To był koniec czerwca słodki czas po maturze, i okres kiedy ma się przed sobą najdłuższe wakacje w życiu :D. Tak wiec trzeba czegoś więcej spróbować niż tylko alkohol. Oczywiście ziółko było już wcześniej konsumowane, ale zawsze pod tak dużym wpływem etanolu, że uniemożliwiał on wychwycenie skutków thc. Materiał załatwiła pewna osóbka :D, po dość kłopotliwej dla mnie wymianie w centrum miasta :D.
Opolanie już nie sięgają tak chętnie po dopalacze. Ale problem nie zniknął całkowicie
Po raz pierwszy od ośmiu lat w województwie opolskim nie zanotowano ani jednego przypadku zatrucia tzw. nowymi substancjami psychoaktywnymi, powszechnie znanymi jako dopalacze.
Kategorie
Źródło
Odsłony
58Po raz pierwszy od ośmiu lat w województwie opolskim nie zanotowano ani jednego przypadku zatrucia tzw. nowymi substancjami psychoaktywnymi, powszechnie znanymi jako dopalacze.
Główny Inspektor Sanitarny prowadzi od kilku lat centralny rejestr zatruć środkami zastępczymi i nowymi substancjami psychoaktywnymi. Placówki służby zdrowia mają obowiązek zgłaszania do rejestru wszystkich przypadków zatruć, z jakimi miały do czynienia.
W całym kraju w roku 2023 zanotowano 264 interwencje medyczne, spowodowane zatruciem środkami zastępczymi albo nowymi substancjami psychoaktywnymi. Zostało to potwierdzone badaniami laboratoryjnymi, albo przynajmniej zdiagnozowane przez lekarza na podstawie wywiadu i stwierdzonych objawów. Ani jednej takiej interwencji nie zgłoszono na terenie województwa opolskiego. Tymczasem w 2015 roku, gdy dopiero zaczynaliśmy się zmagać z plagą tzw. dopalaczy, łatwo dostępnych w obrocie, w całej Polsce takich przypadków było prawie 2 tysiące, a w naszym województwie 30.
W 2018 roku w Polsce weszły w życie przepisy wprowadzające bardziej skuteczną walkę z dopalaczami. Od 2019 roku liczba przypadków zatruć na Opolszczyźnie systematycznie spada. W latach 2020 - 2023 notowano pojedyncze przypadki. Spadek liczby zatruć występuje w całym kraju.
W ubiegłym roku na terenie Polski 28 osób zmarło po zażyciu substancji działających na ośrodkowy układ nerwowy. 15 zgonów spowodowały lub wywołały substancje zwane klefedronem, np. doprowadzając swoje ofiary do samobójstw. W zgodnej opinii służb zajmujących się zwalczaniem przestępczości narkotykowej, klefedron zaczyna dominować na polskim rynku. Nasz kraj ma też znaczny udział w jego nielegalnej produkcji.