, miło, aż do czasu...
Projekt rozporządzenia dotyczącego monitorowania i ostrzegania o zatruciach nowymi narkotykami
W czwartek (8 sierpnia) na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie systemów wymiany informacji w zakresie dotyczącym zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Kategorie
Źródło
Odsłony
138W czwartek (8 sierpnia) na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie systemów wymiany informacji w zakresie dotyczącym zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej. M.in. przez zwiększenie efektywności nadzoru sprawowanego przez PIS resort chce ograniczyć liczbę zatruć tzw. nowymi narkotykami.
Projekt rozporządzenia ma na celu aktualizację wykazu przez:
- usunięcie z wykazu Systemu Bezpieczeństwa Żywności II (SBŻ II) i Systemu Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF) w Polsce;
- uzupełnienie wykazu o System Monitorowania Informacji o Środkach Zastępczych i Nowych Substancjach Psychoaktywnych (SMIOD).
Zmiany wynikają - według MZ - z dookreślenia roli tych systemów. Jak zaznacza resort, SBŻ II de facto nie jest systemem służącym wymianie informacji, a rejestrem obiektów będących pod nadzorem Państwowej Inspekcji Sanitarnej - w obszarze działania państwowego powiatowego lub granicznego inspektora sanitarnego. Natomiast RASFF jest centralną bazą danych administrowaną i zarządzaną przez Komisję Europejską.
Z kolei SMIOD służy tworzeniu i prowadzeniu rejestru zatruć określonego w art. 30a ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii, będącego narzędziem do podejmowania działań w zakresie wczesnego ostrzegania w celu ograniczania zagrożeń zdrowia publicznego, jakie powodują środki zastępcze lub nowe substancje psychoaktywne.
"Monitorowanie informacji o środkach zastępczych lub nowych substancjach psychoaktywnych, mając na względzie priorytety działania organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej w obszarze przeciwdziałania narkomanii, będzie stanowiło wsparcie dla Głównego Inspektora Sanitarnego w zarządzaniu wymianą informacji w systemie wczesnego rozpoznawania i ostrzegania, a także we współdziałaniu ze służbami odpowiedzialnymi za zdrowie publiczne i bezpieczeństwo. Oczekiwanym efektem będzie szybkie reagowanie, a w konsekwencji ograniczenie zagrożeń zdrowia publicznego, wyrażające się zmniejszeniem liczby przypadków zatruć nowymi narkotykami" - czytamy w ocenie skutków regulacji projektu rozporządzenia.